1870. M 2. Vrjjdag 7 Januarij. 57ste jaargang. VERKOOP VAN HAKHOUT. De uitgave der aan onze abonne's op de 60ES- SCHE COURANT toegezegde Boot- en Spoorlijst enz., wacht nog enkele dagen op nader berigt over het heropenen der thans gestaakte diensten, maar zal verder geregeld worden toegezonden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75, fr. p. p. 1.90, Afzonderlijke nommers 5 c.met bijblad 10 c. COlliWT. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels h 1,-- Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der nitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. -A- Eolstondm als.ing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, bren gen ter kennis van de belanghebbendendat door hen op aanstaanden MAANDAG DEN10 JANUARIJ, in liet open baar aan den meestbiedende zal verkocht worden het U A li- en Kfc'OElHOWT van de boomen der gemeente, in per- ceelen op streep liggende: aan den 's lieer llendrikskinderendijk bij den qfgébranden Oliemolen, op de Wallen in de Voorstad en aan den Stationsweg. De verkoop zal aanvangen des morgens ten 10 ureaau de grens der gemeente bij de woning van J. Kaeelse aan den 'sHeer Hendrikskinderendijk. Goes, den 3 Januarij 18'70. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BlfVINENLANDSCHE 3ERIGTER3. GOES, 6 Januarij 1870. Gedurende bet jaar 1869 is bij den burgerlijken stand te Goes aangifte gedaan van 230 geboorten, als 127 m. en 403 v.; van 144 overlijdens, als 74 m. en 70 v.; alsmede van 13 levenloos aan- gegevenen. Voorts zijn 35 huwelijken voltrokken en heeft geene inschrijving van echtscheiding plaats gehad. Wissekerke, den 5 Januarij 1870. In het jaar 1869 zijn alhier 21 huwelijken gesloten en 1 echt scheiding aangeteekend; geboren 82 m. 93 v. zamen 175, waaronder 1 tweeling geboorte, levenloos aan- gegeven 9 m. 6 v. zamen 15; overleden 48 ra. 62 v. zamen 110; ingekomen 57 m. 55 v. zamen 112; vertrokken 63 m. 55. v. zamen 115. De bevolking is vermeerderd met 31 m. 31 v. zamen 62 personen, en bedroeg op 31 December 1869 1752 m. 1671 v. totaal 3423; verdeeld in 3163 Nederd. Hervormden, 1 Doopsgezinde, 253 Chr. Gereformeerden, 3 R. Catholyken en 3 tot geen genootschap behoorenden. Bij den hepr burgemeester dezer gemeente is jl. Woensdag ontvangen bet eereteeken, bij konink lijk besluit van 19 Eebruarij 1869 no. 13 inge steld voor hen, die deel genomen hebben aan belangrijke krijgsbedrijven, met brevet, dd. 31 De cember 1869, om dit uittereiken aan J. van Vliet thans conducteur bij de staatsspoorwegen alhier, die als hofmeester aan boord van Zr. Ms. stoom schip Prinses Amalia, de expeditie naar Boni beeft bijgewoond. Het eereteeken en brevet is op gis teren aan den begiftigde uitgereikt. Jl. Dingsdag avond had de gewone maandelijk- scbe vergadering plaats van bet departement Goes dei- Maatschappij van Nijverheid, waarin, na behan deling van de aan de orde zijnde onderwerpen, aan den heer O. Verhagen een cadeau werd aan geboden, als bljjk van erkenning zijner verdiensten, gedurende een tijdvak van 25 jaren, dat hij de betrekking van secretaris van het departement be kleedde. Het cadeau bestaat in een sierlijk rook- servies en beker, alles van cristal op zilveren voet, en werd hem, met eene hartelijke toespraak van een der leden, uitgereikt. De heer Verhagen was zeer verrast en dankte met enkele woorden, voor de hem bewezene eer, betuigende, dat deze hem een spoorslag zou zijn, de belangen van de nijverheid in het algemeen, en die van het departement in het bijzonder te zullen blijven behartigen. Het was gisteren 50 jaren geleden dat onze stadgenoot P. van Paassen werd aangesteld tot concierge van bet Manbuis, Behalve de geluk- wenschingen van onderscheidene autoriteiten en ingeze'enen, werd hem dooi- het burgerlijk