1870. JW 31. Vrijdag- 15 April 57st6 jaargang. Uithoofde van het Paaschfeest zal de courant van Dingsdag a. s., Maandag avond niet uitgegeven worden. Zaturdag 16 April geven wij het laatste gedeelte van het KAADSVERSLAG, dat even als de courant verspreid wordt, en in welk nommer gelegenheid zal zijn tot adverteren. De inzending van Adverten tiën kan geschieden tot 's middags 12 uren. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. goessche courant. Dc uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75, fr. p. p. 1.90. Afzonderlijke nommers 5 c.met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden ft, 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-6 regels ft 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmatten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. De heer S. Piccaedt verzoekt ous mede te dee- len, dat zijne betrekking tot de Goessche Courant sinds April opgehouden heeft. de eedactie. R ij lc s te legraaf. Op Zon- en Feestdagen is het kantoor voortaan open: van 8 tot 9 ure voor-, en van 1 tot 3 en 7 tot 9 ure namiddag. De Directeur, OVERTVELD. GOES, 14 April 1870. De staten van de in-, uit- en doorgevoerde voor naamste handelsartikelen gedurende Februarij 1870, hebben wij ontvangen en liggen ter inzage van belangstellenden aan ons bureau. De Midd.Ct. verneemt dat de heer mr. G. A. Fokker het voornemen heeft, bij het eindigen der tegenwoordige zitting van de staten—generaal, zijn ontslag te nemen als lid der tweede kamer. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de commissie, belast met het in dit jaar hier te lande afnemen van het examen, voorgeschreven in artikel 4 van het kon. besluit van 10 September 1864, houdende vaststel ling der verordening op het benoemen van amb tenaren bij de burgerlijke dienst in Ned. Indie, hare eerste vergadering zal houden te 's Graven- liage, den 20sten Junij 1870. Zij, die verlangen het examen afteleggen, behooren zich uiterlijk op den lOden Mei 1870 schriftelijk te hebben aan gemeld bij het dep. van koloniën. Aan allen, die het examen met voldoenden uitslag afleggen, zal daarvan een getuigschrift worden uitgereikt. Slechts de 40 adspiranten, die het meest hebben voldaan, zullen ter beschikking van den gouverneur-generaal worden gesteld. Behalven 5 meesters in de reg- ten, daaronder casu quo te begrijpen, met bestem ming voor de regterlijke magt, zullen met diezelfde bestemming ter beschikking van genoemden land voogd worden gesteld, de meesters in de regten die een voldoend examen aflegden, al zijn ze niet onder het voormeld 40tal begrepen. Verdere bij zonderheden worden door de Staatscourant mede gedeeld. Het ministerie van finantiën heeft eene postgids voor het koningrijk der Nederlanden uitgegeven waarvan het nut overtuigend blijkt. Men vindt er in de postwet, alle voorschriften en reglementen tot het postwezen betrekkelijk en ook een naam lijst van plaatsen. Wanneer men deze lijst nagaat zal het niemand bevreemden, dat er brieven ver loren kunnen gaandaar het aantal plaatsen, dat dezelfde naam draagt soms zeer groot is. Van den naam Beek vindt men de volgende aanwijzing in Beek, gem. Beek Limburg, ld. UbbergenGelderland, ld. Beek en Donk, Noord-Br. ld. Princenhage, Noord-Br. ld. Bergh, Gelderland. Id. als verkorting van Vierlingsbeek. ld. Hilvarenbeek. Id. (Beek) in Belgisch Limburg. Id. in Pruissen. Met den naam Kapellehoewel soms Capelle ge schreven worden niet minder dan 12 plaatsen genoemd. Men meldt ons uit Bath, dat de slechte indruk die de gedeeltelijke slechting der wallen en het afbreken der kruidmagazijnen bij de ingezetenen heeft te weeg gebragt, meer en meer vergoed wordt door de gelegenheid, daardoor ontstaan, om schoone tuinen op die gronden te kunnen aanleggen, waar naar door velen reikhalzend werd uitgezien en die tol billijke huurprijzen aan de bewoners worden afgestaan. Reeds bij het binnenkomen van het voormalige Fort ziet men reijen schoon opwassende Belledonna's of zoogenaamde spaansche masthoornen, terwijl er langs den nieuwen