1870. JV» 74. Vrijdag 9 September, 57,te jaargang, GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,75, ft. p. p. ƒ1.90. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 e. COURANT. Gewone advertentiën worden it 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels it 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BINWENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 8 September 1870. Bij de regeering is van den Nederlandschen ge zant te Berlijn mededeeling ontvangen, dat de re geering van den Noordduitschen bond den uitvoer Van steenkolen naar Nederland, die bestemd zijn voor Nederlandsche kolenhandelaars, heeft toege staan, onder voorwaarde, dat die handelaars aan het gemeentebestuur hunner woonplaats eene ver klaring afgeven, dat de door hen uit Duitschland ontvangen "kolen voor binnenlandsch gebruik be stemd zijnen de gemeentebesturen op de terug gaande vrachtbrieven eene -verklaring stellen, dat de ladingen op de opgegeven plaats van bestem ming zijn aangekomen en gelost. Den 5en is in den avond te Nieuwe-diep een Fransch oorlogsschip op de reede geankerd, om zich van steenkolen en water te voorzien; de in te nemen hoeveelheid mag echter niet grooter zijn dan strekken kan voor den tijd van 24 uren. Door den ongewoon hoogen waterstand en de sterke vloeden gedurende den laatsten storm .zijn aan de te Vlissingeb in aanleg zijnde sluiswerken vrij aanmerkelijke afspoelingen veroorzaakt en steeu- bestrijkingen verdwenen. De beloopen schade zal zoo spoedig mogelijk worden hersteldbereids is met die herstelling reeds aangevangen. In eene buitengewone vergadering van ingelan den van den polder Schouwen, heeft de directie kennis gegeven, dat binnen zes maanden na het in werking tieden der wet van 19 Julij 1870 (Ca- lamiteuse polders) moet verklaard worden of de polder Schouwen calamiteus blijven zal of vrije pol der worden. Na discussie is besloten het voorstel der direc tie aan te nemen om hun toe te voegen tien leden uit de ingelanden, ten "einde die vraag te overwe gen. Daartoe zijn door de ingelanden benoemd de heerenMr. C. van der Lek de Clercq, Mr. J. Moo- lenburgh, S. Hoogenboom Bz, J. Hoogenboom Ah, C. Hocke Hoogenboom, L. Krepel, C. Moolenburgh, W. SmallegangeW, Speelman en R. Koole. Men schrijft uit Tilburg Het laat zich meer en meer aanziendat de paniek die zich bij het uitbarsten van den oorlog hier vertoonde van lieverlede begint te wijken er begint meer leven in den handel te komen en het vertrouwen keert terug. Met grond mag men dan ook verwachtendat de crisis zonder verdere slagen zal te hoven gekomen worden, en de fabrikantenzij het dan met minder ruime verdienstenhunne fabrieken in volle werking zullen kunnen houden. Dezer dagen is te Bonn een duif opgevangen die onder den vleugel een stukje papier droeg n:et het woord Koewacht." Welligt is dit een duif die uit dat Zeeuwsche dorpje opgelaten is. Den 31 Augustus is het lOjarig bestaan herdacht van de kweekschool voor onderwijzers te Arnhem. Met 10 leerlingen en eene begrooting van 800, bijeengebragt door het Nutsdepartement en het Na tuurkundig genootschap aangevangen, heeft die in- rigtiug zich zoover ontwikkeld, dat zij thans 56 inwonende en een twintigtal buitenwonende leer lingen bezit. Op dezen gedenkdag werden geïnstaleerd als di recteur de heer M. Leopoldals directrice mejuf- vrouw C Mallinckrodt. De minister van binnenlandsche zaken heeft, dd. 30 Augustus jl. eene circulaire gezonden aan de heeren commissarissen des konings, houdende na dere regeling van de wijze waarop de doodschouw verrigt en de daarvan af te geven verklaringen zullen behooren ingerigt te worden. De noodzake lijkheid, dat ook bij lijken van personen, zonder geneeskundige behandeling overledende oorzaak van den dood zoo naauwkeurig mogelijk wordt