VERKOOPINGEN. BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Men verhaaltdattoen in het wetgevend lig- cliaain van Frankrijk de naam van Henri de Roche- fort werd afgelezen de keizer ren glimlach niet kon onderdrukken en de keizerlijke prins in een luid gelach uitbarstte. Als pendant daarvan stelt men voor, dat Rochefort lagchende den politieken eed zou afleggen. Wij zijn niet ingenomen met den politieken eed, wat meer zegtwij noemen dien een politiek onding en gelooven, dat hij hoe eer hoe beter moet worden afgeschaft. Maar, zoolang hij bestaatachten wij het doen van een eed eene te plegtige handeling om dien lagchende af te leg gen, en onverschillig, waartoe hij dienen moetis het formulier in te verhwene woorden vervat, dan hem tot enn onderwerp van hilariteit te maken. De zittingen, en ook de redevoeringen van Roche fort en zijne geestverwanten, kenmerken zich tot nu toe door eene gematigdheid, die velen niet verwacht had. De strijd zal echter nog komen. Jules Favre heeft het voornemen te kennen gegeven, de regee ring te interpelleren over het uitstel van de opening van het wetgevend ligchaam en men verwacht, dat dan de hartstogten zullen in beweging komen en dit ministerie een gedachtenstorm zal te doorstaan hebben. De Marseillaise zal niet verschijnen, maar in plaats daarvan de Venqueur-, terwijl als orgaan der linker zijde een nieuw dagblad, La Clochehet licht zal' zien. Dit blad, het eigendom der heeren L xcroix Chevalier en Louis Ulbachzal onder hoofdredactie van laatstgenoemde staan. Uit Rome meldt men dat op het concilia het sterkst vertegenwoordigd zijn, do landen, die voor de kerk van het minste belang mogen heeten, terwijl de bisschoppen in partibus infidelium het tal rijkst zijn. Volgens de laatste depêche waren er reeds in het geheel 520 bisschoppen aangekomen. De berigten uit Egypte, door de vertegenwoor digers der Nederlandsche dagbladen aan hunne com- mitenten gezonden, getuigen allen van moeiten en vermoeienissen, door hen uitgestaan, maar spreken ook luide van de wanorde, die er o. a. bij het spoorweg-verkeer nog heerscht. Van het geschil tusschen den onderkoning en den sultan van Turkije hoopt men eene gunstige oplossing. Men meent, niet anders te kunnen ver wachten, dan dat de Porte haar belang zal begrij pen, om niet te breken met Egypte, want een oorlog tusschen den sultan en zijn vasaal, zou ge lijk staan met een lont in het kruid, waarvan de ontploffing zich ook in Europa zou doen gevoelen. in eene correspondentie uit Engeland wordt aan het ministerie den raad gegeven, om den gevan gen fenian O'Donovan Rossa, toe te staan, zijn zetel in het lagerhuis intenemen. De fenians hebben door zijne verkiezing zich zelf veroordeeld want immers is het eene schande voor de partij, dat zij het oog moest laten vallen op iemand, die in de gevange nis zit, om haar te vertegenwoordigen in de wet gevende vergadering des lands. De president der Veree. igde Staten van N.-Ame rika heeft aan het congres eene boodschap gezon den, waarin hij roemt over den binnenlandschen vrede, den oogst, den bloei der fabrieken, enz. Hij ziet eene gunstige toekomst te gemoet en hecht zijne goedkeuring aan het stelsel van den minister van fiuantien, tot schulddelging. De boodschap eindigt met de belofte eener stipte naleving en uitvoering der wetten. No O,-: r. 95 Dec. 13 Waarde. Hoornen. Rembges. U 13 Kloctingc. id. Kakebeeke. 96 13 Willem-Awia-Pold. id. Rembges. 93 15 Wemeldinge. Ilofstecdje. Risseeuw. 