1870. JW 79. Dingsdag 27 September. 57ste jaargang. POLITIEK VARIA. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,75, fr., p. p. ƒ1.90. Afzonderlijke nommers. 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. Als bijblal van dit nommer geven wij aan abonne's en lezers in Goe*de Ver gelijkende Staat van de uitkomst der te kening van 1869 en de begrooting van 1S70, met de aan den Gemeenteraad overgelegde Begrooting voor 1871 voor de gemeente GOES. Sluitings-rede. Onopgesmukt, feitelijk bewijs van de onmagt der volksvertegenwoordiging op wetgevend gebied, onder vigeur van een verouderd reglement, zoo genaamd van orde, en tevens van de onbillijkheid der oppositie, die, zoowel bij de vorige Troonrede als daarna, bij iedere passende of niet-passende gelegenheid, het Ministerie van werkeloosheid, ge brek aan legislatief initiatief en ontwijking van de behandeling van diep ingrijpende vraagstuk ken verweet. De sluitings-rede, wijzende ja, op hetgeen gelukkig tot stand werd gebragt, maar tevens op liet vele, dat nog onafgedaan bleef, be vat, in verband met de lange lijst der jl. Don derdag op nieuw aangeboden ontwerpen, op één na, allen afkomstig uit de vorige zitting, eene ernstige waarschuwing, eene stilzwijgende aan sporing als 't ware, tot bespoediging in de afdoening van zaken, hetgeen tevens implicité behelst eene aanbeveling tot zelfbeheersching en zelfbeperking bij het oraal debat. Openinga-rede. Een door de tijdsomstandigheden begunstigd proefstuk der toepassing van het politiek-deplo- inatiek axioma: la parole est donné a l'liomme pour cacher sa pensee. Evenwel tevens een mees terstuk om onvruchtbare zoogenaamde algemeene discussiën over algemeenhedenbij het adres van antwoord te ecarteren, en zoodoende négatief tot de zelfbeperking (zie boven) medetewerken, opdat er rijke vruchten inogen ontstaan van het grond wettig gemeen overleg. De Eerste Kamer heeft die speciale strekking zeer goed begrepenen daarom, noch over algemeene strekking van het adres, noch over de onderdeelen die allen toch bij de begrootings-hoofdstukken van zelve terug- keerenhet woord gevoerd. In stede dat men haar daarover hard valle, moest men het toejui chen, dat zij het eerste nadert tot het gebruik in het meest constitutionele land van Europa, door even als in Engeland, onder gewone omstandig heden, een bloote weerklank der Troonrede te geven en geene adres-discussiën te houden. Annvaardings-rede van den President der Eerste Kamer. Eene echt Hollandsch gemoedelijkebeschei- dene, bedaarde, voorzigtige, maar toch voorbe- dachtelijk bedoelde ophemeling van eene op zich zelve niet zeer beduidende taak, zoowel van voorganger als van titularis, haast aanmatigend door overdrijving van zalvende nederigheid en preektoon. TUto dito Tweede Kamer. Een onopgeschroefd, rond en eenvoudig wel komswoord, dat tegenover eigen pligtbesef, de kamer tot medewerking in 's lands belang oproept; dat bij de erkentenis dat er veel is gedaan, den beduidenden achterstand niet uit het oog verliest en eene vingerwijzing behelst, zij 't dan uit de tweede hand, naar het reglementair régime dei- wijze van werken. Maar toch ook een ietwat ironische zinspeling op de andere welbekende kwaal. „Er zijn er die dat toeschrijven aan onze wijze van werken en die van herziening van het Reglement van orde daarin verbetering wachten." Ontbreekt bier niet deze tegenstelling „Maar er zijn er ook, die dat toeschrijven aan de zucht om lange redevoeringen te houden om driemaal het woord te voeren over hetzelfde onderwerp om andermaal te zeggen wat collega vóór mij of naast mij gezeten, reeds zoo uitmuntend heeft uiteengezetom interpellation te volvoe ren, in één woord om de woordafleiding parlage van parlement, of omgekeerd, in eigen persoon te bevestigen." JDe income-tax tot dekking van buitengewone uitgaven en ter vervanging van het regt van patent is wat het beginsel betreft, onveranderd ingediend. Waar vroeger met het oog op het laatste gedeelte van het jaar was uitgetrokken als maatstaf dei- belasting over dat tijdvak, wordt nu bepaald dat de wet op de middelen het bedrag bepaalt dat voor het volgend jaar zal worden geheven zoowel ter vervanging van het patentregt als om te voorzien in de behoeften der schatkist, voor zoover daarin door de overige middelen niet kan worden voorzien. Voor 1871 wordt voorgesteld die som op 4 miljoen te bepalen 2/8 jaar pa tentregt voor 1871 (in de onderstelling dat de inkomsten-belasting met Mei in werking treedt) beloopt 2,245,000, of in rond cijfer 2.300,000, zoodat voor 1871 ter voorziening in andere be hoeften overblijft de som van f 1.700,000. Hieruit blijkt dat de opvatting van het Noorden in zijn kamer-overzigt van Zaturdag alsof de income-tax alleen strekt tot dekking van buiten gewone uitgaven, omdat men niet durft doortasten of zoo iets onjuist is. 8INNENLANDSCHE BERICTEIM. GOES, 26 September 1870. STATEN-GENERAAL,. In de zitting der Tweede Kamer van jl. Vrijdag zijn de geloofsbrieven van den heer mr. J. li. Botz, herbenoemd lid uit Eindhoven, ingekomen, welke in orde zijn