JW 68. Vrijdag 12 Augustas. S7s,e jaargang. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. öiiiir. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75, fr. p.p. ƒ1.90. Afzonderlijke nolhmers 5 c.met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodbei'igten van 16 regels a I,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. 's Gravenhage, Augustus. Alles geraakt op den achtergrond voor de be- rigten van het oorlogstoon eel. Er bestaat inderdaad eene spanning, die hier en daar ook in verband mag zijn met sympathiën of antipathiën, maar die toch meerendeels haar oorsprong vindt in overwegingen en gevolgtrekkingen ten aanzien van den mogelijken invloed der gebeurtenissen op ons vaderland. Ik geloof niet, dat het raad zaam te achten is dat voorbeeld te volgen. Het is niet genoeg dat de Regeering eene strikte neu traliteit in acht neemt, ook het volk moet neutraal zijn en zich niet laten meêslepen door ligtzinnige oordeelvellingen over de eventuele plannen dei- oorlogvoerende mogendheden. Wat daaromtrent in den laatsten tijd is uitgelekt, geeft stof tot nadenken genoeg, en is een reden te meer om alles aan te wenden wat kan strekken om onze weerbaarheid te versterken en aan onze gewapende neutraliteit kracht bij te zetten. Maar, voor het overige late men zich niet door sympathie voor den een of den ander leiden. In een oorlog als thans geleverd wordt, op zulk eene onmetelijke schaal en met zulke ontzaggelijke hulpmiddelen, is de overwinnaar van heden de verslagene van morgen, en omgekeerd. Bij alle ingeschapen zucht naar vrijheid, en de rondborstigheid van onzen landaard op prijs stellende, vooral ook in de pers, achten wij niettemin den wenk van professor F ruin hoogst verstandig en vaderlandslievend. En het is eene allezins juiste opmerking, die ons dezer dagen onder de oogen kwam, dat te regt, of ten onregte, maar in het gegeven geval altoos bedenkelijk, de pers wordt gehouden de openbare meening te vertegenwoordigen, en dat daarom in den vreemde veelal op rekening van het volk of van de Regeering wordt gesteld wat een of ander dagblad-artikel gelieft te ver kondigen. Ware men nu in het Buitenland zoo onpartijdig, om, zelfs bij handhaving van dat zeer groote misverstand, ten minste er op te letten dat juist het verschil van opinie of van sympathie in de pers merkbaar, het beste bewijs oplevert, dat de natie als zoodanig ook zeer verdeeld is, zoodat tegenovergestelde sympathiën of antipathiën zich als 't ware neutraliseren en oplossen, dan zou aan veel van het geschrijf weinig gelegen zijn. Maar ongelukkigerwijze gaat dit niet op. De Duitscher, die een scherpe veroordeeling van den Franschen keizer leest en het geluk der Duitsche wapenen hoort wenschen, meent en zegt en schi-ijft dat Nederland Duitschgezind is, hetgeen wederom de gevoeligheid opwekt van den ligtelijk opbrui- schenden Franschman, die op zijne beurt ook, en mede naar aanleiding van onze couranten met bijzonder genoegen constateert, dat Nederland, als 't er op aan kwam, de zijde van Frankrijk zou kiezen, en althans den oorlog als door Pruissen uitgetart beschouwt en Bismarck verwenscht. Ik ben op die wederzijdsche liefkozingen en cou ranten-annexatiën aan de Seine of aan de Spree gansch niet gesteld; maar ze zijn, gelijk ik zeide, veelal het gevolg van de polemiek van een deel onzer pers, waarin soms de beleedigende taal jegens bevriende mogendheden alle palen te buiten gaat. Er is onlangs, naar aanleiding van den brief des heeren Bevit Ie, gewezen op zeker artikel der vreemdelingen-wet, die een gevaarlijken buiten lander over de grenzen kan doen zetten; maar zoo bestaat er ook eene niet ingetrokken