1869. .a* 102. Vrijdag 24 December. 56ste jaargang. Sluiting der Jagt op Klein Wild. ïS.©nnisgeving. BINNENLANDSCHE BERSCTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75, fr. p.p. 1.90 Afzonderlijke nommers 5 c.met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advcrtentien worden 15 e. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 10 regels a 1. Dienst-aaubiedingcn, niet meer dan 4 regels bedragend' en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeien uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. 1 LI— - —Ii1 t 1J-1111L De COMMISSARIS des KONINGS in de provin cie Zeeland Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Sta ten van den 17 December 1869, no. 83; Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 185 7, (Staatsblad no. 87); Maakt bekend dat de sluiting der jagt op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schietgeweer, in deze provincie is bepaald op Yrijdag den 31 December 1869 met zons-ondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jagt op hout snippen en ivaterwild nader zal ivorden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 18 December 1869. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. van LIJNDEN. Dikwijls wordt de vraag gedaan: welke nut tigheid hebben die lange redevoeringen in de tweede kamer, die toch meestal slechts herha lingen zijn, van het reeds gezegde? Als er haast bij het werk is, zooals dit jaar bij de behande ling der begrootingswetten, zou men de leden wel gedurig, willen „toeroepenlaat bet belang der zaak uwen lust tot redevoeren wat temperen, en werk liever voort, dan dat gij zoovele woor den noodeloos overhoop haalt. 't Schijnt echter, dat de edelmogenden zicli niet bedwingen kunnen, en toch is liet zelden zoo in het oog gevallen als nu, dat slechts eigen lust tot spreken hen drijft. Bij enkele hoofd stukken der begrooting is gebleken, dat de anti- ministerieele partij, immers voor het grootste deel, de wetsontwerpen verwierp, alleen om enkele daarin voorkomende zaken, waarmede zij zich niet konden vereenigen. Binnenlandsche zaken, bijv. vond, om de afdeeling onderwijs, geene genade bij anti revolutionairen en conservatieven. Zij wisten, dat op dat punt aan hunne eisclien niet zou worden voldaan, zij hadden dus van den aan vang af plan sommigen zeiden het duidelijk om aftestemmenen desniettegenstaande hielden zij zeer lange redevoeringen over allerlei onder werpen, als ware hun stem nog niet bepaald. Daarmede meenen wij, wordt al zeer weinig practisch nut gedaan, dat er geredeneerd wordt, over de zaken, die te voren reeds veroordeeld zijn, en evenmin zien wij er eenig heil in, dat soms, na lang debat, enkele onderdeelen worden aan genomen, ook door de tegenstanders, als zij ten slotte toch het geheel verwerpen. Gaan wij de geschiedenis der laatste weken na, dan zijn het meestal de bestrijders der regeering, die de dis- cussien gerekt hebben, zonder dat door hen iets anders gezegd werd, dan wat men reeds wist, zonder dat er eenige verscheidenheid was, in de onderscheidene adviesen, zonder dat er eenig uit- zigt bestond, dat hunne bestrijding tot iets lei den zou. De begrootingen voor oorlog en marine zijn aan genomen, zonder dat daarin merkbare bezuiniging is aangebragt. De kleine vermindering op eerstge- nomen hoofdstuk kan niet als zoodanig aangemerkt worden. Dat is eene teleurstelling, zal men denken voor heu, die doj^ hunne adressen op vermindering hadden aangedrommn en misschien beschouwt iner^ het ook wel als e® nederlaag voor deze voorstan ders van zuinigheid. Zoowel het eene als het andere oordeel- zou on juist zijn. De adressanten uit Groningen GoesMiddel burg en andere