ADYERTENTIEN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Thorbecke, binnenlandsche zaken. Gericke, builen- landsche zaken. Jolles, raadsheer bij den hoogen raadt justitie, van BoSSe, koloniën. P. BlllSSé, lid vatl de tweede kamer der staten generaal, financiën. Kolonel Booms oorlog. BroX marine. BUITENLAND. 111(o Oloefofs en 3ooncn, de Wed. M. G. MULDER, Extra fijne STOPTHEE a 1,10 AASENSTEIN EN VOGLER GOES 3 January 1871. P R TELEGRAAF. Met volkomen zekerheid schrijft men ons uit 's Ilagë), kunt gij mededeelen, dat het ministerie aldus geformeerd is Met genoegen vernemen wij, dat de gisteren avond alhier gehoudene voorstelling in het paar denspel druk bezocht is geweest en uitmuntend heeft voldaan. De landlieden worden op deze bui tengewone gelegenheid opmerkzaam gemaakt. Eene derde voorstelling is tegen a. s. Zaturdag aange kondigd. Gisteren avond is alhier een treurig ongeluk overkomen aan een oppassend jongeling die de steun zijner moeder was. Van een trap gevallen zijnde, is hij reeds heden morgen overleden. De diligence van Middelburg naar Goes is gis teren avond op den Sloeschen postweg omgeslagen. Hoewel de paarden in het ijs waren geraakt en er veel passagiers in den wagen waren is de zaak zonder groote ongelukken afgeloopen. Op nieuwjaarsdag had onder 's HeeiArendskerke eer treurig ongeluk plaats. De persoon van G. K. boerenknecht in den Zuid-Kraayert, begaf zich in den voormiddag met een geladen geweer naar de schuur, ten einde daar achter eenige musschen te verrassen. Door een noodlottig toeval schijnt het geweer te zijn afgegaanalthans toen men hem eeni- gen tijd later opzocht om te komen etenvond men zijn lijkwaar van het hoofd doorboord was; vermoedelijk heeft hij het geweer tegen het lig— chaam laten rustenwant het schot is langs zijne kleeren in de kin en vervolgens door het hoofd ge gaan. Geen teeken van leven was meer te bespeuren. Te Hoofdplaat zijn twee kinderen van 9 en 10 jaar onder het ys verdronken gevonden, elkander nog by de hand vasthoudende. 17 Januarij e. k. wordt te Amsterdam door den heer Frederik Mullerde bibliotheek van wijlen mr. Jacob van Lennep verkocht. Zij bestaat uit 3805 nommers, waaronder een aantal zeldzame werken. Zoo iemandmr. Jacob van Lennep was de man om eene uitstekende bibliotheek te vormen. Uit gebreide relatien, aanhoudende studie in vele vakken, vreemdeling in niet een, middelen, en wat ook iets zegt: een echt liefhebber van boeken. Ook de om standigheden waren den heer van Lennep dikwijls gunstig, om de beste editiën, de keurigste exem plaren te verkrijgenen met oordeel het- minder goede tegen het betere of beste te verwisselen. Jam mer is het dat eene dergelijke verzameling niet en bloc kan blijven bestaan, hoewel wij aan den an deren kant erkennen, dat door veiling een aantal mannenaan wie het waarlijk wel besteed is daardoor in de gelegenheid komen om te comple teren en in het lang gewenscht bezit van een en ander te geraken. Uit Landshui wordt gemeld: »Er is alhier een merkwaardig gerucht in omloop. Bij een der hier geinterneerde Fransche krijgsgevangenen Berlan geheeten, zou men brieven gevonden hebben, die op den door Traupmann gepleegden moord betrek king hebben en het bestaan van twee medepligtigen aan dat misdrijf constateren. Gelijk men weet werd het bestaan van medepligtigen algemeen in twijfel getrokken. Een onderzoek moet reeds zijn ingesteld. De 1 Januarij was door de Duitschers bestemd voor den aanval op twee van de Parijsche forten, nadat men den 28 Dec. de hoogte van den Mont Avron, eene door de Fransehen opgeworpen sterkte nabij het fort Rosuy, had genomen en door de Saxers doen bezetten. Op dienzelfden 28 Dec. zijn bij Longpret (dep.Somme) drie bataillons mobile garde door de Pruissische uhlanen geslagen, waarbij den Franschen drie vaandels, 10 officieren en 230 man zijn afgenomen. Het bovenstaande is ontleend aan de officieele berigten der Duitschers. De Fransche telegram men uit Bordeaux daarentegen vermelden, dat de Pruissen Dyon en Gray ontruimd hebben en in overhaasting op Vesoul zijn teruggetrokken. Ook zou den 27 Dec. nabij Montoire een levendig ge vecht hebben plaats gehadwaarbij de Pruisen genoodzaakt werden naar Chatan Renault terug- tetrekken, met achterlating van 100 gevangenen, 2 gesneuvelde officieren, vele gewonden en kamp- materieel. Dienzelfden dag zouden de franctirenrs PER TELEGRAAF. MAANDAG DEN 2 JANUARIJ Nkderl. Werk. Schuld 21/, Sfanje2% Portugal1853 3 Rusland, 1860 41/, Id. 1867 4 Id, Spoorwegen 5 Id. Poti-Tiflis 5 o j stenrijk Papier 5 Mei Id. Zilver 5 Januarij In. Loten 1861 Turkije, Algem. schuld 5 N Amerika, 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div. if 1871. 