1871. JV? 2. Vrijdag 6 Januarij. 58ste jaargang. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Goes. 11. 16. BUITENLAND. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. MUM. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 10 regels k 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 e. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES 5 Januarij 1871. Het heeft Zijne Majesteit behaagd bij besluit van den 3n dezer 1<>. eervol ontslag te veileenen, op het daartoe door hen gedaan verzoek, aan de heeren mr. C. Fock, als minister van binnenlandsche zaken mr. P. P. van Bosse, als minister van finantiën J. J. van Muikenals minister van oorlog, en mr. F. G. R. H. van Lilaarals minister van justitie onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige aan Hoogstdenzelve en aan den lande bewezene diensten 2°. niet aantenemen het door den heer L. G. Brocx gevraagde eervol ontslag als minister van marine 3°. den heer L. G. Brocxonder dankbetuiging, eervol te ontheffen van de opdragt tot waarneming der zaken het departement van Koloniën betreffende; 4°. te benoemen tot minister van binnenlandsche zaken, mr. J. R. Thorbeckezijner majesteits minister van staat, lid van de tweede kamer der staten-generaal tot minister van koloniën, mr. P. P. van Bosse, laatstelijk minister van finantiën tot minister van finantiën, mr. P. Blussé van Oud-Alblas, lid van de tweede kamer der staten- generaal tot minister van oorlog, G. P. Booms, kolonel en chef van den generalen staf. tot minister van justitie, mr. J. AJolles, raads heer in den hoogen raad der Nederlandenen tot minister van buitenlandsche zaken, mr. J. L. II. Abaron Gericke van Herwijnen, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van Groot-Brittannië en Ierland. Gedeeltelijk reeds in ons vorig nr. per telegraaf) medegedeeld. Uitslag der gehouden stemming voor een lid der provinciale staten, in het district Goes: Gemeenten. Stembev. le stemm. Herst. 241. 166. 195. Baarland. 21. 14. 17. Borssele. 31. 23. 28. Colijnsplaat. 55. 42. 51. Driewegen. 10. 8. 9. Ellewoutsdijk. 19. 14. 16. Fort Bath. 11. 7. 10. 's Gravenpolder. 28. 19. 20. 's HeerAbtskerke e. a. 13. 7. 10. 's HeerArendskerke. 55. 19. 35. 's Heerenhoek. 12. 12. 15. Heinkenszatid, 48. 37. 38. Hoedekenskerke. 28. 9. 16. Kapelle. 47. 36. 35. Kats. 11. 11. Kattendijke. 7. 10. Kloetinge. 28. 21. 24. Kortgene. 26. 24. 23. Ivrabbendijke. 25. 20. 22. Kruiningen. 67. 56. 48. Nisse. 20. 18. 18. Oudelande. 15. 11. 13. Ovezand. 15. 8.. 8. Rilland. 24. 21. 22. Schore. 16. 12. 13. Waarde. 16. 9. 10. Wemeldinge. 40. 28. 34. Wissekerke. 76. 43. 56. Wolfaartsdijk. 47. 32. 38. Yerseke. 23. 18. 22. Zamen 1092. 752. 867. Hiervan afget. de biljett. van onwaarde 18. 5. Rest 734. 862. geldig uitgebragte stemmenzoodat bij de her stemming de meerderheid was 432. Van deze werden uitgebragt: op jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort 502 en op mr. J. H. de Laat de Kanter 360. En dus is eerstgenoemde gekozen. Dit pleit is dus beslist ten voordeele van den hr. Pompe. Onze verwachting was niet anders, vooral na de laatste machinatie, zoogenaamd door »eenige leden der hervormde kerk" alhier, ter laatster ure aangewend. Wij misgunnen den hr. Pompe de eer? der op deze wijze verkregen verkiezing niet. Zijn eigen gevoel zal hem kunnen zeggen welke waarde hij er aan kan hechten maar wij betreuren het dat de kiezers in ons district niet meer op de hoogte blijken te zijn van hun waarachtig belang. Intusschen is er een lichtpunt en dat is, dat de kandidaat der liberale rigting 2'/smaal zooveel stem men heeft bekomeals bij de verkiezing op 8 Junij jl. Andermaal zal de N. G. Ct. nu kunnen zeggen daarvoor heeft de Goessche Ct. zich nu zoo uit gesloofd maar wij weten ons boven dergelijke godsdienstig edelmoedige" beoordeelingen te ver heffen en zullen daarom den strijd voor r -gt, waar heid en zedelijkheid niet opgeven maar voortgaan de heerschzucht, die zich achter huichelende godsdienst verbergt, met alle kracht te bestrijden. Voor den gemeenteraad verwachten wij geen be teren uitslag, en dus zal alle vooruitgang en ont wikkeling niet alleen gedurende eenigen tijd stil staan, maar worden tegengegaan en alzoo de burger zelf oorzaak zijn, dat hij weder verder verwijderd wordt van elke kans om voor zijne kinderen iets in hun maatschappelijk belang te kunnen verrigten. In plaats daarvan zal hij hebben medegewerkt om zich weder tot voetstuk voor de rijken te verlagen en zijn kind opvoeden om gewillig den nek te krommen voor den geld- en geslachts-adel. Het goddelijk beginsel eener algemeene menschen- waarde zal in het hart der minderen worden ver stikt en wijsheid en ontwikkeling zullen weder minder zijn dan de magt der hooge standen. Mogen de kiezers niet telaat wijs worden! Volgens de overeenkomst, den 19 Dec. 1870 tusschen Nederland en Groot-Brittannie gesloten tot regeling van het telegrafisch verkeer tusschen de beide rijken welke overeenkomst met den 1 dezer in werking is getreden, wordt voor telegram men, gewisseld tusschen Nederland en Groot-Brit tannie het