BINNENLANDSCH^ BERICTEN. BUITENLAND. ct„ VERIOOPINGEN. het koloniale vaandel mede hare handniettegen staande zij 'taan drie eigen vaandrigs had ter be waking gegeven Welnu wat blijft er voor haar dan te doen over Maar daarom ook herhaal ik wat ik straks reeds opmerkte nu is het ook hoog tijd dat de liberale Regering hare kracht en hare werkzaamheid tooue en zoowel wat belastingstelsel als het binnenlandsch en justicieel gebied betreftwerkdadig en onver holen geheel voldoe aan de eischen van een liberaal regeringsbeleid, zonder ommezien en zonder aanzien des persoons. Op politiek verschil tusschen de li beralen waarvan alleen in de koloniale quaestie nu en dan blijk was, zonder dat het zelfs princi pieel mogt heeten valt door het loerende con servatisme niet meer te rekenen. En eilievewijs rajj op binnenlandsch gebied en in al wat er buiten die afgedane koloniale quaestie bestaat, op eenig vraagpunt van belang, waarover de liberalen, mits men zich slechts goed versta en met geen woorden of leuzen scherme, het niet eens of principieel ver deeld zouden zijn De liberale partij voorgegaan door hare eigen regering kan dus veel doen, zij 't dan nog in deze of wat eerder te-,den ken valt, in de volgende zitting, maar de weersverandering waarop ik in den aanhef doelde zou alleen kunnen ontstaan wanneer verschil gezocht werd waar 'tniet bestaatof wan neer als liberaal voorgesteld werd wat dien naam minder verdiende GOES, 3 Mei 1870. De leden van de tweede kamer der staten-gene- raal zijn tot hervatting hunner werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 10 dezer, des namid dags te 2 uren. Omtrent den stand der veldvruchten en haar groei (die weinig beteekent) wordt ons het vol gende medegedeeld. Mogt men zich een vorig jaar verheugen in een ruim beschot en voorraad van Koolzaaddit jaar zal dit het geval niet zijn,"dewijl veel van hetgeen door de vorst geleden heeft, is omgeploegd; en wat nog te velde staat voorspelt geringen opbrengst, met uitzondering mogeljjk van een enkel blokje. Men berekent het beschot naauwelijks op de helft van 't vorig jaar. Winter Tarwe waarvan enkele vreemde soorten door de felle vorst in February zijn gedund. m aanmerKing genomen oc natte zaaitijd, bevre digend. Bij eene spoedige gunstige weersverande ring, kan die achterlijkheid in groei nog teregt komen. Van de Rogge valt dit niet te denken; deze wordt door den noordewind en langdurige schrale droogte zóó getemperd, dat het stroo weinig en het beschot gering zal blijven. Winter Gerst staat vrij goed, ook in het uitge- ploegde zaadland is veel gerst gezaaid, die mede flink is uitgekomen, zoodat het zich laat aanzien, dat van dit product veel zal kunnen ter markt ge- bragt worden. De zomervruchten zijn laat gezaaid en toch staan boonen en erwten, naar tijdsgelang, vrij mooi, vele zijn reeds voor de eerste maal gewied en wachten als alles naar regen en warmte. Voornamelijk heeft ook daaraan behoefte het uit gezaaide Vlas, dat wel tameljjk gelijk is opgekomen maar ook dadelijk na zijn opkomst, met zijn eer ste vijanden, de springers, heeft te kampen gehad. Do regen en wind der laatste dagen doet hoop voeden, dat dit insect zal verdwijnen. Ook de Meekrap deelt in de algemeene belem mering der groeikracht, waardoor eerst een paar weken later dan gewoonlijk aan het verplanten der kiemen kan worden gedacht; een enkele is zoo hier als daar daarmede begonnen, maar verreweg de meesten zijn nog niet gereed om daarmede