GEMENGDE BERIGTEN. MIDDELEN VA'Ai VERVOER. STOOMBOOT 1UID-BEVELAND. November 1869 BURGERLIJKE STAND GOES GOUDEN BRUILOFT Ï8F' FAILLISSEMENT1. Zal Rome de hoofdstad van Italië worden Deze vraag is weder aan de orde van den dag gekomen door eene polemiek tusscken de Correspondance Ita- lienne en de Unita Cattolica over het gezegde, dat de minister Ricasoli in October 1865 uitte, dat »niet Italië zich naar Rome zal begeven, maar dat Rome naar Italië komen moet." De Unita is van gevoe len, dat Rome naar Italië komen zal met het oecu menische concilie als geneesheer tot dezen grooten zieke. Het proces van den Italiaanschen afgevaardigde, die onlangs een quasi-moordaanslag op zich zelf verbreidde is begonnen en baart veel opzien. Vijf personen staan voor de correctionele regtbank teregt, te weten Lobbiaprof. MartinatiCarequato, Novelli en Renelli. Lobbia had eene exceptie van incompetentie opgeworpen, omdat hij volksvertegen woordiger is, doch die exceptie is verworpen en de zaak wordt voortgezet. De berigten uit Oostenrijk melden bijzonderheden omtrent den opstand in Dalmatie, die alles behalve gunstig zijn. De opstandelingen ontvangen bij voortduring ondersteuning van de Montenegrijnen en worden daardoor stouter in hun verzet tegen de regering en de invoering der militaire wet. Het verschil tusschen de Oostenrijksche en Cze- zische partij in Bohemen schijnt tot eene goede oplossing te komen. De landdag heeft besloten, zich tot den keizer te wenden, met verklaring, dat alleen op den grondslag der constitutie een ver gelijk mogelijk is. Ook heeft de landdag zich voor de regtstreeksche verkiezingen verklaard. Zooals blijkt uit een berigt in ons vorig nom- mer opgenomen, ontvangen de anti-openbare school mannen in Nederland eene nieuwe les uit Hon garije. Onder het oog, ja, met medewerking der Roomsch-Katholyke geestelijkheid heeft men te Er- lau en te Pesth voor de gemengde school gestemd. In laatstgenoemde stad, de hoofdstad des lands, werd dit besluit met eenparige stemmen, waaronder vele onderwijzers, die tot geestelijke orden behoor den, genomen. In Baden is het burgerlijk huwelijk ingevoerd. De voorgeschreven formaliteiten zijn ongeveer de zelfden als die van den Code Napoleon. Ook is er eene nieuwe gemeentewet afgekondigd, die het politieke leven der burgerij zeer bevorderlijk zal zijn, daar zij op vrijzinnige grondstellingen rust. De burgemeester en de leden van den gemeente raad zullen regtstreeks door het volk gekozen wor den, en men zal die regtstreeksche verkiezingen ook tot de kamer van vertegenwoordiging uitbreiden. Er is althans een wetsontwerp met dat doel in gediend. Waarlijk, Baden geeft een schoon voor beeld, van op den weg; van thet liberalisme te willen voortgaan. Een berigt' uit Pruissen herinnert ons een gees tige teekening in den Kladderadatscli van het vo rige jaar, omtrent de verschillende betrekkingen, die graaf von Bismarck bekleedt. Zooals men weet is Pruissensch premier tevens minister van Lau- enburg, een hertogdom dat onder het bestuur van den koning van Pruissen staat, en ook kanselier van den Noord-Duitschen bond. Welnu, een der officieele bladen meldde dezer dagen dat bij den kanselier van den Noord-Duitschen bond een pro test was ingekomen van den Pruissischen minister van buitenlandsche zaken, tegen een besluit van den minister van Lauenburg. Graaf von Bismarck zal dus moeten beslissen als bondskanselier in een verschil, dat er bestaat tusschen graaf von Bismarlc als minister van Pruissen en graaf von Bismarck als minister van Lauenburg. Wij zijn nieuwsgierig hoe de scli idsregter zich tegenover zijne partijen zal gedragen. Berigten uit Engeland spreken van koude. Trou wens, indien men de weerprofeten geloof wil schen ken, dan kan men zich op een strengen winter voorbereiden. Te Londen teekenden de