1870. M 98. Vrijdag 2 December, 57sfe jaargang. PERSONELE BELASTING. - POSTERIJEN. Het publiek wordt verwittigd, dat het Postkantoor verplaatst is van de Beestenmarkt naar de St. Magdale- nastraat. Goes 30 November 1870. De Directeur van het Postkantoor, MEYLINK, BINNEN LAN DSC HE BERIGTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75, fr. p.p. ƒ1.90. Afzonderlijke noramers 5 c. met bijblad 10 c. COi li UT. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragonde en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. DE BURGEMEESTEE van GOES' brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dat het kohier van het PERSONEEL no. 4 voor deze gemeente, over het dienstjaar 18701871, op heden ter in vordering is gesteld in handen van den ontvanger dier be lastingen binnen deze gemeente. Goes, den 1 December 1870. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, 1 December 1870. Maandag middag is H. M. de koningin van Zweden en Koorwegen, dochter van Z. K. H. prins Fredcrik der Nederlanden, in den Haag aangekomen. Volgens Het Vaderland is de treurige aanleiding tot dit bezoek een bedenkelijke vererge ring in den toestand van H. K. H. prinses Frederik. Te beginnen met den 6 December e. k. zal het rijkstelegraafkantoor te Hulst alle werkdagen ge opend zijn des voormiddags van 9 tot des namid dags 2 en van 4 tot 7 uren des avonds. De dienstregeling voor de zondagen blijft onveranderd. In de vergadering van het departement Goes der Maatschappij van Nijverheid, op jl. Maandag ge houden, is met algemeene stemmen tot secretaris van dat departementter vervanging van wijlen den heer O. Verhagen gekozen de heer H. G. HartmanJz., en werd mededeeling gedaan van de toetreding niet 1 Januarij a. s. van 4 leden. Voorts is in beginsel besloten tot bet houden van eene tentoonstelling, in vereeniging met het comité voor volksvermaken. Een der feestelingen verzoekt ons melding te maken, dat jongstl. maandag door de hier over gebleven oud-strijders van 1830 een herinnerings feestje werd gevierd. Daartoe door den tegenwoor- digen majoor der dienstdoende schutterij, den HoogEd.G. Heer M. J. Soutendam uitgenoodigd die te dier tijd als korporaal mede uittrok kwa men zij des avonds in de Prins van Oranje ge zellig bijeen e'n gedachten kameraadschappelijk de woelige dagen van dien tijd. Hun getal was niet groot," Onder hen bevond zich nog J, Carnelif.se die de eerste wachtpost betrok. Hun zamenzijn was regt genoegelijk en 'allen keerden van het onbe krompen onthaal vergenoegd huiswaarts, dankbaar dat zij den 40sf«« jaardag van 27 November 1830 hadden mogen vieren. Aan den nieuw gevest igden geneesheer te Krui- ningen is door lieeren gedeputeerde staten geen vergunning verleend tot het leveren van genees middelen. Dezer dagen is te Middelburg eene circulaire van den heer Mertens te Antwerpen verspreidbetrek kelijk den aanleg van een spoorweg van die plaats naar Woensdrecht, aldaar in aansluiting met den spoorweg naar lissingen en Bergen op-Zoom. Vol gens dat plan zou de spoorweg aanvangen aan het station van den Grand Central Beige te Ant werpen en dien weg volgen tot Eeckeren. De afstand van Antwerpen tot Vlissingen zou in één uur en dertig minuten afgelegd kunnen worden. Voor zooveel bet Belgisch grondgebied betreft is de vereischte concessie, naar men wil, reeds ver leend. Het zal wel onnoodig zijnhier te doen opmerken, dat zoodanige korte, regtstreeksche ver binding van twee der belangrijkste havenplaatsen voor den internationalen handel zeer gewenscht is. Mogen de plannen zich alzoo spoedig verwezenlijken. Hiermede zou ook in verband staan een rail weg van Middelburg naar de naburige badplaats Domubrg. ;r De