1869. jv* 85. Bingsdag 26 October. 56ste jaargang. BBANDWEEB. V EEMARKT GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal ƒ1,75, fr. p. p. 1.90 Afzonderlijke nommers 5 c., met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels h J 1,- Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. Hij dit nummer behoort al* hijblad een be gin van het Verslag van het verhandelde in de vergaderingen van den gemeente-raad op Vrijdag 23 en Xaturdag 23 dezer, houdende de discussiën over de begrooting voor 1870. Welligt te uitgebreid voor onze lezers f die aan de leesuren gebonden zijnzullen wij dit verslag in zijn geheel afzonderlijk verkrijgbaar stellen a 25 c.maar verzoe ken daarvan spoedige opgaveuiterlijk vóór Woensdag X?ols.02ii.»rii3r?.£ï,l5i.iï.3.err BURGEMEESTER en WETHOUdLES van GOES, bren gen ter openbare kennis, dat de commissie tctOLik"zoek van en beslissing op de ingediende reclames de. ingeschre venen voor de brandweer hare zitting zal houden ten raadhuize, op Jt'oensdag den 37 October a. s. ties namiddags ten een urekunnende tot dien tijd ter secretarie nog opgave geschieden van vrijstellingen, die men vermeent te hebben, alsmede of men de dienst verlangt af te koopen of een plaatsvervanger te stellen. Goes, den 23 October 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. te HEINKENSZAND op Vi'ijtltifï den 5 November 1869. De Burgemeester, C. van C1TTERS. STOOMVAART OP NOORD-AMERIKA. II. In ons vorig no. deelden wij een en ander mede uit de Zutphensche Cour., waarin het hooge belang van de bedoelde stoomvaart, op overtuigende wijze, werd aangewezenwij nemen thans, uit hetzelfde blad, nog eenige regelen overwaarin het billijke van de algemeene ondersteuning met kracht aan gewezen wordt. „Een verblijdend verschijnsel der laatste weken," zoo schrijft zij, „is het, dat bet denkbeeld om Vlissingen te verbinden met New-York, niet bij een voornemen is gebleven, maar den vorm heeft aangenomen van een bepaald en nauwkeurig omschreven voorstel. De vorige week reeds hebben wij vermeld, dat de Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij besloten heeft hare statuten in dien zin te wijzigen, dat voor eene regtstreek- sche stoomvaartverbinding met Noord-Amerika ge legenheid wordt gegeven. Zoo heeft eene bekende en als soliede erkende maatschappij, die met veel ervaring is toegerust, de zaak praktisch ter hand genomen. Maar deze toont tevens bewust te zijn van hare kracht, door zelfstandig en onafhankelijk op te treden. Want zij aarzelt niet het denkbeeld te verwerpen, om geldelijke bijdragen te vragen aan de regeeringzij acht het voldoende, als deze haar steunt met hare zedelijke kracht en met die instellingen, zooals dokken en gelegenheden tot het verkrijgen van drinkwater, welke in geene internationale haven mogen ontbreken. Gesteund door eene ondervinding van vele jaren, versterkt door het voorbeeld van elders gevestigde stoom bootmaatschappijen welke, onder minder gunstige omstandigheden, steeds groote winsten hebben be haald, zoekt zij hare kracht in de vrijheid en de onafhankelijkheid. Slechts daar vraagt zij mede werking, waar deze gevraagd moet worden, en ook wel niet te vergeefs zal worden ingeroepen. Zij vraagt de ondersteuning van het Nederland sche volk. Zou dit volk weigeren, en daarmede bewijzen geen oor of oog te hebben voor eene onderneming, die den bloei van geheel het vader land moet verhoogen? Zouden de Nederlandsche kapitalisten liever hunne kapitalen toevertrouwen aan biiitenlandsche mogendheden, die, door daar mede den geessel te zwaaijen van den oorlog, het maatschappelijk kapitaal vernielen op groote schaal? Zou de nijvere burger zijne spaarpenningen liever beleggen in eene erkentenis van staatsschuld, welke in onrustige tijden en deze zijn waarlijk niet verre licht tot den rang van scheurpapier kan dalen? Iets dei-gelijks te onderstellen ware eene ongerijmdheid. Wij hopen en vertrouwen, dat eene algemeene ondersteuning door het volk van Nederland de zoo goed aangevangen pogingen der Koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij met den besten uitslag zal bekroonen. Wanneer wij ons met den hier uitgedriiktcu wensch vereenigenkunnen wij niet nalaten de opwekking er bijtevoegen dat die ondersteuning, vooral in onze provincie, moge worden betoond, 'tls wel waar, dat de bijzondere gesteldheid van deze niet, als in andere, toelaat, om voor het ge heel die ruime vruchten te trekkendie zich op een der uiterste punten aanbieden, maar 'tis even waar, dat het. hier een bel%ig geldt, dat voor alle provinciën in gelijke mate weegt. Men zegge niet, dat eene provincie-stad als Goes weinig gebaat, is door de uitbreiding van het han delsverkeer tusschen andere oorden en eene haven stad schoon dan ook in hare nabijheid gelegen. In menigerlei opzigt moet ook onze stad worden gebaat, als eenmaal die stoomvaart tusschen Ame rika en Vlissingen tot stand mag komen. Het zijn niet slechts landverhuizers, die ons eiland en onze stad aan Amerika levert, en die nu reeds de eerste ongemakken der reis ondervinden, als zij over het hun vreemde Antwerpen den togt moeten aanvan gen, maar