straatweg eveneens fraaije jonge boomen zijn geplant, welke, verkwikt door een goe de regen, in groei niet zullen ten achter blijven, om daarvan later goede vruchten te plukken. Den gemeente-raad, met den burgemeester aan het hoofd, komt den dank toe, voor de sierlijke inrigting bij het binnentreden van het plaatsje, dat tot een be zoek van het vroeger doodsche fort als het ware uitlokt en dit alleszins verdient. Wederom is een tip opgeligt van den sluijer, die de ware redenen van het drijven tegen het neutraal schoolonderwijs bedekt. De heer F. J. Hermans predikant te Baarn, bespreekt in het Nieuwe Vaderlandsche Courantje de kwestie van het godsdienstonderwijs op de school, en wijst er op dat de predikant te veel met andere bezigheden overladen is, dan dat hij zich aan de religieuse ontwikkeling zijner leerlingen kan wijden. Hij somt die bezigheden op, en komt tot de conclusie, dat men hem geene meerdere lasten mag opleg gen. Zou er dan ook r^pt een weinig gemak zucht onderloopen bij hen, die het onderrigt in de leerbegrippen hunner partij van de kerk naar de school willen overbrengen? Reeds hebben er zich voor de betrekking van directeur der straatreiniging te Leeuwarden aange meld 129 personen, 'tSchijnt, dat dit getal nog niet voldoende is om daaruit eene keuze te doen, althans bij publicatie wordt door de regeering dezer stad bekend gemaakt, dat tot den 17 dezer nog kan worden gesolliciteerd. De jaarwedde is in verband daarmede nu op /1200 bepaald. Een 200tal arbeiders van de fabriek der heeren Enthoven Co. te 's Hage, allen vormers, hebben voor eenige dagen het werk gestaakt; thans zijn ze weer aan den arbeid. De ware oorzaak daarvan is niet bekend, doch zooveel is zeker, dat er een van de geëmploijeerden hij betrokken is, die zich, door een ijverige pligtsbetrachting, de haat van de heeren werklieden schijnt op den hals te bebben gehaald. Dat die haat nog al lastig is, bleek daar uit, dat men op een avond, en corps, dien heer een serenade wilde gaan brengen, doch zeker niet van de aangenaamste soort. De heer Enthoven zelf had de troep echter gevolgd en sprak de werklieden op straat zoo fiksch aan, dat ze met een hoe ratje!" uiteen gingen. Onder het opschrift: Waakt voor het te laat is", bevat het Handelsblad een ingezonden stukje van den volgenden inhoud »Met deze weinige regels wil ik de hooge rege ring gemeentebesturen en inwoners van Neder land nog eens attent maken op de ramp die ons te wachten staat, en wel het verminderen van de spreeuwen, dat nu reeds merkbaar is; bij honder den en duizenden worden die dieren geschoten en naar Amsterdam en verder gezonden om den lief hebber en in restauratiënenz. opgedischt'te v or den voor lijsters, die natuurlijk in dit jaargetijde als trekvogels niet meer te bekomen zijn. Het spreeuwengeslacht zal, zoo niet geheel uit sterven, toch weldra tot de zeldzame vogelsoorten behooren, en wat zijn dan er de gevolgen van voor landbouwer en warmoezier? dat wormen en andere insekten zoo de overhand krijgen, dat de oogst vernield zal worden. Te laat zal men zich bekla gen en zeggen: hadden wij maar dat rampzalig spreeuwenvernielen tijdig belet. Omtrent de kunstmatige oesterplanterij achter Oosteiland Texelwordt medegedeeld dat bij naauwkeurig onderzoek is opgemerktdat het groot ste deel der oesters door de dakpannen, waarmede de bedding was belegd, is opgevangen geworden. Ten gevolge van die opmerking, is terstond een vaartuig uitgezonden, om een lading pannen te halen ten einde daarmede verdere proeven te kun nen nemen. Men berigt, dat binnen kort te Rotterdam zal verschijnen een weekblad, onder den naam van de Tien gebodengewijd aan kerk en staat dat zich uitsluitend ten doel stelt een overzigt te geven van de des Zondags in de kerken gehouden preken. Thans is ook door den druk publiek geworden het rapport der raadscommissie te Arnhem, belast met het ontwerpen van een plan voor eene middelbare school voor meisjes, welke commissie bestond uit de heeren van de Wall, Bois- sevain en Dullert. Als leervakken voor deze inrigting geeft de commissie aan: a. Nederlandsclie taal- en letterkunde. 