aan- tevangen. Het allermeest is de achterlijkheid op te mer ken, wanneer men de weilanden beziet. Deze ver- toonen nog niet veel meer gras dan vroeger in 't begin van April. Zij, die nog van stalvoer voor- 'zien zijn, zullen dan ook nog wel 14 dagen met het weiden wachten. Van anderen, wier voorraad geconsumeerd is* ziet men hier en daar een enkel rund en paard in du weide. Reeds voor een paar dagen hebben wij in de buitenlandsche bladen een berigt gelezen, dat te Parijs een jongman van 20 a 22 jaren was gear resteerd, die, gekomen van Londen, in het bezit was van verschillende wapenen en compromitterende papieren. Wij hebben echter met opzet, in ons nommer van gisteren daarvan geen melding ge maakt, omdat wij vermoedden, dat, zoo het al geen canard was, het berigt toch zeer overdreven mogt heeten en wij dus liever nadere mededeelingen wilden afwachten. Het Journal officiel bevat ech ter nu het berigt, dat de arrestatie in verband stond met eene zamenzwering tegen het leven ran keizer Napoleon. Onderscheidene personen zijn ge arresteerd (uien noemt het getal van 42) waaronder drie redacteurs der Marseillaise. Bij een persoon in het kwartier Belleville vond men een kist met bommen, zekere hoeveelheid ontplofbaar poeder en een recept tot bereiding hiervan. Het arresteren van een anderpersoon mislukte. Zoodra hij door de agenten werd vastgegrepen, riep hij uit: Helpt broeders! men arresteert een republikein!" en da delijk vormde zich een bende uit het gepeupel die den gevangene bevrijdde. De arrestatiën en huiszoekingen worden op groote schaal voortgezet. Onderwij s. Het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zeeland zal, volgens beschikking van den commis saris des konings in deze provincie van 27 April jl., dit jaar worden gehouden te Middelburg. In de commissie zijn benoemdtot voorzitter dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onder wijs in Holland en Zeeland, tot leden de heeren dr. P. Romeyn, directeur, rnr. E. J. Kiehl, J. Vermeu len en .7. Bellingwout, leeraren aan de rijks hoo gere burgerschool te Middelburg, M. Leopold, directeur, "S. C.' L. Mesch en E. Huizingaleeraren ,aan de hoogere burgerschool te Goes, dr. E. Pin- get, leerbar aan de hoogere burgerschool te Rotter dam, II. L. de Vries, léeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht, en K. Mars, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda. It EGTSZAKEN. De Arr.-regtbank te Goes heeft gisteren uitspraak gedaan in de volgende zaken 1°. Sophia de Veijs, huisvrouw van Dominicus van de Winkel, oud 35 jaar, arbeidster te Overslag, be klaagd van moedwillige mishandeling, veroordeeld in eene geldboete van 8,subsidiair drie dagen ge vangenisstraf en in de kosten. - 2°. Eugenius Louret, oud 57 jaar, schipper te Phi lippine, beklaagd van hoon, vrijgesproken. 3°. Carolus Ludovicus van der Heiden, oud 18 jaar, arbeider te Clinge (Zeeland), beklaagd van het bezigen van smaadwoorden tegen een bedienend be ambte, veroordeeld in eene geldboete van 8, subsidiair een dag gevangenisstraf en in de kosten. 4". Marinus Verplakke, defaillant, parapluiemaker, woonplaats onbekend, beklaagd van misbruik van vertrouwen, veroordeeld tot eene maand cellulaire gevangenistraf en eene geldboete van 12,50, sub sidiair twee dagen cellulaire gevangenisstraf en in de kosten. 5°. Antje Cornelissen Fransen, huisvrouw van P. Steenbakker, oud 35 jaar, arbeidster te Heinkenszand, beklaagd van bedelarij, veroordeeld tot acht dagen cellulaire gevangenisstraf en in de kosten. 