BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. MARKTEER KJTENi PER TELEGRAAF. GRAANBERIGTEN. BURGERLIJKE STAftID GOES. Gehuwd: Geene. Geboren den 6, Johanna Adrianad. v. Ayneta Huberta den Boer. Anthonius Marinus Petrus z. v. Patrus Kools en van Catharina Jacoba van Calmtlioui. den 11, Antonius 1/aeid. z. v. Piet er van der Reit en van Maria Josephina Loobeek. Overleden: den 6, Johan F ie ter, oud. 7/m. z. v. Hendrik Orgcrt Muller en Cornelia Mei',ler. -Pieter Johannes Breker, oud 60 j., man van Adriana Blanker, den 7, Martina, oud 6/m., d. v. Jan Kosten en van Wilhelmiua Adriana 1 erburg. - Levina Stroomij- dur, oud 87 j., wed. van Gillis de Smit. den 9, Cornelia I'rancinaoud 2 j., d. v. Jacob Glerum overl.en van Tannetje Verheule. den 11, Dirk oud 2jmz. u. Johannes Nonnekos en vau Adriana Helena Sowers. Lena Tona rati Zoomoud 78 jwed. van Johannes Dekker. bevreesd voor de wraak der geheimzinnige inugt, bekende hij zijn misdrijf, dat, daar het 's avonds om half 8 was gepleegd, aanleiding gaf tot eene criminele vervolging. Jl. Donderdag stond hij leregt wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis. De adv.-gen. meende, dat hier vele verzachtende om standigheden waren, en requireerde eene gevange nisstraf van 6 maanden. De verdediger van den besch., mr. van Gelein Vitringa wees nader op de ook z. i. bestaande verzachtende omstandigheden, nl. de hoogst geringe mate van ontwikkeling des beschuldigde, zijne armoede en het vrijwillige, ge- heele herstel van het nadeel. Spr. wees voorts op den verbazend lagen trap, waarop de beschaving van sommige menschen in de buurt, waar de besch. woonde, stond. Het hof veroordeelde den held- hafti.en dief tot 3 maanden gevangenisstraf. Een statistiek der couranten-litteratuur is een zeer interessante bijdrage voor de geschiedenis der beschaving en men doet zeer verkeerd met een catalogus van titels ter zijde te leggen eu terug te schrikken vooreen boek, omdat het alleen prijs opgaven bevat. In de schijnbaar drooge optelling der in elk land verschijnende couranten is een maatstaf gegeven voor den stand der beschaving, der commercieele en industrieele beteekenis in één woord voor het geheele karakter van het land en zijne bewoners. Een couranten register ter hand nemende, en vergelijkende hetgeen is met hetgeen was, heeft men den meest onbedriegelijken stan daard voor de ontwikkelingsgang van geheele vol ken, meer nog dan in andere statistieke opgaven Het »zegt mij met wie gij omgaat," dient ter karakteristiek des persoons zeg mij wat uw dagelijksche pers oplevert, dient ter beoordeeling eener geheele bevolking. Der nieuwere industrie hebben wij deze maatstaf te danken; eerst sedert 15 jaren hebben wij couranten-catalogi die als prijs-couranten met de annoncen-bureaux in het leven geroepen werden. Wie kende vroeger de vruchten der dagblad-pers uit verwijderde landen? en thans hebben wij aanwijzingen die ons beter inlichten omtrent Astralië en Azië als wij vroeger waren omtrent de naaste provincie. Een der nieuwste uitgaven geeft ons het bewijs. Het is de pas verschenen, 10e druk van den couranten-catalogus van het annoncen-bureau der heeren Haasenstein en Vogler te Hamburg, waarin r.iet minder dan ruin couranten uit alle lan den der wereld met de prijzen waarvoor men daarin kan annonceren worden opgegevenop franco aanvrage wordt deze merkwaardige met eenige kaartjes voorziene catalogus gratis toegezonden. Uit Belgie meldt men ons, dat de regeering de som, die verkregen zal worden uit den verkoop der Zuider-citadel van Antwerpen, ten bedrage van 14 millioeu fr. wil bestemmen aan nieuwe werken ter verdediging dier stad en wel aan forten te Merxern, Burgt en Zwijndrecht, een defensiedijk tusschen de forten van Zwijndrecht en St. Marie, een nieuw front tot verlenging van den ringmuur tot de Schelde, een arsenaal, eene kogelgieterij en kazernen. Gij begrijpt, zoo schrijft men ons, hoe dit de