1870. M 71. Dingsdag 30 Augustus. 57"tc jaargang. BEKENDMAKINGEN BINNENLANDSCHE BERICTEN. BUITENLAND. (10ESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,75, fr. p.p. ƒ1.90. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertcntiën worden 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van het Gemeente-bestuur. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, bren gen nogmaals ter openbare kennis, dat volgens art. 2 der verordening op de loting voor het personeel der brandweer, in de eerste helft der maand September van dit jaar voor de dienst bij de brandweer zich moeten doen inschrijven, de MANNELIJKE INGEZETENEN, die vóór of op den 1 Januarij 1871 hun dertigste jaar zijn in getreden, alsmede zij die sedert Augustus 1869 in deze Gemeente zijn komen wonen en eveneens op hetzelfde tijdstip hun dertigste jaar ingetreden maar hun vijf en veertigste jaar nog niet zullen hebben volbragt, alzoo degenen die geboren zijn in de jaren 1826 tot en met 1840 onverschillig, of zij al dan niet, redenen van vrijstelling of uitsluiting mogten hebben. Voorts noodigen zij diegenen uit, welke als vrijwilliger zouden wenschen ingeschreven te worden, daarvan voor den 31 Augustus aangifte te doen, ten einde aan het hoofd van het register te worden geplaatst. Goes den 27 Augustus 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Informatie» de Commotio et Iucommodo. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter algemeene kennis, dat door J. B. van HOVE vergunning is verzocht, om in het pereeel, wijk A, No. 126 op de Kreukelmarkt eene SI. AWKItl J te stichten, en dat de bezwaren daartegen kunnen worden ingebragt voor of op Zaturdag den 3 September aanstaande, des- namiddags ten één ure, wanneer het proces-verbaal der informatiën de com modo et incommodo zal worden opgemaakt. Goes, den 29 Augustus 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de I» AT K NT KIN over het dienstjaar 1870 (loopende van 1 Mei 1870 'tot ultimo April 1871), aangevraagd bij de primitive beschrijving, ingevuld gereed liggen en tot hunne afgifte ter secretarie zal gevaceerd worden van Dingsdag den 30 dezer maand tot den 13 September e. k., uitgeno men des Zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutts te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, ver mits, volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften daarvan door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien centwaartoe dan den 24 September en volgende dagen zal worden overgegaan. Goes, den 29 Augustus 1870 Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 29 Augustus 1870. (Per telegraafDe Eerste kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 12 September aanstaande Gelijk het Haagsche Dagbladwanneer zijn patroon Heemskerk in de Tweede kamer een flater begaat, zich haast om door een aanval op diens tegenstan ders, de aandacht van het geleden échec afteleiden, evenzoo tracht de Nieuwe Goessche Courantver legen met het beklagelijk figuur dat haar redacteur, jonkheer Pompe, in de jl. Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad heeft gemaakt, eene afleiding te maken door eenige aanmerkingen op den heer de Kanter en den Burgemeester. De heer de Kanter, die zijn ontslag heeft geno men, had niet meer in den Raad mogen komen, veel minder over de aanhangige onderwerpen zijne stem uitbrengen. Aldus spreekt de Nieuwe Goes sche Courant. Zij schijnt echter niet te weten, dat er een artikel (i8) in de gemeentewet voorkomt, hetwelk zegt, dat zij, die hun ontslag hebben in gezonden, leden van den raad blijven, tot dat de geloofsbrieven hunner opvolgers zijn goedgekeurd. Zoo ver wij weten, is dit nog niet gebeurd en tot zoolang vervult de heer de Kanter derhalve, door de