YERK00PINGEN. BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES. zelfs in den raad eener niet onaanzienlijke ge meente als de onze neerct, moge blijken uit het feit dat de openbare onderwijzers voortaan zullen belast worden met de inzameling der schoolgelden. Het is altijd als een der voordeelen van 1857 aan gemerkt, dat de onderwijzers ontheven werden van de fi.iantieele betrekking, waarin ze tegenover de ouders hunner leerlingen stonden, en nu gaat men zulk een verkeerden toestand, hoewel niet juist in gelijke mate, weder in het leven roepen. Het is onbegrijpelijk, dat het sehooltoezigt zulke be sluiten, die voor het onderwijs nimmer voordeel kunnen afwerpen, niet krachteloos tracht te maken. Wij kunnen er bijvoegen, dat uit besluit bepaald in strijd is, met eene deci-sie van deu minister van binnenl. zaken, naar aanleiding eener bespreking op de vergadering van inspecteurs ia 1860. Daarbij is gezegddat de onderwijzers niet als sub-ontcangers mogten werkzaam zijn. De vierde stand," is het onderwerp eener cir culaire, geteekend door de heeren J. B. baron van Hugenpotli, J. II. T'estas, dr. S. Coronel, mr. D. J. baron Mackaymr. .7. T. Buys, dr. J. F. van HengelJ. van der Wall Bake en jhr. mr. J. de Jong van Beek en Donk. De circulaire bevat een uitnoodiging tot het bijwonen van eene vergade- dering op 27 Mei a. s., des morgens ten 10 uren, te Amsterdam, in het lokaal Eensgezindheid, ter bespreking van de twee volgende vragen: Wat zijn de wensehen der aspiratien van onzen zoogenaainden arbeidenden stand? enwat kan er alsnog ten hunnen behoeve in verband met het algemeen belang ge daan worden op legislatief gebied? De circulaire bevat een zestal dei-gelijke vragen, alle betrekking hebbende op »het optreden van den vierden stand, en op de quaestie, of er door hen, die de beteekenis van dat probleem van onzen tijd bevroeden, ook iets gedaan kan en moet worden, om aan die beweging, dat streven der arbeidende klasse niet alleen om zich te verheffen, maar ook om zich te laien gelden, een goede verstandige leiding re geven." De beweging, die de circu laire bedoelt, begint in Nederland tegenwoordig haar kracht vooral op kerkelijk gebied te open baren, door het verkiezingsstelsel in de meeste gemeenten van het Hervormde kerkgenootschap aangenomen. Wij achteu de 5<= vraag de duidelijkste: »Hoe zal men hebben te voorkomen, of, waar er reeds neiging toe gevonden wordt, te beletten, d t partij belang zich van het streven van den vierden stand naar ontwikkeling en invloed meester make? (Dit punt vooral verdient h'ier te lande ernstige over weging. Bij politieke en kerkelijke partijen wordt thans zulk pogen reeds opgemerkt. Indien het slaagde, dan zouden de gevolgen zeer ernstig zijn.)" Yolgens het Vad. wordt de preventieve gevan genis door de Rijnspoorwegmaatschappij met succes op hare passagiers toegepast. Als gevolg der con currentie met den Hollandsehen spoorweg is de vracht van Rotterdam naar 's Gravenhage op gelijk bedrag als op dien weg vastgesteld, schoon de afstand tweemaal grooter i3. Voor een biljet l8te kl. naar de residentie betaalt men te Rotterdam aan den Rijnspoorweg ƒ1.20. Van Rotterdam naar Voorburg, een vijf minuten korter traject, betaalt men daarentegen 2.40, dus tweemaal meer. Om nu te voorkomen dat de reizigers voor Gouda, Zegwaard, Voorburg, wanneer de vrachten hooger zijn dan naar de residentie, een billet naar 's Gra venhage nemen, en onderweg uitstappen, worden allen, die een billet voor den Haag genomen heb ben, eenvoudig opgesloten, en de afgedraaide deur hunner coupé in geen geval geopend, voor dat het eindstation is bereikt. Doch de Dordr. Ct. verklaart zich geregtigd mede te deelen dat het opsluiten der passagiers volstrekt geen plaats vindt. De Haagsche kermis is o. a. en wat is natuur lijker ook door een Reus bezocht. Deze wilde Maandag avond een bezoek aan zijn broeder te Voorburg gaan brengen maar wachtte hiermede tot diep in den nacht omdat hij meende dat zijne ver schijning te midden der zich nog op de straten bewegende massa's al licht tot ongeregeldheden zou aanleiding geven. Die attentie voor de politie heeft hij echter duur moeten betalen, want toen hij circa 4 ure op het Spui den