armbe stuur eene gedachtenis geschonken en aan den avond van dien dag, dooreet harmonie-muzijkge- zelschap Volharding eene serenade gebragt. Al de bewoners van liet Manbuis verheugden zich in de onderscheiding die den concierge te beurt viel en deden met hem, voorafgegaan door de muzijfe, eene wandeling door een gedeelte der stad. In schier elke courant vind men advertentiën van winkeliers, die hunne waren in 't vervolg naar de nieuwe benamingen der maten en gewigten zullen afleveren. Deze nieuwe berekening van maat en prijzen zal gewis voor de huismoeders, die nog aan het oude gewoon zijn, in liet begin eenige moeijelijk- heid opleveren; maar spoedig blijken de nuttigheid en bet gemak der tiendeelige indeeling. Voorname lijk zal ook de invoering van de meter eene betere controle daarstellen dan de oude el (zoogenaamd zeven palm). Ter herinnering diene dat de meter iets langer is dan één-en een liaifmaal de vroeger gebezigde, en verdeeld in tien deelen (palmen of decimeter), honderd deelen (duimen of centimeter) en duizend deelen (strepen of millimeter). Veel wordt uit deze omstreken geklaagd over de schade, die door de vele wilde ganzen aan weiden en akkers wordt toegebragt. Onder luid geschreeuw plukken zij gebeele velden kaal. Wegens de schuwheid zijn zij moeijelijk onder scliot te krijgen, en keeren, door vrees verjaagd, met den donker weer, om de vernieling voorttezetten. In de Delftsche Courant leest men op de plaats der oflicieele aankondigingenliet volgendeBur gemeester eu wethouders van Delft, brengen den welmeenenden dank aan allen, die hun, ter gele genheid van de verwisseling des jaars, blijken van aandenken gegeven hebben, en wenschen dat zij onder het genot van voorspoed en zegenzich met hen over de welvaart der Burgerij zullen mogen verheugen, Deltt, 3 Januarij 1870. Men meldt, dat het getal processen-verbaal tegen de Rhijnspoorweg-Maatschappij, ter zake van te laat vertrek en aankomst der treinen, jl. Vrijdag, reeds een cijfer van 113 had bereikt, welk getal, naar men zegt, heden weder aanmerkelijk is ge klommen. Geen trein vertrekt of arriveert, of de rijksveldwackt staat aan de hoofdstations op post, met het oog op de uurwijzers gerigt. (Hbl.) Europa onderhoudt in vredestijd 3,815,847 sol daten, die aan onderhoud kosten: 3§ millioen daags, dat is 32 pCt. der algemeene inkomstenAmerika betaalt 14 millioen daags tot het afleggen der schul den door den oorlog gemaakt. Frankrijk heeft een oorlogsbudget, dat tot ongeveer één millioen daags, beloopt. Indien in alle staten van Europa slechts eene halve ontwapening plaats had zouden er behalve ontzettende" besparingen, ongeveer 2 mil lioen manschappen in de kracht des levens van 20 tot 35 jaren, aan het nuttige leven teruggege ven worden De Groninger Ci. maakt zich, even als wij, een weinig vrolijk over sommige »jaarsbeschouwingen." Vooral het Daghl. van Zuid-Holl. krijgt er langs. En wij gelooven niet onverdiend. Terwijl het nieuwe jaar zijne blijde inkomst" doetzegt onze Groninger zustergeven verschil lende bladen een overzigt van wat was en is. Over 't geheel valt het oordeel nog al gunstig uit over 'tjaar onzes Heeren 1869, en ook voor de toekomst schijnt men niet veel zorg te hebben. Eene uit zondering echter maakt het Dagbl. van Zuidh. en 'sGravenhage, doorgaans, niet alleen kortheidshalve, maar vooral wegens zijne uitnemendheid eenvou dig het dagblad genoemd Dit onpartijdige, onbe vooroordeelde en onfeilbare ridderlijke orgaan ziet met zijne gewone loffelijke scherpzigtigkeid veel dat zorg en onrust moet.kweeken »in de harten FEUILLETON OP HET BLEEKVELD. (Slot.) Doch reeds naderde het verderf in de gestalte van vrouw Sxateiimossel. Deze had onderweg haren gunsteling, den kruidenier, ontmoet; mijnheer Lat- terman