wet, die beleediging of laster jegens vreemde souverei- nen strafbaar stelt. (Wet van 28 Sept. 1816, Stbl. no- 51). Onpartijdigheidshalve moet hier bij gevoegd wor den, dat ook de houding van sommige vreemde- lingen, ja zelfs van gena: uraliseerden, veelal hoogs t onvoorzigtig is. Door het begrijpelijk medegevoel voor het land waartoe zij behooren of behoorden opgewonden en medegesleept, worden zij veelal hartstogtelijk en overdreven, soms grof en over moedig; en verwijten dengene, die niet deelt in hunne opgeschroefde declamatiën, of die een ander oordeel uitspreekt, dat zij sympathie koesteren voor hun vijand; en zóó wordt niet zelden door heethoofdige Franschen of snorkende Duitschers die hier te lande gastvrijheid of Nederlanderschap en in allen gevalle hun veelal ruim bestaan ge nieten, de conversatie onaangenaam gemaakt en soms vergald door hatelijkheden en door onge motiveerde oordeelvellingen of aantijgingen jegens bevriende natiën of hunne regeerders. Ik wil dat punt niet in bijzonderheden uiteen zetten. Ieder zal welligt in de gelegenheid ge weest zijn zelf op te merken wat hier slechts aangestipt wordt. Maar in een' tijd als dien wij beleven, met gebeurtenissen in 't verschiet, waar van geen menschelijk verstand omvang of com binatiën kan bepalen, heb ik gemeend een woord van waarschuwing te mogen riglen zoowel tot den Nederlandschen publicist als tot de in Neder land gevestigde vreemdelingen. Nederland, het Nedeflandsphe volk als zoodanig wil met het oog op zijne geschiedenis en zijne belangen noch Duitsch noch Fransch zijn. Zijne neutraliteit grondt zich niet op utiliteit maar op nationaliteit. En deze moet zelfs niet in de verte worden bemoeijelijkt of benadeeld door eene ver keerde rigting der publiekeopinie, door eene onvoorzigtige leiding der openbare drukpers, en nog minder door vreemden bluf. GOES, 11 Augustus 1870. Wij vernemen dat de voorzitter der eerste kamer van de St. G. in overleg met de Regeering, voorne mens is dat staats-ligcliaam op te roepen, weinige dagen voor de sluiting der staten-generaal ten einde de wet tot afschaffing der doodstraf af te doen. Door de centrale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Alkmaar is in eene vrij talrijk bezochte vergadering, door leden van verschillende gemeenten, tot het hoofdkiesdistrict Alkmaar behoorende, bijge woond, met algemeene stemmen op nieuw tot can- didaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen het afgetreden lid, den luitenant generaal W. J. Knoop. Door de algemeene kiesvereeniging is tot candidaat gestold jhr. mr. C. van For eest, die moet verklaard hebben zijn mandaat te zullen nederleggen, zoodra de heer Knoop uit zijn te genwoordige functie treedt. De minister van Oorlog heeft aan de militaire autoriteiten van het leger het volgend schrijven gerigt: „Door de opkomst onder de wapenen van alle miliciens hebben de korpsen en onderdeelen daarvan eene zoodanige sterkte verkregen, dat het gebiedend noodzakelijk is de kaders, die volgens de bestaande organisatien geenszins te sterk zijn, niet te verzwakken. Ik acht derhalve noodig, aan alle militaire autoriteiten van het leger dringend aan te bevelen, zoo min mogelijk onderofficieren en korporaals tot bijzondere diensten, als ordon- nance, schrijver, enz.,.te bestemmen." Naar wij vernemen hebben de ministers van marine en van oorlog aan de heeren de Casembroot en Nierstrasz en de Roo tan Alderwerelt, leden dei- tweede kamer, te kennen gegeven, dat van hun vaderlandslievend aanbod, om weder iu actieven militairen dienst te treden, vooralsnog geen gebruik zal worden gemaakt. Onze in het vorig nommer toegezegde beschou wing