8 ik met gerustheid te mogen beweren, dat de wijze, als bij deze begrooting is voorgesteld, om in de kosten der openbare school te voorzien, d. i. door niet een schoolgeld te heffen overeenkom stig de uitgaven, in strijd is met de vrijheid van onderwijs bij art. 194 der grondwet gewaarborgd, ook aan hen, die geen gebruik meenen te mogen maken van het openbaar onderwijs. Het zoo even aangehaalde aangaande het voorstel van den heer ten Cate, zou bovendien op zieh zelf reeds voldoende zijn, om aantetoonen, hoe die hier voorgestelde regeling ook in strijd is met den geest der wet op het lager onderwijs. Maar hoewel dat op zich zelf reeds voldoende zou zijn, wil ik toch nog wij zen op de woorden, omtrent de kosten van het meer uitgebreid lager onderwijs, geuit door een man van wien het algemeen be kend is, dat hij eene eerste plaats inneemt onder de voorstan ders van vooruitgang en ontwikkeling, den heer Westerhoff. Ik doe dit M. d. V. omdat ik bij het nagaan dezer begrooting gezien heb, hoe door de gemeente, na aftrek van het rijkssubsidie en schoolgeld niet minder dan 10,959 of bij vermeerderd rijkssubsidie 9,459 moet worden toegelegd voor het meer uit gebreid lager en middelbaar onderwijs. En daarvan 10,088 of 8,588 alleen voor de H. B. 2). Omtrent de kosten daarvoor nu zeide de heer Westerhoff: „Mijns eraehtens moeten die kosten, uitsluitend gedragen wor- „den door hen die met het gewoon lager onderwijs voor hunne kinderen niet te vreden, dat meer uitgebreid lager" en ik voeg daarbij dat middelbaar onderwijs „verlangenvoor dat on derwijs, dat genot, moeten zij eenige geldelijke opoffering zich „willen getroosten, en niet verlangen, dat anderen, wien het soms „groote moeite kost om hunnen aanslag in de gemeentebelastin- 2) Jaarwedde leeraars 13,300, concierge H. B. - 300, Toelage nu. - 78, Onderhoud H. B. 535, Brandstoffen - 300, Gazlicht - 520, Behoeften der commissie van toezigt - 50, Interest en aflossing der leening tot het houwen der H. B. - 3050, Zamen 19,333,— Hiervan af wegens rijkssubsidie 7100 Schoolgeld - 2145 Zamen - 9.245,— Kest 10,088,—

Goessche Courant | 1869 | | pagina 12