voor onzen landbouw en vooral voor onze herlevende fabrieken, is die brug over den Oceaan van het hoogste gewigt, vooral wanneer eenmaal de spoorweg tot Vlissingen zal doorloopen. In de laatste jaren is ook nog al een en ander uit Amerika tot ons overgebragt, dat in meerdere mate en onder voordeeliger omstandigheden ons bereiken zou, wanneer het ons niet langs zulk eenen langen omweg moest naderen. Daarom verdient het groot- scheplan ook hier belangstelling en ondersteuning. Biedt het voor hen die hunne kapitalen veilig willen plaatsen, onmiskenbare voordeelen aan moge een regtstreeks belang in de eerste plaats geroepen worden om het plan tot stand te helpen brengen; de overtuiging dat het eene nationale zaak is, een voordeel voor allen, dat wij ons niet door anderen mogen laten ontnemendringt tot krach tige medewerkingwaarbij niemand mag achter blijven, die in eenig opzigt hulp bieden kan. Te regt mogt de heer Janssen van een brug over den oceaan spreken, want de aldus verkorte en verbe terde stoomvaart op Amerika zal onze betrekking met de nieuwe wereld verlevendigen en verster ken de gemeenschap met zoovelen der onzen, die daar leven, onderhouden, en terwijl wij de vruchten van onzen grond en van onzen arbeid met gere gelder en sneller vaart derwaarts voerenzullen Amerika's rijke bronnen milder voor ons vloeijen; de oceaan zal niet langer een hinderpaal voor toe nadering en eenheid zijn. BINNENLANDSCHE BERIGTESM. GOES den 25 October 1869. In het voorloopig verslag over hoofdstuk II der staatsbegrooting voor 1870 wordt de wensch ge uit, dat de nabestaanden des overleden ridders der militaire orde worden ontheven van de verplig- ting het eerekruis terug te zenden. In de beschouwingen over de wet op de mid delen wordt opgemerkt, dat de opbrengst van den zoutaccijns geen gelijken tred houdt met de toe neming der bevolking, hetgeen alleen aan sluikerij te wijten is. Men wensehte dat dit kwaad te keer wierd gegaan. Omtrent den zeep-accijns werd iets dergelijks opgemerkt, en de vermindering toege- sclieven aan de gewijzigde wijze van zeepbereiding. Dit leidde des te meer tot den wenssh, dat de ge- heele accijns worde afgeschaft. De registratie-reg- ten achtte men te hoog geraamd. Men erkende de moeijelijkheid om thans de staats-Ioterij af te schaffen, maar vroeg of het geheele verbod van split sing niet zou kunnen bevorderen, dat voor de minvermogenden het loterijspel belemmerd werd? Bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is, na afgelegd examen onder meerde ren, tot surnumerair aangesteld de heerC. Aenmij van Klaaswaal, te Goe3. Met 1 November a. s. zal op de verschillende lijnen de winterdienst in werking treden. Op het drietal, opgemaakt ter voorziening in de vacature van regter in deze regtbank, ten gevolge het overlijden van mr. P. J. van Voorst Vader zijn geplaatst de heeren Mrs. P. van der Meer Mohrregter in de arrondissements-regtbank te ZierikzeeJ. IV. A. Schneiders van Greïjffenswerth, kantonregter te Hulst en J. Ermerinsgriffier bij het kantongeregt te Heinkenszand. In het graafschap Buren hebben eenige grond eigenaren zich aaneen gesloten, ten einde bij ge noegzame deelneming van belanghebbenden zich door alle wettelijke regtsmiödelen tot in het hoogste ressort te verzetten tegen de heffing der tienden van het verbouw der suikerbeetwortelen. Tot regeling der zaak is eene commissie van drie leden benoemd, terwijl op Zaturaag 16 October te Buren wederom eene vergadering zal worden ge houden om te beraadslagen, of de deelneming, waartoe thans een lijst rond gaat, zoo groot is, dat men de voorgenomen procedure tegen de administratie van het kroondomein zal kunnen voeren. Hebben in vorige jaren reeds sommigen gewei gerd tiend van beetwortelen optebrengen, thans nu dat verzet meer algemeen wordt, ziet men den afloop daarvan met belangstelling te gemoet, omdat zeker ook wel de vraag mag gelden of het land, dan wel het product dat daarop verbouwd wordt, tiend- pligtig is. Nieuws en Adv. Blad.) Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft Vrij dag uitspraak gedaan in de onzen lezers bekende zaak van J. B. Rauppe, en hem vrijgesproken van het eerste hem ten laste gelegde feit n. 1. van valsehheid in een geschrift van koophandel en het zich bedienen van dat valsche stuk, als zijnde niet bewezen, dat hij met arglist heeft gehandeld. Met betrekking tot het tweede hem ten laste gelegde feit, misbruik van vertrouwen als zou de beschuldigde, tegen loon in dienst zijnde bij den fabrikant J. 11. C. Kakebeeke, eene som welke hij van verschillende personen ten behoeve van zijn meester voor geleverde waren ontvangen had, aan dezen niet uitgekeerd, maar ten eigen bate aange wend en verduisterd hebben heeft het hof de ontvangst en verduistering van verschillende pos ten als onbewezen beschouwd, doch den beschul digde overigens aan dit feit schuldig verklaard voor zooveel de overige posten tot een gezamen lijk bedrag van 80,05 betreft en hem te dier zake veroordeeld in eene correctionele gevangenis straf van twee maanden, in eenzame opsluiting te

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1