95 15 Wilhelminapoldcr. Boomen. Liebert. 97 17 Schore. Huis en Erve. Rembges. 95 23 Bieselinge. Hoornen. Paardekooper en v. d. Bussche. 97 24 Kruidingen. id. Rembges. 9S 29 Camperland. id. v. d. Moer. 96 Jan. 20 Goes. id. Risseeuw. In het huis van correctie te Hoorn is overgebragt zekere S. A.een man van 76jarigen leeftijd, die reeds bij afwis seling 40 jaren in het tuchthuis heeft doorgebragt, en eerst onlangs van eene correctionele straf ontslagen was. Zie hier eenige bijzonderheden over den handel in kikvorschen, welke te Arlon en in den omtrek veel gedreven wordt. De uitvoer van kikvorschen naar Frankrijk heeft sedert eenigen tiid eene groote uitbreiding gekregen. Zekere lieer B. van v ancé, heeft er sedert drie weken 200,000 verzondenDon derdag verzond hij er 30,000. Die dieren worden meest naar Reims Nancy en Parijs gestuurdper 1000 wordt 13 franc betaald. De Invoer in Frankrijk is vrij. Zij komen meest van Yance, Fouelies, de boorden der Semois en het gedeelte der provincie tusschen Arlon en Houiïalize-, te Reims worden de 25 koppels billen 60 c. verkocht doch de kikvorschen worden gclieel verzonden. En wil men weten waartoe zij dienen? Do gebraden billen zijn lekker, dat weet iedereen'; maar het bovenste van het ligchaam, dit vet, slijmerig, smerig vel? Men maakt er schildpadgercchten van. Ja, de smullers van Parijs, die lekkerbekkeneten kikvorschen uit de moerassen ven Luxemburg. De koppen worden aan de godshuizen van Parijs geleverddie er soep van koken, 'tls mogelijk dat het heel gezond en ligt is, maar steekt er voedsel in? 'tZal zeker daarmee zijn, als met het voedsel van beenderlijm. De kikvorsclienhandel heeft twee goede seizoenen het begin en het einde van den winter. Sommige boeren uit het Luxemburgsche voeden hunne varkens met kikvorschen, wat aan hot vleesch dezer dieren eenen onaan- genamen reuk geeft. - Een ingezeten van het Belgische stadje Argenteau was op den dag der verkiezingen, plotse ling verdwenen. Zijne vrouw liep jammerend en zijnen naam .oepend langs de straten, toen. zij op eens de stem van haren man hoorde, die hare hulp inriep om hem uit eene moeijelijke positie te komen verlossen. Een politiek tegenstander had, om hem van de stembus af te houden, onzen held in een pakhuis opgesloten. De burgemeester moest komen om den gevangene te bevrijden. Thans is van de zaak proces-verbaal opgemaakt, want op zoodanige wijze pressie uit te oefenen op de stemmen der kiezers, dat mag zelfs in België niet, - In een Belgisch blad las men dezer dagen het volgende nieuwsberigt uit de gemeente S. „Een razende hond, die hier gisteren door de gemeente liep, lieeft veel sclirik en ontsteltenis veroorzaakt; hij heeft den burgemeester en ook nog andere beesten gebeten." Nog' niet lang geleden heeft men in de Londensche archieven een merkwaardig stuk aan de vergetelheid ontrukt. Het is namelijk een parleinentsakte van het jaar des Heeren 1770, die luidt als volgt: „Iedereen, die"een tot het mannelijk feslagt behoorend onderdaan van zijne majesteit door mid- el van parfumeriën, blanketsel, kunsttanden, valsch haar, ijzeren corsetten, hoepelrokken, schoenen met hooge hakken verleidt om een huwelijk aan te gaan, zal wegens hekserij vervolgd worden, terwijl het huwelijk van onwaarde zal worden verklaard." Ingezonden. Met genoegen vernam ik, dat, ook hier ter stede, in navolging van hetgeen te Groningen heeft plaats gehad, een rekest circule rt aan Z. M. den koning, inhoudende