BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. van den gemeenteraad te Goes, tot regeling der wekelijksclie veemarkten te dier plaatse; en van den gemeenteraad te Heinkenszand, tot ver zetting van de jaarlijksche veemarkt aldaar, van den derden Vrijdag in September, op den eersten Vrijdag van November, of, zoo de eerste dier maand op een Vrijdag invalt, op den daarop volgenden Vrijdag. De bedoelde goedkeuring werd door ons niet ver leend, dan na dat wij, overeenkomstig art. 34 onzer instructie, de gemeentebesturen in de gelegenheid had den gesteld daartegen hunne bedenkingen in te brengen. De jaarmarkten of kermissen nemen, uit het oog punt des handels beschouwd, bij voortduring in be langrijkheid af. De oesterliandel bleef in kwijnenden toestand. "YVel had een niet onbeduidende invoer plaats, door Engel- sche visschers, doch het aangevoerde bleef grooten- deels buiten de handel en werd onmiddelijk ter eon- sumtie van de hand gezet. De oesterliandel te Bruinisse liep over 10 millioen stuks, en was alzoo weder van grootere uitgebreid heid dan in 1867. Uit Engeland en Schotland werden 8 millioen zaai- oesters ingevoerd. De verzending naar België was zeer belangrijk, ook die naar Duitschland en Engeland overtrof die van 1867. Ook de mosselhandel nam in uitgebreidheid toe. Er hadden belangrijke uitvoeren van dat artikel naar Engeland, Duitschland en België plaats. HOOFDSTUK XVI. inrigtingen, in veeband met de uitoefening van den handel en andeee bedeijven. De naleving der bestaande verordeningen op ma ten en gewigten, laat over het algemeen weinig- te wenschen over; waarvoor dan ook het gering getal overtredingen, in vergelijking met dat van vo rige jaren, ten bewijze kan strekken, terwijl de sur veillance op dit punt minstens op even voldoende wijze als vroeger wordt uitgeoefend. In 1868 werden 11 vergunningen verleend voor wagendienstenwaaronder eene tot vervoer van personen en goederen tus- schen Goes en het kanaal door Zuid-Beveland (We- meldinge) eene tot vervoer van personen tusschen Goes en Hoedekenskerke over 's Gravenpolder, in verband met de stoombootdienst op de Wester-Sehelde eene tot vervosr van personen en goederen tus schen Goes en het Katsche Veer en tusschen Goes en Wolphaartsdijk, in verband met de stoomboot- dienst tusschen Middelburg en Zierikzee eene tot vervoer van personen en goederen tus schen Middelburg en Goes. Wijzigingen werden gebragt in eenige bestaande eoncessiënte weten in die voor de dienst tusschen Middelburg en Goes, concessionaris W. de Fouw Wz., voor wat betreft het tarief. Gestaakt werd: eene wagendienst tusschen Kruiningen en Goes In 1868 bestonden 49 wagendiensten met de noo- dige vergunningen, waarvan eene op het einde van dat jaar nog niet in werking was. Volgens de mededeelingen der gemeentebesturen werd de dienst door de verschillende ondernemers op eene voldoende wijze uitgeoefend. De rentekoers van het geld te Middelburg bleef, volgens opgave van het bestuur dier gemeente, na Maart, toen de disconto-intrest verdaagdehet geheele jaar onveranderd. Niettegenstaande die rente zeer laag was, bestond er geene bijzondere levendigheid in den fondsenhan del, al bleef de omzet daarin, zoo voor belegging als speculatie, aanzienlijk. De lusteloosheid, die zich gedurende verscheidene maanden, op alle beursen deed waarnemen, scheen ook hier in meerdere of mindere mate te worden opgemerkt. De lage koers van het geld en van vele fondsen geeft duidelijk aan, dat het vertrouwen, vroeger door verscheidene staten van Europa genoten, veel heeft geleden. De aanhoudende leeningen worden als de oorzaak daarvan beschouwd. Hiermede hebben wij, voor zoo veel het loopende jaai betreft, de ons bij art. 169 der provinciale wet opgelegde taak volbragt, en durven van de welwil lendheid uwer vergadering verwachten, dat zij aan de wijze, waarop zulks geschied «is, hare goedkeuring zal schenken. Aldus vastgesteld te Middelburg, den 25 Junij 1869. De Gedeputeerde staten van Zeeland. R. W. van LIJNDEN, Voorzitter, S. van dee SWALME, Griffier. Gewoonlijk slaan wij voor ons buitenlandsch over- zigt bet eerst de oogen