BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES. MjLRKTBERIGITEIX. CORRESPONDENTIE. Misschien met het oog op hetgeen elders geschiedt ten opzigte v«m h'et aanleggen van duinwaterleidin gen is dezer dagen die aangelegenheid ook te Mid delburg, weder ter sprake gekomen ditmaal echter met het verblijdend geruchtdat aan den heer D. Dronkers alhier, de nran, van wica het eerst het denkbeeld van een Duitsch-Zeeuwschen spoorweg is uitgegaan en die ook voor deze zaak sedert jaren ijvert, thans de definitieve concessie voor zoo danige duin-waterleiding op Walcheren met be- schikbaarstelling der aanwezige duinen zou verleend zijn.. Die aanleg staat ook in verband met het water, benoodigd voor.-den staatsspoorweg alhier, en niet het minst ten behoeve der schepen die de haven van Vlissingen spoedig meer dan ooit zullen bezoeken. In de N. R. C. lezen wij dat het vei haal om trent het beboeten van den stations-chef te Til burg wegens het niet vastmaken van wagens in een stormachtigen nachtdie daardoor naar Box tel zijn voort gedreven., geheel onjuist is. De bedoelde cjigf .heeft, aan zijn pligt niet te kort gedaan blijkens het opgemaakte proces-verbaal en er is dan ook volstrekt geen sprake van eene boete. - - - - -• Door den gemeenteraad van Dordrecht is beslo ten,<-de aldaar'bestaande gasfabriek van de tegen woordige concessionarissen over te nemen voor 180,300, en .de gasfabriek met 1. Mei a. s. voor rekening der gemeente te drijvenmet bepaling dat van genoemd tijdstip het gas aan de ingeze tenen zal geleverd worden voor 14 cent per kub. meter (thans betaalt men 18 cent), en van Mei 3871 voor .12 c. per kub. meter, terwijl vóór het einde van dit tweede exploitatie-jaar de raad den prijs nader zal bepalen. Overalzoowel in de steden als op het plat teland word vooral op kermis- en marktdagen de koffij als 't,ware met tonnen gebruikt. Het koffij- dikdat het-nederzaksel is, word zeer ten on- regte verwaarloosdwant daarin wordt een krach tige meststof gevondendie buitendien de eigen schap bezit, om kruid te vernietigen en tegen insecten en boonluizen te vrijwaren. Deze meststof geeft meer leven aan de jonge meloenplanten en een uitaemenden geur aan alle vruchten. Speculanten zullen dus veel kunnen profiteeren als zij een koffijdik- maatschappij oprigtenmet agentêu door het geheele rijkom in alle steden en dorpen vergaderbakken van koffijdik aan te leggen. Te Essen is een wetenschappelijk onderzoek in gesteld in hoeverre paardenvleesch als gezond voedsel voor den mensch kan beschouwd worden. Het resultaat, waartoe de geleerden zijn gekomen, is, dat dit vleesch even doelmatig is als ossen- vleesch. In die stad zijn in het afgeloopen jaar 260 paarden geslagt, 't welk, zonder beenderen, tegen den prijs van 9 centen per 5 hectogram men werd verkocht. In den omtrek van Gouda heeft een kind van 8 jarendoor een buurvrouw beknord zijnde OTer zjjn baldadig gedrag, zich willen wreken door den hooiberg dier buurvrouw met lucifers in brand te steken. Gelukkig werd het nog in tijds overvallen en het reeds brandende hooi spoedig geblu-.cht. Als de ingezetenen van Kampen geweten hadden welk een gevaarlijken gast zij onlangs gedurende eenigeU tijd hebben geherbergd, dan hadden velen hunner de sluiting van deuren en vensters nog eens goed nagezien, vóór zij zich ter ruste begaven. Voor het geregtshof te Munster dient namelijk een proces tegen een uitgebreide rooverbende, welke gedurende geruimen tijd een gedeelte van Duitseh- land onveilig maakte. Het hoofd dier bende zekere Schatvinkydoor de politie vervolgd, nam de wijk naar de; oude Ysselstad en leidde van daar uit de nachtelijke operaties zijner onderhoorigen. Einde lijk gelukte het de Pruissische. politie op een paar dezer moderne communisten de hand te leggen en nu kreeg meu successievelijk den draad, in handen van het fijn gesponnen net en ontdekte men het verblijf van den gevaarlijken leider der bende, diereedsverschillende vonnissen wegens diefstal met