1870. JV? 13. Dingsdag 15 February. 57s,t jaargang. BEKENDMAKINGEN van het Gemeente-bestuur. VRIJWILLIGERS BIJ DE LAND- OF ZEEMAGT BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75, fr. p. p. ƒ1.90. Afzonderlijke nommers 5 c.met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels 1,- Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenseht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Gezien art. 9 van Zijner Majesteits besluit van den 17 De cember 1861 (Staatsblad no. 127) Gelet op art. 11 en volgende van de wet van 19 Augustus 1861(Staatsblad no. 72) Roepen bij deze op, die genegen zijn, als voor deze gemeente optetreden, om zich daartoe in den loop dezer maand tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter gemeente-secretarie aantegeven, wordende door het gemeente-bestuur ƒ25,als premie voor ieder man uitgeloofd, welke premie dadelijk na de goedkeuring door den militieraad kan worden ontvangen. Wordende de belanghebbenden voorts opmerkzaam ge maakt: dat zij, die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn, ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen, ingezete nen, ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1,56 el lang, tusschen 19 en 35 jaren oud; terwijl alleenlijk vroe- fer gediend hebbende tot het volbrengen van hun 40ste jaar unnen worden toegelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der optreding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschre venen voor de militie alleen worden toegelaten voor die ge meente in welke zij ingeschreven zijn, ten ware zij geene verpligtingen ten aanzien der militie meer te ver- vnllen hebben. De door de vrijwilligers overteleggen stukken zijn: 1°. een getuigschrift van den burgemeester der woonplaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden ge vaceerd op Zaturdag den 26 dezer, des namiddags ten een ure 2°. het bewijs van aan de verpligtingen ten aanzien der mi litie voldaan te hebben 3°. voor gediend hebbende personen: het bewijs van ontslag en het getuigschrift vnn goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 'twelk zij laatst gediend hebbenen 4°. voor minderjarigen, een bewijs van toestemming van hun nen vader of voogd. Goes, den 12 Februarij 1870. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen, naar aanleiding van art. 24 van het Brand-Reglement in deze gemeente, te weten: dat het in den avond van Zaturdag den 19 dezer bij felegenheid van 'sKonings jaardag, geoorloofd is VOET- OEK.ERS, VUURPIJLEN en andere VUURWERKEN afte- steken, doch uitsluitend op de Groote markt, de Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Groote kaai; en dat het verboden blijft dit elders te doen, zoo mede het schieten met KANONNETJES, SNAPHANEN, PISTO LEN, DONDERBUSSEN en ander GEWEER, op straffen bij voormeld reglement bedreigd. Goes, den 12 Februarij 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Tengevolge van de stremming der overvaart aan het Sloe, zal de verzending der brieven naar Middelburg over België plaats vinden zoo lang de overvaart tusschen Bres- kens en Vlissingen geschieden kan. Goes, 14 Februarij 1870. De directeur van het Postkantoor te Goes, MEIJLINK. GOES, 14 Februarij 1870. Aan het wets-ontwerp bedoeld bij art. 95 der wet van 1861 houdende een nieuwe regterlijke indeeliug des rijks, dat dezer dagen bij de tweede kamer ïs ingediend, ontleenen wij de volgende bijzonderheden. De zetel van den Hoogen Raad zal zijn gevestigd te 's Gravenbage. Geregtsboven te: 'sH^ertogenbosch, ,t waaronder de arrondisse ments-regtbanken ressorteeren's Hertogenbosch BredaMaastrichtRoermond, en de kanton ge- regten: 's Hertogenbosch Oss Tilburg, Veghel Eindhoven, Oirschot, Heusden,-Breda, Oosterhout, Oudenbosch, Bergen-op-Zoom, Maastricht, Valken burg, Heerlen, Sittard, Roermond, Weert, Venlo Helmond. Arnhem, met de arrondissements-regtbanken ArnhemNijmegen, Ticl, DeventerAlmelo, Zwolle en de kantongeregtenArnhem, Wageningen Doesburg, Terborg, Nijmegen, Grave, Eist, Tiel Culemborg, Zalt-Bommel, Druten, Deventer, Apel doorn, ZutpbenGroenlo, Almelo, Enschedé Goor, ZwolleOmmen, Steenwijk, Kampen, Harderwijk, 'g Gravenbage, met de arrondissements-regt banken: 's (Jravenhage, RotterdamDordrecht, Mid delburg, Zierikzee, Axel en de kantongeregten 's Gravenbage DelftLeiden Alphen Rotterdam n>. 