1870. JV' 82. Vrijdag 7 October 57s,e jaargang. J c - BINNENLANDSCHE BERIGTEN. COËSSÖIE COIIRAMT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75, fr. p.p. ƒ1.90. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels l, Dfenst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending yan advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 6 October 1870. STATEN-GENE liAAL. De Tweede Kamer heeft jl. Dingsdag eene korte openbare zitting gehouden, waarin de voorzitter ver slag deed van de audiëntie door den koning ver leend aan de commissiebelast met de aanbieding van het adres van antwoord. Voorts werd mededeeling gedaan van eenige in gekomen stukkenwaaronder eene missive van den heer van Foreestdat hij zijn ontslag neemt als lid der kamer, en een wetsontwerp tot bekrachtiging van den afstand aan de gemeente Veere, van gron den en wateren van de voormalige, vestingwerken aldaar. De beer Heemskerk Az. heeft vervolgens rapport uitgebragt over de herziening van het reglement van ordeen een nieuw geredigeerd reglement aan geboden hetwelk zal gedrukt worden terwijl de tijd van behandeling nader zal worden vastgesteld. Door den heer van Houten is een wetsontwerp ingediend, tot wijziging van eene bepaling in de wet van 29 Maart 1833, betrekkelijk de belasting op het personeel. Dit wetsontwerp is naar de afdee- lingen gezonden, om te onderzoeken, of het in behandeling zal genomen worden. Eindelijk werd mededeeling gedaan van de rap porteurs over verschillende wetsontwerpen van be- grooting, waarna de vergadering is gescheiden. Uit den Haag wordt gemeld, dat het voornemen bestaat om na afloop var. het onderzoek der staats- begrootiug in de afdeelingen der Tweede Kamer bij een tijdige beantwoording van het verslag over de Indische begrooting, deze nog in den loop de zer maand af te doen. De minister van binnenlandsche zaken berigt ontvangen hebbende dat in sommige gemeenten maten en gewigten met valsche ijkstempels in om loop zijn gebragt, waarschuwt de langhebbenden dat bij art. 29 der wet van 7 April 1869 Staats blad no. 57), het gebruiken, bezitten of voorhanden hebben op plaatsen, bestemd of gebruikt tot het verkoopen inkoopen afleveren of in ontvang nemen van warenvan maten en gewigten niet voorzien van de vereischte stempelmerken, strafbaar is gesteld onder mededeeling voorts dat van de wettelijke stempelmerken óp alle ijkkantoren inzage kan worden genomen. (St.-Cti) UITTREKSEL uit het Verslag van den toestand der Provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1870. Omtrent het bestuur en regeling van het provin ciaal huishouden, bevat dit verslag o. a. het volgende Het getal kiezers was als volgt: in het hoofd-kiesdistrict Middelburg (Walcheren met Kieuw- en St. Joosland)1182 in het hoofd-kiesdistrict Zierikzee (Schouwen en Duiveland)750 in het hoofd-kiesdistrict Tholen (eiland Tho- len met St. Philipsland)353 in het hoofd-kiesdistrict Goes (Zuid-Beveland met Wolphaartsdijk en Noord-Beveland) 1062 in het hoofd-kiesdistrict Sluis (voormalig 4de district)679 in het hoofd-kiesdistrict Hulst (voormalig 5de district)763 Te zamen .4789 Volgens de in 1868 opgemaakte kiezerslijsten be droeg dit getal 4841. Ter benoeming van leden der provinciale staten hadden geene verkiezingen plaats, het personeel der provinciale staten bleef derhalve hetzelfde. In het personeel van gedeputeerde staten kwam geene verandering. In plaats van Johannes Nauta is aangesteld tot bode ter provinciale griffie Jan Kerkmeijer, den leeftijd hebbende van 29 jaren, op eene jaarwedde De Minister van Financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden dat bij den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig kler ken zullen worden in dienst gesteld. De bezol diging der klerken i3 minstens 800 gulden 'sjaars en kan tot 800 gulden 'sjaars klimmen. Zij kun nen, mits zij voldoen aan jiet daarvoor vereischte, uit hunne betrekking overgaan tot die van tele grafist. Zij, die aan het bedoelde onderzoek ver langen onderworpen te worden, moeten zich vóór of op den 22 November 1870 bij het departement van Financiën daartoe aanmelden door een op zegel geschreven verzoek, met naauwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woouplaats. De bewijs stukken, welke daarbij moeten worden overgelegd vindt men in de Staats-Courant van den 2 dezer. Bij herstemming ter verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zeeland, tusschen de heeren B. G. van der Have en J. C. E. baron van Lijnden is eerstgenoemde met 294 stemmen gekozen, dhr. van Lijnden verkreeg 174 stemmen. De heer J. P. li. Takcandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, wordt in een vlugschrift van den heer G. A. Fokker met warmte aanbevolen. Verkreeg zijn candidatuur reeds door deze aanbeveling van Middelburg's vroegeren afge vaardigde veel kans van slagente grooter wordt die nu prof. J. F. Buijs, door de kiesvereeniging de Grondwet candidaat gesteldverklaard heeft, niet in aanmerking te willen komen. De kiesvereeniging Zeeland heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld, jhr. mr. J. G. II. van Tets van Goudriaan, oud-commissaris deskonings. Te Harlingen worden adressen geteekend, aan den koning en de beide kamers gerigt, tot het ver krijgen van een grondwetsherziening met het oog op art. 56. Ook te Almelo is besloten tot het afzenden van een adres aan de tweede kamer, betrekkelijk den afstand van het regt van oorlogs-verklaring door den koning. De Goessche gas-grève gaat hare oplossing te gemoet. In eene door zeer weinigen bezochte bijeenkomst werd jl. Dingsdag mededeeling gedaan dat van de 108 zich schriftelijk verbonden hebbende gas-verbruikers de helft of meer hunne verbindte- van .