verzwarende omstandigheden tegen zichhad, maar die zich steeds aan de handen der justitie had weten te onttrekken. Het was niemand anders dan Kampen's nieuwe bewoner. Op verzoek der politie uitgeleverd, is hij nu de hoofdpersoon van hel reusachtig proces, dat geheel Munster in opschudding brengt en waartoe buiten gewone maatregelen in de geregtszaal moesten fenomen worden, om het aantal gevangenen en e menigte getuigen te kunnen bevatten. Te Utrecht maakt grooten opgang een Duitscher, zich betitelende: Professor Schulze, Khetoriker aus Berlin. Hjj meldt zich aan elk huis aan en door de eigenaardige vertrouwelijkheid, waarmede hjj belet* vraagt, 'wordt hjj binnen gelaten. Met Hetzelfde vertrouwelijk gezigt komt hij als een oud bekende naar u toe, en zegt hij, u aan bevolen te zjjn door een of ander bekend persoon Wanneer men hem dan de deur wijst, wordt hij brutaal. Dit laatste kan men afkoopen door 2,— in te schrijven voor eene door hem te houden lezing. Jlet ergst er aan toe zijn zij, die zich laten verleiden om die lezing bij te wonen. Men hoort daar fragmenten van Duitsche meesterstuk ken op erbarmelijke wijze radbraken. (N. R. C.) De koning van Belgie heeft jl. Dingsdag het hulde-adres van de hoofden der Engelsche gemeente besturen, besloten in een keurig bewerkt zilveren kistje, uit handen eener talrijke deputatie ontvangen. De woorden, door den koning, in antwoord op de aanspraak der deputatie geuit, zijn niet van be lang ontbloot. »Dit blijk van Engelsche gezind heid heeft groote waarde voor mij en mijn gesl icht. Menig vorstenverblijf is met krijgstrofeën versierd. Gij brengt mij trofecu van hoogere waarde, name lijk het ze'geteeken der vriendschap. Uw prach tig geschenk zal eene eereplaats in dit paleis krijgen en het zal dieibaar zijn aan mijne opvolgers, die zich voorzeker zullen 'oèijveren om aan Engeland dezelfde gezindheid in le boezemen, als welke gij mij betuigt. Ik voor mij heb te weinig gedaan, om die gezindheid te verdienenalleen aan de edel moedigheid uwer groote natie kan ik ze toeschrijven." Het nieuws' uit Frankrijk is zeer schaarsch. Alleen verdient melding, dat de minister vanbuiten- landsehe zaken, den 30 Januari} in de zitting van het wetgevend ligchaam verklaard beeft, dat de tijd tot ontwapening of vermindering der jaarlijk- sehe ügting nog niet gekomen is. Hij vreest, dat het vredestractaat van Praag, wat art. 5 betreft (de regeling van Sleeswijk-Holstein) dan zeker niet door Pruissen zou worden nageleefd. De zaak van prins Pierre Bonaparte zal in de helft der maand Maart behandeld worden. Twee nieuwsbladen worden vervolgd wegens het plaatsen van artikelen tegen den prins, en een blad is in beslag genomen, over een teekening, dio Ulric de Fonveillc, de eenige getuige voor den prins, voor stelt, in het costuuin der waarheid, verrijzende uit een put. Volgens berigten uit Rome bestaat er geen twjjfel of de oeconomische raad, zal het leerstuk van 'spausen onfeilbaarheid afkondigen; dat der onbevlekte ont vangenis en der ligchamelijke hemelvaart van de moedermaagd zullen volgen en de syllabus zal wor den bekrachtigd. Men verwacht, dat na die afkon diging de Fransche troepen zullen worden terug geroepen want de Fransche soldaten kunnen toch moeijelijk een concilie blijven beschermendat leerstukken afkondigt, in strijd met de dogmen der Gallikaansche kerk, zoo als de genoemden zijn. De paus moet geweigerd hebben het adres te ont vangen tegen de definitie van het dogma der on feilbaarheid, welk adres door 137 bisschoppen ge teekend was. Bij eene overeenkomst tusschen den sultan van Turkije en den onderkoning van Egypte gesloten, is bepaald, dat de sterkte van het Egyptische leger het cijfer van 15,000 man niet mag te boven gaan. De kamer van vertegenwoordigers in Rumenib heeft den 1 Februarij met 22 tegen 20 stemmen verworpen, het wetsontwerp betreffende de onaf zetbaarheid van de regterlijke ambtenaren. LI. Zondag werd de Hervormde gemeente te Zeist verrast met