raadsvergaderingen bij to wonen, en over de voorkomende zaken zijne stem uittebrengen, slechts zijnen pligt. De N. G. Ct. zal haar ongeduld om van dat raads lid ontslagen te ziju, dus nog wat moeten bedwin gen het eenige wat zij misschien met goed gevolg zou kunnen beproeven, zou zijn, dat zij door Jonk heer Pompe Burgemeester en Wethouders liet aan sporen om de verkiezing vau een nieuw raadslid wat te bespoedigen. De aanmerking op den Burgemeester is niet min der ongegrond. Toen de zaak van de meisjesschool aan de orde was, begon. Jonkheer Pompe met te zeggen, dat hij het voornemen om de meisjesschool te verbeteren, met groot genoegen had vernomen, dewijl goed onderwijs in zijn oog een zeer voor treffelijke zaak was; het ingediende plan keurde hij echter af. De gronden die hij voor die afkeu ring aanvoerde, getuigden van zijne volslagen on bekendheid met de inrigting van het onderwijs in deze gemeenteen de teregtwijzingen die hij te dier zake onder anderen van den heer de Kanter ontving, beschouwen wij dan ook als de aanlei- dende oorzaak tot het artikeltje dat wij bespreken. Wat zeide nu daarop de burgemeester? Niet, ge lijk de N. G. C'. het doet voorkomen, dat de heer Pompe niet zoude mogen afstemmen zonder iets anders in de plaats te geven, maar dat het hem leed deed, dat dhr. Pompe, die verklaard had net denkbeeld, om het onderwijs op de meisjes school te verbeteren, zeer te hebben toegejuicht, maar te zijn teleurgesteld door het plan tot verbetering door de plaatselijke schoolcommissie ingezonden, niet de moeite had genomen, om zijne denkbeelden omtrent die, ook door hem gewenschte verbetering, mede te deelen, en dat dat hem, voorzitter, althans persoonlijk, veel genoegen zou gedaan hebbenen zeer teregt voegde hij er bij, dat men door, zoo als de heer Pompe, eenvoudig af te keuren zonder iets beters in de plaats te stellen, alleen kon afbreken, maar niet opbouwen en dus niet in het belang der gemeente handelde. Het komt ons voor, dat tegen deze redenering niets is in te brengen, 't Is waar, dat de burge meester daardoor de zwakke zijde van den heer Pompe ,in het licht stelde, want om iets goeds voortestellen moet men in de eerste plaats op de hoogte zijn, en dat is de heer Pompe volstrekt niet, allerminst in zaken het onderwijs betreffende. Dat geeft evenwel geen regt om den zin van het door den voorzitter gesprokene te verdraaijen en van eene zeer juiste opmerking eene onbillijke vordering te maken. Volgens de N. G. C'. heeft de burgemeester in het ontslag vragen door den heer de Kanter aan leiding gevonden om dien heer eenige vleijende woorden te zeggen over hetgeen hij gedurende zijn lidmaatschap van den raad had gedaan. Wij be grijpen zeer goed, dat dit de N. G. O. zeer heeft gehinderd, daar zij wel zal beseft hebben dat er voor den heer Pompe weinig kans bestaat om ooit een dergelijk compliment te ontvangen, indien hij althans in het vervolg als raadslid niet meer doet, dan hij in het verstreken jaar van zijn lidmaat schap heeft uitgevoerd. Zeker ten gevolge van den hevigen storm is he den voormiddag de post niet op het gewone uur aangekomen, aan de telegraaf schijnt op verschil lende plaatsen schade toegebragt. Uit Neuzen wordt gemeld, dat in den avond van jl. Donderdag aan den Nieuwen Neuzenpolder, bij de verkorting, weder eene oever-afschuiving heeft plaats gehad, ter lengte van 120 en ter breedte van 60 meterzij is bijna den teen van den zee dijk genaderd. Eergisteren middag met den sneltrein vau half vier ure van Amsterdam naar Utrecht, had een jonkman de stoutheid, iu plaats van in den wa gonop de treeplank zich te zetten. Hij bleef er op tot Abcoudewaar hij tusschen de treeplank en het perron letterlijk verpletterd werd. Hij was dadelijk een lijk. Den valschen