1870. M 95. BEKENDMAKINGEN van liet Gemeente-bestuur. BIJHOUDEN DER BEV0LKING-RE6ISTERS. BRANDWEER. COLLECTE HOOI! UËT ISBAELIETMI AIIKSTltll. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,75, fr. p.p. ƒ1.90. Afzonderlijke 4 nommers 5 c. met bijblad 10 c. COI It NT. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels èt 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter openbare kennis, dat, ingevolge eene circulaire van den heer Commissaris des Konings, van den 15 No vember jl. A. no. 6894 (Prov. blad No. 141) eerstdaags, overeenkomstig het verlangen van Zijne Exellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, een rondgang aan de huizen der ingezetenen zal plaats hebben, ten einde zich te overtuigen oi de personen of gezinnen al dan niet in de bevoiking-registers staan ingeschreven. Burgemeester en Wethouders noodigen daarom dc inge zetenen met' den meesten aandrang en in hun eigen belang uit, om van eventuëele veranderingen in hun gezin, of van woning, waarvan nog geene opgave heeft plaats ge had, vóór den 26 November a. s. aangifte ter secretarie te doen, zullende tegen de nalating-bevondenen bij boven bedoelden rondgang procesverbaal worden opgemaakt. Goes, 19 November 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen, naar aanleiding van art- 19 der verordening op de loting, enz. voor de brandweer, ter kennis van de belangheb benden, dat zij, die, behalve de reeds aangegeveuen, hunue dienst over 1871 willen afkoopenverpligt zijn, vóór den 26 November a. s. daarvan opgave te doen ter secretarie, onder storting van de af koopsom ad ƒ5,ten einde in hunne dienst to voorzien. Tevens noodigen burgemeester en wethouders diegenen uit, welke, niet verpligt tot dienst bij de Brand weer, genegen zijn om de diensten van hen, die afkochten, tegen vergoeding van 5,gedurende 1871 te vervullen, daarvan mede voor denzelfden tijd ter secretarie aangifte te doen, ten einde op de daarvoor bestemde lijst geplaatst te worden. Goes, 19 November 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter openbare kennis, dat het ISRAELIETISCH ARM BESTUUR in deze gemeente, het voornemen heeft, om op Donderdag 24 November a. s. aan de huizen van alle ingeze tenen eene AL, GEM EENE COLLECTE te doen ten behoeve van de armenaan zijne zorg overgelaten. Burgemeester en Wethouders noodigen een ieder uit, om door ruime giften het genoemde Armbestuur in staat te stellen aan zijne verpligting te voldoen. Goes, den 19 November 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. 'sHage, 19 Nov. 1870. Onder de verwijten en beschuldigingen van eigen geestverwanten tegen het in staat van crisis verkee- rend ministerie behoort vooral, dat het te doctrinair te weinig geavanceerdte min doortastend was. Ja, zelfs zij, die het nog kortelings ondersteunden hebben reeds de onedelmoedigheid, om de nog met- eens ontslagen ministers hard te vallen op eene wijze, die het Lagblad tot eere zou verstrekken. Ik vind zoo iets walgelijk en een bewijs te meer van de geringe ontwikkeling van onze staatkun dige partijen. Die opmerking alleen zou mij er niet toe gebragt hebben om even stil te staan bij de al of niet gegrondheid van de hierboven aangeduide verwijtingen. Die reden is van een geheel anderen aard. Iloe, zoo vroeg ik mij af, kunt gij speciaal tot de heeren van JSosse en Fock ik laat nu daar andere vermeende grieven van gebrek aan voortvarendheid hoe kunt gij tot beiden dergelijke verwijten rigten met de ver slagen der afdeelingen voor u over de inkomsten belasting en over de herziening van den census? Niemand zal ontkennen dat beide maatregelen van zuiver liberalen oorsprong zijn, ook al heeft de conservatieve partij van de êéne een oppositie wapen gemaaktdoor met verloochening van al hare antecedenten en even karakterloos, als thans de ultramontanen in Belgie, uitbreiding van kies bevoegdheid, toenadering tot het algemeen stem- regt in hare banier te schrijven. Ik herhaal census-verlaging en inkomsten-belasting (ik spreek over het beginsel der wet en niet over de regeling en hare onderdeelen) zijn zuiver liberale en daar om op den conservatieven Index geplaatste slechte werken. Nu zou men zeggendat de liberale meerderheid der tweede hamer, schoon zeker geen 7/8 bedragende, zoo als de heer de Bosch Kemper de verhouding voor het geheele land aanneemt, die beide liberale voordragten met hart en ziel moest ondersteunen, de regering prijzen en aan moedigen om op den ingeslagen weg voorttegaan. En zeer zeker zou men van meening zijndat indien dit ongelukkigerwijze het geval niet is, de liberalen dan ook het regt verliezen om algemeene beschuldigingen als „doctrinair"hier en daar zelfs, „reactionair" tegen het kabinet, toen het nog kabinet was, te rigten. En wat zien wij nu gebeuren met betrekking tot beide hoogst gewigtige ontwerpen In stede van het ministerie, dat van te weinig voortvarendheid wordt beschuldigd en dat niet geavanceerd genoeg is, loont de kamer, en daar onder een aantal liberalen dat zij willen stilstaan) dat zij excepties makenuitstel najagenterug deinzen voor de tot stand brenging van de heide liberale maatregelen. Het is een treurig ver schijnsel en een bewijs van voortkankerend po litiek bederf; maar het feit bestaat en is voor ieder duidelijk, ook al kan men uit de sectie verslagen de namen niet aanwijzen welke de uitgedrukte gevoelens in het verslag opgenomen, vertegenwoordigen. Toch zal ik het den lezer duidelijk trachten te maken, die dan tevens zelf zal kunnen oordeelen over de regtvaardigheid van die organen in de pers, welke geavanceerd in de afbrekings-methode, tot den misselijken politieken toestand van het oogenblik het hunne ruimschoots hebben bijgedragen. 