eene handhaving der kerkelijke tucht. Drie dienstmaag den, met naam en toenaam vermeld, werden wegens onzedelijk gadrag, onder eensuur gesteld. In het politieblad wordt thans gesignaleerd als zwerfster en opligster, Machtilda Ma ria Benina de Witte van Haemstede, afstammeling uit een geslacht dat vijf eeuwen telt, en eenmaal tot de aanzien lijkste des lands behoorde. Men meldt uit Parijs dd. 30 Januarij. In den avond van 28 jl. is in het kwartier der Champs Elysées, eene schier drievoudigen moord gepleegd. De kamerknecht van mad. Lombart, wonende in de voor stad St. Honoré, heeft zijne meesteres vermoord met een mes, en de kamermeid en de keukenmeid erg gekwetst. Hij had gedurende den dag woorden gehad met mad. Lom bard, en toen deze hem 's avonds bevel gaf de tafel op te dienen, wierp hij zicli op haar, en bragt haar met een mes eene wonde toe in de keel. Op haar geschreeuw kwam de kamenierster toelooperi, doch de moordenaar wierp zich ook op haar. Toen, op hare beurt, de keukenmeid er bijkwam werd zij insgelijks op den grond geworpen en erg aan het hoofd gekwetst. Mad. Lombart is terstond bezweken; men vreest voor de kamenierster. Op het gerucht der worsteling kwam een werkman in het huis, hij heeft den moordenaar vastgegrepen en aan de politie overgeleverd. Men zegt dat de echtgenoot van het slagtoffer dit verschrikkelijke tooneel bijwoonde, maar door lamheid geslagen, kon hij zich op zijnen zetel niet verroeren', en heeft aldus zijne vrouw on der zijne eigen oogen zien vermoorden. Nog altijd blijft in zekere gemeenten de bijgeloovigheid ingeworteldhier van werd Zaturdag 11. een nieuw bewijs aangetroffen in het naburige Overslag. Het grollen of snorken van twee ongelingen de eene 24 en de andere 28 jaren oud, trok de aandacht hunner moeder. Ze stond op en ging zien. De goede vrouw bemerkte dat hare twee zoons stijf en sprake loos op' hun bed uitgestrekt lagen. Alle moeiten die men aanwendde om hen tot zelfkennis te brengen was vruchte loos. Nu werd de geheele gebuurte opgeschud en in ver slagenheid gebragt. De arme jongens waren betooverd! Eenigen beweerden zelfs, dat ze vurige slangen boven het huis hadden gezien; anderen waren van meening dat de twee jongelingen door de hand des Hceren waren ge raakt; ja wel eene straffe des hemels! Er werd beraadslaagd en men kwam tot het volgende besluit: de twee slagtoffers zou men op het hof dragen, hen daar belezen, wasschen enz. Zoogezegd, zoo gedaan. Het lukte: de twee betooverde kwamen tot bewustzijn I Ze maandeti nu zelve de omstan ders aan wel te biddenook zij knielden voor de deur, en baden er eenigen tijd voor aleer in het huis terug te keereu, alwaar stellig eene tooverij bestond, en eene kwade hand aan 't werken was! Maar wat was er dan toch voorgeval len? Wel eenvoudig dit: den vorigen dag had men gebak ken, en daarbij elzen takken gebrand. En daar de bakkerij aan de slaapplaats paalt, zoo had de rook de twee jongqns des nachts in hun bed verrast, en hen bijna verstikt, zoo danig, dat ze reeds buiten kennis lagen, toen beider gegrol hunne moeder deed ontwaken. Meer niets. Ziedaar de gan- sche tooverij. Wanneer zal men eens voor goed van. al 1 soortgelijke bijgeloovigheden terugkeereni Volgens ad vertentie in de Arnhemsche Courant is eene der ingezetenen dier gemeente van .twee dochters en een zoon bevalleh. Een proffessor te Boston, verklaarde voor eenige jonge da mes de leerstelling, dat het menschelijk ligchaam elke zeven jaren geheel vernieuwd wordt. Alzoo jufvrouw B., sprak hij, zoo zult gij over zeven jaren niet meer de jonge juf vrouw B. zijn. Dit hoop ik ook niet, sprak het meisje blozend. Te Westerhoveu werd dezer dageu een jongeling van 26 jaren met eene jonge dochter van 51 jaren, in ondertrouw opgenomen. Door dit huwelijk wordt de eigene jongere zuster dezer laatste hare grootmoeder, terwijl haar grootva der de schoonzoon haar3 vaders is. De vader is jonger dan zijn aanbehuwd zoon. In de jongste zitting van den ge-' meenteraad