gemoederen der Antwerpenaren weder in beweging brengt. Vroeger hebben zij hevig geprotesteerd tegen de eerste verdedigingswerken, en thans weder nieuwe te planeren, en nog wel ten koste van den verkoop eener uitgestrektheid gronds, waarmede veel voordeel kon worden gedaan, zie, dit gaat boven aller verwachting. In Frankrijk houdt men zich bijna uitsluitend bezig met de vergadering van het wetgevend lig- chaam, wat wonder dat Rocliefort en zijne geest verwanten met arendsoogen worden gadegeslagen en dat alles, wat zij doen en spreken het onder werp van gesprekken en dagbladartikelen uitmaakt. In het bijzonder let men op ieder woord van Ro che fort. Zijne scherpe uitdrukkingen omtrent den keizer, die hij kortweg mijnheer, het hoofd van den staat" noemt, trekken ieders aandacht, en heb ben reeds tot heftige tooneelen in het wetgevend ligchaam aanleiding gegeven. De Parijzenaars, die hem in het paleis der vergadering hebben gebragt, kunnen nu zien, wat en wie hij is, en wij voorzien, dat het niet lang zal duren, of zij zullen zeggen, dat het paard van Troje is binnengehaald. Van SpAïJE spreken wij niet, omdat er in den stand van zaken geene noemenswaardige ve.ande- ring gekomen is. Italië levert het tooneel van een ministerieele crisis, die moeijelijk schijnt te zullen eindigen. Heeds is aan e n tweeden persoon de vorming van een nieuw ministerie opgedragen, doch ook generaal Cialclini schijnt evenmin als de heer Lanza te zullen slagen. Nu de feesten in Turkije en Egijpte hebben opgehouden, treedt het geschil tusschen den sultan en 7.jjn vasal weder meer op den voorgrond Vol gens geloofwaardige berigten, wordt de onderkoning geslingerd tusschen de raadgevingen der Russische en Engelsche gezanten. De eerste wil, dat hij niet toegeven aan de eischen van de porte, de laatste acht. het noodzakelijk, dat de vrede bewaard worde. Rusland gaat voort met zijne overmagt op Polen. Finland en de andere cijnspligtige of onderworpene landstreken uitteoefenen, en deze handelwijze wordt door verschillende dagbladen vooral door de con servatieve, afgekeurd. De laatste zouden welligt liever zien, dat de regering tevreden was, met de enkele meening, dat alle landen, die onderworpen zijn, ook eensdenkend met haar zouden wezen. No- X V f) if i'iAP? Yf!\T (.Vul'. y I J I t l\ V V 1 jt 1.N J I J .N i 93 Dec. 15 Wemeldiuge. Hofsteedje. Risseeuw. 95 U 15 Wilhelminap. Boomeu. Liebert. 99 It 16 Baarland. pltumeks. 97 u 1 Schore. Huis en erve. Rembges. 99 20 Ovezand. Boomen. v. Disiioeck. 20 Oudelande. Prumehs. It 22 's Gravenpolder. v. Dishoeck, 95 H 23 Bieselinge. u Paardekoopeii eu v. d. Bussche. 97 r 24 Kruiningen. Rembges. 99 I/ 24 Borssele. Scheepsafbraak. Pkumeks. 98 n 29 Camperland. Boomen. v. d. Moee. 96 Jan. O co Goes. H Risseeuw. was, ol' zij het oerpeuterd hadden liet „sny maar uut," jed'Unt naar huusgaan" ontvingen, reeds met de oogeli het sein gav_en daar kunt g'ons vinden dat wij daar soms gezamenlijk het strafwerk gereed maakten,maar ook dat wij daar gewapend met kanonnetjes en pijpenkoppen, de voorbereid selen maakten om de takken van den kruin tot den voet met papecisers te beleggen, die de op verschillende plaatsen aangebragte en gevulde pijpenkoppen het tirallieurvuur en de kanonnen het groot geschut aankondigden, terwijl soms alles in den steek moest gelaten worden en de minst vlugge tei been het met een rammeling van den veldwachter moest bekoopen? Maar ook gaf hij gemakkelijke gelegenheid tot inklimming met zijne knoesterige trappen en ieder had zijn eigen plaatsje, om met zijn pijpje met liazensprong zijne lessen te leeren, dikwijls tot verwondering van een voor bijganger, die het woord apen een kluit op zijn kop koste, waarvan wij steeds ruim voorzien waren. Maar ik zal geen herinneringen meer opdelven, want voor dien ouden vriend ligt de vernielende bijl gereed. Te verplaatsen is hij niet, hij moet dus sterven, ik bragt hem. een laatst bezoek en bij