1°. de inkomsten-belasting. Waarop komt het verslag neder? Breedvoerige erkenning voorop van de nood zakelijkheid eener algemeene herziening van het zamenstel onzer belastingen. Zulk eene phrase is goedkoop, bindt tot niets en kon dus op en kele uitzondering algemeen zijn. Dan evenwel be gint de pret. Zoodra de goedkoope algemeene erkentenis is uitgebazuind om toch maar ieder voor zich en allen gezamenlijk belasting-hervormers te kunnen schijnen, komen de talrijke maren en nogtansen Maariftoet dan de algemeene her ziening plaats hebben met. het doel om verhooging van inkomsten te verkrijgenmoet er eene nieuwe belasting worden ingevoerd Gevoelens zeer ver deeld en wogen elkander op, wat dan aanschou welijk wordt voorgesteld. Is dat opwegen mogelijk, waar eene krachtige liberale meerderheid liet hoofd beginsel, waaromtrent hij dit vraagpunt uitspraak moest gedaan worden, krachtig en met hart en ziel in bescherming had genomen Wanneer zij geavanceerd genoeg ware geweest om het geavanceerde voorstel naar eisch te steu nen Dan hadden immers de conservatieven niet hunnen opwegen. Een ander punt. De afschaffing der patent-be lasting vond nagenoeg geene verdediging, waarop volgt eene reproductie van de grieven die reeds zoo oud en overbekend zijn dat zij het overschrij ven niet waard zijn. Maaren dan volgt een stortvloed van bezwaren en twistredenen over de mogelijkheid en de wijze van voorziening, om zoo meer be paald te komen tot het hart der quaestie al of niet wenschelijkheid eener algemeene rijksin- homsten-belasting. - En nu is de gedachten-gang curieus. Benigeleden waren er geheel tegen. Goed, die zeggen ten minste op den man af, wat zij al of niet willen. Anderenniet zoo opregt, houden een slag om den arm, en vonden dat er op de regtvaardigheid eener zoodanige belasting veel was aftedingen. Op die afdingers volgen dan Velen (nu zijn wij er, zou men zeggen!) volgens wie - schrik niet lezer in theorie althans de inkomsten-belasting aanprijzing verdient. In theorie. En in de praktijk Wel zeker niet. Daar zit juist de knoop. En om dit regt begrijpelijk te maken, wordt aan den niet voortvarenden minister v. financiën in •eene afzonderlijke pleitrede 6) zonneklaar beteebend, dat hij zich volstrekt niet moest vergissen ten aanzien van die „velen" van zoo even, want niet tegenstaande dat zij het in theorie zoo mooi vonden, nogtans moest de minister vernemen dat „ook voor zoo ver men in beginsel voor eene inkom sten-belasting gestemd was" (eene papieren stem die al weder zeer goedkoop en weinig bindend is) men zeer opzag tegen de moeijelijkheden aan de toepassing of uitvoering verknochtzóó zelfs dat zij daardoor afgeschrikt werden van het nemen der proef,En dan volgt een proefje van al die'be zwaren en een voorproef van hetgeen de minis ter bij de beraadslaging te wachten zou hebben van zijne liberale geestverwanten. In één woord, het geheele stuk ademt eene onder verschillenden vorm uitgesproken totale afkeuring van den maat regel. En het is ontegenzeggelijk dat dit niet enkel van de conservatieven is uitgegaan; want het be wijs van het tegendeel ligt in de „velen" die het beginsel prezen maar de toepassing, dat is de in voering afkeurden. De conservatieven hadden zich reeds in de vorige paragrafen verklaard. Zij zijn èn tegen het beginsel, en dus ook tegen de toe passing; maar in 5 en 6 zijn meerendeels, zoo niet uitsluitend, de liberalen aan het woord. Nu herhaal ik deze vraag: hebben zij 't .regt in casu den heer van Bosse van „ongeavaneeerd- heid" te betichten, of met effen tronie te vragen „waarom is er eene crisis van buiten af is er toch niets gebeurd? de liberalen en het minis terie hebben immers de meerderheid. Het moet dus aan inwendige oorzaken liggen." In een volgend nommer het bewijs aan de kiestabel ontleend. GOES, 21 November 1870. Het Handelsblad wil wetendat de heer van Reenen niet geslaagd is in het zamenstellen van een ministerie, en dat thans de heer Fock daar mede belast is. Daarentegen meldt het Vaderlanddat de heer van Reenen eene conferentie heeft gehad met den heer Pijnappel. Ter verkiezing van een lid voor den gemeente raad te Schore hebben van de 28 kiezers .21 hunne stemmen uitgebragt, alle van waarde. Hiervan bekwamen J. Zuijdweg 9, W. Rijn 6, I). C. Fisman 4, M. Karelse en J. Lucasse ieder 1 stem. Zoodat tusschen de twee eersten eene herstemming moet plaats hebben. Jongstl. Vrijdag werd de tweede jaarljjksche vergadering gehouden van de »Vereeuiging van kantoorbedienden" alhier.

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1