BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Oorlog snippers. grootste koelbloedigheid hebben opgeofferd. De uitvoering van het stuk door de leden was niet in staat, om de gebreken van het drama te vergoelijken. Het wasals of zij niet te huis waren in den gang der gebeurtenissen en sommigen gaven blijken, in het karakter der personen, die zij moesten voorstellen, niet te zijn doorgedrongen. Het eerste optreden van Aha was meer het komen aanloopen van een schooljongen die den twist tus- schen een paar zijner kameraden wil beslechten, dan de verschijning van den gebiedef tegenover een paar zijner pages. Daarbij vervielen de meeste leden telkens in den preektoon, die overal, maar vooral van het tooneel moet geweerd worden. Eindelijk het radbraken onzer taal door sommigen. Ook de rol verdeeling had niet met oordeel plaats gehad. Wij willen aan den ijver en den goeden wil der leden niet te kortdoen maar zij zullen zelve moeten erkennen, dat Aha niets imponeerde, dat Bertel van Merlen niet op zijn plaats was, dat de rol van Pliilip boven de krachten ging van hem, die deze persoon moest voorstellen. Eindelijk de costumes. Hierbij slechts een paar vragen. Zou Josua, de hervormer, in de dagen van Alva's schrikbewind, (gesteld dat er toen nog van die hervommers waren) gekleed in toga en barret langs 's heeren straten geloopen hebben Zou Philipde knecht eens handschoenmakers, zich vertoond hebben in het weelderig gewaad eens edelmans, getooid met een hoed met veeren, en een degen op zijde? Zou de beeldhouwer in zijne werk plaats eene lange, wijde en wit linnen broek ge dragen hebben Immers neen Wij eindigen ons verslag, verschooning vragende voor de critiek die wij oefenden en hopen, dat de kamer Aurora nog menige openbare uitvoering zal geven, maar dan haar devies in het oog zal houden: Elk naar zijne krachten. REGTSZAKEN. Door het kantongeregt te Goes, zijn in de zitting van Zaturdag 19 Nov. jl. de volgende uitspraken gedaan Jan Baptist Joost, schipper, voerende liet vaartuig //Jan" te huis behoorende te Mariekerke (België) aangeklaagd van -op 12 Sept. 1870 des avonds om streeks half tien ure in het kanaal door Zuid-Beveland, niet voorzien te zijn geweest van seinlichten en deswegens veroordeeld in eene geldboete van tien gulden, subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de kosten. Jacobus Lokkefer, schipper, voerende het vaartuig- No. 91, wonende te Clingeaangeklaagd en ver oordeeld als boven. Cornells Cooleschippervoerende het vaartuig- No. 143, te huis behoorende aan de Paal, gemeente Graauw, aangeklaagd en veroordeeld als boven. Johannes van der Heijde schipper voerende het vaartuig No. 526, wonende te Hollandsche Clinge', aangeklaagd en veroordeeld als boven. Petrus Vlemmincks, schipper op het vaartuig- «de Goede Hoop" te Niel (België), aangeklaagd van op den 4 October 1870, met zijn vaartuig de schut- kolk te Hansweert te zijn binnen gevaren zonder de zeilen to strijken, en deswegens veroordeeld als boven. Is men reeds met het bombardement van Parijs begonnen? blijft altijd nog de vraag van het nieuws gierig publiek. En als antwoord op die vraag, kan men eene andere doenZal Parijs gebombardeerd worden? De laatste berigten doen vermoeden, dat dit niet het geval zal zijn. De belegeraars hebbni Frankrijks hoofdstad nog naauwer dan vroeger in gesloten, en de overgave der stad wordt weldra verwacht. Hongersnood is toch zoo vreesselijk, en dat het gebrek aan levensbehoeften in de stad be gint toe te nemen, blijkt uit alles, wat men ver neemt. Ook de zucht naar vrede en het bijeenroepen eener constituante wordt met eiken dag grooter. Maar blijven dan de Parijzenaars