Landbonw-courant zegt het volgeude „Als men ons op ons geweten vraagtof wij het voor waarschijnlijk houden, dat er bij ons ge vallen van runderpest te wachten zijn, mogen wij niet anders dan bevestigend antwoorden. Wij hou den den toestand voor uitermate gevaarlijk," Wij wijzen onze lezers op achterstaande adver tentie van dr. Epstein die morgen eene voorstelling in de Schouwburgzaal zal geven. Voor vorsten en vorstinnen in en buiten Europa opgetreden, mogt hij steeds onverdeelden bijval inoogsten en werd door alle kunstkenners hulde gebragt aan zijne talenten in de vakken, waarin hij werkzaam was. Wij wenschen hem een ruim bezoek toe. Volgens het Utr. D. worden van de regeraenten infanterie, door de administratie voor kleeding en wapening, voortdurend naar 's lands magazijnen te Delft uitrustingen gezonden voor de manschappen der dd. schutter jen, ten einde, bij eventuele behoefte, dadelijk de schutterijen op voet van oorlog te brengen. Door gedeputeerde staten van Zeeland is een adres gerigt aan de tweede kamer der'staten-gene- raaltot aanbeveling van het plan van kolonel Jansen tot regtstreeksche stoomvaart-gemeenschap met Amerika; ook gedeputeerde staten dringen aan op een rijks-subsidie voor die onderneming. De lieer M. II. Jansen gepensioneerd kapitein ter zee te Delft, heeft, zooals bekend is, het plan ontworpen eener geregelde stoomvaart van Vlissin gen naar de Atlantische havens van Noord Amerika. Zoodanige stoomvaart kan echter, volgens den ont werper niet blijven bestaan zonder subsidie en garantie van staatswege. De heer Jansen wendde zich daarom in dato 26 January 1870 tot den minister van finantieu met een daartoe strekkend verzoek, doch ontving by resolutie van 19 October no. 29 ten antwoord »dat, vermits de staatsinkomsten reeds nu niet toereiken om de uitgaven te dekken, en eene ver hooging van belasting voorgedragen is moeten wor den om in het ontbrekende te voorzien, een voor stel tot vermeerdering der staatsuitgaven thans ontijdig moet worden geacht »dat het groote nut eener onderneming van stoom vaart naar Noord-Amerika ongetwijfeld boven alle bedenking is verheven, maar dat onder de bestaande omstandigheden de regering, welk belang zij ook in de zaak moge stellen, de uitvoering van plannen daartoe aan eigene krachtsinspanning van de be langstellenden moet overlaten.". De heer Jansen is door dit antwoord niet af geschrikt maar heeft zich thans tot de tweede kamer gewend, mek een verzoekschrift, waarin hij, ouder uiteenzetting van het groote belang der zaak, den wensch uitdrukt, dat dit der kamer aanleiding moge geven om in deze liet initiatief tot de toe zegging van subsidie enz. te nemen. De adressant toont ten duidelijkste aan dat er geen bezwaar voor 's rijks-schatkist in zoodanige toezegging ge legen kon zijn, daar eerst in Mei 1872 gelden van den staat gevraagd zullen worden, en dan de meeste werken, die thans op de staatsuitgaven drukken, zullen zijn uitgevoerd. Wij zullen wel niet behoeven te zeggen, dat de pogingen van den heer Jansen in het belang van de nationale nijverheid en van onzen handel alle ondersteuning verdienen, te meer, nu daarmede de belangen van Zeeland en zijne ingezetenen zóó naauw verbonden zijn. Een afdruk der twee adres sen van den ontwerper, en van het antwoord des ministers hebben wij ter inzage van belangstellenden op ons bureau nedergelegd terwijl wij in beden king geven, om, zoo als bereids door ged. staten en door meerdere comités is geschied, ook van hier een adres van adbaesie aan de tweede kamer te zenden. De heer J. B. van Ilugenpoth tot den Beeren- clauw komt in het Vaderland op tegen het adres dat onlangs door eenige bekende catholieken den