van Wiesbaden zijn de meteorologische mede deelingen van het aldaar verschijnend dagblad scherp ver oordeeld. Een der leden verklaarde dat die mededeelingen niet alleen doelloos, maar gevaarlijk voor de welvaart der stad waren, daar, volgens de eenparige verzekering van de bad doctoren liet winter-klimaat van Wiesbaden met dat van Nizza gelijk staat, terwijl die ongelukkige meteorologische' mededeelingen een temperatuur aangeven, welk ongeveer ge lijk staat met die van Frankfort en Mainz. Zoolang de na tuur zich niet schikken wil naar de verklaringen der bad doctoren, moet de meteorologische vrijheid van drukpers aan banden worden gelegd. Het is zeker een treurig verschijn sel, dat de armoede in Londen, vooral in het Oostelijk deel op zóó verontrustende wijze toeneemt, dat de armverzorgers geen raad meer weten en de hulp der regering hebben in geroepen. Te midden dezer ellende heeft de onlangs over ledene heer Brown in zijn testament een som van f 320,000 beschikbaar gesteldom een hospitaal te bouwen voor dieren. De toeneming der armoede houdt met die der be volking gelijken tred. Het getal inwoners is thans tot3,214,706 gestegen. Ingezonden. Volgens het Volksblad schijnt uitvoerig in den gemeen teraad te Goes gehandeld over de plannen tot rooicering (volkstaal vernietiging, opruiming) van het gedeelte der vest, en is ten slotte beslotendie piannen in handen eeber com missie te stellen. Waarop zullen dan die neringdoende huizen met hunne tuintjes gebouwd worden, 't Volksblad zal bij zijne vele aangegeven middelen ook daarvoor wel raad weten. 27 Die STAATS-LOTERIJ 5e klasse 3" lijst n°. 11988 ƒ1500.n0. 4155' ƒ1000.ea n°. 17565 400.-— No. O ir. VERK00PINGEN. 10 Fcbr. 10 Cortgeensche "V eer. BeestiaaL PaardekOope* en v. d. Bossche. 9 16 Krabbendijke. Huizen. Kakebeeke, 6 N.-Craaijert. Bóeren-Inspan. Prumebs. 10 21 Wemeldinge. Bouw-Weiland. J.GRisseeow. 8 23 Fort Bath. Gronden. Rembges. 10 23 'sGravenpolder. BeestiaaL Dishoeck ea PaARDEKOOEÉ*. 7 24 Krabbendijke Inspan. Kakebeeke. (Oostpolder.) 7 25 id. Meubelair. id. 10 25 'b HeerArendsk. BeestiaaL RissBBütr. 10 2S Abbékinderen. Inspan. A. Kakebeeke. 10 Mrt. 2 Goes. Bóeren-Inspan en Meubelen. Risseecw en Paardekoote*. 6 2 Cortgene. O J. W. Vader. 10 3 'slIeerAbtsk. Beestioal. Dishoeck. 2 '7.1 Wemeldingsche Bóeren-Inspan Paakdekoopbr Zandweg. en Meubelen. en Y'r™nr. 10 "'17 Wcmeldin/ pan. J. G. Risseeuw. Vau 31 Junuarij tot en met 3 February 1870. Ondertrouwd: 3 Feb. Job Dronkers, oud 53 j., jm. met Johanna Jacoba Visser, oud 48 j., jd. Gehuwd 3 Feb. Willem Nagelkerke, oud 28 met Johanna Philippinei Vermeule, oud 27 jd. Geboren Geene. Overleden Geene. PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs. p111j scobeant dek bïïectïs'. DONDERDAG DEN 3 FEBRUARIJ 1870.. Ni'. )erl. Werk. Schuld 2'/» 2% plkltugal, 1853 3 Rusland, 1800 4V, Id. 1867 4 Id. Spoorwegen Id. Poti-Tiflis O htenrijk, Papier Id. Zilver Id. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 N. Amerika, 1S85 6 Mei Januarij 34' 27 V«. 33",.. 80'/,. 65'/,. 214'n 80',,. 47'/,. 55'»/,.. 116. 42'»/,». 91*4,. f 19,85. 24,12'. t 1180. COUPONS. l'ctalliek Papier Id. Zilver Div, id. GRAANBERIGTEN. GOES, 1 Februarij 1870. Jarige TARWE 11,a 11,25. Nieuwe DITO 7,50 f 8,—. Nieuwe ROGGE 5,75 ti f 6,Winter GERST j 5,50 ik j 5,75. Zomer DITO 5,25 a f 5,50. HAVER ƒ3,50 ik 4,—. Groene ERWTEN 7,50 a 8,—PAARLEN- BOONEN 6,75 ik 7,— BOTER 1,06 a f 1,75 de K.G- (Ned. tt>, E1JERS f 3,— h 3,20 de 100 stuks. AMSTERDAM, 2 Februarij 1870. TARWE zonder handel. ROGGE tlaauw. KOOLZAAD onveranderd. LIJNZAAD zonder handel. RAAPOLIE. Vlieg ƒ41"., op 6w. ƒ42'-,. LIJNOLIE. ƒ31' V 33,-. Vette KALVERS le kwal. ƒ90,—2e kwal. ƒ80;—3e kwal- ƒ70,—. SCHAPEN ƒ24,— ik ƒ32,VARKENS 56 ik 60 cent per K.G. LONDEN, 2 Februarij 1870, TARWE en MEEL traag en nominaal. GERST en HAVER stil. M. verwijzen wij naar ons vorig correspondentié-artikeb III «al zoodra mogelijk opgenomen worden.

Goessche Courant | 1870 | | pagina 3