BenoemingenBeschikkingen en Bevorderingen. BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. GEMEENTE-RAAD te GOES, Ingezonden. partij opgenomen heelt, voor «le voorstanders der zuinigheid, met het bepaalde doelom hen te ver dedigen tegen de onjuiste waardeering van hunne pogingen. De kamer heeft Zaturdag nog eene avondzitting gehouden, waarin de minister van oorlog het eerst het woord heeft gevoerd, daarna zijn nog verschei dene sprekers opgetreden en de algemeene beraad slagingen over het krijgsmanswezen gesloten. Ver der is men overgegaan tot de behandeling der art. van hoofdstuk VI (Marine). Na het sluiten der beraadslagingen over deze afdeeling, heeft de heer Nierstra.fiz. betreurende dat de minister van deze zaak een porfeuille-kwestie maakte een amendement op art. 19 voorgesteld om den post met 350,000 te verminderen, over welk onderwerp heden de be raadslagingen zpn voortgezet. Per telegraaf.) De tweede kamer heeft het amendement Nierstrasz, waaraan volgens sommigen, eene portefeuille- questie verbonden was, verworpen met 44 tegen 31 stemmen. Daarna is het geheele budget van marine aangenomen. met 54 tegen 23 stemmen. Morgen voortzetting. (Per] telegraaf.) De minister van marine heeft medege deeld, dat ingevolge zijne vroegere belofte, Commendah, aan de kust van Guinea, een pak gehad heeft. üe laatste stormen, die, zoo binnen als buiten s'lands enorm veel ongelukken en schade hebben veroor zaakt, zijn ook hier en in de omstreken, meest ten nachtenlijke tijde waargenomen, zonder, voor zoo ver ons bekend is, groot nadeel te hebben aan- gebragt. Bij de opening der stembiljetten op 18 dezer, voor een lid van den gemeenteraad te Hoedekens- kerke, is gebleken dat geen meerderheid was ver kregen en eene herstemming moet plaats hebben tusschen A. Serverans die 18 en L. van Doesselaar en J. Haven welke beide laatsten ieder 7 stemmen hebben verkregen. Eene herstemming is bepaald op Donderdag 30 dezer. Kruiningen 18 Dec. In de huishoudelijke verga dering van het dep. der maatschappij tot Nat van 't Algemeen die jl. Donderdag gehouden werd, is op verlangen van den heer O. Verhagen uit Goes, het initiatief genotnen tot oprigting eener afdee ling van het schoolverbond. In de «iaarop gevolgde leesvergadering werd eene voordragt gehouden door den heer H. O. Hartman Jz. mede uit Goes, on derscheidene advertentien ten onderwerp hebbende, waaraan, soms komische soms ernstige beschou wingen verbonden werden. Er werden vervolgens nog verschillende bijdragen geleverd, o. a. door de heeren Tjaden Verhagen Oudegeesten Tamson. Voor de vermelding van die allen is onze ruimte te beperkt. Van ééne mogen wij echter niet zwijgen. Het is die welke mevr. VereekeDominions leverde. Op gevoelvollen zuiveren toon droeg deze dame voor: Jephta's dochter door II. C. Tollens. Niet al leen het geheugen, maar ook de juistheid der voor dragt verdienden bewondering, en ontlokten de al gemeene goedkeuring der aanwezigen. Wij vernemen dat er plan bestaat, tot het aan leggen van een spoorweg van Deventer naar Almelo. Gedurende de laatste drie maanden was het te Zandvoort wegens een geduchte roodvonk-epedemie, allertreurigst gesteld. Bijna 700 werden aangetast, waarvan 80 bezweken. Z. M. beeftmet ingang van 1 January a. s, bevorderd tot 1c luit. ter zee 2o klasse de adelborst le klasse J van Renterghem- Al ware het, dat onze ruimte gedoogde, eene groo- tere plaats voor ons Buitenland intenemen, dan ons thans geoorloofd is, zouden wij toch niet veel belang rijks kunnen mededeelen. Er heerscht rust op poli tiek gebied, als men vraagt naar ingrijpende gebeur tenissen of naar voorvallen, die gewigtige gevolgen kunnen hebben. Het wetgevend ligebaam in Frankrijk is nog altijd bezig met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden en dit geeft nu en dan wel eens aanleiding tot heftige tooneelen, doch bijna alle de leden worden toch toegelaten. Slechts een enkele, wiens verkiezing wordt vernietigd. Overigens houdt men zich nu weer diuk bezig met de zaak van Traupmanden moordenaar der familie Kinck. De acte van beschuldiging is verschenen en niet minder dan 63 getuigen zullen worden