naar onze buren. Docb Belgie leverde sedert ons laatste nommer niet veel belangrijk nieuws. Alleen kunnen wij vermelden dat den 11 October eene nieuwe haven te Antwerpen is ingewijd, bij welke gelegenheid de burgemeester eene rede in het Vlaamsch heeft uitgesproken, zeer tot genoegen der Ylaamschgezinde bewoners, en dat den 10 Oct. te Namen, in tegenwoordigheid van den koning en de koningin een standbeeld voor Leopold I plegtig is onthuld. In Frankrijk vraagt men zich zei ven af: wat zal er den 26 Oetober gebeuren? Zoo als men weet, is dat de dag, door de grondwet bestemd voor de opening van het wetgevend ligcbaam. Die opening is echter verdaagd tot 29 November, en nu hebben enkele afgevaardigden het plan. om zich den 26 Oe tober voor het gebouw der vergadering te bevinden, en te trachten, toch eene bijeenkomst te houden. Dit zal hun wel niet gelukken, maar de gemoederen zijD over het algemeen zeer opgewonden, en aller- wege maakt uien er de regeering een verwijt van, dat zij de bepaalde voorschriften der grondwet zoo met voeten treedt. Als reden voor de verdaging wordt opgegeven dat de keizer den afgevaardig den eene verrassing wil bereiden; doch welke? De Figaro drijft er den spot mede en zegt, dat het keizerlijk gouvernement, even als de hel, met goede voornemens is geplaveid, en dat elk der ministers voor het feestje van 29 November een schotel zal medebrengen. De minister van oorlog zal eene algemeene ontwapening beloven mits dat Pruissen voorga. De minister van marine zal verhalen van de wonderen der nieuwe 98ponders. Die van koop handel »zal de soep en het rundvleesch leveren door een amendement op het handelsverdrag enz. Van de beloofde afschaffing van het dagbladzegel verwacht men niet veel goeds, dewijl daartegenover het porto der gedrukte stukken aanzienlijk zal ver hoogd worden. Voorts meldt de Patrie dat ook voorstellen zullen worden gedaan tot vermeerdering der bezoldiging van staats-ambtenaren, en verhoo ging der jaarwedden van schoolonderwijzers. De min. van binnenl. zaken in Spanje heeft aan de Cortes verklaard, dat de nieuwsbladen alle poli tieke vraagstukken mogen behandelen, als zij slechts blijven binnen de perken der grondwet, en als de republikeinsche organen hunne opschiiften»leve de republiek! geen koningen meer!" weglaten. De republikeinen doen in den laatsten tijd veel van zich spreken. Talrijke benden doorkruisen het land, vernielen telegraaflijnen en doen botsingen ontstaan, die zelfs bij de meestwelgezinden vrees verwekken. Ook vermeerdert het getal republikeinen in de Cor tes. De Indépendance Beige meldt in eene particu liere correspondentie uit Madriddat de 19 repu blikeinsche cortesleden, die van de 70 nog in de hoofdstad zijn, dezer dagen eene vergadering hebben gehouden, waarin besloten is, zich aan het consti tutioneel overleg te onttrekken en zich aan het hoofd der beweging te plaatsen. Zeventien andere leden stonden reeds aan de spits van gewapende benden, en ofschoon de groote massa der bevolking nog geene teekenen van ingenomenheid met de bewe ging geeftwordt de stand van zaken toch voor bedenkelijk gehouden. De tijd zal leeren of het gouvernementdoor de revolutie van September 1868 aan het bestuur gebragtde revolutie van Oetober 1869 zal kunnen onderdrukken en voort bouwen op de gelegde grondslagen, zonder de ver langens van velen geweld aan te doen. De bank van Zwitserland heeft een gevoeligen slag geleden door de vlugt van den kassier der te Zurich gevestigde filiaalbank. Het deficit, door deze achtergelaten, bedraagt 1,700,000 francs. De voortvlugtige moet echter slechts 160,000 francs hebben medegenomen, het overige moet verloren zijn in privaat-speculatien op de beurzen van Pa rijs en Genève. Er is een prijs van 10,000 francs op zijn hoofd gesteld. Naar men verneemt, heeft hij een reisbiljet naar Antwerpen genomen, doch men gelooft, dat dit alleen geschied is, om de po litie op een dwaalspoor te brengen. Voor eenige dagen werd uit Italië geschreven, dat een paar crediet-instellingen een voorschot van zestig millioen francs op de te verkoopen kerke lijke goederen hadden toegezegd. Aan