geheel werke loos? Het is mogelijk, dat Trochu middelen beraamt, en maatregelen neemt voor den lang beloofden uitval; het is waarschijnlijk, dat de nationale en mobile garden voortgaan, met zich te oefenen; maar, noch van het een, noch van het ander wordt PC—IIIIIIHWII ilUMIjMIUiagllfcM II HUII 3g UITTREKSEL uit het Verslag van den toestand der Provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1870. Slot. Behalve voor het gebruik van vervoerbare stoom tuigen (locomobiles), meest voor de spoorweg- en kanaalwerken bestemdwerden door ons de na volgende vergunningen verleend aan de Directie der Goessche garancine-fabryk tot vergrooting van haar locaal aan J. Rottier en P. de Maakertot oprigting eener meestoof onder Borssele aan L, de Oudetot oprigting eener door stoom gedreven meestoof ouder Ellewoutsdijk aan J. M. L. Vader, tot het bouwen van een tweeden toren bij de meestoof De Roos" onder Wissekerke. De op de Schelde en Zeeuwsche stroomen uit geoefend wordende visscherij binnengaats, bestaat, in hoofdzaak, uit het rapen of vangen van oesters, mosselengarnalen en sardijn. tot nog toe iets openbaar, en houdt men het voor zeker, dat er ook niets van openbaar zal worden, ja, dat dit onnoodig zal zijn. Eene derde vraag, die bij de nadering van den dag der overgave van Parijs op veler lippen zweeft, is deze: Zal de val der Fransche hoofdstad het einde van den oorlog zijn? In het zuiden van Frank rijk beantwoordt men deze vraag ontkennend. In zonderheid te Bordeaux wil het volk met- kracht den oorlog doorzetten. Ook in andere gedeelten geeft men bewijzen, dat men den vijand zooveel mogelijk afbreuk wil doen. Den 20 November, zoo luidt een officieel berigt, dat uit Versailles te Ber lijn ontvangen is, heeft de vijand getracht, met zes kompagniën en vier stukken geschut la Fère te ontzetten, maar is op den regteroever der Oïse door een bataillon van het 5° regement met een belangrijk'verlies teruggeslagen. Ditzelfde_geschiedde toen kort daarop door de bezetting dier vesting een uitval werd beproefd. En ministeriëele depêches uit Tours gewagen van een gevecht tusschen 300 francs-tireurs en 1200 Pruisen bij Nuits, dat vijf uren duurde, doch waarvan de uitslag niet beslis send was. Zou dit weer een berigt a la Gambetta zijn? Hoe dit zij, het is zeker, dat de Duitschers voorwaarts rukken over Versail, Granville, Fra- tigny, Bombouillon en Pesmes, en dat 20000 Duitschers bij Gray en in de omstreken hebben post gevat, alsmede dat Argillie door 3000 Duit schers is bezet. Terwijl men alzoo in gespannen verwachting is, hoe de zaken in Frankrijk zullen afloopen,is men over het algemeen nog niet gerust bij den blik naar het Oosten. In een brief uit Rusland leest men, dat dit rijk een leger van 500000 man ge reed heeft en dat reeds gedurende eenige maanden troepen naar de Turksche grenzen zijn gezonden. Wij wensclien met de Timesdat de vrede daar niet gestoord worde en de czaar alsnog moge erkennen, eerbied voor de eens gesloten tractaten te moeten hebben. Doch, zekerheid voor het vervullen dier wenschen is er nog niet. Engeland zou, volgens de laatste berigten, indien Rusland vijandelijkheden begon, de zijde van Turkije kiezen, en reeds moet in Engeland worden aangedrongen op eene spoedige organisatie van het leger. En Oostenrijk zou in eene nota aan Rusland heb ben te kennen gegeven, s> dat, hoe groot zijne be hoefte aan vrede moge wezen, het zich daardoor niet zal laten weerhouden van met alle krachten mede te werken tot bescherming van een regt, welks schending niet kan worden toegelaten zon der dat het gevoel van veiligheid in Europa geheel en al worde weggenomen." De pauselijke kwestie