bevonden. Het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede werd ingediend. Dit zal gedrukt en onderzocht worden, terwijl de beraadslaging tegen heden werd vastgesteld. Onderscheidene regeeringsstukken, die onafgedaan waren gebleven, zijn weder aan de orde gesteld, waaronder ook de herziening van het reglement van orde der kamer. Vervolgens had de keuze plaats van leden voor sommige commissiën, die opengevallen waren, door dat de heeren Fokker en Knoop geen leden der Kamer meer zijn. In de zitting van Zaturdag zijn ingekomen negen ontwerpen van wet tot bekrachtiging van provin ciale belastingen. De minister van finantiën, daartoe door den koning gemagtigd, diende de staatsbegrooting voor 1871' in, met eene rede, waaruit in substantie het volgende blijkt. Door de reeds toegestane 8 mil- lioen aan schatkistbillettenen de overschotten van vroegere diensten, is, niettegenstaande de vele buitengewone uitgaven, voor de militaire maat regelen van onlangs enz., de dienst van 1870 ver zekerd, zoodat geene behoefte bestaat aan aanvulling der middelen. Voor 1871 beloopen de uitgaven met inbegrip van die voor de spoorwegen circa 96| mil- lioen, terwijl de inkomsten geraamd zijn op ruim 86^ millioen. Er is dus een tekort van ruim 9|- millioen. Om dit tekort te dekken, wordt voor gesteld eene leening te sluiten van 8 millioen, en uit de incometax p. m. lö^ ton. Die leening be hoeft echter niet dadelijk gesloten te worden, want de toestand der schatkist is voor het oogenblik voldoende genoeg, om zelfs zonder uitgifte van schatkistbilletten de eerste toekomst in te gaan. De incometax, waarvan 16i ton tot dekking van het tekort noodig is, zou over 1871 geheven worden tot een bedrag van 4 millioen, dus ongeveer 1 pet., dienende de overblijvende ruim 2 millioen tot ver vanging van het patentregt voor 2 over 1871. (Per telegraaf.) Na aanneming der algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede is men heden met de beraadslaging gevorderd tot paragraaf 4. Slechts een amendement, dat van dhr. de Roo is aangenomen tot versterking der redactie van 2. Bij 3 heeft de heer Roest van Limburg verklaard dat onze betrekkingen met Caracas zijn afgebroken, dat onze gezant te Parijs, voor zoover hij weet, aldaar verblijf houdt en dat met het voor- loopig bewind der republiek officieuse betrekkingen zijn aangeknoopt zoo als iedere regering doen moet met een gouvernement dat facto bestaat. Morgen is 5 5 (onder wijs) aan de orde. Wij vernemen, dat het Wetsontwerp tot regeling der schutterijen dat thans op nieuw bij de Staten- Generaal ingediend isgelijk is aan het laatst vorigedus met algemeenen dienstpligtalleen is daarin opgenomen eene reeks van voorschriften voor een toestand van Kriegsbereitschaft'm krijgen de schutters vergoeding voor alle buitengewone oefeningen, waartoe zij verpligt worden. Deskun digen achten dit groote verbeteringen. Volgens het Verslag van den toestand der pro vincie over 1869, bestond de bevolking op 31 De cember 1868 uit: 88774 m. en 90524 vr. vermeerderd door geb. met 3456 3419 door vestiging 5789 5453 door latere inschrijving 2 1 Totaal 98021 m. en 99397 vr. doch vermind. daarentegen door overlijden met 2321 m. en 2287 vr. door vertrek met 7045 m. en 6329 vr. 9366 8616 zoodat de bevolking op 31 De cember 1869 bedroeg 88655 m. en 90781 vr. Onder de geboorten waren 110 tweelingen. Onder de overledenen bevond zich eene weduwe van boven de 100 jaren. Er werden in het geheel 1414 huwelijken ge sloten en uitgesproken 2 scheidingen van tafel en bed en 2 echtscheidingen. Naar de godsdienst wordt de bevolking ver deeld als volgt: Nederduitsch Hervormden 123214. Waalsch278. Engelsche of Presbyterianen 98. Anglicaanschen of Episcopalen 4. Evangelisch Lutherschen 1218. Herstelde 20. Doopsgezinden861. Remonstranten32. Christelijk Gereformeerden 8005. Roomsch Katholjjken45524. Nederlandsch Israëlieten56g. Portugesche 4. Tot geen der genoemde behoorende. 110. Totaal 1794367 Als landverhuizers naar Noord-Amerika worden opgegeven 178 personen. Door heeren burgemeester en wethouders met een lid van den raad, is in de gemeente 's Heer Abtskerke eene collecte gedaan voor het Roode Kruis, welke inzameling 30.75 heeft opgebragt. Woensdag 11. arriveerden uit den Haag, Auguste Mellet en zijn eerste bediende Volckete Londen om een nieuw uitgevonden snij- en rondeermachine tot het vervaardigen van horologie-raderen van laatstgenoemdeop de tentoonstelling voor den werkman aan de bezoekers te laten zien werken. Den volgenden morgen werd de eerste tand ge sneden, en na vijf minuten was het model reeds aan een Engelschman verkochtwel verdiend loon van kunde en energie voor den werkman Volcke en een streelende voldoening voor den meester op wiens kosten dere is werd gemaakt, en die aan zijn werklieden zoo onverdeeld de eer laat in een ten toonstelling, uitsluitend voor den werkman ingerigt. Volgens verschillende in denjongsten tijd door middel der Staats-Courant ter algemeene kennis gebragte mededeelingen, is het noordelijk en noord oostelijk gedeelte <- Frankrijk fhans wheel bui

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1