1, Rotterdam n". 2, Schiedam, Brielle, Gouda, Schoonhoven, Dordrecht, Oud-Beijerland, Sliedrecbt, Gorinchem, Middelburg Goes Zierikzee, Tholen Sommelsdijk AxelOostburg. Amsterdam met de arrondissements-regtban ken: Amsterdam, Alkmaar, Iloorn, Haarlem, Utrecht en de kantons: Amsterdam no. 1, idem n°. 2, idem n°. 3, idem n°. 4, Naarden, Alkmaar, Helder, Hoorn, Medemblik, Purmerend, Haarlem, Zaandam, Lisse, Utrecht, Breukelen, Nijenrode, Amersfoort, Wijk-bij-Duurstede IJselstein Woerden. Iiceuwarden met de arrondissements-regtban ken: Leeuwarden, Heerenveen, Sneek, Groningen, WinschotenAssen en de kantongeregtenLeeu wardenHarlingen, Berlicum, Dokkum, Bergum Heerenveen, Beetsterzwaag, Sneek, Bolsward, Lem mer, Groningen, Zuidhorn, Onderdendam, Appin- gedam Winschoten Zuidhoek Assen Meppel Hoogeveen Emmen. In de memorie van toelichting komt het volgende voor aangaande de opheffing der regtbank alhier Nog wordt voorgedragen do regtbank te Goes te verplaatsen naar een gemeente in Staats-Vlannderen. Reeds meermalenlaatstelijk nog in 1862, is deze verplaatsing op grond van territoriale gesteldheid van Zeeland aanbevolen en toegelicht. Ja, men mag veilig aannemen, dat het behpud voor Zeeland van drie arrondissements-regtbanken, een getal zoo on evenredig aan den omvang der werkzaamheden alleen dan te regtvaardigeu is, wanneer zij geves tigd zijn in elk der drie groote deelen, waarin de groote wateren Zeeland hebben afgedeeld. Daaren boven is door de spoorlijn MiddelburgGoes voor de bewoners van Zuid-Beveland het laatste bezwaar verdwenen, dat in den overtogt van het Sloe kon gelegen zijn. Eindelijk zal door de vestiging van een regtbank in Staats-Vlaanderen, waarop bet uit- zigt voor de ingezetenen dier streken reeds meer malen geopend is, aan bun billijk verlangen worden voldaan. Het eind-resultaat van de voordragt is, dat bet aantal arrondissements-regtbanken van 34 op 27 wordt teruggebragt en dat der kantons van 150 op 102 zoodat zeven regtbanken en acht en veertig kantongeregten worden opgeheven. De gezamenlijke kosten zullen dan voor de regterlijke collegiën be dragen 1,031,100, tegen f 1,098,300 onder de bestaande wetten of f 1,038,300 in den tegenwoor- digen tijd. De uitvallende regterlijke ambtenaren zullen een wachtgeld genieten van 2/3 van bun tractement met inbegrip, voor zooveel de kantonregters en de griffiers bij de regtbanken en kantongeregten betreft, van hunne emolumenten ofin eene andere be trekking overgeplaatstzooveel boven hun tracte ment als noodig is om hun inkomen aan bet tegen woordige gelijk te stellen. Op de hierbedoelde ambtenaren zijn toepasselijk de wettelijke pensioensbepalingen ten opzigte van ambtenaren die tengevolge van maatregelen van bestuur buiten bun toedoen, tijdelijk worden ont slagen. Wij vernemen, dat het wetsontwerp tot herzie ning der postwet, thans inderdaad bij de tweede kamer is ingekomen. Uniformport van 5 cents voor binnenlandscbe brieven, benevens gedwongen fran keering op straffe van dubbel port zijn daarbij aan genomen. Het Vaderland deelt als gerucht mede, dat de heer van Reenen het mandaatdat Amsterdam hem met eene meerderheid van 14 stem men beeft opgedragen niet aannemen zal. Het Leidsch Dagblad, den uitslag van de ver kiezing te Amsterdam besprekendevoert dien aan als een argument tegen de uitbreiding van bet kiesregt. Van de tegenwoordige kiezers toch zijn, wat de keuze