Nederlaudsche tarief toegepast op de overbrenging over de nederlaudsche lijnen en een kabeltarief van een gulden negentig centne- derlandsch courant, voor berigten van twintig woor den of minder naar Londen, en van twee gulden vijftig centen voor gelijke berigten"maar eenige andere plaats in het vereenigd koninkrijk. Gelijk wij bereids met een enkel woord in ons vorig nommermededeelden, is het Cirque Corty dat thans op de Groote markt geplaatst is, ten volle een bezoek waardig. De springoefeningen door al de mannelijke leden van het personeel zoowel als de gymnastische toeren op en met de trapéze, de gracieuse bewegingen van mej. Ilelêne, als de pas de deux te paard, voornamelijk de Koninklijke post voorgesteld op zes paarden door den heer Schui tenvoerder wekken de bewondering der toeschouwers op. De Clowns houden op den duur, nu eens op koddige, dan op kunstige wijze het publiek bezig, maar wat vooral de aandacht verdient, is dat ge deelte van het programma, hetwelk van paarden- dressuur en de hoogere rijkunst getuigt. De heer Corty en diens schoonzoon, de heer Althoff toonen daarin, hoever men het met een goeden wil bren gen kan. De reuzensprong eindelijk, door den heer Schuitenvoerder doet u verstommen van verbazing over de vlugheid en gemakkelijkheid, waarmede deze wordt uitgevoerd. Aanstaanden Zaturdag is er weder eene voor stelling met een geheel nieuw programma, en be sloten door eene pantomime. Wij wenschen c'en directeur een druk bezoek, want hp is dit ten volle waardig. Naar wij vernemen heeft zich te Goes een comité gevormd om gaven, zoowel in geld als zaaigranen te verzamelen om de landbouwers in het Noorden van Frankrijk het noodige zaaigraan te bezorgen. Dit comité zou reeds in verbinding zijn getreden met het fransche gouvernement om te weten waar aan de noodzakelijkste behoefte bestaat en eveneens met het pruissische hoofdkwartier om te verzoeken aan zijne verzendingen dezelfde bescherming als aan die van het Roode Kruis te willen verleenen. Men verwacht, dat de pers het hare zal bijdra gen om deze poging te ondersteunen, opdat in grootere plaatsen zich hoofd-comité's en ten plat ten lande sub-comité's vormen, en dat wanneer de bovenbedoelde vergunning wordt verleend, alles gereed zij, ten einde de landbouwers in de gele- gendheid te stellen iets van hunnen overvloed aftezonderen. In België is men tot gelijk doel reeds werk zaam. Te Wolfaartsdijk zijn in den loop dezer maand reeds 4 paarden, aan 4 verschillende eigenaars toe- behoorende, aan lenden-typhus bezweken. Men meldt ons uit Rillanddat aldaar dezer da gen eene kip acht eijeren heeft uitgebroeid, het welk voor dezen tijd van het jaar zeker als eene bijzonderheid melding verdient. De stoomboot Zeeuwsch Vlaanderen, is op 2 en 3 Januarij te Vlissingen blijven liggen om het ijs, dat in de haven gedreven was. Den 5 is de reis naar Breskens weder beproefdmaar daar de haven aldaar met drijfijs bezet was zijn de passagiers met sloepen aan wal moeten gebragt worden. Van alle kanten wordt aangedrongen op meer toezigt op het ijs. Verschillende inzenders in dag bladen verlangen niet alleen, dat ieder schaatsen rijder zich beijvere om regts uit te halen, maar vooral de baanvegers, die de rijders lastig vallen, wenschen zij onder toezigt te stellen, opdat eene behoorlijke bezoldiging gepaard ga aan groote vrij heid der rijders. Sedert een paar dagen ziet men in de omstreken van Haarlemweder enkele pestvogels Ampelis Garrula), door velen als voorboden van koude be schouwd. Zooals bekend is. komen deze vogels slechts en kele jaren in ons land gedurende den winter voor, zonder dat de oorzaak van dit zeldzaam voorkomen voldoende is opgehelderd. Een der drie Sumatrasche olifanten van Natura Artis Magistra is overleden. De prijzen der steenkolen, zoo meldt men aan 't Vaderland, worden in Duitschland zoo hoog, dat te Mainz den 22 Decemb. jl. voor 100 centenaars gewone steenkolen 120,— besteed werd, dat on geveer overeenkomt met ƒ2,per hectoliter of mud. De oorlog zal zijn invloed op het beetwortel suiker-fabrikaat geducht doen gevoelen. Het dé partement du Nord, waar de Pruissen nu huishouden, kan ouder de streken gerekend worden die de meeste beetwortelsuiker voortbrengen. Twee en twintig fabrieken werden daar nog dit jaar opge- rigt. Helaasde eigenaars van die etablissementen zijn nu zoo goed als geruïneerd en de vreedzame arbeiders die daar dezen winter hun brood zouden hebben gevonden, grepen naar de wapenen om tegen den Koning van Pruissen en zijne overwel digende scharen te strijden. De bezetting van den Mont-Avron door de Duitschers heeft in Parijs een groot leedgevoel op gewekt, en ofschoon de moed, de volharding, de hardnekkigheid om zich tot het uiterste te verde digen, niet verzwakt, zijn er toch velen in de Fransche hoofdstaddie de kapitulatie der veste onvermijdelijk achten, en daarom van oordeel zijn, dat zij niet langerten koste van de ijsselijkste opofferingen mag worden uitgesteld. Ook meldt een telegram uit Londen, dat berigten, uit eene

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1