plaatsen konden zeer goed here- keuen, dat er ditmaal geene verandering te wachteu was, althans dat er heel wat zou moeten gebeuren, indien men nu reeds het denkbeeld bij de staten generaal eenig overwigt zou kunnen bezorgen dat er schier een wonder had moeten plaats hebben, indien men de ministers van oorlog en marine zoo maar terstond voor eene ingrijpende bezui niging gewonnen had. De uitkomst heeft onze verwachting niet be schaamd. De adressen vonden vele bestrijders en de begrootingen hieven zooals zij waren. Het is dus geene teleurstelling, te minder, omdat het doel bereikt is, om de Aandacht op een volks- wensch te vestigen. Men zal ons niet toegeven, dat het een volks wensch is en daarbij wijzen op het klein getal adressanten, in verhouding tot het getal dergenen, die zich huiten de zaak gêhouden hebben. Dat is eehter geen bewijs. Het volk is niet zoo haastig om zijne wensehen uit- tespreken. Het moet langzamerhand wakker ge maakt. En bovendien het is niet liet groote aantal, dat de noodzakelijkheid van eene zaak bewijst. Als het volk goed begrijpt, dat de bezuiniging op de begrootiugen voor oorlog en marine, of de lasten verminderen kan, of althans gelegenheid geven, om, zonder verhofgS^g van last, gewlgtige werken te kunnen uitvoeren, dan zal het zich zeker vereenigen met het denkbeeld, en er zullen meerdere stemmen vernomen worden. Yo.or het oogenblik is het ons genoeg, dat de wensch gehoord werd in de kamer en daar weer klank vond. De aandacht der regeering is er nu op gevestigd, en het is zeker, dat de eenmaal geuitte wensch, meermalen en krachtig zal wor den uitgesproken. De grond is gelegd. De voltooijing van hei gebouw, kan slechts langzaam geschieden. En is het oogenblik nog niet daar, om 's lands gel den liever voor nijverheid, wetenschap en kunst, dan voor oorlogs materieel uittegeven; de rnen- scben worden wijzer en die tijd zal komen. GOES, 23 December 1869. De leden van de eerste kamer der staten gene raai zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maan dag, den 27 December aanstaande, des avonds ten half acht ure. De tweede kamer heeft thans de beide begroo tingen voor oorlog en voor marine aangenomen. De' eerste met 45 tegen 33 stemmen. Het blijkt dus wel, dat, om welke redenen ook, onderschei den leden bezwaren haddenotn zulk een hoog cijfer toetestaan, daar wel niemand om redenen buiten de begrooting, veel min om den persoon des ministers zich daartegen zal verklaard hebben. De c nservatieven en anti-revolutionairen hebben meest allen voor gestemd en schijnen dus den mi nister gesteund te hebben, om eene demonstratie te doen tegen hen, die op bezuiniging hadden aangedrongen. Men heeft er nu eenmaal die wen ding aa gegeven dat het een blijk van vaderlands liefde is, als men veel geld voor oorlogszaken laat uitgeven en dus moet de partij, die zich de nati onale noemt wel medegaan. Waarschijnlijk geeft zij zich geene rekenschap, op welke wi]ze de ware liefde tot land en volk het best wordt getoond. Een amendement van den heer Stieltjes, oin de inrig- ting der cavallerie te vereenvoudigenis afgestemd door 49 tegen 28 stemmen. Een amendement van den heer de Roo, om een post van f 50,600, voor het jinrigten van artillerie gebouwen te Breda te doen wegvallen is met 56 tegen 32 stemmen aan genomen. Er is dan toch iets bezuinigd. In de zitting van Woensdag heeft de tweede kamer, na de behandeling van eenige wetsontwer pen van kleinen omvang, aangenomen m#t alge- meeue stemmen het hoofdstuk der begrooting na tionale schuld; met 75 tegen 2 stemmen de wet op de middelen en met 47 tegen 30 stemmen het hoofdstuk finantien. De minister van finantien heeft een