wo'-dt nu ook buiten Italië aan de orde gesteld. Zoo moet de pauselijke nuntius bij het Belgische hof, bij den minister van bui- tenlandsche zaken hebben aangedrongen, dat België met de andere katholieke mogendheden een civiele lijst maken voor Pius IX, die ongaarne uitslui tend van de mildadigheid van Victor Emanuel wenscht te leven. Het Belgische Kabinet wil of durft echter zulk een crediet niet bij de Kamers aanvragen, hoe groot de katholieke meerderheid ook zij. De Belgische bisschoppen hebben bij den paus een protest ingediend tegen de handelwijze van Italië, en geven Pius den raad, »aan zijne cipiers te ont snappen, en naar België de wijk te nemen." De paus heeft echter in zijn antwoord te kennen gegeven, dat hij geen gevangen man is. Uit Madrid verneemt men dat de hertog van Aosta de kroon van Spanje heeft aangenomen. Het daartoe strekkende telegram is den 21 Novem ber te Madrid ontvangen. Morgen (Vrijdag) ver trekt een eskader uit de haven van Carthagena naar Genua. Er wordt echter niet vermeld, waartoe. Zeker toch niet, om den gekozen koning reeds af te halen. Australische bladen melden, dat op Madagascar goud gevonden is. Een Engelsch zendeling op dat eiland moet verscheidene onsen goud den eersten minister hebben aangeboden maar het geschenk moet alles behalve aangenaam zijn, omdat de re gering vreest voor een toevloed van Europeanen, die zich vau Madagascar zouden kunnen meester maken. Zelfs werd berigt, dat het verboden was, goud te zoeken. Tot die visscherij werden gebezigd te Tholen 42 en te Yerseke 15 vaartuigen. De garnalenvangst bedroeg te Bruinisse 184000 kilogrammende prijs beliep f 2 a 3 per mand van ruim 33 kilogrammen. De gemiddelde prijs der oesters heeft, volgens op gave van het gemeentebestuur van Bruinisse, 30 per duizend bedragen de vermoedelijke opbrengst wordt geschat op 100000 stuks. Voor de Thoolsche vis- schers was de oestervangst beter dan het voorgaan de jaar. Te Bruinisse was de prijs der mosselen 70 cents per ton de vermoedelijke opbrengst wordt daar op 42000 ton geschat. De mosselvangst leverde voor de Thoolsche visschers minder op dan het voorgaande jaar. Het gemeentebestuur van Clinge heeft mede gedeeld dat de onder die gemeente gelegen mossel- banken de kosten vau bewerking niet hebben kunnen opbrengen, vermits door de afdamming der Ooster- Schelde zich een sterken stroom langs de kust heeft gevormd, waardoor de meeste mosselen onder het zand zijn bedolven. Men meent dat bedoelde ban- Laatste Berigften. Tours, 22 November. OfficieelGisteren heeft te Bretoncelles een ernstig gevecht plaats gehad hetwelk 4 uren heeft geduurdwaarna de mobiele gardes zijn teruggetrokken. De Pruisen bedreigen Nogent. Men gelooft dat hunne beweging eigenlijk gerigt is tegen Mans. Hunne sterkte in die landstreek wordt op 30,000 man geschat. Een ander corps schijnt de linie van Dreux naar Argentay te volgen. Versailles, 22 Nov. OfficieelDen 21sten had den verschillende zegevierende gevechten ten Zuiden van La Loupe plaats. Het 82e regiment vermees terde daarbij een stuk gesehut. Den 22 is Nogent Le Rotrou zonder tegenstand door de Dnitsche troepen bezet. Arlon 23 Nov. olgens de Echo du Luxem bourg zouden de Pruisische troepen, belast met de insluiting van Montmédy en Mezièresplotseling verdwenen en naar het binnenland teruggetrokken zijn. St. Petersburg, 23 Nov. De Moscouer bladen behelzen artikelen waaruit blijkt dat zij veel min der vertrouwen stellen in eene vredelievende oplos sing van het door Rusland opgeworpen vraagstuk dan de bladen die alhier verschijnen. Weenen, 23 Nov. Warrens Correspondenz wijst op de geruchten volgens welke Oostenrijk tegenover de