inspecteur van politie Iluppert ontmoette zag deze in hem waarschijnlijk een dief of inbre ker, althans hij arresteerde hem en liet de vreed zame nachtwandelaar met zijn reusachtige reiszak naar het politiebureau overbrengen, waar hij ver blijven moest tot dat Dingsdag morgen de com- cissaris van politie Wulfferswien bij zijn eerlijke zaak mogt blootleggen, hem spoedig de vrijheid schonk. Welke gedachte de reus van de Haagsche politie niet zich neemt laat zich heter raden dan vertellen. Maar onbillijk zou 't zijn naar de ongeschiktheid van enkelen tot die van allen te besluiten. Men twijfelt dan ook niet of het »trop de zèle" van den inspecteur zal niet ongestraft blijven en al is daarmede het onherstelbare leed den reus aangedaan niet goed te maken, 't kon een les en leering voor anderen zijn. El BGS-TSZ! A.K E1V. Door het kantongeregt te Goes zijn bij vonnis sen van -jl. Zaturdag veroordeeld, allen in eene boete van 10,subsidiair drie dagen gevange nisstraf en in de kosteii 1". Jacobus Mavtinus Los, schipper, voerende het vaartuig „de Vriendschap," te huis behoorende te Leiden, wegens het op 20 December 1839 niet vol doen aan de bevelen der beambten aan het kanaal door Zuid-Beveland, door zijn vaartuig tegen de gedane waarschuwing van den havenmeester in de binnensluis te Hansweevt te verhalen. 2°. lluibcrt Verhey, gezagvoerder van het schroef- stoomschip „Sliedreeht no. 5," te huis behoorende te Dordrecht; wegens het op den 13 Maart 1870 met zijn stoomschip voor de sluis van het kanaal door Zuid-Beveland aankomen, zonder den gang van het stoomschip te verminderenwaardoor schade veroorzaakt werd. 3°. Jacobus Hages, schipper, voerende het schroef- stoomschip „Stad Botterdam," te huis behoorende te Rotterdam; wegens het op den 30 Januarij 1870 als bevelvoerder van zijn schip niet voldoen aan de bevelen valt de beambten aan het kanaal door Zuid-Beveland, door met zijn stoomschip de schut sluis te Hanswcert in te stoomen, niettegenstaande hem was toegeroepen dit niet te doen, vóór dat een reeds vooruitkomend vaartuig uit de sluis was. De instructie nopens de vaak van bet jongste complot in Frankrijk is in vollen gang. De hoofd-beklaagdeBeauvy, beschuldigd van aanslag op het leven des Keizers, moet volgens den Moni- teur (Jniversel zeer belangrijke verklaringen hebben afgelegd. Near men berigt, zal het proces nog voor het einde dezer maand bij het lioog-geregts- hof behandeld worden Hoeveel personen bij de laatste ongeregeldheden te Parijs het leven verloren hebben of gekwetst zijn, is onbekend. Voor zoover men weet, rekent men, het getal dooden op 26, doch van de gewonden kan geeue opgave gedaan worden. Wel doet de politie alle moeite, otn tot een juist cijfer te ge raken, maar bij het vegt, dat de directeuren dei- hospitalen bezitten, om te weigeren, mededeeling te doen van het getal opgenomen personen, zal dit niet gelukken Het ministerie is aangevuld. De heeren Flichon Mege en de hertog de Gramondt hebben elk eene portefeuille aanvaard, doch, vooral de benoeming van den laatste, doet vieezen, dat liet stelsel der persoonlijka regering weer meer op den voorgrond zal treden. Men vermoedt, dat zijne benoeming slechts dienstbaar zal zijn, om den keizer in de gelegenheid te stellen, diens eigen inzigten om trent de buitenlandsche politiek te volgen, terwijl zijpe optreding bewijst, dat de minïsterieele ver antwoordelijkheid op dit voor Frankrijk en voor Europa zoo gewigt'g gebied, niet veel meer zal zijn dan eene ijdele klank. In Spanje schijnt de verwarring en oneenigheid tusschen de partijen met den dag toe te nemen. De regent achl de onmiddellijke keuze van een monarch, eene ouvermijdelijke noodzakelijkheid, zonder dat hij de voorkeur aan een of ander der candidaten wil geven. Admiraal Tonéte staat de candidatuur van den hertog de Montpcnsier voor, en beweert dat de revolutie dien candidaat moet ondersteunen. Generaal Prim is van oordeel dat geen der candidaten op eene uieerdeibeid der cortes kan rekenen en wil daarom vooralsnog niet tot een voorstel overgaan. Bij eene langdurige confe rentie tusschen deze drie staatslieden heeft het gevoelen van Generaaal Prim de overhand behou den en zal dus de verkiezing van