871. m 1. Dingsdag 3 Januarij, jaargang BI JE LAD, ÊJ •i ste innsai>0« m De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1.75. Afzonderlijke nommers 5 e. met bijblad 10 e. Gewone advertentiën worden k 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 10 regels h 1, Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van adverientiën kan geschieden op de a dag der uitgave tot vóór drie uren, des nrniddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, n oeten uiterlijk den vorigeu dag aan het b er eau bezorgd zijn. 's Hage, 25 December. De meest gewigtige beslissingen in de afgeloo- pen week op politiek gebied gevallen, zijn voor zeker die omtrent de non-interventie betrekkelijk het wereldlijk gezag van den Paus van Rome, en als nadère bevestiging daarvande handhaving van ons grondwettig beginsel van scheiding tus- schen Kerk en Staat, door de homologatie van het besluit van 29 October jl. tot opheffing dei- afzonderlijke administratien voor de Eerediensten. Op de discussiën daarover behoef ik bier niet terug te komen. De belangstellende lezer zal ze voorzeker hebben gevolgd en wie ze in extenso wil lezen, zal nog wel eens het Bijblad raadple gen. (-) Maar de houding der conservatieven, hun walgelijk monsterverbond met de ultramontanen, en het kwispelstaarten zelfs der orthodoxen (Grce- nianen zijn er niet meer) voor de mannen van „over de bergen," dit zijn feiten die wel onder de aandacht van het Nederlandsehe volk mogen gebragt worden. De heer Kerslens dringt aan op het doen van stappen, om, overeenkomstig het door de R. kath. geestelijkheid op Touw gezette petitionnement, het herstel der souvereiniteit van den Paus over den Kerkelijken Staat te bevorderen. De regering antwoordde bij monde van den R. K Generaal van Muiken, dat zij, eerbiedigende de beweegredenen der adressanten, van oordeel is dat onze politiek van neutraliteit het haar on mogelijk maakt aan dat verzoek gevolg te geven. De heer Kers/ens is daarmede niet te vreden, maar wil van de kamer eene verklaring dat de rege ring zich niet mag onthouden van het doen van stappen. Maar toen die motie, zelfs op raad van vele R. clericalen, die de stemming er over vreesden, was ingetrokken en de heer Fransen v. d^ Putte eene tegenovergestelde verklaring die de positie zuiver zou stellen, had voorgesteld, toen werd het den cqnserva- tieven benaauwdom het harten zij putten al hunne vindingskracht uit om zich tegen die motie te verklaren. Gelukkig kwam hun daarbij een con stitutioneel bezwaar van den heer Thorbecke, meer fijn dan ter zake dienende, ter liulpezoodat die motie die de quaestie zuiver hieldweid verworpen. Maar nu kwam de grootste beproe ving. Tegen de motie Putte had men nog constituti onele bedenkingen, ook aan de interimaire positie van het Ministerie ontleend en andere gezochte en ongerijmde exceptiën kunnen tegenwerpen; maar toen de heer Oremers de motie voorstelde .tot goedkeuring der houding" van de Regering (niet tusschenkomst in de zaak der xvereldlijke raagt van den Paus en dus weigering om aan het petitionnement gevolg te geven), toen moesten de conservatieven wat men noemt kiezen of deelen. Toen moest aan de slnwe houding aan vankelijk door den heer Heemskerk Az. aangeno men, om uit 't labyrinth te geraken, een einde komen; toen moest het bakken met twee pannen (R. K. en conservatief-protestantsche kiezers) op houden, te meer, nu Thorbecke verklaarde dat deze motie de voorkeur verdiende boven die van den heer v. d. Putte. Die dus voor de motie Crerners stemde keurde goed de onthouding van elke inmenging der Regering in de Pausselijke zaakdie tegen stemde was, ook in verband met het voorafge gaan debat over de motie Kerstensvoor eene interventie, die door Oostenrijk, Beijeren, Spanje (1) Wegens plaatsgebrek eerst lieden opgenomen. (2) In tie Eerste hamer is de opruiming der afzonder lijke administratien voor de Eerediensten met bijna eenpa rige stemmen goedgekeurd. en Portugal nagelaten en door België, waar een in merg en been ultramontaansch ministerie het roer in handen heeft en welks neutraliteit boven dien door de groote mogendheden gegarandeerd is, bepaald afgewezen was, mede op grond van zijne politiek van neutraliteit. Welnu, onze eer zame conservatieven en fijne calvinisten hebben niet geaarzeld dat votum uittebrengen. Geschaard naast Heydenrijck, van NispenHaffmans, van der Does de Willebois en anderen, hebben zij het mon sterverbond dat reeds bij de onderwijs-quaestie was aangegaan en bij de verkiezingen van 09 ver sterkt werd, nu, nu toevallig de verkiezingen van 1871 naderen, formeel bezegeld door een openbaar votum in de Tweede Kamer der Staten-Generaal Van Loon en van Lynden b. v. met al de con servatieven op 2 na, naast de Bieberstein, Luyben BorretVerheyen enz., afkeurende de non-interven tie van eene Nederlandsehe Regering op adressen die het herstel vragen van den Paus van Rome als wereldlijk vorst, terwijl behalve de straks ge noemde R. K. Staten, Italië met. 24 miljoen inwo ners allen de R. K. godsdienst toegedaan voor 't herstel van die souvereiniteit geene enkele poging over hebben! Waarlijk het is ver gekomen in 't land van illem den 'Zwijger en van het sou- verein gezag van Philippus II. Niet minder in hoogloopend dan deze voor de politieke