1870. J*64. f rij dag 5 Augusta tari MIDDELBAAR OH DER WIJS, BINNENLANPSCHE BER1CTEN. V W 5^»/ Rtfste el# O De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75fr. p. p. ƒ1.90. Afzonderlijke nommers 5 c.met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels it 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de Commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs in deze gemeente op Woensdag den 24 Augustus 1870, des middags van 12 tot 1 ure, in haar lokaal bij de school eene ZITTING zal houden tot het Inschrijven van jongelieden, die voor liet leerjaar 18ïit18*1 als leerlingen op de Hoogere Burgerschool of SSurger-avond- scliool wenschen te worden toegelaten waarbij van de leerlingen, die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte-akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kinder ziekte zal worden gevorderd; dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden, in plaats van op den 12 September zooals vroeger was bepaald en aangekondigd, op Maandag den 29 Augustus 1870 en dat de LESSEN op de beide inrig- tingen zullen aanvangen mede op Maandag den 29 Augus tus 1870. Goes, den 2 Julij 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 4 Augustus 1870. De minister vau oorlog heeft bepaald, dat de troepen zich moeten oefenen in de velddienst, ves tingoorlog, militaire marschen en liet schieten naar de schijf. De Nieuwe Utrechtsche Courant bespreekt in een hoofdartikel„Behoedzaamheid," de dure pligt van kan, die het volk regeeren in tijden van ODrust en ernstige spanning. Terwijl zij strenge onverbiddelijke handhaving van rust en orde in alle klassen der maatschappijhet rigtsnoer van aller handelingen noemt, acht zij het in de aller eerste plaats, in Nederland noodzakelijk om het al- geheele vervoer van personentroepengoederen krijgsniaterieel, ammunitie, kanonnen, brieven en paketten, telegrammen, en dienstorders, te stellen onder de trouwe en strenge bewaking onzer bevel hebbers, officieren en soldaten van het Nederlandsche leger. Zij wil, dat dadelijk alle spoorwegstations, van alle klassen, geen enkel uitgezonderd, flink en af doende door de militaire magt bezet worden en bewaakt blijven, zoolang de toestand van onrust, span ning en vooral van het oorlogsrumoer om ons heen duurt. Langs onze Oostelijke grenzen, van Groningen af tot Nijmegen en Grave, zouden, behalve al de spoorwegstations, ook al de grenskantoren en te- legraafbureaux door de militaire autoriteit dienen bezet te worden en bewaakt te blijven. Geenerlei transporten van geld of geldswaarde, van geschut en ammunitie, kleeding- of kampe mentstukken dienen er plaats te hebben, dan onder suffisante bedekking van de huzaren, met scherp gewapend. Voorts moeten alle bruggen en duikers in de spoorwegen, en ook in de gewone straatwegen liggende, beoosten de centrale Utrechtsche linie van verdediging en leidende van Pruissen naar Amster dam, van mijnkamers en putten worden voorzien, ten einde dezelve in cas van nood ter juister tijd te kunnen doen springen, even als onlangs de prachtige brug te Kehl. Het opbreken der spoor- regels en dwarshoutenhet laten springen van alle bruggen en duikers, het voor vijandelijk ge schut totaal onbruikbaar maken van straat- grind en keiwegen, zoowel van het rijk als van de pro vincie en gemeenten, dat is volgens het blad aanteraden, mits zulks met oordeel geschiede, en niet roekeloos worde toegegeven aan bespottelijke angst en vernielzucht. De Utrechtsche Courant brengt daarbij in herinnering, dat de Rhijnspoorweg van Amsterdam over Utrecht naar Arnhem pri mitief geheel werd daargesteld uit 's rijks fondsen en die van koning Willem 1onder toezigt van Nederlandsche ingenieurs; en dat die spoor weg in later tijd in de handen is gevallen van eenige gelukkige Engelsche speculanten en schat rijke directeuren en commissarissen; alsmede dat