betreffende den gasprijs, is, voornamelijk ten gevolge der tot staving van ons gevoelen aange voerde rekeningen voor dit nommer te uitgebreid; zoodra mogelijk voldoen wij aan onze belofte. Indien het waar is, wat wij vernemen, dan heeft mr. J. H. de Laat de Kanter zijn ontslag als lid van den Gemeenteraad ingediend. Borssele 8 Augs. 1S70. Heden had door den burgemeester dezer gemeente de uitreiking plaats van het eereteeken met de gesp ter herinnering aan de wapenfeiten te Boni in 1859 aan den ma troos 2e klasse Izaak Spruyt. Lazen wij voor eenige dagen, dat de zoo zeer gevreesde aardappelziekte in verschillende streken was waargenomen, ook uit onze omgeving wordt daarvan na den laatst gevallen regen melding ge maakt, evenwel in nog hoogst geringen graad eh bij de vroegste soorten. De knol is nog gezond en spoedig zijn wasdom nabij, zoodat men zich vleit dat de ziekte weinig schade zal doen. In de buurt van Loppersum (prov. Groningen) zullen op 15 dezer van wege de commissie van landbouw in die provincie, proeven genomen wor den met een nieuw graan-maaiwerktuig, dat tevens zelf ook de schoven maakt. Het is aangevoerd door de firma Boeke en Huidekoperte Groningen. Wij lezen in het Vaderland: Hun, die nog altijd meenen, dat de zegepraal der Fransche wapenen een waarborg is voor Ne- derland's onafhankelijkheid, zal 't goed doen te ver nemen dat nog dezer dagen de Pruissische regering aan de onze de offieieele verzekering gegeven heeft, dat tot een annexatie van Nederland aan Pruisen nooit plan heeft bestaan, en dat geen enkel verstandig Duitscher daaraan gedacht heeft. Eene vriendschappelijke verstandhouding achtte men meer in het belang der beide natiën, dan een annexatie in strijd met den uitgedrukten volksgeest. Ten gevolge Z. Ms. besluit betrekkelijk de re geling van den eersten ban der dienstdoende schut terijen, zullen de manschappen van dien ban van Rijkswege van achterlaadgeweren en de noodige ammunitie worden voorzien, ten einde in de behan deling van dat geweer te worden geoefend. De kadetten der koninkl. militaire akademie, tot September a. s. met verlof, zijn Maandag op geroepen geworden om onverwijld naar Breda te komen, ten einde bij het leger te worden ingedeeld bij de respective wapens waartoe zij behooren; de kadets van het hoogste studiejaar worden als ser geants en de overigen als korporaals ingedeeld voorts is het hun toegestaan, des verkiezende, buiten de kazernen te logeren. Zaturdag namiddag zijn door de infanterie, lig gende in de St. Jacobs-kazerne te 's Bosch, de patronen in de geweren gepasthet schijnt, dat een patroon in een der geweren is blijven zitten althans, Zondag-namiddag I2V2 ure ging door een of andere beweging het geweer van een niets kwaads vermoedenden korporaal milicien af; een der kogels vloog door de zoldering, ging door het been van een korporaal-milicien, die op de koogere verdie ping gekazerneerd was en baande zich nog een weg door de daarop volgende zoldering. De geheele karzerne geraakte in opschudding, daar men dacht dat iemand zich van het leven beroofde. De ge troffene is naar het hospitaal vervoerd. Men meldt aan het Utr. Dagbl. uit den Haag In goed onderrigte kringen wordt ten stelligste verzekerd, dat hier te lande, met name te 's Hage door Fransche agenten de Fransche zaak met Fransch geld enorm wordt gediend. In hoeverre de Hollandsche eerlijkheid tegen zulke klinkende argumenten lang bestand zal blijven, moet de tijd leeren." Naar men uit goede bron verneemt, bestaan er tegen het zenden van een stoomboot op den Rijn, tot vervoer en verpleging van gekwetste en zieke

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1