52 9/,s- 29%. 31>/s. 82. 65%. 211%. 833/16. 41 %- 5D7.6- 107'/,. 40%. 93'5/16. 19,75. 24,20. 11,72s. de Pruissische eclaireurs tusschen Pontgouin en La Loupe verdreven hebben. Zijn dit geloofwaardige berigten, of is het weder een staaltje van Gambetta's wijze van mededeelen? De gekozen koning van Spanje hee ft geen zeer bemoedigenden intogt in zijne nieuwe staten. Op den generaal Prim die als ministerpresident het meest tot zijne benoeming heeft medegewerkt en die heeft weten te verkrijgenis een moordaanslag gepleegd. De generaal werd door 8 kogels in den linkerschouder getroffen en is volgens latere be rigten den 30 December overleden. Had hij reeds vroeger het plan gehad tot het ambteloos leven terug te keerendit voorval heeft de uitvoering van zijn besluit verhaast, en nog vóór zijn overlijden was Prim, op zijn verzoek van zijne por tefeuille ontheven. Aan het hoofd van het ministerie van oorlog treedt ad interim op de admiraal Topete, minister van marine. Al werd nu in de cortes een voorstel tot afkeuring van den moordaanslag aan genomen het feit bewijst tochdat de keuze van den hertog van Aosta tot koning van Spanje niet de algemeene sympathie des volks wegdraagt en dat de jeugdige vorst nog wel met verscheidene moeijelijkheden zal te kampen hebben. Dit ver moeden wordt schier tot zekerheid als men ver neemt dat zes bataillons nationale militie geweigerd hebben tegenwoordig te zijn bij de revuedie gis teren ter gelegenheid van 's konings intogt te Madrid zou gehouden worden, terwijl de kommandanten hun ontslag hebben aangevraagd. Men vreest dan ook voor republikeinsche onlusten. Koning Victor Emanuel van Italië is den 30 December uit Florence vertrokken naar Rome, ver gezeld van den president van den ministerraad en de ministers van buitenlandsche zaken, van finantien en van openbare werken. Zoo zal dan met het nieuwe jaar, de nieuwe hoofdstad van Italië werkelijk als -zoodanig gewijd zijn. Voorts verneemt men uit Rome, dat de paus dezer dagen een ligte aanval van apoplexie heeft gehad, die echter vooralsnog geen vrees voor ern stige gevolgen inboezemt. Als een staaltje van armenzorg in de hoofdstad van Engeland kan dienen, dat in de derde week van December 145000 personen in Londen onder stand genoten van de parochie. Daarvan bevinden zich 36002 in de armenhuizen, terwijl 108,998 tot de huiszittende arinen behooren. Uit Belgie schrijft men, dat zich dagelijks aan de grenzen een groot aantal in boeren of weik- lieden vermomde franc tireursmobile-garden of soldaten aanmelden, met verzoek in België te wor den geïnterneerd, daar zij het vechten moede zijn. Teregt baart het eenige bezorgheid, op wien, zoo ooit, de kosten dier gedwongen gastvrijheid, welker bedrag natuurlijk reeds zeer aanzienlijk is, zullen kunnen verhaald worden. Mijnheer de Eedacteur! Ongetwijfeld zullen vele landbouwers met belangstelling vernemen dat aan de sedert de laatste jaren ontstane onzekerheid of suikerwortelen al of niet eene tiendpligtige vrucht is, door eene regterlijke beslissing een einde zal gemaakt worden. De heer Wittouck, die zijne uitgestrekte landerijen nagenoeg alleen met suikerpeen beteeld, is in 1869 begonnen met de betaling der tienden daarvan te vi eigeren, en toen de tiendeigenaren te vergeefs hadden ge tracht hem van zijr.e raeening, dat van deze vrucht geene tienden verschuldigd zouden zijn, terug te brengen, is door de tiendeige.iaren in de verschillende gemeenten waar de eigendommen van dhr. Wittouck gelegen zijn besloten den weg van rechten in te slaan, om door den rechter te doen uitmaken welke opvatting de ware is. Van goed ingelichte zijde vernemen wjj, dat de sommaties en dag vaardingen reeds beteekend zijn en de Goessche regtbank eer lang dit voor onze streken belangrijke vraagstuk zal te behan delen hebben. Ik meende dat het voor