al onze kostbare staatsspoorwegen (voor ±150 milli- oenen) het eigendom zijn van de Nederlandsche natie. Wanneer er voor het land, zoo als thans, gevaar dreigt, al is dit nog niet direct aanwezig, moet het beheer over alle publieke communication en middelen van vervoer met krachtige hand worden aanvaard door de militaire magt, die ons moet beschermen, bewaken en verdedigen. Wij vertrouwenzegt het blad, dat onze minis ters van binnenlandsche zaken (bij ontstentenis van dien der openbare werken) bij het verleenen van al die concessiën op het belang des Neder- landschen volks hebben gelet. Mogt zulks onver hoopt het geval niet zijn geweest, dan hopen en verwachten wij, dat onze grijze generaal en minister van Muiken, zich als de nood dringt, niets zal storen aan al die dwaze overeenkomsten. Het artikel zegt verder Aan te bevelen is het, het noodeloos gelui en gebengel van kerkklokken (minstens in de grens provinciën Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelder land, N. Brabant en Limburg) te verbiedenook het laffe getrommel en geschiet bij optogten, brui loften, enz., het ontsteken van vuurwerken en vuurpijlen. Alles slechts dienstig om onrust te wekken. Mogten ook alle kroegen en herbergen, in plaatsen waar garnizoen ligt of militairen aan wezig zijn, des avonds ten zeven ure gesloten worden en blijven, op boete van honderd gulden, te betalen door den kroeghouder of tapper, voor elk man die kwart over zevenen in zijn spelonk of drankhei wordt gevonden. En het artikel eindigt met den wenseh, dat het den Minister van Oorlog moge behagen, elk militair, van welken rang ook, op s tanden voet uit 's lands dienst te doen ontslaan, die het wagen zoude, zich in beschonken staat op den publieken weg te ver- toonen. Inderdaad, de tijden zijn te ernstig. Het Haagsche Comité van het Roode Kruis stelt zich voor een stoomboot af te huren en, onder de door alle natiën als neutraal erkende vlag der Ver- eeniging, den Rijn op te zenden. De boot zou ruim worden voorzien van verplegingsmiddelenverver- schingen en liggingstukken voor een aantal gewon den de reeds geoefende verplegers en verpleegsters (zestien in getal) van het Haagsche comité, zullen er op worden geplaatsten de expeditie gesteld worden onder leiding van een lid van het hoofdbe stuur der vereeniging en van één of meer genees kundigen. Zoodra er veldslagen aan den Rijn ge leverd werden, zouden de gewonden aan boord van de stoomboot wórden overgebragt en, na verbonden te zijn, de meest ernstige gekwetsten op het dek onder behoorljjke beschutting, en de minder ernstig gewonden in de kajuit vervoerd hetzij naar een der hospitalen aan den Rijn, hetzij wanneer deze mogten gevuld zijn, naar Nederland, ten einde al daar verder geneeskundig te worden behandeld. Het Utr. Dagbl. meldt, dat op een aldaar gehou den bijeenkomst zich 28 dames bereid verklaard hebben om, zoo de nood het vordert, in en om onze stad als ziekenverpleegsters op te tredenenkelen stelden zich disponibel voor ons gelieele vaderland en aanvankelijk twee om zelfs op vreemden bodem te arbeiden. De directeur-generaal der Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen heeft 27 Julij jl. onderstaande algemeene order ter kennis gebragt van de onder zijne bevelen staande ambtenaren en beambten. Verscheidene niet-dienstpligtige ambtenarenen beambten der Maatschappij hebben mij vergunning verzocht om, onder genot van de gunstige bepa ling van Dienstorder no. 145, ddo. 21 Julij 1870 (nieuwe serie) hun militaire diensten aan den lande te mogen aanbieden. ,/Hulde doende aan hunne vaderlandslievende bedoelingen, zoo meen ik er evenwel op te moeten wijzen dat het Vaderland geenzins in gevaar ver keert en dat alzoo die ambteparen en beambten door de pligten aan hunne tegenwoordige betrekking verbonden met kalmte en ijver te vervullen, het vaderland beter dienen