6°. Charles A rents, defaillan t, zanger aan do Kei-' stelling te Hansweert, beklaagd van hoon, veroor deeld in eene geldboete van 8,subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de kosten. 7J. Cornelia Boone, bij vonnis van 14 Maart 1870, veroordeeld in eene geldboete van 1,wegens niet te zijn verschenen als getuigen, vraagt ter teregt- zitting ontheffing dier boete ingevolge art. 178 Wetb. van Strafvordering', wel^e haar wordt toegestaan. Door het kantongeregt te Goes zijn jl. Zaturdag gedaan de volgende uitspraken: 1°. Adnaan Tamper, oud 42 jaren, arbeider te Yersekebeklaagd van tijdens dat het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij liet rijk be perkt was, met een wagen, bespanen met twee paar den en met 4 wielen en velgen van vijf tot beneden zes centimeters over den rijksweg der le klasse op Zuid-Beveland, beladen met een hoogere wigt dan 500 kilogrammen te hebben gereden en deswegens veroordeeld in eene geldboete van drie gulden, sub sidiair l dag gevangenisstraf en in de kosten. 2°. Cornelis Marinus van Noppen, herbergier te Wemeldinge, beklaagd van het houden eener ver loting in zijne herberg, zonder vergunning van den burgemeester, en deswegens veroordeeld in eene geld boete van een gulden, subsidiair 1 dag gevangenis straf en in de kosten. Bij bevelschrift der arrondissements-Regtbank al hier zijn naar de procureur-generaal bij het pro vinciaal geregtshof in Zeeland verwezenlo Jan Slabbckoornwinkelier 2° Helena Remijnsevrouw van J. Slabbekoornoud 25 jaren 3<> Adriaan Na- gelkerke, oud 35 jarenalle 3 wonende te Yerseke; 4o Cornelia van Boven, vrouw van Dominicus Na- gelkerke, oud 56 jaren; en 50 Marinus Luijs, oud 49 jarenarbeiderbeide laatste wonende te Kloe- tinge; ter zake: dat de eerste beklaagde, bij von nis der regtbank te Goes van 26 October 1869 op zijn eigen aangifte verklaard zijnde in staat van faillissement, in den loop van 1868 en 1869 een aantal goederen tot zijn boedel behoorende tot een bedrag van ƒ121,50 heeft beleend in de bank van leening te Goes, wélke goederen, toen hij in staat van faillissement verklaard werd, door hem niet waren gelost. Men zegt wel eens, dat de gebeurtenissen van zekere tijdperken der geschiedenis in latere ecuwen, zij het dan al onder andere omstandigheden, we- derkeeren. -Onwillekeurig is men geneigd de waar heid van dit beweren te erkennen, als men nagaat, wat thans in Frankrijk gebeurt. De republikei nen van onze dagen gelijken volkomen op die van het einde der vorige eeuw. Weg met het monar chismeis hunne leus; verdrijving van den vorst, hunne bedoeling. Even als de club der Jacobijnen in 1792 Louis Capet, genaamd Lodewijk XVI tot het schavot veroordeelde, zoo heeft de vereeuio-incr der republikeinen .dezer dagen over Louis Napoleon Bonaparte, genaaind Napoleon III, het vonnis der levenslange tuchthuisstraf uitgesproken. Of het vonnis evenwel zal uitgevoerd worden, valt voor alsnog te betwijfelen. Op de kiezers-vergaderingen wordt buiten de genoemde nog veel anderen revo lutionairen onzin gesproken, en als de tegenwoor- digen door de politie tot orde en onderwerping aan de wet vermaand worden, dan is het wacht woord: »a bas le tyran!" en verlaten zij de zaal, zingende: le jour de gloire et de vengeance est arrivé!" Overigens speelt het ja of neen, dat den 8 Mei a. s. zal moeten gesproken worden op de vraag omtrent de nieuwe constitutie een groote rol in deze dagen.