was dringend geworden, gelijk alle oude verliefden. Hij wilde eene spoedige beslissing hebben, dewijl hij nog een ander in het oog had, en vrouw Snatermossel was teruggekeerd, om hare weerspannige dochter nogmaals de groote voordeelen van deze verbindtenis uiteen te zetten. «Als men slechts den winkelvoorraad aanziet, die de man bezit," zeide zij bewonderend in zich zelve. «Ik zal kofïij en suiker en nog meer voor niet hebbenik zal menig kopje zoete chocolade kunnen gebruiken. Het is toch een ding, zulk een echt. Emilie moet willen, Emilie zal Dat woord bestierf haar op de lippen. Zij stond plotseling voor een schaduwspel van een eigenaardig soort; - ware het maar bloot een schaduwspel geweestDoor de witte gordijn schemerde in het zonlicht een paartje, dat met lippen en armen aan aan elkander scheen te zijn gegroeid. Vrouw Snatermossel was eenige minuten lang als verstomd, en hare donkere oogen rolden als gloei- jende kogels. Zij meende eerst aan luchtspiegeling, aan zinsbegoocheling te moeten geloovenmaar van onder de gordijn kwamen twee stevige mans- voeten verraderlijk te voorschijn. Neen, neenhet was geen dwaling; achter de gordijn werd eene liefdesscene gespeeld: een soldaat was de held, en de heldin had de gestalte harer dochter. Gelijk de havik tot den aanval, gelijk de tijger tot den sprong, met de armen in de zijde en voorover gebogen hals, met starende blikken, die de gordijn schenen te willen doorboren, sloeg vrouw Snatermossel het teedere tète-a-tète gade, en toen volgde met een krijschende uitroep de schok. De gordijn vloog ter zijde, de beide geliefden stoven uit elkander. Emilie stiet een enkele kreet uit. Toen stonden beiden, als door een boozen too- venaar aangeraakt, onbewegelijk met open mond, en starre, wijd opgespalkte oogen, als de zoutzuil van Sodom. Vrouw Snatermossel had alzoo den aanval gedaan. De sprong, waarmede zij tusschen de beide uit elkander geschrikte liefdespolen post vatte, geleek die eener tijgerin, welke men hare jongen ontrooven wil. Zij hield de krachtige armen op de heupen; haar fonkelende blik dwaalde als een oscillerende magneetnaald van den ongelukkigen infanterist naar haar dochtertje, en weer terug. Gelijk bekend is maakt de toorn even sprakeloos als de schrik, en daarom vormde het geheel voor eenige minuten een zwijgende groep. Tegen Emilie rigtte zich het eerst de uitwerking van den toorn der vrouwelijke Deus-ex-machina. Het kleine, maar veel beteekenende woordje «zoo 1" dat op een gewigtigen toon door kijvende vrouwen gewoonlijk als tirailleur of bullenbijter aan de spits harer uitvallen gesteld wordt, vormde ook de inlei ding van vrouw Snatermossel's rede. «Zoodat is dan de onschuld van het juffertje, dat immer deed, alsof zij geen drie kan tellen, als er van de manslui gesproken werdDaarom moest ik zoo spoedig heen, opdat men ongestoord zamen kou zijn! Van daar de huichelachtige krokodillen tranen Niet, omdat ik van het huwelijk met een man van eer sprak, maar omdat de minnaar wach ten moest! Mijn dochtertje heeft alzoo een geliefde, en nog wel van «tweeërlei kleedGij laat u door een soldaat kussen! Door zulk een windbuiligen krijgsknecht en sloddervos, door zulk een commies broodeter en braadspitdrager, door zulk een. geüni formeerde nietsdoener, die den lieven God den "dag ontsteelt en achter de hekkens loert, om eerbare meisjes te verleiden De hooze moeder moest hier eene pauze houden, om adem te scheppen. Ten einde deze echter niet onnut te laten voorbijgaan, onthaalde zij hare dochter op een oorvijg. Nimmer is wel een jonge krijgsheld met zijnen moed in grootere benaauwdheid gekomen, als in dit geval de aanbidder van Emilie. Één oogenblik legde hij zijne hand aan de greep van zijn sabel,

Goessche Courant | 1870 | | pagina 1