gehoord. Morgen (Dingsdag) zal in de senaat van JBelgie het wetsontwerp tot verkoop van de Zuider-Citadel van Antwerpen worden in beraadslaging gebragt. Uit Engeland zijn de berigten gunstiger. De Iersche bevolking houdt zich kalm en het militaire magtvertoon heeft een grooten indruk ten goede gemaakt. Of echter de Fenians niet slechts uitstel genomen hebben valt nog te betwijfelen. In Spanje handelt men nog druk over de beweerde ontvreemding der kroonjuweelen door de koningin nen Christina en Isabella. Een Delftsch student heeft de aardigheid gehad van op zijn biljet voor de volkstelling de kolom mann of vrouw .geslacht in te vullen met onzijdig. Een ander vulde de ko lom gehuwd of ongehuwd in met verliefd. In Posen is eene jonge dame van 22 jaar uit eene der rijkste en tevens der ciudste adelijke familiën der stadmet den 25 jarigen kok des huizes er van door gegaan. Zij hadden eene som van 11,700 flor., uit de secretaire van de pipa meegenomen, Ds politie vond te Krakau liet paartje na eeuige dagen in dien korten tijd hadden zij reeds meer dan viertal 2000 flor. ver teerd. Bij het verhoor van een getuige voor eene Ame- rikaansclie regtbank, vroeg de president deze naar zijn vader. Het antwoord dat met eene treurige stem gegeven werd luidde: „Dood, sirl dood; hij stierf zeer onverwacht, sir I" En naar de oorzaak gevraagd, zeide hij: ,/twas een schandaal, sir! Mijn v&der was niet ergdenkend van natuur, en de sherif, die zich hierop verliet, haalde hem over eene tribune te bestijgen, en naar een lioop volk te zien, die zich om deze tribune had vereenigd. Toen deed de sherif eensklaps een valluik onder hem wegvallen en een strik viel mijn vader eensklaps om den hals, zoodat de man stikte, 't Was een schandaal, sir!" OPENBARE VERG DERING van den ten raadhuize aldaar, OP VRIJl)AO DEN 17 DECEMBER 1869, des avonds ten 7 ure. -« Punten van behandeling. I. Beëediging van dr. G. T. Callenfels als lid van den raad. II. Notulen III. Mededeeiing van ingekomen stukken. IV. Maximum van .den onderstand voor 1870. V. Benoemingen. VI. Politie-verordening op het begraven. VII. Instructie voor de doodgravers. VIII. Id. van de lijkdragers IX. Verordening voor de hnantiëele commissie. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. I. De Voorzitter deelt mede dat hij, alvorens tot de behandeling der punten van de agenda over te gaan, den heer -dr. G. T. Callenfels wenscht te beëedigen als lid van den raad Geuoemde heer door den Secretaris binnengeleid, legt de eedeu af, voorgeschreven bij art. 13 der grondwet en art. 39 der gemeentewet, en neemt zitting. II. De notulen der vergadering van den 24 Nov. jl. worden gelezen en goedgekeurd. III. Wordt mededeeiing gedaan, a dat van HH. ged. staten berigten zijn ingekomen hunner goedkeuring 1". van de suppletoire kohieren van den hoofdelijken om slag en der belasting "bp de honden 2 van de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1870 3van het besluit tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1869, eener som van J 66,66 voor de jaarwedde van den onlangs benoemden hulponderwijzer aan de school der 2® klasse over Nov en Dec. b. dat de controleur der directe bel. en van het kadast. heeft ingezonden afschriften der gunstige beschikkingen van ged. staten, omtrent den vrijdom van verhooging van grondbelasting enz, over een tijdvak van 25 jaren, voor het drooggemaakte gedeelte der vest c. Dat de beer J. H. Janssen zijn dank betuigt voorde benoeming lot lid van het bestuur van het gasthuis, eu dat gemeld bestuur bereids heeft medegedeeld, dat die heer is geïnstalleerd d dat de nicuwjaarscomraissie zich weder geconstitueerd heeft en is zamengesStW uit de heeren J. A. A. Fransen van de Putte, wethouder, als voorzitter; P. van Dalen, lid van het burgerlijk armbestuur; J. A. Stokmans, lid der diaconie van de Ned. Herv. gem P. H. Timans, lid van het R. C. paroch armbestuur; en M. J. de Jongh, lid der commissie tot de «economi sche spijsuitdeeiing alsmede dat het burgerlijk armbestuur (afdeeling weeshuis), vergunning heeft verleend, oin van de weezen- en armenschool gebruik te maken, voor de uit- deeling op nieuwjaarsdag. Dit