het vaarwel ontstal ik hem nog een takje voor een pijpen- stoker, een bloesem (hoezeer verdroogd), en een tak voor een wandelstok. Ik hoop dat de justitie mij daarover niet hard zal vallen, de waarde zal op de koopsom niets afdoen. Dit is 't, wat mij op het harte lag u te herinneren, kon de gemeente Kloetinge besluiten, dien boom, waaraan ook behalve die onzer schooljaren, andere (en wel vele) verbon don zijn, te laten staan, 't zai die kas geen schade, zeker vele anderen tot aangenaam aandenken zijn. GOES. een oud scholier van de Latijnsche school Ten bewijze dat de letterkundige kennis nog niet tot alle oorden van ons vaderland is doorgedrongen dient het volgende: Een boer te Iiillegersberg schreef aan zijn zoon, die onder dienst is een brief met het volgende adres-. Aan H6e reglement de badïéon 5e compagnie, infantrie te Breda. Voedingswaarde der. oesters. Zoo als bekend is heeft een volwassen vnensch voor zijn dagelijksche voeding 315 grammen stikstof houdende-ptof noodig. Zoo men die in den vorm van oesters zou willen aanvoeren, dan zou men, volgens Papen, 16 dozijn daarvan moeten verteren. Daar uit verklaart het zich, waarom, oesters zoo gemakkelijk te verteren zijn. Van den Roineinschen keizer Vitellius wordt verhaald, dat hij bij elk zijner maaltijden 100 dozijn oesters gebruikte. Men verzekert dat een handvol zemelen, met het voeder der koeijen vermengd, de kosten daarvan tien dubbel vergoedt door de meerdere melk, welke men alsdan verkrijgt. Wie te Parijs groote winkels en magazijnen bezoekt wordt, niet zelden! verrast door den uitroep van een der bediendenDeux sur di.x. Men weet thans wat dit te be- teekenen heeft. Een der bedienden heeft op dut oogenblik een verdachte bezoeker zien binnentreden en dan waarschuwt de eene geëmployeerde den ander met den bedoelden uitroep, die eigenlijk beteekeut: „Uwe tuxee oogen op zijne (of hare) tien vingers!" Er zijn echte en vaisehe photographische portretten van Troppmann in omloop. De laatste zijn ver spreid geworden door een kunstenaar, die wraak wilde nemen op een Wallachijschen",prin3, die. weigerde zijne portretten te betalen, omdat zij zoo TeelijK"waren. Des anderen daags vonden de afgekeurde vorstelijke" gelaatstrekken een gewel digen aftrek onder de benaming: Portret van Troppmann. Toen zeker staatsman onlangs na te lang in de witte Socië teit bij de vrienden gezeten te'hebben, des avonds laat te huis kwam en het slaapvertrek ;zijnor vrouw wilde binnen treden, was zij het zelve die dc,jkamer opende en haren ge maal met eene geweldige bootpredicatie ontving. Maar onze staatsman wist snel aan'dié rede voering een einde te maken en zijne gemalin zelfs een gliml&èli af te persen door de op merking: „Alleen de koning heeft het règt de kamer met eene rede te openen I" .„J Een boer uit de omstreken v.in Utrecht kocht onlangs op eene publieke verAoipiug een oud rommeltje, waaron der een oud kistje, met verschillende kleine voorwerpen ben wens een halsketen deze britste deed de landman om den bals van zijn dochtertje; een jood, die dikwerf de woonplaats van den boer-bezochtom handel te drijven, maakte de opmerking dat de keten te kostbaar was om door het kind gedragen te worden daar deze zeer veel waarde bezatde vader gaf te kennen dat hij dit wel wist, en gebruik makende van de eerlijkheid van den jood, verkocht hij den volgenden dag de halsketenzijnde een paarlsnoer. voor de som van 450 aan een goudsmid, Yoor eenigen tijd huurde een boer een nieuwen knecht. „Jan, veel praten doe ik niet." zeide de boer: „maar als ik bijv. zoo maar eens eventjes met mijn vinger wijs, clan wil dat zooveel zeggen als: Jan ga aan je werk!" „Dan passen we net goed bij elkaar, baas, antwoordde de knecht, want als ik bijv. zoo maar eens eventjes met mijn hoofd schud, dan wil dat zooveel zengen als: „baas, ik geef er den brui van Jl. Maandag avond nam zekere d. V. te Helderplaats in den laatsten spoortrein naar