BINNENLANDSCHE BERIGTEN. - BUITENLAND. Vereenigde Statenals al hetgeen wij thans ver zenden over Liverpool, Havre, Antwerpen, Hamburg, Bremenregtstreeks uit onze havens ging naai de plaats van bestemming! Maar betrekkelijk ge ring zouden die voordeelen wezen, vergeleken met het vervoer van landverhuizers. Een blik op de kaart is voldoende om aan te toonen dat onze havens het best zijn gelagen voor het vervoer uit Midden en het grootste deel van Zuid-Duitschlaud. Terwijl de bewoners dier streken thans over Ham burg of Bremen of Triest een grooteu omweg moe ten maken, zou eene Nederlandsche haven hen zon der twijfel tot zich trekken, als de noodige waarbor gen voor eene goede behandeling wierden verschaft. En voor dit laatste bestaat geen vrees, daar thans reeds onze kantoren van landverhuizing een goeden naam bezitten bij onze oostelijke buren. Bezat Nederland echter geene geschikte haven, hadden wij niets aan te bieden, dan ondiepe reeden of waterwegen, die nog, en wel met twijfel aan den uitslag, worden aangelegd, het denkbeeld der stoom vaartverbinding zou met groote, zoo niet onover komelijke bezwaren, te kampen hebben. Maar juist het tegenovergestelde is het geval. Het is eene uitgemaakte zaak, zoowel hier te lande als elders, dat Ylissingen Flushing," zooals de En- gelscheu en Amerikanen zeggen) eene der beste havens der wereld is. Een diepe zeebodem, een veilig toevluchtsoord bij stormen, zelden of nooit ijsgang, een plek, die weldra een der aanvangs punten zal wezen van het groote Europesche spoorwegnet, van waar in bijna regte lijn goederen en personen naar Berlijn vervoerd zullen worden, maar ook regtstreeks verbonden met Petersburg en Moskou en Nisjni-Nowgorod, met Triest en Napels, met Hamburg en Danzig, met Marseille en Cadix waarlijk, er zijn weinig plaatsen op aarde voor handel en scheepvaart zoo uitstekend gunstig gelegen als onze haven op Walcheren." Vervolg in een volgend no.) GOES den 21 October 1869. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag, is het pleit beslist, vacantie of geen, en de voor standers van het reces-systeem hebben gezorgd, dat zij nog met een middag! rein het veld van den arbeid ontvlieden konden. Het baatte niet, dat de lieer Storm van 's Gravesande nog eens wees op het belang eener spoedige behandeling van de Indische begrooting; het baatte niet, dat de heer Tliorkecke mededeelde, dat het antwoord van den minister van koloniën op de komst was; de kamer had meer ooren voor argumenten als die van den heer ran der Linden, die het voorgestelde reces aanbeval, omdat dit in de laatste jaren eene vaste gewoonte is. En zij haspelden nog een oogenblik de moeden en onvermoeidende strijd en rust-lustigen en het bleek ten slotte, dat nog eenige uitgeputte kaïner leden liunne matte ledematen hadden kunnen voort slepen naar het binnenhof, om daar hunne laatste krachten tot het uitspreken van het woord tegen te verzamelen. Met 32 tegen 29 stemmen viel het niet- werken-besluit en met al de aanwezigen werd de heer 's Jacob, die zoo even voor het eerst aange komen was, weder verzocht, om huiswaarts te keeren. Wat die lieeren aangenaam zich tot rus ten zullen uitstrekkenverscholen achter den berg van stukkendie de kamer ter behandeling voor handen heeft. Is die uitputting het gevolg van de ongewone vaart, waarmede de zaken in de af deed ngen behandeld werden, dan zouden wij voor een volgend jaar wat minder agitatie en hardloo- perij kunnen wenschen. Treffend is het, dat al wat niet liberaal is, rust noodig had. 'tIs waar een Fokker legde zich naast een Saaijmans Vader, een Moens naast een Bic kon tot liefelijke ruste neder, maar de lijst der arbeids-voorstanders geeft niet één conservatief of zoo'n anderen kibbelaar te zien. Of dat altijd contramineeren ook vermoeitWij re kenen liet niet als verdienste der liberalendat zij als kamerleden hun pligt doen en werken wil den, maar als dat nu; ook al eene liberaliteit is, die te ver gaat, en waartegen de oppositie als een eenig man moet opkomen, dan zou Z. M. het meest in 's lands belang handelen, om in stede van met de openings met de sluitingsrede te beginnen en de slaapmutsen-trots van Nederland zou zegevie rend geregtvaardigd zijn. Dezer dagen is aan de leden der provinciale staten, in onze provincie, gezonden de lijst der ie behande len zaken, in de najaarsvergadering van dit jaar. Wij vonden daarop de mededeeling van eenige ko ninklijke besluiten en van andere stukken, ingeko men van het hooger bestuur en van gedeputeerde staten. Door de laatsten zal onder anderen worden voorgedragen een voorstel tot aankoop van eene nieuwe s'oomboot en een ander tot het aangaan eener geldleening. Voorts zullen in behandeling komen eene mededeeling van gedeputeerde staten omtrent de stoombootdienst op de Wester-Schelde en het voorstel van den heer O. Verhagentot het brengen van een post op de begrooting van ƒ1000, ter tegemoetkoming aan gemeente-besturen, in de kosten voor het geven van b-rhalings-onderwiis alsmede voor het aanleggen van schoolbibliotheken daarmede in verband staande. Aan zaken in ver hand met den aanleg van wegen zal het ook thans we'er niet ontbreken.