alles wordt voor noteficatie aangenomen IV. Alsnti is aan de orde de vaststelling van den staat, aanwijzende het maximum van onderstanti voor 1870. De Voorzitter leest een missive van het burgerlijk arm bestuur, waarbij dit berigt, het onnoodig te achten, eeuige verandering in den staat te brengen, en deelt mede, dat burg. en weth. zich met dit gevoelen vereeuigen. De slaat wordt daarop zonder hoofdelijke stemming vast gesteld, zooals die thans geldende is. V. Thans wordt overgegaan tot het doen van de be noeming van leden der onderscheidene commissien en be sturen zoo als dit door de wet gevorderd wordt, of ter vervulling der vacaturen, die door de perodieke aftreding zullen ontstaan, noodig is. De Voorzitter verzoekt de heeren Nortier er, jhr. rnr. Pompe van Meerdervoort als stemopnemers te willen fun geren Achtereenvolgens worden nu benoemd a. tot leden der tinantieele commissie, de heereu C. C. van den Bosch, en rar. W. G. de Knokke van der Meulen, beiden mei 10, en de heer O Verhagen met 7 stemmen; (Nog erlangden stemmen: bij de verkiezing van het eerste lid de heer rar. de Knokke van der Meulen, bij liet tweede de heer mr. de Laat de Kanter elk eene stem; en bij het derde lid, de heer mr. de Laat de Kanter eene stem en jhr. mr. Pompe van Meerdervoort S stemmen.) b. tot voorzitter dier commissie, de heer C. C van den Bosch met 10 stemmen, (1 op den heer mr. de Knokke van der Meulen); c. tot leden der commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen, van welke commissie de burgemeester lid en voorzitter is, de heeren mrs. W. G. de Knokke van der Meulen en J. H. de Laat de Kan ter elk met 10 stemmen. De heeren de Laat de Kanter en Pompe van Meerdervoort, erlangden bij iedere stemming eene stem. d. tot leden van de commissie voor de veemarkten, de heeren A. Nortier en J. H. C. Kakebeeke, (aftr. leden) elk met 10 stemmen. (De mede aanbevolenen, C. C van den Bosch en Ch. de Meulemeester, bekwamen elk eene stem); e. tot lid der plaatselijke schoolcommissie, de heermr. J. G. de Witt Hamer,(aftr. lid) met algemeene (11) stemmen. tot lid der commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs, de heer dr. E. Moll (aftr. lid) met 7 stemmen (de mede-aanbevolene, mr. J. G. de Witt Hamer, bekwam 4 Btemmen) t). tot leden van bet burgerlijk armbestuur-, afdeeling armenzorg, de beer J. Kooman Kr. met 8 stemmen(de mede-aaubevoler.e T. van Heel erlangde 3 stemmen) afdeeling weeshttis, de heer N. J. F. Verschoor met algemeene stemmen; h tot regentee van het weeshuis, in plaats van de aftredende mevr. G.. L. van Deinte-Valckenaer, die ver zocht heeft, uithoofde van huisselijke omstandigheden, niet weder in aanmerking te komen, mevrouw M. W. 1'. Ver- venneBurger met 8 stemmen, (op mevrouw M. van Heel Steendijk, die mede aanbevolen was, werden S stem men uitgebraat); i. tot. leden der openbare gezondheidscommissie de aftredende heeren dr. G. T. Callenfels met 10 en mr. J. G. «le Witt Hamer met 9 stemmen; (de mede-aanbevolenen dr. J. L Goemans en mr J. A. vau Hoek bekwamen 1 en 2 stemmen); VI. De Voorzitter stelt nu aan de orde de ontwerp- politieverordening op de algemeene begraafplaats en het begraven. De artikelen worden gelezen en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alleen heeft bij art 15 en art. 21 eene korte discussie plaats. Bij art 15 vraagt de heer dr. Callenfels of het ver bod, in dit artikel vervat, om voor het begraven van lijken, gebruik te maken van rijtuigen, waarmede ook personen vervoerd worden, op alle lijken toepasselijk is? Op de toestemmende beantwoording dezer vraag, ver volgt genoemde heer, dat voor eenigeu tijd door de ge zondheidscommissie is opmerkzaam gemaakt, op het schadelijke der gewoonte, die hi r bestaat, om kinder lijkjes in gesloten koetsen te vervoeren. Dit kon aan leiding geven tot het ontstaan van ziekten, en daarom juicht hij het voorgestelde artikel ten zeerste toe. De Voorzitter geeft te kennen, dat juist tengevolge der opmerking van de gezondheidscommissie, het verbod is opgenomendat echter voor lijken, die van buiten de kom worden gebragt, veelal wordt gebruik gemaakt van zoogenaamde boeren-wagens, en