het verzoek rdnt. de uitgaven voor Oorlog en Marine in evenredigheid geliragt worden met de finantiële krachten des lands. In verband hiermede kan' liet zijn nut hebben, mede te deelen, wat door den ontwerper van het Groningsche adres, de heer Zeper werd gezegd: „dat namelijk bijna 'L der gezamenlijke opbrengst Van de gewone inkomsten onzes lands verslonden worden door de uitgaven aan de defensie van ons rijk. „Gaat men (zeide hij) 18 jaar terug, dan blijkt het dat gedurende de. jaren 1851 en J853 de heide hndjetteu van Oorlog en Marine gemiddeld 15' milloen bedroe gen. Van 1855 tot 1859 ongeveer 19 n.illioen Van 18611867 ruim 21 uiilloeu, dn thans, nadat die der heide vorige jaren, een nog iets Itooger 'óijf-r hadden be dragen voor 1870 bijna 23 milloen beloopen. „De Krimoo'loff be/.orgde ons eene vermeerdering van 2 milloen!! De bevrijding van Italië eveneens 2 milloen!! De oorlog tusschen Ptnmen en Ops'eer Ijk 1 milloen!! en al deze milloenen eenmaal to.'.srcgfcmn, bleven stationair. „Door geen volk in Europa, met uitzondering van Engeland, moet. dan ook zoo veel belasting (per hoofd gerekend) worden opgebvagt als in, ons vaderland. „De uitgaven voor Oorlog en Marine, (bijna 23 milloen) bedragen meer dan de opbrengsten van grondbelasting, personeel en patent, te zaïnen ad 21,318,000.en komen de opbrengst van al. de accijnsen, geraamd op 26,300,000.nabij „De gewone inkomsten bedragen 75 miilioen de rente der staatsschuld, waarop niet te bezuinigen vait, bedraagt 27 miilioen van de overblijvende 48 miilioen, wordt dus bijna de helft voor de defensie geëischt.1 Deze cijfers zijn te welsprekend, om verdere toelichting te behoeven Wij twijfelen dan ook niet of „allen die hun land en volk lief is," zullen niet aarzelen door onderteekening van het adres, hunne overtuiging nit te spreken, dat soorl- geiijke uitgaven, de krachten van ons volk te boven gaan. Goes, 8 December 1869. O. V. Bestedingen. Heden is te 's Hage aanbesteed het maken, leveren en stellen van den ijzeren bovenbouw van eene draaibrug over het kanaal door Walcheren bij West-Souburg, waar voor minste inschrijver Cocquerill, Seraing, voor ƒ26,704. 271«* STAATS-LOTEEIJ. Prijzen van f 1000,en daarboven. 1° klasse. 3e lijst. N'. 11588 20000,-, n*. 10009 1500,— en n'. 2441 f 1000,— MARKTBERIGTE1N PER TELEGRAAF. Amsterdamscii b Becks. pr ij scour ant der eïiïctks. DONDERDAG DEN 9 DECEMBER 1869. Nederl. Werk. Schuld 2t, 2y„ 3 4'/. 4 Spanje Portugal, 1853 Rusland, 1860 Id. 1867 Id. Spoorwegen Id. Poti-Tiflis Oostenrijk, Papier Id. Zilver Id. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 N.-Amerika, 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div, id. E Mei Jannarij a o a U W 84 B 1 M ■4 GRAANBERIGTEN. GOES, 7 December 1869. Jarige TARWE f 11,a 11,25. Nieuwe TARWE/o, a f 8,25. Nieuwe i OGGE f 6,50 6,75. WINTER GERST '6,— a 5,25. ZOMER GERST 5,60 a ƒ6,—. HAVER 3,75 a ƒ4,25. GROENE ERWTEN ƒ8 a ƒ8,75. BRUINE BOONEN/ll,— a /'ll,25. PAAKDENBOONEN /7,75a/8,— MEEKRAP. BOTER 1,35 a 1,40 de KG. E1JERS 4,00 de 100 stuks. AMSTERDAM, 8 December 1SG9. TARWE als voren. RAAPOLIE op 6'w. f 41'vlieg 40. LIJNOLIE op 6/w. 32'/,, vlieg ƒ31. AARDAPPELEN. Duinzand ƒ3.h f 4.75. Zeeuwsche jammen f3.b, 3.30. Friessclie Jammen ƒ2.80 a ƒ3. Franscke Jammen ƒ2.20 a ƒ2.35. Geldersche ronde wolkam mers ƒ2.40 a ƒ2.70. LONDEN, 8 December 1869. GRANEN, bij opening der markt nominaal, onveranderd, de stemming was echter dalende met slepende prijzen. Liefdadig-lieid. Het