geconstateerd, is reeds door de oudervinding ge bleken. De minister is van oordeel, dat in de instructie die de gemeentelijke lijkschouwingen ontvangen, in dat opzigt het noodige kanen be hoord bepaald te worden. De Noordstar, het orgaan der conservatief-ge- zinden iu de Noordelijke provinciën, schrijft heden een artikel, beginnende met de volgende woorden, »Tot ons leedwezen blijft liet Dagblad van Zuid- Ilolland en 's Gravenhage Voortgaan de conserva tieve partij, waarvan zij het hoofdorgaan heet, in een verkeerd daglicht te plaatsen. Aanleiding daartoe is geweest het artikel, dat het Haagsclie Dagblad tegen het Utrcchtsch Dag blad geschreven heeft, toeu dit laatste blad zich niet tegen het beginsel van algemeene dienstplig- tigheid verklaarde. »Wij gelooven te mogen vragen," zoo gaat de Noordstar voort, »of het tegenwoordig taktiek van het Dagblad is politieke vrienden van zich te ver vreemden en in tegenstanders te veranderen Door de wijze, waarop het Dagblad tegenwoordig de conservatieve beginselen dient, doet het deze veel meer kwaad dan door eenig liberaal" blad zou kunnen geschieden. »Van alles toch wordt een partijzaak gemaakt. Geldt het de afschaffing der doodstraf of wordt er gesproken van algemeene dienstjiligtigheiddan wordt niet gevraagd: is de zaak wenschelijk en in 't belang van liet land, maar enkel: past de zaak al dan met in het Zoogenaamde conserva tieve kleed. Meent het Dagblad dat de een of andere zaak voor de partij schadelijk isdan wordt een ieder, die tot een andere-conclusie komt, het epitheton radicaal" naar het hoofd geworpen." De juistheid der opmerking van de Noordstar blijkt te meer, daar in het gewone nommer van eergisteren het Haagsclie Dagblad toonde over de zaak zelve der dienstpligtiglieid niet eens sterk te verschillen van het Utr. Dagbl. Het Uaagsche Dagblad heeft dit is voor ieder duidelijk, die oogen heeft om te zien in den laatsten tijd zoozeer den blik gerigt naar de kaart van Frankrijk, dat het allengs de kaart van zijn ei gen land niet meer kent. Het voelt zich langzamerhand den steun, dien 't vroeger vond, ontzinkenhet is zijn stuur kwijt en, onbekwaam om te schrijven zonder aan te randen, hakt het thans onhandig op vriend en vijand in, en ondervindt ten laatste dat de geestverwante bladen als de Noordstar, wier oprigting het eenige maanden geleden zelf bevorderde en toejuichte thans schrijven Niet om het Utrechtsch blad te verdedigen dit kan het zelf beter doen dan wij hebben wij gemeend bovenstaande opmerkingen te moe ten maken, maar om het der natie duidelijk te maken, dat de conservatieven niet met de oordeel vellingen van het Dagblad instemmen." Men is reeds met het afbreken van de gebouwen op het terrein der gevangenis te Leeuwarden be gonnen, hetgeen ongetwijfeld veel moeite zal kos ten, daar er muren zjjn van ongeveer een meter dikte. Het blokhuis, een der oudste gehouwen van die stad, dat nu op zijne beurt gaat verdwijnen, zal vooral veel puin opleveren. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het bekende, locaal Frascatie in de Nes aan te koopentot inrigting van een schoollocaal. De ingenieur Liernur bevindt zich sedert eenige dagen aldaarten einde de uitvoering van de rio- leering der Dooiersloot, volgens zijn stelsel, voor te bereiden. In een der laatste zittingen vóór de vacantie van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland werd bepaald, dat er een getuigeverhoor zou plaats hebben in de zaak van de Vennootschap tot ver vaardiging van gasmeters en toestellen voor gasfa brieken onder de firma J. Brunt Co. te Parijs tegen de hollandsche maatschappij tot exploitatie van gasfabrieken in Spanje te Rotterdam. De getui gen in deze zaak gedagvaard waren niet ter teregtzitting verschenen, waarvan door heide par tijen acte werd gevraagd