koning is aangeboden »ten einde te protesteeren tegen de overweldiging van den kerkelyken staat." Met eerbiediging van elks godsdienstige overtui ging verzet liij zich tegen de indiening van het bewuste protest, en doet hij een beroep op de wijsheid en vaderlandsliefde, en niet minder op de catholiciteit zijner catholieke landgenooten, om zich in 's hemelsnaam niet te laten meeslepen hetzij door hun gevoel, hetzij door het dryven van anderen. Het Country-gentlemen''s Magazine van Aug. 1870 geeft een kort verslag van twee Yereenigingen tot liet voor gemeenschappelijke rekening dryven van landbouw, uitsluitend door daglooners, welke se dert geruimen tijd te Assington Hall, in Suffolk (Engeland), bestaan en goede resultaten opleveren. De leden dezer vereenigingen blijven gewone dag looners, en werken bij de landbouwers in den omtrek tegen het gewone dagloon, of op hunne gemeenschappelijke pachthoeve, waar hun, indien zij geen werk hebben, zoo mogelijk werk wordt verschaft. Het beheer over de pachthoeve is aaü een opzigter opgedragen, die, behalve vrije woning op de pachthoeve, iets meer loon dan de gewone daglooners, namelijk 7,20 in de week, ontvangt. Twee jaarlijks opnieuw te kiezen onderopzigters staan hem ter zijde. Alleen daglooners bij land bouwers mogen leden zijnslechts zes oefenen een handwerk uit, alssinid, molenaar, wagenmaker, schoenmaker enz. Geen lid mag verder dan 3/5 mijl van de boerderij wonen, eenige ondersteuning- van liefdadigheid-instellingen ontvangen of eenig vonnis hebben ondergaan. De grootste vereeniging, welke in 1854 met 26V2 hectare werd opgerigt, bezit thans 92','s hectare en telt 36 ledende kleinste bezit 47 hectaren en telt 21 leden. In de grootste vereeniging heeft elk lid 40 en in de kleinste ƒ36 ingelegd. De aandeelen in deze vereenigingen staan tegenwoordig op 600 en f 360. De zuivere winst wordt elk jaar onder de leden èn in geld èn in landbouw-producten verdeeld. MiddCt.) Te Batavia bevindt zich sedert eenigen tijd de kapitein van het renzenschip de Great Eastern benevens een Engelsch ingenieurin afwachting van de Engelsche stoomboot Ilibernia welke den telegraafkabel voor Batavia-Singapore aan boord heeft. De gezagvoerder der Great Easterndie reeds 20,000 mijlen kabel heeft helpen leggen zal de bewoging van het stoomschip besturen, terwijl de ingenieur is belast met de observatie van den kabelmet het leggen waarvan zij in een dag of vier denken gereed te komen. De vermoedelijke kosten van telegrafeeren van Batavia naar Singa pore zullen zijn 1, en naar Nederland 3,75 per woord. Het Algemeen Bagblad deelt mededat de heer Joh. Theod. Stracké het gipsmodel voor het stand beeld van Boerhaave in de ware grootte thans ge heel voltooid en uitgevoerd heeft. Het beeld stelt Boerhaave voor als professor. In de eene hand draagt hij een boek, met een Grieksche inscriptie, die op uitnemende, zinrijke wijze het meest 's mans streven kenschetstmet de andere heft hy den langen mantel in de hoogte. Had men aanvankelijk het planhet gipsmodel galvanoplastisch in koper over te brengen, men is van dat, denkbeeld teruggekomen en koestert bet voornemen, bet bij den heer van Enthoven te 's Hage in brons te doen gieten. Na in metaal te zijn overgébragtwordt het beeld op een zwart-mar- meren voetstuk voor 't in aanbouw zijnde gasthuis, nabij het spoorweg-station te Leiden geplaatst, en hoogstwaarschijnlijk met dat gebouw tegen Septem ber ingewijd. De klompen worden in de omstreken van Wijhe opgekocht tot ongekend hooge prijzen, voor Prui sische rekeningde Fransche krijgsgevangenen zullen in plaats van schoenen met den winter klompen drageh.

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1