thermome ters, die in den nacht van 28 October tegenover den noord-westeh-wind hingen, 23 graden Fahren heit, dus 10 gradtn vorst. In Ierland heerseht bij voortduring agitatie, die nog vermeerderd is, sedert van minister Gladstone het antwoord ontvangen is, dat de fenians niet in vrijheid zullen gesteld worden. In eene talrijke vergadering, de vorige week te Dublin gehouden, is besloten de beweging tot vrijlating der fenians vol te houden en plaatselijke afdeelingen door ge heel Ierland, op te rigten. Uit Jatan meldt men, dat patenten op uitvin dingen zijn ingevoerd, dat het verbranden van lij ken is afgeschaft en dat er algemeene begraafplaat sen zijn opgerigt. Op één punt wilde mea echter niet van het oude afstand doen, te weten het ge bruik om zich den buik te mogen opensnijden. Men vond dit veel te nationaal. Een zeer doorslepen policie-inspecteur, liad vernomen, dat op een' zekeren avond omstreeks 11 uur een juwelierswin kel door inbraak zou bestolen worden. Hij nam diensvol- gens met den eigenaar de noodige voorzorgen, en alles ging op den bewusten avond in liet huis zijn gewonen gang. Tegen 10 uur sloop de inspecteur naar binnen, en wachtte de dieven in den winkel af. Een uur verliep, toen er zachtjes op het vensterblind geklopt werd, en zich eene ver dachte stem van buiten deed hooren. „Mijnheer de inspee- teurl zijt gij ook daar binnen." De inspecteur meende uit voorzigtigheid te moeten zwijgen, doch daar de vraag al dringender en angstiger werd, zoo kon hij zich niet langer meer bedwingen maar antwoordde zacht: „Ja wel, ik ben hier." „Hartelijk dank," antwoordde de stem buiten, „dan zal ik de inbraak maar tot later uitstellen." In een der jongste nommers van een Limbursch weekblad was de vol gende zinstorende drukfout ingeslopen, zoo men althans niet aan een guitenstreek van een zetter heeft te denken. Onder eene aankondiging van „ondertrouwd" las men namelijk: Repetitie Zondag den in plaats van Receptie enz.De Weenensche politie vervolgt een Weenensch pliotograai', die, zijne eigene vrouw achterlatende, met de vrouwen zijner beide naaste buren vertrokken is. Volgens ingewonnen be rigten was het drietal zeer vrolijk op verschillende plaat sen op weg naar Bremen gezien, waarschijnlijk om van daar de reis naar Amerika aan te nemen. De emancipatie van de vrouwen in de Vereenigde Staien is reeds zoo vergevor derd, dat zij in de Staat Jowa priesterlijke bedieningen ver vullen. Een jeugdig paar werd daar, ongeveer drie weken geleden, door eene niet minder jeugdige priesteres in den echtelijken staat verbonden. Een winkelier in Hamburg was bij zijn stadgenooten bekend als de kleine Schoelje. Op de vraag van een vreemdeling, waarom hij dien naam droeg, antwoordde hij. Om mij te onderscheiden van mijn confra ters, die allen groote Schoeljes zijn. „Zij is onverdragelijk," zij iemand van een welbekende dame; „maar," voegde hij er dadelijk bij, toen hij merkte dat hij wat te ver ging, „dat is haar eenigste gebrek." „Was ik zoo ongelukkig een dommen jongen te hebben," zij een officier, „dan liet ik hem domiué worden." „Gij denkt er anders over dan uw vader, mijnheer! antwoordde een predikant, die in hetzelfde gezel schap was, Niet alle kalandisie is den winkelier welge vallig. Dezer dagen trad een man, schijnbaar tot den am bachtsstand behoorende, den manufactuurwinkel van den heer P., op den Korenmarkt te Delft binnen en vroeg hoe veel el bombazijn er noodig was tot het maken van een broek. Op het antwoord drie el, verzocht hij die voor hem te willen afsnijden. Toen de kooper het goed in zijn bezit had verlangde hij, dat P. ook de vereischte hoeveelheid stof voor een kiel zou afsnijden. Terwijl de winkelier daarmede bezig was, zeide de kooper even zijn kameraad te zullen roepen, die zich op straat bevond. Hij gaf zich daartoe naar buiten