partijteekening allermerkwaardigste stemming, was die over de afschaffing der afzon derlijke administratiën voor de eeredienstenmet juistheid te noemen le couronneinent del'édifice van liet staats-regterlijk beginsel der scheiding van kerk en staat, de volkomene neutraliteit van het staatsgezag, als zoodanig, met de kerkgenoot schappen. Hier was het de heer de Brauw die door een amendement het wettig genomen ko ninklijk besluit van 29 October feitelijk wenschte te vernietigen, de afzonderlijke administratiën her stellen, om welligt later als de kans schoon was, op het voetspoor van wijlen den minister Borret, te trachten de afzonderlijke departementen, met eigen ministers aan het hoofd te herstellen. Toch schaarden zich 36 slem men om dat amendement dat slechts met meerderheid van ééne stem werd verworpenwederom door de zamenwerking der heterogene bestanddeelenwederom door het bid dend opzien der conservatieven en orthodoxen naar de R. K. drijvers, zonder welke schier geen enkel conservatief den strijd bij de stembus kan aanvaarden. Nog in 1862 wenschte Groen de op heffing der afzonderlijke afdeelingen voor de Eere diensten „opdat niet van lieverlede het politiek bestuur over de grenslijnen van het jus in sacra worde gebragt," en thans kan men den heer Saaymans Vader hooren betoogen dat de Grond wet wil dat de Regering verpligt is kennis te nemen van de leer der kerkgenootschappen, om dat zij moet waken dat deze zich houden binnen de palen van gehoorzaamheid aan de wetten van den Staatdit (inderdaad bloot politie-toezigt) zou betrekking moeten hebben op de leer der kerkgenootschappen, ten einde te kunnen beoor- deelen of deze eene strekking heeft in strijd met de zedelijkheid. Beantwoorden op die stelling, (waarmede zoo wel inquisitie als Dordsche Synode in bescherming worden genomen) welke de ministers van financiën en van justitie, zoomede de heer v Eek daarop hebben gegeven, zijn der lezing overwaard maar toch, niettegenstaande de minder orthodoxe leden der conservatieve partij nu zonneklaar voor oogen zagen, waarheen de kerkelijke eischen, ook van de zoogenaamde christelijke-liistorische rigting streefden, zij allenen de R. K. clericalen na tuurlijk, verzamelden zich toch rondom de banier door den heer Heydenrijck bij de algemeene beraad slaging over de staatsbegrooting opgeheven, doo van Nispen met vreugde begroet, en door den heei de Brauw als kenteeken of veldteeken gebezigd waarom de getrouwen zich zouden hebben te scharen. Welnu de stemlijst wijst die getrou wen aan. Het zijn dezelfden die den vorigen dag van oordeel waren dat Nederland bij Italië zou protesteren en intervenieren tot handhaving van de souvereiniteit van Pius IX! Wie weet welke andere fraaijigheden wij tegen het ver kiezingstijdperk nog zullen beleven Let inmid dels maar al vast op het Haagsche orgaan. Gisteren is aan de kiezers voor Prov. Staten een geschrift gezonden, waaronder staat: „eeni-e leden der herv. gemeente te Goes." In dat stuk wordt gezegd dat de heer Pon,,- „gemeen" is bestreden. Gemeen? Waar kan men met eenig bev die bewering staven? Gemeen? Kiezers, leest met aandacht die cii culaire of laten wij liever zeggen: dat schotscln dat, zonder naam, geteekend is „eenige leden do herv. gemeente" en gij zult een overtuigend be wijs hebben wat „gemeen" is. Foeiwat heeft de omstandigheid dat eenigen hunne kinderen nog niet hebben laten doopen te doen met de candidatuur van den heer de Kanter! Foei, is het geene godslastering den kiezers wijs te willen maken dat zij eenmaal aan Christus verantwoording van deze verkiezing zullen heb ben te doen! Ons dunkt dat van dergelijke argumenten zelfs de heer Pompe moet walgen. De uitdrukking „Godvreezende Zeeuwen" is in den mond dier zoogenaamde leden der herv. gem. niets dan huichelarij en boerenbedrog. Om de landlieden te lokken, worden zij „godvree zende Zeeuwen" genoemd, maar tegelijk worden zij hun zelfstandigheid ontnomen, door hen te over reden zich te regelen naar de kiezers van Goes. Alsof het tegenwoordig Goes voor één landman een geweuscht voorbeeld kon zijn Het gansche geschrift trouwens is een model van walgelijke spotternij met de edelste zaken, juist omdat zij in deze verkiezings-manoeuvre dienen moeten als dekmantels voor persoonlijke eerzucht. Het geschrift is eene bespotting van die kiezers, die door het misbruik van schoone en groote woorden moeten gevangen worden. Het geschrift is een bewijs van het laaghartige karakter der bestrijding van onzen kandidaat. Men valt maunen aan, die ruiterlijk hun naam onder de aanbeveling van den heer de Kanter heb ben gesteld doch verzwijgt zelf zijn naam. En nu onder die aanbeveling van den heer de Kanter een of twee namen voorkomen van hen die om gewigtige redenennog niet tot het doo pen hunner kinderen hebben kunnen besluiten worden een tal van achtbare namen en de heer de Kanter daarbij, zoo „gemeen" mogelijk verguisd. Het geschrift is een greep in liet privé leven van ter goeder naam staande burgers, een schandaal dat bij ieder weldenkende afkeuring ondervindt. Wij wenden ons met walging van deze zaak af en gunnen den heer Pompe de verkiezing door mannenwier stem door zulke „godsdienstige" middelen wordt verkregen.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 5