voor een lid der Tweede Ka mer betreftslechts 52%en van die voor den gemeenteraad, slechts 35% opgekomen, Het Haagsche Dagblad neemt zijne conclusie op zijne manier. Slechts 45% van de kiezers ga ven hunne stem aan »den kandidaat der radical leiders." De»sloopingspartij" in de hoofdstad heef dus op verre na de meerderheid niet. Het verzwijgt natuurlijk, dat er ook maar 49% van de stemmen werden uitgebragt op den can- didaat der conservatieve leiders," die dus ook de meerderheid niet hebben in de hoofdstad. De nationale" partijgelijk thans gedoopt zijn zij die men vroeger »welgezinden" of weldenken- den" noemdeis dus op verre na zoo krachtig niet, als het Dagblad enz. beweren. Om de aandacht van de zaak af te leiden wijdt bet Haagsche blad een gemoedelijk woordje' aan den heer Teding van Berkhout met zijne 56 stemmen, die alleen niet gekozen is ten gevolge van de onzalige politiek van isolement van een deel der antirevolutionaire partij. De toespraak eindigt met de bede, dat het den beer Teding van Berkhout nog eenmaal gegeven zij eene plaats te bekleeden in de Staten-Generaal. Het Dagblad twijfelt nietof hij zal die waardig bekleeden. Men deelt ons een telegram mede, waarin uit Middelburg gemeld wordt dat alle gemeenschap van daar afgesneden is. De spoorboot zou be proeven van Yeere te varen en 5 posten mede- nemen. Voor leerlingen-telegrafisten worden candidaten opgeroepen vóór 1 Maart, om tot telegrafist 3de kl. te worden opgeleid: Bij den rijkstelegraaf zullen, na vergelijkend on derzoek, worden geplaatst ca. 20 klerken. Aangifte vóór 3 maart. Men schrijft uit Stavenisse van 6 Februarij In de vorige week zijn weder onderscheidene po gingen in bet werk gesteld tot opsporing der op den 10 December jl. gezonken stoomboot s>Stad Vlissingen no. 2." Hebben de vroeger uitgevoerde peilingen niet tot de gewenschte uitkomst geleid, ook door bet afslepen van den oever, waartoe men alsnu was overgegaan, is niets omtrent de plaats der boot ontdekt. Hoogst waarschijnlijk is het gezonken vaartuig op den vrij steilen oever door de sterke schuring gedurig omver- gekanteld, en alzoo op de bedding der rivier verzand. Uit Kruiningen wordt berigt, dat door Z. Excell. den minister van binnenlandscbe zaken op bet daartoe door het gemeente-bestuur aan hem gedaan verzoek, vergunning is verleend, om langs den staats spoorweg van den Kappelleweg tot aan het stations emplacement, een voetpad aan te leggen. Hierdoor zal de weg van de kom van bet dorp naar bet station voor de voetgangers een derde gedeelte verkorten mitsdien een groot gerief zoowel voor de inwoners der gemeenteals voor anderen die haar van elders bezoeken willen, bevorderd worden. Men berigt uit Bath dat Donderdag jl. in het gemeentehuis aldaar brand ontstonddie door de felle oostewind aangewakkerd voor de gansche rei dei belendende buizen en bet kerkgebouw deed be ducht zijn. De burgemeester, ter secretarie werk zaam heeft gelukkig door spoedige en doelmatige hulp bet gevaar weteu te keeren, doch ten koste van nog al hevig gebrande vingers. Het gebouw was verzekerd in de Tielsche Maatschappij de schade wordt op f 125,begroot. De brand is ontstaan in den schoorsteen. Uit Vlissingen meldt men dd. 7 Februarij Men is hier druk bezig met het wegruimen van de zoogenaamde Duinpoort" en bet leggen van twee aarden dammen, ter vervanging van de houten brug gen, welke over de beide vesten onzer vesting lagen. Nu men reeds aanvankelijk daardoor uit de stad zijne blikken naar de vrije natuur kan wenden, nu wordt het verlangen meer en meer opgewekt om maar spoe dig ontslagen te zijn van de overige wallen, welke onze stad aan de landzijde insluiten. Zijn die verdwenen, dan zal Vlissingen niet alleen in aspect zijn opgeknapt maar alsdan zullen bon derden hectaren land kunnen aangewend worden

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1