dan door zich aan den mili tairen dienst te verbinden. »Aan het personeel wordt mitsdien bekend ge maakt, dat zij, die wenschen vrijwillig in den mi litairen dienst te treden, daartoe geregtigd zijn, maar dat zij van dat oogenblik ophouden te be- hooren tot het vaste corps ambtenaren en beambten der Maatschappij. Zondag heeft te Middelburg, in tegenwoordig heid van directeuren en leden van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen, de plegtige ope- ning plaats gehad van de tentoonstelling van zeeuwsche oud- en merkwaardigheden. Na eene toespraak van mr. M. F. Lantsheer als vice-voor- zitter van het Genootschap, begaven de aanwezigen zich in de tentoonstellingszaal. Bi] de herstemming voor een gemeente-raadslid te Fort Bath zijn ingeleverd 11 geldige biljetten waarvan 8 op dhr. W. G. van Raaien en 8 op H. Zuidweg, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Niettegenstaande de gedurige waarschuwingen door de bewoners der kaai tot de kinderen gerigt, die, de school verlatende, steeds lust hebben om tot over den rand der havenmuur te hangen, blijkt zulks vergeefs. Nu men bezig is de muren te herstellen en het water afgelaten is, schijüt de lust nog grooter om zich verder te wagen waar door dan ook heden morgen een klein meisje met het hoofd in den modder teregt kwam, gelukkig kort bij den steiger waar de metselaars aan 'fc werk waren, zoodat dit nog al wel afliep. In den namiddag van jl. Dingsdag is in de ge meente Krabbendijke (Noordschans) brand ontstaan in een schuurtje en geitenhok bij Clement, spoor wegwachter no. 25; een en ander is verbrand en het gebouw van den staatsspoorweg beschadigd. Er was niemand bij, het geitje graasde gelukkig buiten. Eenige arbeiders in de buurt op het veld werkzaam, hebben den brand gebluscht, die men vermoedt ontstaan te zijn door vonken uit de locomotief. De schade wordt op ƒ100 begroot. Op alle kantoren en ook in de winkels in Drenthe en Overijssel wordt tegenwoordig zooveel bank- en muntpapier aangebodendat het onmogelijk is daar voor klinkende munt terug te geven. Er zijn lieden die, een klein postje op hunne belastingen wenschende aan te zuiveren, bankbiljetten van 100 en 300 medebrengen, ten einde daarvoor geld terug te bekomen, iets wat den ontvanger groote ongele genheid baart. Bij den agent van de Nederlandsche bank te Meppel moet eergisteren voor meer dan ƒ78,000 bankpapier zijn ingewisseld. Te Leiden deed zich een soortgelijk geval voor als onlangs van elders in verschillende dagbladen werd vermeld. Een 77jarig, nog krachtvol man, bood zich aan als vrijwilliger bij het leger en be weerde gemakkelijk nog 4 a 5 uren daags te kun nen marcheren. Hij nam reeds deel aan de krijgs- verrigtingen van 1813 en 1815, tengevolge waarvan zijne borst met het zilveren kruis is versierd. Ver moedelijk zal zijn aanbod echter niet worden aangenomen, maar zal men ook hier den wil voor de daad nemen. Als een bewijs te meer van de noodlottige ge volgen, die de uitgebroken vijandschap tusschen Frankrijk en Duitscliland op de nijverheid en han del hier te lande uitoefent, kan, helaashet zekere berigt dienen, dat Zaturdag avond honderd werk lieden, allen uit de gemeente Renkum, werkzaam öp de steenfabriek aan de overzijde van 't Ren- kumsclie veer, door den eigenaar, den heer Mijnlief aldaar ontslagen zijn, terwijl de vijftig overige op 't einde dezer week broodeloos zullen zijn. Aan de N. Rott. Ct. wordt van 1 Augs. uit Nieuwediep geschreven Gisteren nacht beproefden vijf matrozen van een in de haven liggend Fransch schip bij het kruid- schip, dat aan het einde der haven ligt, op te enteren, toen de marinier, daar op post, ingevolge zijne consignes, driemaal ^werda!" riep. In weer wil van deze waarschuwing klom een dier mannen de geschutspoort van het bewuste kruidschip op en

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1