terwijl de uitspraak op de genomen conclusie door het hof is bepaald op aanstaanden Maandag 12 September. In het kleine cirque op de kermis te Zaandam had jl. Zaturdag een treurig ongeval plaats. Een der jeugdige kunstrijdersgedurende eenige dagen reeds lijdende, viel, bij het verrigten zijner hals brekende toeren te paard, plotseling op het getrouwe beest dood neder. Voor eenigen tijd werd door onderscheidene dag bladen melding gemaakt van een pleizierreisje ondernomen door een aantal zoowel gehuwde als ongehuwde vrouwen van Wonseradeel, ten einde zich voor het kantongeregt te Bolsward tever antwoorden wegens eene overtreding van het al gemeen politie-^eglement barer woonplaats, waarvan art. 154 bepaalt dat herbergen des avonds na tien uren moeten ontruimd zijn. Het kantoDge- regt verklaarde haar schuldig aan het niet ont ruimen eener herberg gedurende den nachten zij werden mitsdien tot eene geldboete veroordeeld. Daar zij zich van die vonnissen in cassatie hebben voorzien zoo zal het hoogste regterlijk collegie eerstdaags omtrent deze politie-overtreding eene beslissing moeten nemen. In de zitting van den Hoogeraad werden deze zaken behandeld en door den heer mr. Pols bepleit. Hij grondde vooral zijne bezwaren tegen de vonnissen van het kanton geregt, waarvan hij ten slotte tot vernietiging con cludeerde, daarop, dat er van geene verbindbaarheid der plaatselijke verordening sprake kan zijn, omdat de verordening niet behoorlijk was afgekondigd en de gemelde personen er dus niet mede bekend kouden zijn. Het openbaar ministerie zal den 13 dezer conclusie nemen. Te Hagenau is het eerste nommer verschenen van de Staats-Courant voor het generaal-gouver- nement in den Elzas. Het is het eerste officieele Duitsche blad dat op den heroverden bodem ver schijnt. De tot standkoming geschiedde niet ge makkelijk. In die stad van 12,000 zielen die een fraaije schouwburg, eene kazerne, een rijschool en zeer schoone straten bezit, was maar één drukkerij en lithografie met slechts vier werklieden te vinden. Een boekhandel bestaat er nietalleen een paar winkels, waar, nevens allerhande waren, ook ge- bedeboeken verkocht worden. Het eenige blad dat er verschijnt is een weekblad en bevat bovendien geen politieke berigten. Zij, die de theorie toegedaan zijn, dat er een dadelijk verband bestaat tussohen de veldslagen en gevechten en het slechte weder van de laatste maand, zullen zich zeer gesticht gevoelen door de volgende woorden, door den in Duitschland alge meen bekenden weerprofeet Seycek, in een dagblad van Praag geschrevenGedurende den tegenwoor- digen oorlog worden de zekerste en ontwijfelbaarste telegraaf-berigten overgebragt door de regen- buijen, die in geheel Europa vallen. Met de meeste getrouwheid berigten deze laatsten wat er op de Fransche slagvelden voorvalt. Een hevige stort regen berigt hevige, lang aanhoudende kanonnades, een matige bui een zwakker artilleriegevecht; iu het algemeen staat de vallende regen in dadelijke verhouding tot het aantal der kanonschoten. Een naauwkeurig waarnemer van den gevallen regen behoeft xlus de telegrammen niet af te wachten om te weten, of er, een gevecht en een beduidend gevecht op het slagveld geleverd is." Zonder voor of tegen deze theorie partij te trekken, herinneren we dat er tijdens den Italiaanschen oorlog in 1859, en tijdens de Boheemschen iu 1866 dezelfde veranderingen in de weersgesteldheid waargenomen zijn als in dit jaar. De waarde der regenbuijen als telegrammen, is echter slechts betrekkelijk, zoolang ze ook de uit komst der gevechten niet melden, waar men toch nog meer benieuwd naar is dan naar de weten schap of er is gevochten. Zóóver zal toch de meteorologie 't waarschijnlijk wel nooit brengen. Vaderland.)

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1