Rotterdam, het plaatskaartje kostte hem 3,60 nabij Scha- gen gekomen, stak hij ziju hoofd uit het portier en nam de wind zijn pet medehij aarzelde geen oogen blik om uit den wagen te springen daar hij naar hij zeide, zijn pet niet in den steek wilde laten. Een op deu weg aanwezige werkman vond de pet en een eindweegs verder den enbezonnenedie eenige keeren in het zand of liever in het slijk was omgewenteld hij herkreeg spoedig zijn bewustzijn en had, zonderling genoeg', hoegenaamd geen letsel bekomenhij wandelde naar Scbagen, waar hij over- nachtre. Den volgenden morgen wilde hij met hel plaats kaartje van den vorigen avond zijn reis voortzetten, doch vergeefs, er moest op nieuw 3.05' betaald wordeu. Als men slechts 1 voor het logement rekentdan heeft die pet hem thans 4 en bijna het leven gekost- lïigezondeii. Mijnheer de Redacteur, vergun mij een plaatsje ter herinnering aan mijne oude makkers van de latijnsche school nu 32 k 34 jaar geleden. Hoe zalig als de j ongenskiel enz. Jongers! Ik herzeg mannen, heeren! hebt gij de Goessche Courant van 30 Nov. gelezen? Nietliet besluit van Groningen, niet nieuwsberigten van binnen- en buitenland, ook niet de Weezen vei zorging, die allen nu meer onze aandacht verdienen, maar de annonce „Verknoping ran Ztcare bocmen" te houden op morgen? Ik wel, en bragt daarmede eene herinnering in verband. In 't laatste nummer las ik die weer, en toen gevoelde ik iets, gelijk aan het herdenken van een góed vriend. In die verkooping is begrepen de lindeboom in Apekinders met zijn lomrijke en tot vereeniging uitnoodigende omge ving. Ik denk mij de vacantie's; van Woensdag- en Za- turdag middag, als ötiz'e wandeling, van welk gunt uitgaande, daareen rustpunt vond, als. eenigen 'tzij hliri wérk niet gereed Wanneer aan dien boom zooveel herinneringen verbonden zijn, betreuren wij het, dat de geachte inzender niet vroeger daarvan kennis gaj, 't zal bij de plaatsing van bovenstaande 'welligt reeds te laat zijn. Redactie. Kerlselijlce aaken. De heer G. J. Vos, predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Zevenhuizen, heeft voor de toezegging van beroep naar Zaamslag en voor het beroep Oud-lTosse- meer bedankt. Beroepen te Vlissingen, ds. Wisselingh, te Haarlemmermeer A M S T HS itu A M S C 11 E Bi. V K 5. PKIJSCO.U II A X '1' I) 1. K k 1' i- JS C 'i E X, MAANDAG DEN 13 DECEMBER 1869. Nedeel. Werk. Schuld 2', Sr an je2 Va Portugal, 1853 3 Rusland, I860 4 In. 1867 4 Ii>. Spoorwegen 5 Id. Poti-Tiflis 5 Oostenrijk, Papier 5 In. Zilver 5 li'. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 N.-Amerika 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div. id. £- Mei Januarij 54. 26. 321 Vi q 82 64 ƒ216 88»,,. 47 Vu. 55 Vifi, 112 V-i. 42 y4. 90'/a. f 19,95. 24,35. 11,82s, ROTTERDAM, 13 December 1869. TARWE, en GERST 30 ct., ROGGE en PAARDENBOO- NEN 20 ct., KANARIEZAAD ƒ1,— ERWTEN en BRUINE BOONEN 50 ct. per mud, en BOEKWEIT 5,per last lager. f 9,50 a f 11.20 - 9,- 9,70 - 8,10 - 8,80 - 7,70 - 8,30 - 0,20 - 6,80 - 7,80 - 8,80 - 5,30 - 6,-— - 5,70 6,10 - 3,80 - 4,60 - 4,70 5.70 - 3,50 - 4,25 - 220,— - 225,— - 7,80 - 8,L0 - 9,— - 9,25 8,25 8,75 - 8,50 - 10,50 - 11,— 12,25 - 12,— - 18,— - 10.— - 10,75 Puik jarige ta RW ij Mindere Puike nieuwe Mindere Puike nieuwe ROGGE Jarige Nieuwe Winter GERST Zon.er Inlandsche lange HAVER korte Nieuwe lange Noord-Brab.BOEKWEIT Nieuwe Zeenwsehe PAAUDENBOONF.N Nieuwe DUIVENBOONEN Pnike hlaanwe ERWTEN Nieuwe Groote Zeeuvrsehe Bruine BOONEN Nieuwe Wilte KANAJUEZA Al) MEEKRAP. Aanbiedingen ruimer, kooplust beperkt in enkele gevallen kan men lager koopen. De geveilde driejarige Racijn uit Wilhelminadorp voor /24'/8 verkocht. AMSTERDAM, 13 December 1869. ROGGE flaauwer. KOOLZAAD ƒ77 '-v RAAPOLIE ƒ40' a J 41', 4. LIJNOLIE ƒ31,— a ƒ32',. LONDEN, 13 December 1869. TARWE 1 2 jf latter. van den 4 tot den 11 December 1809. Oos kktro uw geene.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3