BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. res. van 5 Jan. 1858 no. 135niet worden afgeleid, dat de wet geen ondersteuning voor enkele behoeften gedoogt, Met een en ander beveelt hij zijn voorstel aan de welwil lende ondersteuning zijner medeleden aan. Wij vernemen (zegt het Dagblad van 's Graven- hage)dat de minister van justitie een plan der nieuwe regterlijke indeeling gereed heeft, waarhij, naast de afgeschafte hoven van Groningen, Drenthe, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Limburg zouden worden opgeheven de volgende arrondissement.s- regtbanken: Leiden, Gorinchem, Brielle, Zu'phen, Eindhoven, Goes, Amersfoort en Appingadam. Gisteren avond opende de Zangvereeniging hare winteroefeningen onder de leiding van den nieuw benoemden directeur, de heer A. Winter. Jammer, dat door eenige verdeeldheid, enkele beproefde steu nen onder het damespersoneel gemist werden, die niet zoo spoedig door de jongere kunnen vervangen worden. Wij voeden de hoopdat zij uit gevoel voor de kunst, en ter instandhouding van den goe den naam der Zangvereeniging van Goes, hare krach ten niet langer zullen onttrekken. Ook onder het mannenkoor werden stemmen ge mist waarop grooten prijs wordt gesteld. Met genoegen werd vernomen dat aanvankelijk reeds een dezer zich heeft laten voordragen öm op nieuw toe te treden, een voorbeeld dat zeker gewensclit wordt dat navolging vinde. Ingezonden (Per Telegraaf.) Op zijn verzoek is de heer II. II. van Boeckholt eervol ontslagen als ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Brouwers haven, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende een een tijdvak van 59 jaren den lande bewezen en in 3 zijne plaats benoemd H. B. Vollenhoven van Baaien, thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Vriesenveen. Te Schiedam heeft de plaatselijke schoolcommis sie eene circulaire rondgezonden aan de werkba zen dier stad en allen, die jongens en meisjes in hunnen dienst hebben, ten einde hen uittenoodigen alleen die kinderen in hunnen dienst te nemen, die van wege hunnen respectieven hoofdonderwijzer in het bezit zijn van een getuigschrift, dat zij de les sen van het lager onderwijs op de dagschool ge heel hebben gevolgden tevens aan hen, die be neden de achttien jaren in dienst zijn de gele genheid te verschaffen van 1 October tot 1 April drie malen 's weeks de lessen te kunnen bijwonen, die strekken tot herhaling en voortzetting van het vroeger aangeleerde. Te Erlau in Hongarije, eene stad vol kloosters en geestelijken en de zetel van den aartsbisschop, heeft de bevolking met overgroote meerderheid de gemengde school gekozen. Hoe vol beteekenis dit is, zoo wordt het feit nog opmerkelijker, als men weet, dat op eene vergadering van onderwijzers te Pesth met eenparige stemmen verklaard is, dat meü aan de gemengde school de voorkeur gaf. Men moet hierbij nog in aanmerking nemen, dat eeni gen van de onderwijzers, die medegestemd hebben, tot eene of andere geestelijke orde behooren. In de Sneelier courant leest men Wat de redactie van het Haagsch Dagblad (commissarissen: HeemskerkNierstrasz, Schimmel- penninck, v. Herwerden) al vordert, om melding te maken van eene opéra-voorstelling benevens eene advertentie van 3 a 4 regels, blijkt uit eene cor respondentie van den Haagschen opéra-beambte Carpentier met den Rotterdamsehen ondernemer Saar. Dat kost bij Lion niet minder dan 3 stalles, 2 baignoires en 4 plaatsen 2e rang, dus negen vrijbiljetten voor elke keer. Wil men die niet geven, dan dreigt hij met een diep stilzwijgen. De hr. Saar vond den lof, door Lion aan zijn personeel toe te zwaaijen, daarmede te duur betaald. Zaturdag-avond keerden vier aan de hooge school te Leiden studerende jongelieden van een wande ling naar het Leiderdorpsche hekhuiswaartsdoor het donkere weder, is een van hen, de heer M., van Zutphen in de aan den weg buiten de Hooge- woerdspoort gelegen sloot gevallen, en hoewel daar uit spoedig door zijne vrienden gehaald, waarschijn lijk in de modder gestikt. Spoedig naar het aca demisch ziekenhuis aldaar gebragt, mogten echter alle middelen der kunst niet baten om de levens geesten bij hem optewekken. De ongelukkige was eenige zoon en eerst dit jaar aan de hoogeschool ingeschreven. Maandag morgen is het lijk van den ongelukkige naar Zutphen vervoerd, om aldaar te worden ter aarde besteld. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft in hooger beroep arrest uitgesproken in zake tegen Jan Nieuwenliuizeoud 36 jaren, arbeider, wonende te Weraeldinge, vroeger vrachtrijder te Biezelinge beklaagd van zich den 17en November jl. te hebbeu schuldig gemaakt aan het zich onder val- sche voorgevens van te handelen op last van den G. J. B. Gelderman, predikant der hervormde ge meente te Biezelinge, op diens naam of op last van diens echtgenoot doen afgeven, door den win kelier M. G. J. Pilaar te Goes, 5 kilogram brood suiker en 2 kilogram blanke suiker tot een geza menlijk bedrag van 2 57fvoor welk bedrag hij genoemden winkelier bedriegelijk heeft opgeligt, is bij vonnis der arrondissements-regtbank alhier schuldig verklaard aan het door gebruikmaking eener valsche hoedanigheid zich goederen te heb ben doen ter handstellen, die hij zich arglistig heeft toegeëigend, en daardoor een ander van een ge deelte zijner bezittingen heeft opgeligt, en veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en eene geldboete van 25, met subsi diaire gevangenisstraf van drie dagen cellulair, en in de kosten van het regtsgeding. Op het door den veroordeelde en den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof dit vonnis bevestigd, doch niet voor wat betreft de opgelegde straf, en het te dien opzigte verbete rende, den geïntimeerde en mede-appellant veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van 25, met sub sidiaire gevangenisstraf van drie dagen cellulair en in de kosten der procedure, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Benoeming-en. Benoemd tot dijkgraaf van de vrije polders onder Tholen, de heer M. G. van Stapele. Het is, alsof wij naar voorbeelden zoeken en toch, is het telkens ongezocht, dat wij gelegenheid heb ben de conservatieven op onze buren te wijzen, om te zien en te vernemen, wat op den weg van ontwikkeling en volksbeschaving ligt. Ditmaal is het Belgie, dat eene les geeft. De algemeene raad van het schoolverbond in dat rijk, heeft onlangs den vergelijkenden tekst uitgegeven van de in Ne derland, Frankrijk en Belgie bestaande wetten op het lager onderwijs Thans verschijnt ook de Oos- tenrijksehe wet, doch de raad toont daarbij aan, waarin die van de Belgische verschilt, terwijl zij in dat verschil een voorbeeld tot navolging vindt. 1» Verpligting voor de ouders om de kinderen ter school te doen gaan van zes tot veertienjarigeu leeftijd. 2° Verpligting voor de hoofden van nij- verheids-inrigtingenom speciale scholen op te rigten voor de kinderen, die in hunne fabrieken werkzaam zijn. 3° Toelating tot de scholen, het zij als leerlingen, hetzij als onderwijzers van alle burgers, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. 4° Ondergeschiktheid van het godsdienstig onder wijs aan de algemeene inrigting- der school. 5° Aan wijzing der leer- en leesboeken door de burgerlijke au toriteiten. 