een vorst we der tot de herfstzitting verdaagd worden. Tusschen Pruissen en Zwitserland zijn onder handelingen aangeknoopt ten opzigte van de Spoorbaan over den St. Cotliard. Terwijl men in Zwitserland niet twijfelt aan cfeu goeden uitslag der zaak, hoopt men ook op bijdragen van België en Nederland, in navolging van de Rijnscke Spoorwegmaatschappijen. Indien de tweede kamer van Denemarken liet aanhangige ontwerp van wet voor het buitengewoon crediet tot oefening der troepen, niet aanneemt, zal het geheele ministerie aftreden. Zoo heeft een der ministers verklaard. Waarlijk eene betreurens waardige pressie die men op den vrijen wil der volksvertegenwoordiging uitoefent. Den 10 dezer is een pijnlijk ongeluk tc Alveringhem voor gevallen. Zekere Benjamin Deltombe, leidekker te Dixmude, was aldaar aan de kerk werkzaam. Om zijn werk te kun nen verrigten, moest men liem in een bak ophijschcn. Op eene vreeselijke hoogte gekomen, viel hij door eene nood lottige beweging uit den bak naar beneden. Men beeft den ongelukkige met -verbrijzelde ledematen opgenomen. Hij is om 10 uren des avonds overleden. Een lijster bad zijn nest gebouwd in een kuiltje onder de spoorriggels van de Broadheath baan. Er bevonden zich vier eitjes in. Men beeft opgemerkt dat, hoewel er onophoudelijk treinen bijna on- middelijk boven het nestje passeerden, de lijster rustig bleef zitten. Aan bet station te Var, in Frankrijk, wilde eene vrouw met een kind aan de hand den spoorweg over steken, op 't oogenblik dat de trein, die van Nice kwam, het station binnenreed. De stationchef, die bet gevaar zag, wierp zich op de onvoorzigtigen. Maar bet was te laat. De trein overreed de drie ongelukkigen. De stationchef werd geheel verpletterd, het kind werd bet hoofd van de romp gescheurd en de vrouw verloor beide beenen. De on langs benoemde commissie tot afneming can bet landbouw kundig examen in Groningen behoeft niet te vergaderen daar er geen examinandi zijn. In een Franseh dorpje in Gascogne, is Vrijdag 11. een luchtballon nedergedaald van slechts kleinen omvang; in een mandje, dat er onderaan hing, lag een pasgeboren kind van bet mannelijk geslacht. Het leefde en is door de politie bij een min besteed. Te Ohérisy was een welgestelde, gehuwde man van 20 jaar, in een koffijlmis geplaagd; bij kwam bijzijn vader, maire van de gemeente en kreeg ernstig verschil; een buurman komt tusschen beiden; de zoon grijpt een sabel, wondt den buurman en steekt zijn -.ader, die hem wilde ontsnappen, in den rug, men hoopt den ongelukkigen vader nog in 't leven te behouden. -Drie zwagers zagen elkander Dings dag morgen te 'silage vreemd aan, toen zij zich voor hetzellde doel bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aanmel den, namelijk, om liem do bevalling hunner echtgenooten op denzelfden dag aan te kondigen! Voor de geschiedenis der Europesche beschaving is de volgende order van bet bof van Weenen, in 1624 aan de officieren gegeven, van eenige waarde. „Zijne keizerlijke hoogheid beeft zich ver scheiden keeren verwaardigd officieren bij zich te dineren te vragen, en beeft dikwijls gelegenheid gehad het voor treffelijk gedrag en do góede opvoeding dezer heeren op te merken. Zijne hoogheide geloolt niettemin dat de vol gende „order" nuttig kan zijn voor jonge officieren, wien het nog aan ondervinding faalt. 1. Zoodra men de kamer binnentreedt moet men Z. K. II. begroeten. Men moet keurig gekleed zijn, en de kamer niet binnentreden in een staat die aan dronkenschap grenst. 2. Aan tafel moeten de officieren hunne beenen niet uitstrekken, en niet op hunne stoelen heen en weer wibbelen. 3. Zij moeten, nadat zij gedronken hebben, zich den mond en de snorren zorg vuldig afvegen. 4. Zij moeten de hand niet in de schotels steken, en de afgeklooven beenderen niet op den grond werpen. 