- Met eemg verlangen zien wij ook de behandeling te gemoet van punt 10, zijnde eene mededeeling van gedeputeerde staten nopens de vervanging van het afzonderlijk verslag van het verhandelde in de openbare zitting der sta ten door een stenographisch verslag. Ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn van de 393 kiezers 219 bri fjes ingeleverd, waarvan 8 van onwaarde n. 1. 3 in blanco en 5 geen persoon duidelijk aanwijzende, dus 211 gel dige, volstrekte meerderheid 106. Hiervan ver kregen dr. G. T. CSllenfels 119, nir. J. G. de Witt Hamer 74, G. J. Besseling 10, J. J. B. Wiecking 2 en O. E. Massee, J. G. Callenfels, C. F. Callenfels, P. Bruel, J. P. Kakebeeke en J. G. Risseeuw, ieder één stem, zoodat de heer G. T. Callenfels, de volstrekte meerderheid heeft verkregen en tot lid van den gemeenteraad ver kozen is. Voor de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare school 2e klasse in deze gemeente, heb ben zich tien sollicitanten aangemeld, waaruit eene voordragt is opgemaakt, bestaande uit Gerard Baar- dolf te Colijnsplaat, Ane Spoel te Dordrecht en Frans Berekenhoff te Delden. Z. M. heeft vergund het aannemen en dragen van het kruis Fideff et Virtuti, hem door den Paus geschonken, aan P. van Luik te Heinkenszand. Betreffende den stand der ontmanteling van vestingwerken deelt het Nieuws- en Advertentie blad van Bergen op Zoom het volgende mede: Maastricht, Venlo, Bergen op Zoom en Bath zijn thans onverdedigbaar. De verdere werkzaamheden aldaar moeten dienen om de gronden op voor deelige wijze in perceelen te kunnen verkoopen. Met den verkoop te Venlo en Maastricht zal bet volgend jaar worden voortgegaan, wanneer de wegen, volgens overeenkomst met de gemeente besturen, zijn aangelegd. Nog dit jaar zullen eenige gronden te Bergen op Zoom en de gronden van liet fort Bath verkocht worden. Te Breda en Koe- vorden zal de ontmanteling weldra aanvangen en in het volgend jaar met kracht worden voortgezet. De ontmanteling van Vlissingen aan de landzijde zal voor een deel plaats hebben door de kanaal- werken, waarvan de plannen nog niet definitief zijn vastgesteld. Aan de noordoostzijde zal echter weldra tot slechting worden overgegaan." Voor eenige dagen is door schipper J. van de Klooster bij het laden en sorteren van grind, bij Milligen, een exemplaar gevonden der medaille, die in 1605, ter eere van prins Maurits, geslagen werd. De voorzijde vertoont het borstbeeld van den prins, geharnast, met het omschriftMauritiusPr(inseps) Aur(oicae), Co(mes) Nass(aviae), Cat(zenelebogii), M.irc(hio) Ver(ae) et Vlis(singae). Mauritsprins van Oranje, Graaf van Nassau en Katzenellebogen, Maslcies van Veere en Vlissingen). De keerzijde vertoont in een laurierkrans een boom staande naast en ontspruitende uit een afgehouden tronk, 's Prin sen devies, dat bij na den dood van Willem I aannam, om daarmede te kennen te geven, dat de zoon de glorie van den vader zal doen herleven, maakt het rondschrift van den laauwerkrans uit. Het lieet: Tandem fit, surculus abor. (Eindelijk wordt de spuit een boom) terwijl het jaartal anno 1605 onder aan den krans gevonden wordt. Het exemplaar is niets beschadigd en ziet er waarlijk goed uit. Het ware te wenschen, dat het ineen of ander oudheidkundig kabinet werde opgenomen, om het voor verlies of beschadiging te beveiligen. Naar men verneemt heeft de minister van bin- uenlandsche zaken de winterdienstregeling voor den Ned.-Rijnspoorweg, die met 1 October bad moeten aanvangen, afgekeurd en is daaraan te wijten, dat ook de andere aansluitende spoordiensten hun win- terdienst nog niet hebben gepubliceerd, laat staan van ingevoerd. De reden van de genoemde afkeu ring moet zitten in de omstandigheid, dat de directie van den Rijnspoorweg niet minder dan vier snel treinen (tegen i verhooging van vervoerprijzen) wilde doen loopen, wat de minister minder noodig vond voor het publiek en zijne belangen. De internationale tentoonstelling in het paleis van volksvlijt is Maandag 11. gesloten door Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, bij welke ge legenheid door Z. K. H. de medailles en andere blijken van onderscheiding