menig landbouwer van belang kon zijn van bovenstiande kennis te krijgen menigeen, die anders misschien genegen was om het voor beeld van dbr. Wittouck te volgen en de betaling der tienden te weigeren, zal nu misschien en, mijns inziens, zeer te regt, de regterlijke beslissing afwachten hij loopt dan geen gevaar van gedagvaard en in de kosten veroor- i deeld te worden terwijl, zoo de beslissing in voordeel van Wittouck mocht zijn daD van zelve wel nergens meer tienden van suikerpeen zullen: gevraagd worden. Met de opneming dezer regelen zult u zeer verpligten. Goes, 3] Dec. 1870. Uw Dw. Dienaar, N. N. MARKTBER1GTE1N AVIGNON, 31 December 1870. MEEKRAP. Rosé fr. 38 a 40, Palud fr. 45 a 46, Poeder fr, 51 a 53per 50 kiloNapelsche fr. 99 a 100, per 100 kilo. Kerkelijke Zaken. De heer J. J ran Deinserustend predikantook hier ter stede gunstig bekendis op een der laatste dagen van het vorige jaar te Hulst overleden. Beroepen bij de Herv. gemeente te Zaamslag, ds. J. H. Klomp, pred. te Polsbroek. CORRESPONDENTIE. Aan J. M. Zandee te Krabbendijke en M. Dalebout te Camperland berigten wij, dat van hunne klagt over het late ontvangen van ons blad aan den heer postdirecteur alhier is kennis gegeven. Wijl wij van hier geregeld de Ct. expediëeren, kan de vertraging in de ontvangst alleen aan de postbeambten te wijten zijn. Aan Frits moeten wij nog wat uitstel verzoeken voor zijn reeds lang ingekomen antwoord aan mej. Christiana. Hij en de jonge dames houden het ons ten goededat wij deze zaakhoe gewigtig zij ook zijmoeten aanhouden tot de verkiezings-strijd voorbij is. De vervolgen op „de Gouvernements-koffij-cultuur" vinden spoedig eene plaats. ADYERTENTIEN. OPROEPING. Krachtens dispositie van den EdelAchtbaren Heer Regter-Commissaris in het faillissement van MARINUS HUISS00N, gewezen winkelier te Colijnsplaat, wor den de erkende schuldeischers van dezen gefailleerde opgeroepen om de Rekening en Verantwoording aan te lioorenwelke door den ondergeteekendeten overstaan van den Heer Regter-Commissariszal worden afgelegd ter raadkamer van de Arrondisse- ments Regtbank te Goes op Woensdag den 18 Ja nuarij 1871, des voormiddags ten 10 ure. De Curator in gemeld faillissement, L. VAN DER MOER. De SCHIPPERS-VEREENIGING SCHUTTEVAER, afdeeling Middelburg zal hare jaarlijksche al gemeene vergadering houden op Vrijdag den 13 Januarij 1871, des avonds ten 7 ure. bij den heer J. J. Ballet in 't Klooster, tot bijwoning waarvan de leden door het bestuur beleefdelijk uitgenoodigd worden. MeFtMei benoodigd, eene IMenstmeidl die met pot en tvasch kan omgaan bij Mevrouw PERSANT SNOEP te Wolf aartsdijk. van TE AMSTERDAM in depót bij Lange Kerkstraat GOES. Prijs- Courantalles berekend per 5 H. G. (ons). Zwarte. Vrij goede Congo Thee No. 1, Goede Congo2, - 1, Zeer goede geurige Congo 3, - 1,20. Fijne Souchon Congo 4, - 1,40. Fijne Souchon 5, - 1,70. Zeer fijne Souchon Pecco 6, - 2, Fijne Pecco Souchon r 7, - 2,50. Zeer fijne Pecco Souchon 8, - 3, Extra fijne Pecco 9, - 4, Extra fijneOrange t'eceo of Ktoemen-ThretM ets. per pakje, zeer geschikt om voor of gedeelte onder de fijne soorten te mengen waardoor de geur verhoogd wordt. Groene. Ordinaire Groene Thee No. 1, Tonkaij u 2, - 1, Vrij fijne Hijsant 3, - 1,50. Fijne Hijsant 4, - 2, Vrij goede Uxim 5, - 1,50. Fijne Uxim 6, - 2, Fijne Joosjes 7, - 3, Extra fijne Joosjes 8, - 4, Be diverse soorten zijn verpakt in pakjes van 2'/2 en 5 II.G (onsj en worden tot gelijken prijs afgeleverd als en détail in onsmaga. zijn verkocht wordt-, ieder pakje is met. nnmmer en prijs gestempeld i in de gewone pakjes van 2-J en 5 H.G. (ons). 11 worden in alle dagbladen der verschil lende landen, door het advertentie bureau van te Hamburg, Frankfort a/M„ Stuttgart, Weenen, Berlijn, Breslau, l<eipzig, Bazel, Genève, fcurich en St. Gallen, bij bereke ning der originele prijzen, prompt en ten spoe digste bezorgd. Het bureau bespaart aan bet ad verteerend publiek porto e'n moeite J ook wordt bij groote orders het gebruikelijke rabat ver leend. Elk inzender ontvangt een exemplaar van zijne advertentie. De nieuw uitgegevene prijscourant staat op verzoek gratis en franco ten dienste. Goes Drukkerij van F. KLEEUWENS ZOON.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 6