de Inde- pendance Beige wordt thans geschreven, dat de minister van finantien nog niet zeker is van dit voorschot. De dagbladen vanFlorence blijven echter de zekerheid volhouden. Zonder dit voorschot is de toestand van het jonge koningrijk alles behalve begeerlijk. Een der leden van het parlement, de heer Ric- ciardiheeft onder de leuze Post Tenelras Lux, een concilie ontworpen van vrijdenkers, dat te Na pels zal gehouden worden op denzelfden tijd, als het kerkelijk concilie te Rome vergadert. Den 9 dezer werd de keizerin van Frankrijk te Atthene, de hoofdstad van Griekenland verwacht en de regering is zoo hoog met dit verzoek inge nomen, dat de wetgevende vergadering besloten had, dien dag als een nationale feestdag te vieren en geen zitting te houden. Uit Turkije zijn geene andere berigten, dan over de toebereidselen voor de ontvangst der keizerin en het te kort in de schatkist. Er is eene nieuwe leening gesloten met het comptoir d'escompte, een bankiershuis te Parijs. De regering was dan ook niet in staat, de jaarwedden der ambtenaren en de soldij van het leger en de vloot te voldoen. De reis van den keizer van Oostenrijk tot bij woning van de opening van het Suez-kanaal zal, naar de berigten in vertrouwbare bladen, zeker voortgang hebben. Men beschouwt die reis als eene beleefdheid aan den kroonprins van Pruissen, wiens bezoek te Weenen niet alleen groot genoegen heeft verschaft, maar die ook een zeer gunstigen indruk heeft achtergelaten. De tweede kamer van Baden heeft het liberale adres van antwoord op de troonrede met alge meene, min zes, stemmen aangenomen en daaren tegen op gelijke wijze verworpen een door de ultramontaansche partij ingediend adres, waarin werd aangedrongen op een verbond tusschen de Zuid-Duitsche staten, op de ontbinding der kamers en het ontslag der ministers. In het heerenhuis van Pruissen heeft de ge wezen minister van justitie, graaf Lippe, eene motie gedaan, die van zijne ultra-conservative ge voelens getuigde, t. w. »dat het huis verklaart, dat de wetten van den Noord-Duitschen bond in het algemeen in Pruissen niet kunnen afgekondigd worden, zouder toestemming van den Pruissischen landdag." De motie zal allerwaaischijnlijkst ver worpen worden. In zake van het onderwijs heeft het Protestanten congres, dat thans te Berlijn gehouden wordt een bewijs van liberalisme gegeven. De vergadering verklaarde, dat de leiding van het ouderwijs geheel van den staat moet uitgaan, en de invloed der kerkelijke autoriteiten zorgvuldig van de school moet geweerd worden. Zou Nederland er nog niet een lesje kunnen halen? In Engeland wil men de espeditie naar Abes- synië herdenken. Er worden in de munt 20,000 zilveren medailles geslagen, om uitgereikt te worden aau hen, die deel hebben genomen aan gemelde espeditie. De schulddelging wordt in Amerika op groote schaal voortgezet. Het tegenwoordig belastingstelsel maakt het mogelijk de schuld jaarlijks met 100 millioen dollars te verminderen. De minister van finantiën verklaarde kortelings in eene redevoering te Philadelphia gehouden, dat het toenemend cre- diet van de natie en de vreemdelingen de regeering zal in staat stellen om de schuld, met hooger intrest dan 4§ te amortiseren. De regeering is overigens voor eene verhoogin^ der belasting op voorwerpen van weelde. In Amerika heeft men er eerst goed slag van om een tijd schrift te exploïteeren. Voor ons ligt een prospectus van Wood's Household Magazine, en de uitgever daarvan looft aan de inteekenaren voor het bijeenbrengen van nieuwe abon- nés onder anderen de volgende'premiën uit: voor 40 abonnés eene naaimachine ter waarde van 40 dollars; voor 140 eene vélocipède; voor 450 eene pianino; voor 8 mag men kiezen tusschen de complete werken van Dickens of Walter Scott; voor 2 of 3 krijgt men een abonnement op het dagblad The Tribune of The World; enz. enz. enz: Het blijft niet alleen bij beloften, de premiën worden werkelijk aan de verzamelaars van abonnés gezonden. Ten bewijze daarvan geeft de uitgever in het prospectus de kopieën van eenige brieven van de fabrie kanten die de voormelde premiën afleveren. O. a. schrijven