daarom wordt gezegd, dat burg en weth. hiervoor vergunning kunnen verleenen. Bij art 21 wenscht de heer jhr. mr. Pompe van Meer- dervotrt de boete voor het niet opvolgen der voorschrif ten, bij overlijden aan eene besmettelijke ziekte, veranderd te zien, en in plaats van 10.te bepalen van 10. tot 25. De heer Verhagen vraagt: hoe een particulier de over treding kan begaan? De heer dr. Callenfels doet opmerken, boe dikwijls, o. a. bij pokken, de ziekte verzwegen wordt, teneinde geen nadeel in winkelnering enz. te lijden, hetgeen zeer nadee- lige gevolgen kan hebben. Hij is daarom ook zeer geneigd voor eene strenge boete. Het amendement van den beer Pompe van Meerdervoort wordt aangenomen en de verordening in zijn geheel iu omvraag gebragt, met algemeene stemmen vastgesteld. VII. De instructie voor de grafdelvers wordt in be handeling genomen. Bij art 6 vraagt de heer Verhagenof het niet goed zou zijn, in de instructie optenemen, dat de grafdelvers ook belast worden met het scheeren der heggen en het maaijen van het gras. De Voorziiter zegt, dat dit is opgedragen aan den bewaarder of concierge, die daarvoor het gras geniet De heer Fransen van de Putte deelt als zijn gevoelen mede, dat, indien men de grafdelvers met die werkzaam heden wilde belasten, ook hunne jaarwedden zouden moeten verhoogd worden, want dat deze zeer miniem berekend zijn. De heer Verhagen meende, dat de grafdelvers ook toezigt hadden en dat dan het in prde houden der be graafplaats, tegen vergoeding van het gras, zeer geschikt aan hun kon worden toevertrouwd. Na de mededeeiing van den voorzitter ziet hij echter van zijn vraag af. l)e instructie wordt met algemeeDe stemmen vastgesteld VIII De ontwerp-instructie voorde lijkdragers ontmoet geene bedenkingen en wordt met algemeene stemmen aangenomen. IX De Voorzitter zegt, dat de tegenwoordige verorde ning, regelende den werkkring der tinantieele commissie, naar het oordeel van burg. en weth. verouderd is, en zij daarom, in overleg met die commissie, eene nieuwe ver ordening hebben ontworpen, die nu in behandeling wordt gebragt, en met eene kleine wijziging van art 7 met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Slot volgt.) Mijnheer de Redacteur! Hoewel reeds vele jaren ver van Goes verwijderd, stel ik nog groot belang in de stad uwer inwoning en heb ik getracht mij steeds op de hoogte van hare geschiedenis te houden. Het eenige middel daartoe bestaat in het lezen van de beide in Goes uitkomende nieuwsbladen. Tot mijn leedwezen valt het niet te ontkennen, dat, niettegenstaande uw onvermoeid strijden en in weerwil van de nuttige zaken, door de verlichte zorg van het dagelijkseh bestuur in het leven geroepen, de politieke geest in Goes op een dwaalspoor wordt geleid en daarop reeds eenige schreden is gevorderd. Het eerste blijk daarvan vond ik reeds in het afvaardigen van den heer Saaymans Vader ter tweede kamer, terwij] uw kiesdistrict zoo uitmuntend door dhr. de Laat de Kanter werd vertegenwoordigd. Nog velen worstelen angstvallig tegen den geest dezer eeuw, niet bedenkende dat het meer gerijpt verstand van het tegenwoordig geslacht het regt heeft om het oude aan de waarheid te toetsen. Was niet reeds de kerkhervorming, ruim drie eeuwen, geleden de vrucht van het rijpende verstand? En kan men niet billijk verwachten, dat, waar eens meer heldere denkbeelden ontstonden, die helderheid in den loop der eeuwen zou toenemen en dat het licht, allengs grooter wordende, bewijzen zoudat de vroegere helderheid slechts nog een klein lichtpuntje was geweest waaruit de schitterende vlam zou geboren worden? Wil men die toenemende helderheid in zake van het godsdienstige niet gelooven en schrikt men terug voor het denkbeeld, om op dat terrein zich in de warmte van het licht te koesteren, dan valt het toch niet te ontkennen, dat er een verba zend licht is ontstoken op elk gebied van weten schap en nijverheid. Neemt men nu de ontwikkeling in de laatste zaken aan en begrijpt men de gronden waarop een en ander rust, dan blijkt het, dat onderzoek en studie de wereld met veel goeds, nuttigs en schoons

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2