ƒ400, De oudste in dienst- en levensjaren de adjunct commies der tweede klasse Johannes Thüemad Boeije, is den 22 Augustuss1869, en de tweede klerk Cor nells Wezepoel den 8 September 1869 overleden. Eerstgenoemde betrekking is niet vervuld gewor den, doch wel de laatstbedoelde; daarentegen zijn de jaarwedden van eenige ambtenaren en bedienden verhoogd geworden, gepaard met verdeeling van werkzaamheden. De heer J. J. A. van Teijlingen is voortdurend als honorair beambte ter provinciale griffie werkzaam. De lijst der hoogstaangeslagenen, welke naar art. 84 der kieswet in 1869 is opgemaakt, bevat de namen van vijf en vijftig personen. De hoogste aanslag op die lijst vermeld is 3809,63^- en de laagste 721,09. Benoemingen van leden van de Eerste kamer der staten-generaal hadden niet plaats. In het afgeloopen jaar is, door tusschenkoinst van jhr. mr. W. F. de Jonge te Utrecht, van diens schoonmoeder mevrouw douairière van Rappard geb. Löben Seis, ten geschenke ontvangen, eene rekening van den groot thesaurier van Zeeland, Philips, bastaard van Bourgondië, wegens de bede extraordinair bewesten Schelde, over het jaar ver schenen St. Jansdecollatie 1515, welk stuk, waar schijnlijk afkomstig uit de familie van Vosbergen, aan de in het archief reeds aanwezige collectie beden-rekeningen ontbrak en eene daarin bestaande leemte aanvult; verder is op dein Augustus 1869 gehoudene ver nis niet waren nagekomen en naar men vermoedde slechts zeer weinigen hun woord hadden gestand gedaan om het verbruik te staken tot een billijk convenu met de maatschappij was aangegaan. Dewijl zoodoende de noodige aandrang gemist werd om voordeeliger gasprijzen te bedingen werd het voorstel gedaan en aangenomen om ook de getrouw geblevenen van hunne verpligting te ont slaan en aan hen overtelaten naar willekeur gas te verbruiken. Nu reeds verschillenden met goed succes petro leum branden en wel met 50% en meer winst, zou men bij de genomen proef in de zomermaan den, die van luttel beteekenis is, onzes inziens er ook nog enkele wintermaanden aan hebben moe ten toevoegen om te meer het groote verschil te kunnen nagaan. Het departement 's Hertogenbosch der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, heeft besloten tot op- rigting eener school van middelbaar onderwijs voor meisjes. Er is ƒ19,000 beschikbaar gesteld voor kosten van aankoop van het gebouw en eerste inrigting. In de op 3 October gehouden zitting heeft de gemeenteraad van Dordrecht den aankoop van een huis, in het Steegoversloot, voor een som van ƒ17,200 goedgekeurd. Het is bestemd om te worden inge- rigt tot een school van middelbaar onderwijs voor meisjes. Op 3 October jl. des middags één ure is er brand ontstaan op de Hollandsche Clinge in de woning van F. de Wit, waardoor die woning ge heel is afgebrand. Er schijnt vermoeden te bestaan dat hier aan kwaadwilligheid moet worden ge dacht, althans genoemde de Wit is in hechtenis genomen. Wie zou het niet toejuichen, dat er alom hier te lande zooveel wordt bijgedragen voor de ver- eeniging het Roode Kruis t Het edel doel dezer stichting wekt de sympathie aller menschenvrien- den en de ontzettende gebeurtenissen der jongste maanden deden al hare gepastheid en heerlijkheid uitkomen. Toch mogenbij den edelen aandrang die al- lerwege wordt aangewend om inzameling voor het Roode Kruis te ondersteunen, andere, niet minder gewigtige belangen ten onzent, ook met het oog op den naderenden winterdien velen met zorg kooping der boeken en handschriften van wijlen den advocaat J. Egberts Risseeuw te Oostburg, aange kocht 7 stuks geteekende kaarten van de ingenieurs D. W. C. en A. Hattinga, namelijk één van Staats- Vlaanderen van het jaar 1745, en 6 van de sterke steden Yzendijke, Philippine, Sas van Gent, Axel, Hulst en de forten aan de Schelde, allen van 1751; en eindelijk is nog van den rijks-archivaris de toezegging 'ontvangen dat eerlang aan onze verza meling zullen worden afgestaan eenige in het rijks archief aanwezige dubbelden van domaniale en andere rekeningen, betrekking hebbende tot dit gewest. Het getal bezoekers der provinciale bibliotheek over 1869 kan niet met juistheid worden opgegeven, dewijl gedurende de ziekte van haren verdienstelijken custos, wijlen den heer J. Thileman Boeije, eene leemte in de aanteekening daarvan is ontstaan. Het blijkt echter genoegzaam dat het bedoelde getal dat van het vorige jaar weder heeft overtroffen; als mede dat de in bedoelde aanteekening voorkomende 41 bezoekers, waaronder 11 vreemdelingen, zich, met uitzondering van 9, allen met wetenschappelijke nasporingen bezig hielden. Geschenken ontving de bibliotheek van de heeren F. Nagtglas, J. G. Vögler, dr. A. A. Fokker, mr. II. de Stoppelaar, mr. J. van de Graft, mr. G. A. Fokker, mr. E. J. Kiehl en J. B. Wal- thoeber te Middelburg en van de heeren F. Caland te Sas van Gent, J. v. d. Baan te Wolphaartsdijk en dr. R. Soetbrood Piccardt te Goes. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1