door de jury toegekend, aan de bekroonden werden uitgereikt. T,usschen de Nederlandsche en Fransche rege ringen is overeengekomen, dat de gedrukte stuk ken van allerlei aard (dus ook de dagbladen) uit de Nederlanden naar Frankrijk en Algiers verzou den, of omgekeerd, en tot de plaats hunner be stemming gefrankeerd, overeenkomstig de bepalin gen van het postverdrag van 22 Jauuarij 1868, onder geen voorwendsel en onder gecnerlei benaming welke ook, iu het land van bestemming met eenig port of regt ten laste der geadresseerden zullen mo gen bezwaard worden. Op een adres van de Vereeniging ter bevorde ring van de belangen des boekhandels, houdende verzoek dat de handel en de verkoop van boeken, tijdschriften en dagbladen aan de ambtenaren dei- postadministratie mogt verboden worden, is door den minister van finar.tien afwijzend beschikt. Het departement meende, met aan liet verzoek der adres santen te voldoen, o. a. ook het algemeen belang niet te bevorderen. Men meldt uit Harlingen: Dat tegen particu lieren door een dienaar der justitie proees-verbaal wordt opgemaakt, wegens overtreding van politie- bepalingen, is volstrekt niets vreemd, althans hier niet, zeldzamer evenwel zal bet voorkomen, dat een justitiedienaar door particulieren wordt bekeurddit evenwel is hier gebeurd. Vier personen, die ver klaren dat de bier gestationeerde rijksveldwachter verleden Vrijdag zondigde tegen art. 18 van ons politie-regie ment, behandelende het verpïigt gebruik van urinoirs bij dagdiensthebben deswege eene aanklagt ingediend bij den commissaris van politie. Te Koznffn, een stadje in Pruissen, heeft men 6 kinderen in een paardenstal gestikt gevonden door hun eigen onvoorzigtigheid. Die kindereu waren in een haverkist gekropen; het deksel was daar op digtgevallen met het ongelukkig gevolg, dat zij des avonds, toevalligerwijze daar ontdekt, allen levenloos te voorschijn werden gebragt. De zucht om Pruisseu te verlaten en in Amerika een nieuw vaderland te zoeken, neemt op schrik barende wijze toe. Gedurende de jongst verioopen 14 dagen zijn verscheiden duizenden bewoners van Posen en West-Pruissen als landverhuizers naar de Ver. Staten vertrokken. Een even groot aantal staat gereed ooi dat voorbeeld te volgenreeds zijn de noodige toebereidselen gemaakt om het vaderland te verlaten. Een dergelijk verschijnsel is zeker geen gunstig teeken. Dezer dagen zijn te Londen de volgende ladin gen vee in beslag genomen om aan de ladingsplaats geslagt te worden wegens de mond- en klaauwziekte. De Zephyr met 250 schapen, eene boot van Ton ningen met 160 runderen, eene boot van Hamburg met 540 schapen, de Leo met 670 schapen, de laatste omdat de boot circa 200 varkens ingeladen had, welke de ziekte hadden; de Olga met 243 schapen, een Hollandsch schip met 1019 schapen van Friesland en van het Nieuwe Diep 273 schapen. Gaarne brengen wij onder de aandacht van HH. directeurs van leesgezelschappen, predikanten en verder van alle letter kundigen de nieuwe uitgave van Onze Tolk, Centraalblad voor Kunst- en Letternieuwsdat om de 14 dagen bij C. Zwaardemaker te Deventer het licht ziet. Door middel van dat blad kan men zich op de hoogte stellen van alles, wat er op 't gebied van literatuur en kunst verschijnt, terwijl bovendien eene inhoudsopgave der tijdschriften, beschou wingen van nieuwe boeken, zoowel iii het binnen- als bui tenland, de waarde van het blad niet weinig verhoogen. Men kan zich alom abonneeren voor slechts 45 cents per 6 maanden, of voor 60 ets. franco per post. Aanklagten tegen- en vervolgingen van directien of uitgevers van dagbladen, komen in den laatsten tijd nog al vrij vaak voor. Doch thans hebben wij er een uit Bi-.lgie te vermelden, die gelukkig tot de zeldzaamheden behoort De directeuren der verzekering-maatschappij la Meuse hebben tegen de Monteur Beige Universel een eisch tot schadever goeding ingesteld, omdat dit blad verzuimd beeft de aankondiging van eene vergadering dier maat schappij op te nemen, en daardoor oorzaak is ge weest, dat die vergadering niet op den bepaalden dag heeft kunnen plaats hebben. Verder is bet belangrijk berigt ontvangen, dat de koopacte van de zuider-citadel van Antwerpen is geteekend. De nieuwe eigenaar dr. Strousberg uit Berlijn, wacht nu nog maar op de bekrachtiging van de kamer der afgevaardigden en dan men zegt, dat er een tweede Antwerpen zal verrijzen, en wij hopen, dat het den eigenaar niet aan middelen of hulp zal ontbreken om dit plan te verwezenlijken, maar al ware het alleen, dat de Schelde eene meer regte rig- ting erlangen zal, dan is het voordeel reeds groot.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2