5. Zij moeten de vingers niet aflikken, niet in bun bord spuwen, en den neus niet in bet servet snuiten, Zij moeten niet zóóveel drinken, dat zij van bun stoel vallen, en niet in staat zijn weder op te staan. Te He renthout kwam een man te paard een herberg binnen rijden en stelde aan den waard voor een partij biljart te spelen, bij zelf te paard en de baas te voet. De ruiter begon liet spel met drie earemboles te maken, na de verder lievig gekampt te hebben, werd de partij door liem gewonnen tot groote verbazing van den herbergier en verdere toeschouwers. - Eenige taalkundigen vragen waarvan de beantwoording wordt overgelaten aan de tweede klasse van de koninklijke academie van wetenschappen. Waarom zegt men aanmanen en niet aanzonnen Waarom zegt men ver'driet en niet verviert Waarom lieqft men in onze taal wel bet woord bemannen en niet liet woord bevrouwen? Waarom zegt men gepaard en niet geezel of geos? Waarom zegt men onderwijs en niet bovenwijs Waarom benevens en niet benichtens? Waarom gemoederen en niet genaderen? Waar om behoeden en niet bcpetten Waarom oorlog en niet neuelog? Waarom kornet en niet kor mager En eindelijk, waarom zegt men fregat en niet trebillen, wat toch veel fatsoenlijker zon zijn. Al weer wat nieuws. Er heeft zich te Parijs eene zonderlijke maatschappij gevormd, welke reeds meer 'dan honderd leden telt. Do leden verklaren bijzonder en uitdrukkelijk in hun testament, dat zij na hunnen dood niet willen begraven worden; zij bevélen, integendeel dat hunne lijken aan de snijkamers ter ont leding zullen worden overgeleverd. Zij nemen deze be slissing met het doel, om zooveel bet bun mogelijk is, bij te dragen tot den vooruitgang van de zoo belangrijke wetenschap, zonder welke eene diepe studie der geneeskunst onmogelijk is. Zij denken insgelijks door deze beslissing de veroordeelen te doen verdwijnen, welke er tegen de ontleding der lijken bestaan. Wat men al niet van papier maken kan! De beer Jefferson Evarts, in Maddi- son, beeft een patent gevraagd'voor de door hem van papier vervaardigdedoodkisten. Het papier wordt in clc noodige dikte gemaakt, met olie doortrokken, gedroogd, felakt cn gepolijst, en wordt door deze bewerking zóó ard, dat het tegen vochtigheid als anderzins bestand is, en men daarin langer dan in gewone houten, kielen be waard blijft. Welk eene gelukkige uitvinding! Ingezonden. Mijnheer de liedacteur! In de Amhemsche courant van Dingsdag 11. las ik wederom eene onvolledige beoordeeling van een vonnis der Goessche regtbank, geveld in zake bedelarij in ver binding gepleegd door personen beneden de zestien jaren, inct oordeel des onderscheids. De beoordeeling, zoo het er eene kan genoemd worden, eindigt met den uitroep: wie zijn de helden van dit feit! Uw bestendige lezer vraagt op zijne beurtwelk bevoegd beoordeelaar van vonnissen ten correctionele gewezen, heeft u, redactie der Amhemsche courant', zoo slecht ingelicht? welk bevoegd beoordeelaar van de leer van het bewijs in strafzaken, welk kundig regtsgeleerde, welk eminent regterlijk amb tenaar, heeft u dat vonnis medegedeeld? (>f was het ('t geen wij niet hopen, noch kunnen, noch durven, noch mogen veronderstellen) maar een Grap? Dan voorzeker was het een grap, voortgesproten uit BSomhcid 41 tt 20 Wemeldinge. Scheeps-af brack Mr. van Dam. H 23 Kruiningen. Boeren Inspan. Rembges. tt tt 23 Heinkenszand. Bouwland. Mr. v. Dishoeck. 40 27 Wissekerke. Hofstede enz. v. d. Moer. (N.-Bevel.) 41 Junij 1 Balk. Huizen Erven Kakebeeke. 36 tt 10 Zierikzep. Hofstede. Bodvin. Bestedingen- Op Woensdag 25 Mei a. s., herbesteding te 's Ilage van het leveren en inbangen van houten deuren voor de schut sluizen aan de monden van bet kanaal door Walcheren te Vlissingen en te Veere, en voor de keer- en schutsluis te Vlissingen, benevens bet leveren en stellen van twee due d' alven nabij de schutsluis te Veere. Heden is te 's Ilage aanbesteed het bouwen eener woning nabij de schutsluis van bet kanaal door Zuid-Beveland te Ilansweert. Minste inschrijvers waren dhn. Le Clercq ij- van Exter van den Bogaard te Kattendijke voor f 13990, Van 16 tot 19 Mei 1870. Ondertrouwd Geene. Geiiuwd Den 18, Jan Snoep oud 25 jaarjm. met Jannetje Bakker, oud 25 jaar, jd. den 19Joseph Nagelkerkeoud S0 jaar, jm. met Johanna Anker, oud 24 jaar, jd. Johannes van den Boogert, oud 25 jaar, wedr van Maria van den Dorpel, met Sara. Kopmelsoud 30 jaar, jd. Geboren Geene. Overleden: Den 16, Pieter de Wilde, oud 49 geh. met Catliarina Hendriks, den 19 Marinus de Jonge Geerardzoonoud 27 jaar, geh. met Jacoba van de Weerd.

Goessche Courant | 1870 | | pagina 3