wetsontwerp toegezegd tot invoering van een uniformport. Toen in de zitting der tweede kamer van 18 Dec., het voorstel gedaan werd door den voorzitter, om eene avondzitting te houden, zeide de heer Thorbecke: ,/difc voorstel wordt gedaan om tijd te te winnen. Zijn avondzittingen het middelda? artoe Mij dunkt, neen. Alleen uitoefening van de deugd der onthouding, kan ons doen vorderen. Avondzit tingen zijn het middel om de reeks redevoeringen, waarvan de eene de andere wekt, niet voor de kamer, maar voor het bijblad gehouden, te verlengen. Ik meen derhalve* aan de vergadering in bedenking te uiogeu geven, om het voorstel niet aantenemen." Wij onderschrappen. Naar men ons mededeelt zou er sprake zijn van de aftreding van den minister van oorlog, den heer van Muiken. Volgens geruchten zou hij misschien wel vervangen worden door den generaal Knoop. Wij deelen het beiigt onder reserve mede, want het is ligt te vermoeden, dat de kamer-debatten en de eindstemming over het budget voor oorlog tot zoodanige geruchten aanleiding gaven. Naar het Vaderland mededeelt, deed zich bij de zitting der tweede kamer van gisteren de bijzonder heid voor, dat toen het ontwerp tot toestemming 'van de huwelijksverbintenis van prinses Marie met den prins oon Wied in omvraag werd gebragt, de heer Nicrstrasz tegen stemde, zeker in de ineening verkeerende, dat het als elk ander ontwerp van het tegenwoordig kabinet, niet goed kon zijn. De cour toisie van den voorzitter heeft den heer Nie.rslrasz in staat gesteld zijn tegen met een voor te veranderen. De Staats-courant van Woensdag bevat een schrij ven van den kapitein-luitenant ter zee. D. D. van Trojen, commandeerende Z. M. schroefstQomschip, »vice Admiraal Koopman" gestationeerd ten kuste van Guinea, betreffende het 2 pak" aan Corumandah toegediend. Bij de aankomst onzer troepen, zijn de Comman- deezen gevlugt, met achterlating van alles, waar- ouder een honderdtal kano's, met al het vischtuig. De luitenant ter zee le kl. P. ten Bosch, heeft zich eerst van de landingplaats en daarna van Coin- mandah meester gemaakt, waar de Nederlandsche vlag werd geplant. Bij eenige uitvallen uit een naburig bosch, zijn 4 matrozen, 1 marinier, 1 Afri- kaansche korporaal ën 1 Afrikaansch soldaat ge kwetst, die bij het sluiten van 't berigt allen in beterschap toenamen. Op de landingplaats is een campement opgesla gen, waar 146 officieren, onderofficieren en sche pelingen onder dak, en behoorlijk tegen zon en regen beschut zijn terwijl eene daar om aauge- legde gracht hunne veiligheid verzekert. Al het achtergelatene door de Commandeezen is vernield, en de noodige maatregelen zijn genomen, om in dien later de verjaagde bevolking van Comrnan- dah, zonder zich te onderwerpen, mogt terugkeeren, men het in de magt zou hebben, haar onmiddelijk te bereiken en te verjagen. Het dep. Goes der Maatschappij van Nijverheid, hield jl. Maandag avond eene vergadering, waarin werd medegedeeld eene missive van cle onder-afdee- linggeteekend door al de ledendat deze bedank ten voor hun lidmaatschap. Met algeraeene stem men werd besloten pogingen aantewenden, die le den van hun besluit terug te brengen. Vervolgens was aan de orde de inrigting der bibliotheek en werd aan het bestuur een crediet verleend tot het inrigten eener kast in de vergaderkamer van »'tSlot Ostendewaartoe de plaats welwillend door de eige nares was afgestaan. Eindelijk had nog de verkie zing plaats van twee leden in het bestuur, ten gevolge der periodieke aftreding van de heeren O. Verhagen en J. II. C. Kakebeeke. De eerste, die gedurende 25 jaren het secretariaat van het dep. had waar-.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1