de lieeren Wilson 4' Co., fabriekanten van naaimachines, dat zij „reeds ontelbare machines" als premiën naar diverse, adres sen verzonden hebben. Door deze tour deforce is liet den uit gever gehikt een debiet' van 106,000 ex. te bereiken. Wèl een bewijs dat hij op de hoogte van zijn tijd is en den geest zijner landgenooten kent. To Oldenburg werd den 11 September een familiefeest gehouden, dat welligt liet eerste van dien aard kan genoemd worden sedert de schepping der wereldde heer Fichsken en zijne beide zusters, 80 jaren geleden als drielin gen ter wereld gekomen, vierden in vrolijke stemming den datum van den gemeenschappelijken dag hunner geboorte. Eeu in den staat Wisconsin in Amerika uitkomend dag blad kondigt zijn binnen kort plaats hebbende staking op ae volgende wijze aan„Wij hebben nu niet meer dan één vasten lezer, een achtenswaardig koopman, die zijn leesgeld in win kelwaren en wijn betaalt. De directeur en redacteur van dit door het publiek miskend blad hebben gedurende 14 dagen van niets anders geleefd dan Van zouten haring en van Cham pagne en daar zij nu behoefte aan andere kost gevoelen, zoo moeten zij hun li lad den weg van al het aardsche doen in slaan. - Generaal Garibaldi treedt op als romanschrijver. De lieeren Cassell te Londen geven zijn werk uit, dat op fei ten berust, en uitvoerig den socialen en kerkelijkcn toestand van het modei'ne Italië bespreekt. Deze tendeuz-roman van den bewoner van Caprera zal waarschijnlijk de algemeene aandacht trekken. In den Indépendcint du Centre leest men de volgende, door een Jezuit gegeven verklaring van de asbe- weging der aarde: Zij draait, de aarde, maar niet volgens de wetten van Copernicus. Neen: in haar binnenste is lie* helle vuur; en de verdoemden, die de hitte van de vlam trachten te ontvlieden, springen voortdurend met alle magt tegen de wanden aan, en doen zóó den bol rondwentelen, als een eek horentje zijn kooi. Een groenteverkoopcr te Parijs, even als zoo vele andere, partij willende trekken van de sensatie, door de moord te Pantin te weeg gebragt, heeft aardappelen en uijen uitgestald met het opschrift„Gegroeid op den ak ker van Pantin." Ook worden reeds zakdoeken verkocht voor 60 centimes het stuk, waarop het moordtooneel is afgebeeld. Een Engelschman en een Amerikaan spraken over wed rennen en paarden. De eerste vertelde, dat het beroemde renpaard Eclipse in eene minuut eene Engelsche mijl af legde. „Dat is ook wat," zei de Yankee, „onze gewone rij paarden loopen nog veel sneller. Ik bewoon een buiten bij Philadelphia en als ik des morgens naar de stad rijd, kan zelfs mijn schaduw mij niet bijhouden. Zij komt gewoonlijk ander half minuut later dan ik zelf op mijn kantoor aan. Eens was mijn paard ongesteld en om het weer in orde te brengen, draal- cle'ik eenige malen om mijne fabrieken rond. En denk eens aan sir! het beest liep zoo hard, datik den geheelen tijd mijne scha duw voor mij had en tweemaal in gevaar was mij zeiven te overrijden." AURORA. Gisteren avond gaf de rederijkers-kamer Aurora bare eerste openbare opvoering voor dezen winter, zooals ik hoop het teekeu voor haie zusters, (de kamer Vondel en de Zang- vereeniging,) om uit den slaap te ontwaken. Ik ben niet geroepen om de losse voordragten of de uitvoering van het blijspel Signor Gnrabinelli te beoordeelen, en waartoe ook gecritiseerd is de een ai gelukkiger dan de ander in de opvatting van zijn rol, al de opgetredenen hebben blijken van goede studie gegeven. De trouwe opkomst van het publiek heeft getoond, dat de pogingen der ka mer op prijs gesteld worden en de leden zich niet te ver geefs inspannen, om de burgerij een avond van aangename ontspanning te bezorgen. Ik durf genist voor die velen, die zoo hoogst voldaan de zaal verlieten, het woord op vatten, om den medewerkenden openlijk dank te betuigen voor hunnen geofl'erden tijd en moeite, waardoor een regt genoegelijken avond werd doorgebragt en er ook de wensch bijvoegen, dat zij steeds met lust en ijver mogen bezield blijven, om ons nog menigmaal op dergelijk genot te onthalen. G. M.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3