en verwijderde zich, onder het roepen van „Geory" hoe langer hoe verder, zoodat P. argwaan opvatte en hem vervolgde. Het mogt hem echter niet gelukken den voort- vlugtige in te halen en vermoedelijk zal hij uit eigen be weging wel niet teruglreeren. I ngezi ui t len- Terwijl onlangs op een der Zuid-Bevelandsche dorpen een vergelijkend examen werd gehouden van sollicitanten naar de vacante ondenvijzersbetrekkiiig, ontstond er brand in den omtrek van dat dorp, tengevolge waarvan de torenklok geluid werd. De predikant der plaats dit hooiende, dacht terstond aan eenig onraad, vloog zijn Huis uit, en hield met een arbeider, dien hij op straat ontmoette, het volgende gesprek: Predikant. Wat is er te doen, is er brand? Arbeider. Nou jie zou ook niet welen wat er gaende is Pr. Neen waarlijk niet; maar wat is er dan te doen? Is er dan geen brand? Arb. 'Elje weet toch wel dat het van daege vrek samen van de schoolmeesters is. Ir. Nu, wat zou dat? Arb. 'Él! dat ze nou aan 't probéren ben, wie van de schoolmeesters het beste lujen kan. Wij nemen bovenstaande op als een staaltje van de nog geringe waarde) ing van den onderwijzersstandterwijl er tevens de moraal uitgeput zou kunnen wirden, om de onder wijzers ten platten lande wat beter te bezoldigen, opdat zij zich in geen enkel opzigt met de klok en dergelijke voor hen vernederende baantjes behoefden te lemoeijen. Pan eerst zou den dwaze veronderstellingen als die van den boeren arbei der weldra tot de onmogelijkheden bthooren. red. Datums en Dagkn. Van Rotterdam naar Dordrecht, Zierikzee en Goes. Van Dordrecht naar Zierikzee en Goes. Van Zierikzee naar Goes. 3 Woensdag 5 Vrijdag 9 Dingsdag u. 111. 'smorg. 4, 5,- 6,30 omstreeks u. m. 's morg. 5,30 6,30 8, omstreeks u. 111. 's morg. 11, 'snamidd.12, 1,30 Datums en Dagen. Vau Goes naar Zierikzee, Dordrecht en Rottkbdam. Van Zierikzee naar Dordrecht en Rotterdam. Van Dordrecht naar Rotterdam. 4 Donderdag 6 Zaturdag u. m. 'smorg. 10,— 11,30 omstreeks u. in. 'snamidd. 12, 1.30 omstreeks u. m. 'si.amidd. 4,30 6,— M.1RKTBERIGTEN O «5 I cö PER TELEGRAAF. Amsterdamsche Beurs, prijscourant der epfecten. MAANDAG DEN 1 NOVEMBER 1869. Nedebl. Werk. Schuld 2'/a Spanje23/4 Portugal, 1853 3 Rusland, 1860 AVa Id. 1867 4 Id. Spoorwegen 5 Id. Poti-Tiflis 5 Oostenrijk, Papier 5 Mei Id. Zilver 5 Januarij Id. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 N.-AHERTKA, 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div. id. GRAANBERIGTEN. ROTTERDAM, 1 November 1869. TARWE en KOOLZAAD 20 ct., ROGGE 25 ct., WINTER- GERST 10 ct. las" BRUINE BOONEN 25 ct. üooger. Overigens onveranderd. MEEKRAP. Weinig aanbiedingen, meestal hooger gehou den, de handel bleef beperkt. AMSTERDAM, 1 November 1869. GRANEN flaauw. KOOLZAAD November 74. RAAP OLIE vlieg, 393 op 6 w ƒ41,Mei 1870 ƒ39,najaar 1869 393LIJNOLIE vlieg, ƒ3174 op 5w/ 32Mei 1870 31,najaar 1869 303<<. LONDEN, 1 November 1869. Engelsche TARWE tot de prijzen van 11. Maandag; reemae stil, MEEL vast. van 23 tot en met 30 October 1869. Ondertrouwd Geene. Gehuwd Geene. Geboren Den 24, Cornells, z. v. Susanna Remijn. Jan, z. v. Marcus de Jonge en Sara Kcrvink. den 27, Hendrik, s. v. Marinus Ilarinck en Cornelia van den Berge, den 28, Esther Isidora, d. v. Joseph Bannet en Carolina Frank. den 29, Adriana, d. v. Pieter Botbijl en Neeltje Leenpoel. Overleden Den 24, Pieter Jacobus, oud bijna 3 jaarz. v. Andries Cornu en Johanna Francisca Brou wer. den 26, Pieter, oud bijna 7Jm., z. v. Thomas Bak en Cornelia Damelse. den 29, Maria, oud li jaar, d. v. Pieter Walraven en Johanna Elisabeth Geers. Ingekomen giften ten behoeve van den gewezenen hoofd onderwijzer Z. te St. Nicolaasga, in Friesland, en zijn tal rijk gezin. Bij de commissie uit de onderw. gez. Joure en Lemmer ten behoeve van den ongelukkigen Z. St. N. en zijn