6° Onderwerping van de keuze van direc teuren en leeraars van de bijzondere normaalscho len aan de goedkeuring der beambten die met het toezigt op het onderwijs belast zijn. Moeten er nog meer lessen gegeven worden, om te leeren dat de conservatieven Nederland hoe lang zoo meer van de bane van den vooruitgang afvoeren? Is er iemand, die aan de zaak der liberale be grippen in Belgie diensten bewezen heeft en nog bewijzen kan, dan is het den heer Bara, thans minister van justitie. Om zijne kunde als regts- geleerde beroemd, werd hem door koning Leopold de portefeuille aangeboden en hoe ongaarne hij zijne uitgebreide praktijk vaarwel zeide, toch aar zelde de heer Bara niet, om in ruimeren kring aan de belangen van het vaderland werkzaam te zijn. Dat de tegenpartij hem met leede oogen aan het hoofd van het departement zag komen zal wel geen vemelding behoeven, en zeer gaarne zou zij hem de portefeuille hebben zien nederleggen. De lust naar de regispraktijk waarover de heer Bara dikwijls met vuur .sprak, was haar een welkom middel, om te verbreiden, dat hij weder tot zijn vorigen werkkring wilde terug keeren. Doch de daadzaken loochenden dit gerucht. Nu wordt het zelfde verlangen weder in de nieuwsbladen als mid del geexploiteerd, doch de krachtige redenen, die zes maanden geleden de aftreding van den heer Bara tegenhielden, bestaan nog; en het kabinet zal zich thans zekerlijk, evenmin als toen, willen scheiden van zulk een regtschapen en kundig ambt genoot. »Het regent." Het heeft den geheelen voormid dag geregend." Ziedaar de woorden, waarmede de te legrammen uit de hoofdstad van Frankrijk op 26 Oc tober afgezonden, aanvangen. Te vergeefs zoekt men naar het sluitwoord, dat verwacht was, hetzij» kogels", hetzij »straatsteenen", of van welke andere middelen een oproerig gepeupel zich zou kunnen bedienen. Doch het is niet dan water, zuiver hemelwater, dat op de Parijsche straten nederviel. En de dag is rustig voorbij gegaan, de dag waarop het Fransche volk zou toonen, dat het niet ongewroken een voor schrift der constitutie laat schenden." Arm volk, dat misleid door eenige menners, die mogelijk niets te verliezen hadden, maar veel dachten te winnen, als zij die haat, het fanatismus tusschen de zonen van hetzelfde land weten aanteblazen. Zou die regen ook hun vuur verdoofd hebben Men verwacht nu, als alles rustig voorbijgaat, de opening van het wetgevend ligchaam in het begin van No vember, men zegt den 8ste. Overigens wil de keizer, indien men de mededeeling van eene particu liere correspondentie mag gelooven, eene schrede verder op den weg der liberaliteit gaan. Z. M. moet namelijk in den ministerraad v- rklaard heb ben, voornemens te zijn, den politiiken eed afte- schaffen. Is dit waar, dan is het beletsel opgeheven voor Louis Blanc, Ledru Rollin en Felix Pyat, om zitting in het ligchaam te nemen. Tot nog toe laten deze zich afschrikken door de gedachte aan den eed, die zij niet denken te houden. In Spanje heerscht thans weder rust. De insur- genten in Catalonie hebben zich onderworpen en die in Andalusië en Grauada zijn geslagen. Zal de rust voortduren De regent, maarschalk Ser rano heeft in eene conferentie van afgevaardigden zijne overtuiging uitgesprokendat daartoe voor- strekt noodzakelijk is, de orde van zaken zoo spoe dig mogelijk op vasten grondslag te regelen. Met verlangen ziet men dan ook het wetsontwerp voor de koningskeuze te gemoet. De ministerieele crisisdie men in Italië ver wachtte, tengevolge van een verschil van zienswijze tusschen den minister van binnenlandsche zaken en zijne arabtgenooten over de ontbinding der kamer, is geëindigd met de aftreding van genoemden mi nister. De wetgevende zitting zal nu den 16 Nov. geopend worden, en de minister van finantien zal daarin het heugelijke berigt kunnen mededeelen dat het hem werkelijk gelukt is, eene som van zes tig millioen francs van kapitalisten en bankinrig- tingen te verkrijgen, als voorschot op staatsschuld brieven, in verband met den verkoop van kerkelijke goederen, die hij bij wijze van openbare inschrijving spoedig hoopt te gelde te maken. De correspondent der Times te Athene hangt geen schoon tafereel op van den toestand van Grie kenland. De wetgevende