R. C. P. Armbestuur van Goes, betuigt bij deze zijn welmeenenden dank aan zijne geëerde stad- genooten, voor de ruime bijdragen in de op lieden den 9 December gehoudene COLLECTE, welk be drag is 14-3,34, bevelende verder de armen zijner administratie in gunstig aandenken. Het R. C. P. Armbestuur van Goes, P. H. TIMANS, Pres. J. J. HARTMAN, Secr. Stichting van twee nieuwe protestantsche gemeenten in Drenthe. De commissie, die zich gevormd heeft tot stich ting van twee nieuwe protestantsche gemeenten, Nieuw-Amsterdam en Nieuw-Dordrecht geheeten, in de uitgestrekte vemen van Noord- en Zuid- barge, gemeenten Emmen en Sleen, provincie Drenthe, doet bij dezen mededeeling van den uit slag barer pogingen, tot dusverre aangewend, om daarvoor gelden 'bijeentebrengen. De commissie verheugt zich over de groote be langstelling en de algemeene deelneming, welke de ondernomene zaak heeft mogen ondervind m van !,e veenbewoners, van de ingezetenen der daarbij betrokkene gemeenten Emmen en Sleen, van de i'eeneigenaren, zoo in die gemeenten als daar buitenwonende, als ook van de bewoners in Drenthe. Zoo namen en cijfers mogen aangemerkt worden als de sprekende getuigen van de ingenomenheid met eene zaak, dan zeker mag dit ook hier gelden van de intrekenaren en de ingeteekende sommen op de aangebodene inteekeningslijsten, die de ver wachting der commissie verre overtroffen hebben. Op die lijsten werden tot vrijwillige bijdragen ingeschreven 1. Door de leden der commissie voor 800.—. 2. Door de bewoners in die veen stre ken voor- 1142.—. 3. Door ingezetenen van Noord- en Zuidbarge en Emmen-1121. 4. Door veeueigenaren buiten de ge meenten Emmen en Sleen wonende. - 960. 5. Opbrengst van twee collecten in de prov. met 't bedrag der inteekenings- lijst te Assen ad ƒ613.50 -2763. 6. Van de Gustaaf Adolf vereen., door ds. Aïishofj emer. pred. - 50. 7. Van de LIoogWElUeb. vrouwe v. D. te A- 3 0. 8. Van N. N. - 27.83. Te zamen. f 6873.83. Hoewel de commissie nog niet al de ingetee kende gelden lieeft ontvangen, omdat de gestelde tijden der termijn-betalingen nog niet verstreken zijn, zoo zijn echter de reeds ontvangen gelden terstond belegd, om door rente het kapitaal te vermeerderen en bedroeg die som, op 31 Augus tus jl. ƒ5708. De commissie brengt bij dezen openlijk baren innigsten dank aan allen, die door hunne ruime inteekeningen en milde giften aanvankelijk hare pogingen reeds zoo boven verwachting hebben willen ondersteunen, en hoopt die verder ook te zullen ondervinden, als zij eerlang een beroep zal doen op de algemeene liefdadigheid in ons vader land door middel van couranten en circulaires, volgens vergunning haar door de synode der Neder- landsch-hervormde kerk verleend. Dalen, 5 November 1869. De Commissie tot stichting van twee nieuwe Protestantsche gemeenten voorn, en uit derzelver naam, Pres1, en Sccrts. H. van INGEN, pred. te Dalen. Vice-Pres'. C. E. CRULL, pre'd. te Sleen. Dr. ROESS1NGH, pred. te Emmen. ADVERTENTIËN. Bevallen van eene DOCHTER, H. C. SPRENGERKakebeeice. 'sGraveniiage8 December 1869. Heden nademiddag omstreeks vier uren overleed na een kortstondig lijden onze hartelijk ge liefde moeder en behuwd-moeder MAATJE ZUID- WEG, wed. W. van Liere, in den ouderdom van vijf-en-vijftig jarendiep betreurd door hare kinde ren, behuwd-kinderen en verdere betrekkingen. Krabbendijke, Uit aller naam, j den 8 December 1869. J. van LIERE Wz.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3