6. Fransche id. id. c. Engelsclie id. id. d. Duitsche id. id. e. Vaderlandsche en algemeene geschiedenis, Staatkundige aardrijkskunde. g. Rekenkunde, h. Meetkunde, i. Wis- en natuurkundige aardrijkskunde, k. Natuurlijke historie. I. Natuur- en schei kunde. m. Gronden van staatshuishoudkunde en van staats- inrigting. n. Boekhouden, o. Teekenen. p. Handwerken. q. Zang. Gymnastiek is niet onder de verpligte leervakken opge nomen, omdat vele ouders daartegen bezwaar hebben. Tegen afzonderlijke betaling zal door eene der onderwijzeressen daarin onderwezen worden in het nutslokaal. Aan het hoofd der instelling moet volgens het oordeel der commissie eene directrice staan. Den directeur der hoogere burgerschool, dr. J. M. van Bemmelen, zou men gaarne haar ter zijde stellen. De com missie doet daartoe het voorstel. Behalve door de directrice, zqu het onderwijs .worden gegeven door vier onderwijzeressen, of drie onderwijzeressen en een leeraar voor de gesehiedenis en de Nederlandsche taal, en door twee leeraars voor de natuur- en scheikunde en voor de natuurlijke historie en de wiskundige weten schappen. Dr. van de Stadt zou met de natuur- en schei kunde worden belast. Het onderrigt in de nuttige handwerken zou zich hoofdza kelijk bepalen in oefening met de naaimachine en het knippen. De jaarwedden worden geraamd voor de onderwijzeressen op ƒ5000—, de onderwijzers ƒ5000,en. verdere kosten voor het gebouw enz. ƒ2000, Aanvankelijk, zoolang nog niet in alle vakken cursus wordt gegeven, zouden de kosten slechts j 10,000,— bedragen. Het bedrag van het schoolgeld zou dan ook in de eerste jaren zoo groot niet zijn en de geraamde som van 3000,— niet bereiken. Het schoolgeld wordt gesteld op ƒ60,Bij meer meisjes uit één gezin zou het worden verlaagd. De schooluren zullen wezen van 9 tot 1 ure en viermaal in de week nog van 2 tot 4 ure. Dus 32 les-uren in de week, waarvan 6 of 7 geen inspanning van den geest vorderen. Er zal gelegenheid, zijn kosteloos in het schoolgebouw het vrije uur tusschen de lessen door te brengen. De leeftijd der scholieren wordt op 12 jaar gesteld. Zij moeten blijken geven met vrucht het lager onderwijs te hebben bijgewoond en de gronden van de Fransche taal kennen. De' cursus is op 5 iaar gesteld en het onderwijs aldus op 17- of 18jarigen leeftijd geëindigd. Voor de eerste inrigting wordt eene som van ƒ6000. gevorderd. Het schoolgebouw zal worden gevestigd in liet gebouw op den St. Jansbinnensingel, thans voor naai- en breischool ingerigt, omtrent welks afstand eene overeen komst zal worden gesloten met het Arnhemsch departe ment van het Nut. De verschillende bepalingen, hierboven medegedeeld, zijn nog slechts voorgesteld door de commissie. Benoemingen en Besluiten. Herbenoemd tot burgemeester van Kattendijke G. J. van den Bosch. Herbenoemd tot plaatsvervanger-kantonregter te Heinkens- zand mr. C. van Citters. DE PALMTAKKEN VAN ROME. In Italië niet ver van de Fransche grenzen ligt het kleine stadje San-Remo, dat bijna drie eeuwen een bijzonder voorregt geniet. In het jaar 1587 deed Paus Sixtus V in het midden van het St. Pietersplein te Romeeen obelisk oprigten, de grootsteen schoonste der we reld welke de vreemdeling er nog bewondert. Die plaatsing was moeijelijk: het werk kon ligt mislukkenhet kostelijke marmer kon beschadi gen en groote ongelukken konden gebeuren. De bouwmeesters hadden van den Paus verkregendat een zware straf bepaald werd tegen ieder die door eenig geschreeuw de werklieden in hunnen arbeid zoude storen. Men begon aan het werk, de ko lom was aan het klimmen en stond bijna op haren voetdoch zieeensklaps houden de machinen stil, de touwen zijn tot hun uiterste getrokken; een weinigje slechts moet de kolom nog rijzen om ze regt te kunnen zetten op hare plaats: maar geen middel meer, alles is vruchteloos. Een bui tengewone angst bevangt allen, doch niemand durfde een woord spreken.

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1