^ Wij zullen onze lezers niet vermoeien met de meéningen van de nieuwsbladen en poli- ticie ovi r het wenschelijke of niet wenschelijke van het ja en het afkeurenswaardige of niet afkeu renswaardige van het 'neenmaar wachten liever den uitslag af, om ons dan te- haasten, die mede te deelen. In Spanje schijnt de staatkunde een tijdperk van betrekkelijke rust te zijn ingetreden. De zit tingen der cartes wekken slechts geringe belang stelling de afgevaardigden verlangen blijkbaar huiswaarts te keeren, en de onverschilligheid van het publiek is buitengewoon groot. En toch is nog veel te doen vóór Spanje is, wat het worden kan en zijn moet. Juist de onverschilligheid, die alom zich openbaart voert het land terug op de baan van polititiek leven, in plaats van het op dien weg voorwaarts te drijven en onderscheidene feiten zien we dan ook gebeuren, die in waarheid betreurenswaardig zijnZoo heeft de gemeenteraad van Torrevieja, bij verschillende dezer dagen geno men besluiten, de scholen voor lager onderwijs, de publieke verlichting en de nachtwachts afgeschaft: Een correspondent, die dit aan de Indevendance Beige mededeelde, voegt er zeer naïf bijEr blijft dien raad nu nog slechts over, zich zeiven af to schaffen. In Hannover is men nog maar geenszins tevre den met de annexatie van Pruissen. Er is thans weder een nieuw Volksblad in het licht verschenen, tot verdediging van regt en ivaarlieid, dat weldra zal gevolgd worden door een Weekblad der kiezersver- éenigingen, beiden ten doel hebbende, om de vijan dige stemming onder de bevolking levendig te houden, die zooveel mogelijk aan te wakkeren, en Hannover voor Pruissen te doen worden, wat Venetie in der tijd voor Oostenrijk is geweest. Uit Mannheim wordt aan de Neue Badische Lan- dcs-Zeitung berigt, dat de Nederlandsche Handels maatschappij het voornemen koestert, om na de voltooijing der havenwerken van die stad, hare regelmatige veilingen aldaar te houden, ten voor- deele van de Zuid-duitsche markt. Te Napels wordt een proces gevoerd tegen de woekerbanken. De eerste beschuldigden zijn dezer dagen door de regtbank schuldig verklaard aan opligterij en veroordeeld de directeur tot zes maanden, en de eigenaar der bank tot een jaar gevangenisstraf. 27 Mei 4 Ovezand. Boeren Inspan. Mr.v.Dishoeck. 30 4 IJzendijke. Id. Mr. Brevet. 33 4 Wissekerke. Id. v. d. Moer. (N.-Bevel.) 27 5 Ovezand. Meubilair enz. Mr.v.Dishoeck. 36 5 Goes. Timmermans- Paardekooper gereedsch. enz. en v.d. Bossche. Verpachting II 5 Driewegen. Wei- en Bouwl. Prumers. 33 6 Tholen. Oesterb.Yerseke de Visser. 36 7 Goes. Hoeftje enz. Risseeuw. 7 Id. Winkelhuis. Mr. Liebert. 35 11 Nieuwedorp. Meubilair enz Mr.v. Dishoeck. 31 12 Yerseke. Hoeftje enz. Id. 35 13 Nieuwedorp. Timmermans- Id. gereedsch. enz. 36 14 Yerseke. Beestiaal. enz. Id. 35 16 Nieuwedorp. Meubilair enz. Id. 30 18 Biervliet. Boeren Inspan. Mr. Brevet, 36 18 Goes. Timmennans- Mr. van Dam. gereedsch. enz. 19 Baarland. Beestiaal enz. Mr.v. Dishoecic. 27 Wissekerke. Hofstede enz. v. d. Moer, (N.-Bevel.) Junij 10 Zierikzee. Hofstede, j Bouvin. Besteding-. Op Zaturdag 14 Mei 1870, het herstellen en verbeteren der rijkstelegraaflijnen langs den staatsspoorweg tusschen Moerdijk en Breda, Tilburg en Boxtel, Roosendaal en Goes, alsmede langs den Belgischen grooten centraal spoorweg tus schen Moerdijk, Roosendaal en Esschen, Roosendaal en Breda, Tilburg en Baarle Nassau, in twee perceelen.

Goessche Courant | 1870 | | pagina 6