munter, die door het Zeeuwsche Hof tot twee jaar correctioneele gevangenisstraf was veroordeeld, is door den Hoogea Raad vijf jaar tuchthuisstraf opgelegd. Men herinnert zich uit ons vroeger berigt ten deze, dat het O. M. in Zeeland tegen 's Hofs arrest in cassatie was gekomen en 't blijkt thans dat de Hooge Raad aan den veroordeelde alsnog de straf heeft opgelegd, die genoemde requirant in casatie bij de behandeling der zaak voor het Hof had ge- requireerd. De onlangs aangehouden le luitenant J. W. Ie R.vroeger wegens desertie bij verstek vervallen verklaard van zijn militaire charge en gebannen van het grondgebied van den staatis thansmet in trekking van opgemeld vonnisdoor den krijgsraad te 's Bosch, wegens desertie in tijd van vrede, ge paard met verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot casatie van zijn militaire charge met on- bekwaamverklaring om voortaan een militair em plooi te kunnen bekleeden. Hij is onmiddellijk op vrije voeten gesteld. In Harlingen zal het personeel politie-bedienden met drie worden vermeerderd. Met genoegen wordt dit besluit van den gemeenteraad begroetdaar het aantal agentendat tot nu toe vijf wasvoor eene gemeente als Harlingen met meer dan 10000 in woners al heel weinig is. In de oproeping van sollicitanten komt niet voor dat gepasporteerde kor poraals en onderofficieren den voorgang hebben bij het maken eener nominatie, of bij het doen van eene benoeming. Mogt men algemeen bedenken dat het politiewezen in ons land door zulke lie den, die het grootste deel van hun leven gedrild zijn en gedrild hebben, reeds genoeg bedorven is! Het onlangs verschenen rapport van de jury der Internationale Tentoonstelling van Landbouw-werk- tuigen, Arnhem 1870, zegt betreflende de gunstig bekende werktuigen uit de fabriek der firma Bekeer Buddingh, het volgende: De hoogst nuttige en der jury als uitmuntend werkend werktuig bekende veebascule, behoefde naar het oordeel der jury geene aanprijzing meer, doch de ijzeren snelweger met wijzerplaat kwam haar voor als een nieuw werktuig, dat vooral, nu meer en meer de granen bij het gewigt worden verkocht, groote diensten aan den landbouw zal bewijzen en daarom stelde de jury voor, om aan dat werktuig toe te kennen, een diploma van eer." Benoemingen. Benoemd tot griffier bij het Kantongeregt te Medenblik mr. A van Deinse, thans griffier bij net Kantongeregt te Cortgene REGTSZAKEN. Uitspraken van 27 Augustus 1870. I. Augustinus van Steteghen, koewachter geboren, te Meerdonklaatsgewoond hebbende te Westdorpe, defaillant, beklaagd van diefstal, (bij verstek) vrijge sproken kosten te dragen door den staat. II. Maria den Engelsman, oud 37 jaar, huisvrouw van J. van de Weege, 2". Janna Wieland oud 33 jaar huisvrouw van Jacob Rouw 3°. Magdalena Romijn weduwe J. Seegers defaillanten arbeidsters te Zaam- slag beklaagd van diefstal van gehakt houtbij ver stek veroordeeld tot gevangenisstraf van zes dagen ieder en in de kosten. III. Hendrika van der Weele, 25 jaar, vrouw van van den Berge te Colijnsplaat, beklaagd van het bezigen van smaad- en scheldwoorden veroordeeld tot boete van acht guldensubsidiair 3 dagen en in de kosten. IV. P. Kribbe, 21 jaar, arbeider te 's Gravenpol der beklaagd van belediging tegen bedienende be ambten, veroordeeld tot twee geldboeten van acht guldensubsidiair 3 dagen voor iedere boete. V. Bastiaan Verhey Pols40 jaar, koopman te Colijnsplaatappellant van een vonnis van den kan- tonregter van Cortgene, het appel niet ontvankelijk verklaard. Geen nieuws van den Oorlog Ziedaar de ge wone vraag van den dag. En na de mededeelingen die men geeft of ontvang is het gewone refrein de Franschen krijgen dan geducht klop. Is de ein-

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1