gezin in dank ontvangen Uit Gorinchem door dhr. P. J. Harrebomée j 3, Nieuw Beijerland door dlir. J. v. Leeuwen van eenige feestgenooten- 7, Van K. te K. een coupon- 2,40 Uit Wolfaartsdijk door dhr. D. v. d. Linde, 't on derw. gez. Heinkeuszand- 5, Uit Veisen van de schoolkinderen en eenige be langstellenden door dhr. J. H. Geraarts - 14, Uit Goes door dhr. W. Swart, van onderwijzers en belangstellenden- 50, Van Kerkwerve door dhr. J. v. d. Zande, 't on derw. gez. Oostelijk-Schouwen - 2,50 Van N. N. te Waddingsveen in Z. H. - 20, dhr. P. v. d. Leij te Haarlem - 10, Uit Tholen van dhr. J. v. d. Bosch, 't onderw. gez. - 8, Rotterdam van dhr. Binnewiertz en diens personeel - 10, Van 't onderw. gez. Heusden - 8, Uit Broek in Waterland van 't onderw. gez. en belangstellenden 17, Uit Blokzijl van dhr. A. Wilmes - 15, Van 't onderw. gez. 's Gravenpolder - 2, Uit 's Gravenhage van de leden der le afd. van 't onderw. gez. en eenige belangstellenden, door dhr. C. A. Hofman 62, Van dhr. C. C. Dingemans te Naarden - 3,50 I, de 2e Afd. van 't onderw. gez. te 's Gravenhage - 3,50 't onderw. gez. Duivelana - 4,40 Uit Jutphaas door dhr. J. Pijkeres, verzameld van belangstellenden- 47, Van 't onderw. gez. Naaldwijk - 3, UitrAsperen van 't onderw. gez. Kedichem - 2,50 Hilversum van 't onderw. gez. 's Graveland - 5, Van 't onderw. gez. Druten - 10, de algemeene vergadering van onderwij zers te Rotterdam - 36,28 Namens de Commissie G. VAN LOON J.Gz. Wijckel, 27 October 1869. ADYERTENTIËN. lH Op aanstaanden Donderdag, 4 November, hopen «Sa Charles Cornu en Elisabeth. Wollart te vieren. CORNU heeft dan daags te voren 82 jaar A& bereikt, terwijl zijne vrouw op 6 Januarij a. s. haar 70ste hoopt te gedenken. Bevallen van een MEISJE, C. BANNET, geboren Frank. Goes, 28 October 1869. Bevallen van een doode ZOON, Vrouwe M. H. van CITTERSvan Hoeij Schilthouwer. Heinkenszand, 30 October 1869. V Bevallen van een MEISJE, C. J. C. KA- KEBEEKE, geb. van den Bosch. Goes, 1 November 1869. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Goes, dd. 22 dezer, geregistreerd is HENDRIK LEÜNIS Schipper en Commissionairwonende te Neuzen arrondissement Goes, verklaard te zijn in staat van faillissementaanvang genomen hebbende op dien dagen zijn verder gecommitteerd tot Regter-Com- missaris de Ed.Achtb. Heer Jonkheer Mr. J. J. POMPE van MEERÜERVOORT lid dier regtbank en be noemd tot Curator, de Heer JOZIAS DIELEMAN Secretaris wonende te Neuzen. Neuzen, 30 October 1869. Voor uittreksel De Curator J. DIELEMAN. Bij booze of ingewortelde zweren en huidziekten, die uit onzuiver of zwak bloed of uit verhinderde afzonderingen ontstaan zijn, is de vereenigde werking van Holloway,s Zalf en Pillen geheel onwederstaanbaar. Het is van weinig be- teekenis hoe lang deze kwalen mogen geduurd hebben, of hoe traag, verhard, of kwaadaardig zij ook mogen schijnen, de dagelijksche toepassing van de Zalf op de aangedane lig- chaamsdeelen, en een geregeld gebruik dezer weergalooze Pillen zullen zeer zeker eene genezing bewerken, niet tij delijk of oppervlakkig, maar volkomen en bestendig. Zoo wel de Pillen en de Zalf zijn zamengesteld uit zeldzame kruiden, zonder inmenging van kwikzilver ol' eenige andere schadelijke zelfstandigheid. Zij zijn deswegen even zacht en veilig als krachtdadig cn sterk. Potjes zalf a f0,80, f 1,85, f3,— f7,— f 10,85 en f20.90. Doosjes pillen a f0,80, fl,85, f 3',f6,75, f 13,50 zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij J. P. Verluiden, te Bergen-op-Zoom, dhr. J. Straatman, apotheker te 's Hertogen bosch alsmede te Londen, 533 Oxfort Street vroeger 244 Strand. Bi] iedere doos is eene in alle talen gedrukte teregtwijzing, om de zieke in alle mogelijke omstandigheden, de benoodigae inlichtingen te geven.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3