vergadering is baatzuch - tig en oneerlijk dat zij het land wil regeeren en toch ongezind is om in genoegzamen getale op te komen dat het ministerie bekwaamheid en geest kracht mistdat alzoo de volstrekt noodige her vorming der administratie en de wering der struik- rooverij uitblijvenen dat dien ten gevolge eene zeer talrijke partij de afschaffing of schorsing der con stitutie wenschelijk acht. Berigten uit Turkije melden aan den eenen kant de feesten en de daarbij heerschende weelde ter eere der hooge gasten van den sultan en spreken aan de andere zijde van den erbarmelijken toestand dei- schatkist. De verwarring in de finantien moet groot zijn. Vorst Karei van Roümanië zal eerst na zijn hu welijk met prinses Elisabeth con Wied naar zijn land terimkeeren. De voltrekking; van den echt zal tus- o o schen den 10 en 15 November plaats hebben. In Rusland bestaat nog altijd de drukperscensuur, doch was tot nu toe opgedragen aan zelfstandige beambten. De regering heeft echter de censuur aan zich getrokken en de bedoelde beambten ge plaatst onder toezigt en beheer van den minister van binnenlandsche zaken. Het wordt er met de vrijheid van schrijven en denken niet beter op. Uit Amerika waren in de jongste dagen tijdingen ontvangen van talrijke faillissementen waardoor millioenen verloren zouden zijn. Het blijkt nu, dat die berigten wel wat overdreven waren. Evenwel is het stil aan de beurs en aan de markt wil het nog niet levendig worden. De schok, die het vertrou wen heeft ondergaan, wordt in alle handelskringen gevoeld. De vorige president der Unie, de heer Johnson die als afgevaardigde van den staat Tenessee zitting- had in het congres, is niet herkozen. Wel een bewijs, dat zijne staatkundige rigting uitgediend heeft. De handel in negers is onderdrukt, tnaar blanke kinderen kan men in het beschaafde Engeland koopen, zoo als men een pond suiker koopt. Het te Londen verschijnende Duitsche blad Hermann wijst op het toenemen der gewoonte, om in de dag bladen kinderen te koop aan te bieden en te koop te vragen. Het schijnt, dat de moeders er weinig voordeel van trekken maar dat de winst in den regel in de zakken der rnakelaarsters vloeit. Ge middeld worden in de ochtendbladen ruim een 40tal kinderen per week aangeboden en natuurlijk in alle genres. Zwarte krullenbollen, blaanwoogige, lieve blonde meisjes, schoone knapen, allen in den leeftijd van drie tot zes maanden. Niet zelden wordt voor een kind 100 pd. sterling (circa 1200) betaald. De oudste bewoner van Friesland, misschien van ons ge- lieele vaderland, zekere de Vries, aan de Knijpe, oud bijna 105 jaar, die tot voor eenigen tijd zich nog nu en dan met koopmanschap aan de huizen vervoegde, is tlians zijn einde nabijhij heeft dan ook te kennen gegeven, dat het nu goed was'. De timmerman J. van den Gulden, 63 jaren oud, te Adorp, werd dezer dagen door zijne 32 jarige echt- genoote met een drietal welgeschapen meisjes verrast. Een wapensmid te Kieuw-York heeft aan eene weduwe 8000 doll, betaald om op het graf van haar man, die zich van kant gemaakt heeft, een steen met dit opschrift te mogen plaat sen Hier ligt II. S. die zich zonder pijn doodgeschoten heeft met een colt-revolver, oud systeem, uit de fabriek van G. C., het meestgeschikte wapen voor zoo iets. Een Fransch werkman heeft ontdekt, dat vernis een uitstekend heelmid del bij verbrandingen is. De ergste brandwonden genezen daaronder binnen korten tijd. Kerkelijke zaken. Bij de herv. gemeente te 's Heerenhoek is tot predikant beroepen dhr. van 't Hooft, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zuid-IIolland. Wij vernemen, dat tot predikant te Cortgene uit het in ons 'vorig nommer medegedeelde zestal is beroepen dhr. J. J. van der Lip, predikant te Lienden, bij Amersfoort.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2