eischen van Rusland een congres zou begeeren en Italië zich niet bij Oostenrijk en Engeland zou willen aansluitenbeide geruchten worden door het blad geheel ongegrond verklaard. Londen 23 Nov. De Times zegt, dat de Porte aan de Mogendheden die het tractaat van 1856 onderteekenden heeft kenbaar gemaakt, welk een pijnlijken indruk en hoe groote verwondering te Oonstantinopel werden te weeg gebragt door de circulaire van Gortschakoff. De Porte hooptdat de Mogendheden Turkije zullen bijstaan om te be letten dat, een daad worde volvoerddie de inter nationale betrekkingen zal vernietigen. Antwerpen, 22 Nov. Gisteren zag men over deze stad een luchtballon zwevennabij Hoogstraten is dezelve nedergekomea. Vier personen, benevens 40 postduiven en 19 zakken met brieven bevonden zich in dezelve. De ballon was des middernachts te Parijs opgelaten. Dadelijk na hunne aankomst, werden de duiven opgelaten ten einde te Parijs de gelukkige overtogt te melden. Dezer (lagen had te Wierden een komisch jagtavontuuv plaats. De persoon van J. K. namelijk 's avonds bij ma neschijn bezig zijnde op een haas te passen, zag dien ein delijk aankomen. Hij schoot, schoot nog eens, en had zooals hij te laat merkte, zijn eigen varken doodgeschoten. Eer- fisteren namiddag ten 1 ure schonk eene vrouw te 's Hage et leven aan een kind, maar op eene zonderlinge wijze. De bevalling geschiedde onverwachts in het open baar, op een der drukst bezochte pleinen van de residentie nabij de Wagenbrug. Spoedig was er geneeskundige en andere hulp aanwezig en beijverde de politie zich kraam vrouw en kind per rijtnig naar het gasthuis te doen overbrengen. Op den stal van den heer B. Greece, land bouwer te Zalt-Bommel, heeft eene merrie twee levenlooze veulens geworpen, welke aan elkander gegroeid waren en dus als het ware één geheel uitmaakten; niettegenstaande de werping ontijdig plaats had, zijn de veulens welgescha pen, ze hebben Je grootte ongeveer van eene geit. Om de merkwaardigheid van het exemplaar is het door den rijk- veearts den heer Beins, naar de veeartsenijschool te Utrecht opgezonden. Een inwoner van Grouw, die op reis van Leeuwarden, een portefeuille met ƒ1200 had verloren, kreeg 's avonds bezoek van twee personen, die zeiden f 8Ö0 ge vonden te hebben, en die wegens het beweerde niet vinden van de overige f 400 gearresteerd zijn. Een arbeiders gezin in de omstreken van Oldenzaal schijnt geheel on verwacht van zorgvolle omstandigheden tot hooge welvaart te zullen geraken Men verzekert namelijk, dat aan dit gezin van een overleden bloedverwant in Noord-Amerika 200,000 ten deel zal vallen. Sij de onzaglijke duurte der levensmiddelen wordt te Parijs thans van alles verzonnen om in de voeding te voor zien. Zoo laat men het bloed in de slagthuizen niet meer ken' in het vervolg tot het aankweeken van mosselen ongeschikt zullen worden. Het gemeentebestuur van Tholen noemt de ansjovis vangst, in 1869 over het algemeen zeer gering. De jaarmarkten of kermissen bieden, uit bet oog punt van handel, weinig belangrijks meer aan. De weekmarkten, waarop groenten, ooft en «uivel worden verkocht, blijven algemeen op dezelfde hoogte. In 1869 werd, bij beschikkingen van den minis ter van binnenlandsehe zaken, de volgende vergun ning verleend; te weten; aan de heeren A. J. Verweij en Co. te Rotterdam 1°. tot uitbreiding hunner dienst tusschen Rotterdam en Goes, door het aandoen van Zierikzee, en 2°. tot het in de vaart brengen eener tweede boot in die dienst. Gestaakt werden eene wagendienst tusschen Goes en het Katsehe veeren eene wagendienst tusschen Goes en het kanaal door Zuid-Beveland (Wemeldinge).

Goessche Courant | 1870 | | pagina 2