(Per Telegraaf.) Het verslag der tweede kamer over de Indische begrooting is vrij ongunstig. Het behelst vele klagten over het laat indienen, de gebrekkige inrigting en toelichting, de liooge cijfers, het gemis van bezuiniging, de afwezigheid der gewenschte blijken van een ernstig stre ven naar vermeerdering van inkomsten en nog velerlei andere bedenkingen, ook de vaste bijdrage aan het moeder land, in den nu nog gekozen vorm heeft schier bij niemand bijval gevonden. Het verslag bevat ook eene aanmoediging om meerdere producten, zoowel suiker als koffij op Java te verkoopen. In verband met den diensttijd der omliggende kantoren is, te rekenen van 10 dezer, de beperkte Zondagdienst der rijkstelegraaf-kantoren alhier en te Zierikzee gewijzigd en uitgebreid. Deze kantoren zullen voortaan op Zon- en daarmede gelijkgestelde feestdagen open zijn van 8 tot 9 ure voormiddags en van 2 tot 5 en 7 tot 9 ure namiddags. Wij hebben ontvangen de staten van de in-, uit en doorgevoelde voornaamste handelsartikelen gedu rende de maand Augustus jl.; belangstellenden kun nen als naar gewoonte op ons bureau van dezelve inzage erlangen. Naar men verneemt zal Z. K. H. prins Alexander, namens Z. M. den koning, den 18 dezer de inter nationale tentoonstelling te Amsterdam sluiten en aan de bekroonden de hun toegekende onderschei ding uitreiken. Morgen zal voor het provinciaal geregtshof te Middelburg de zaak worden behandeld tegen J. B. Raupe, thans aldaar gedetineerd en beschuldigd van valschheid, gepleegd in een geschrift van koop handel, door verandering van feiten die dat geschrift moest inhouden en het zich bedienen van dat valsohe stuk, alsmede aan misbruik van vertrouwen, een en ander ten nadeele van zijn meester, den heer J. H. C. Kakebeeke alhier. Zeventien getuigen zijn in deze zaak opgeroepen jhr. mr. J. W. M. Schorer is den beschuldigde ambtshalve als verdediger toegevoegd. De hooge raad (kamer van strafzaken) heeft het beroep in cassatie van Jacob de Vletter tegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Zuidholland verworpen. Uit Rotterdam wordt van 11 October gemeld: Wij hadden bijna het verlies van den wakkeren tooneeldirekteur en talentvollen tooneelspeler Victor Driessens te betreuren gehad. Rij het aan boord gaan, heden middag te 12 uren. van de staatsspoorweg- boot, viel de heer Driessensdoor het afwijken der loopplank, in de Maas, en werd niet dan met veel inspanning gered. Hij was echter in staat met zijn gezelschap de reis naar Dordrecht te vervolgen. Men schrijft aan Het Noorden uit Hoogeveen Eenige vrienden van vooruitgang en beschaving in de omstreken dezer plaats hebben het voornemen opgevat om kleine goedkoope en populaire geschrif ten over allerlei onderwerpen, onder de bevolking aldaar te verspreiden, ten einde daardoor den lust tot lezen en weten optewekken of te verlevendigen. Wel is waar is het hun bekend, dat er al ver schillende blaadjes voor 't volk worden uitgegeven, o. a. door den vriend van armen en rijken, maar zij willen iets leveren dat meer regtstreeks met den aard, de levenswijze en den graad van ontwik keling van hunne lezers overeenkomtietsdat binnen de bevatting en den gedachtenkring van die streken valt. Wij juichen die onderneming ten zeerste toe. Meer en meer doet zich toch de be hoefte gevoelen aan verlichting, aan ontwikkeling ook onder de massa des volks. En zal daarin voor zien worden, dan moet men de menschen aansporen tot lezen, op dat ze zelf leeren onderzoeken, zelf leeren oordeelen, en alzoo niet langer ten speelbal verstrekken van kwakzalvers en bedriegers, die zoo gaarne op de domheid en lichtgeloovigheid der menigte speculeeren. Het lezen is zulk een nuttige kunst. Een be roemd man zegt ergensa. b. c. is de sleutel tot alle kennis, en wij gelooven, dat hij gelijk heeft. Bovendien is het ook een rijke bron van genot. Menigeen wordt door het lezen van een mooi boek te huis gehouden in zijne uren van uitspanning, welke uren hij anders welligt buitenshuis in aller hande kostbare vermaken, waardoor niet zelden de rust en 't geluk van 't gezin wordt opgeofferd, zou doorgebragt hebben. Als de zaak, welke die Hoogeveensche volksvrien den op zich genomen hebben, bijval vindt, dan ge looven wij, dat er veel goeds van te verwachten is. Sedert eenige dagen worden de paarden in de environs van Enschedé door Almelosche slagers weder opgekocht. In die stad kochten zij een oud dier, dat geen tanden meer had, maar nog al goed in het vleesch zat, voor ongeveer 50. Een Hongaarsch journalist schrijft, dat de pho- tografie, die thans als de beeldtenis van Traupmann wordt verkocht, en bij het groote publiek zooveel debiet vindt, niet anders is dan de photografie van den bekenden Hongaarschen staatsman Deak. Deze zal zich zeker wel weinig gevleid voelen, door het gebruik dat men van zijn gelaat heeft gemaakt. Vooral niet, wanneer hij hoort hoe het volk tot elkander zegt: hij had er juist een kop voor." De Pall Mall Gazette deelt eene gebeurtenis zonder wederga mede. Te Rochester werd laatst leden Vrijdag ingebroken door een bejaard man, terwijl zijne twee helpers buiten bleven. Hij brak een paar kasten open, maakte zich meester van het baar geld, een paar horologiën en kettingen, toen de bewoners van het huis een zwaren slag hoorden. Zij gingen naar boven en vonden den misdadiger dood op den grond, met zijn roof nog gedeeltelijk in de hand. Een beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Als gebruikelijk deed de regterlijke autoriteit eene lijkschouwing en hare uftspraak luide: gedood door Gods hand." De photografie van den dief wordt bij duizenden verkocht. UITTREKSEL uit het Verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten, in de zomervergadering van 1869. Vervolg. HOOFDSTUK XIII. LANDBOUW EN VEETEELT. Algemeene toestand. De algemeene toestand, vooral van den landbouw, heeft over het algemeen weinig te wenschen gelaten, immers zoo al de opbrengst van de meeste vruchten niet overtrof of gelijk stond met die der gunstigste van de laatste 10 jaren, was dit toeh het geval met de hoedanigheid, een gevolg zoo van den gelijkmati- gen opgroei en aanslag als van de goede weersge steldheid bij het inzamelen. De uitzondering, wat de opbrengst betreft, beperkte zich tot de boekweitde boonen en vooral de gras landen. De toestand der laatsten, waarbij nog kwam gebrek aan goed drinkwater, werkte op den veestapel ongunstigofschoon daaronder geene buitengewone ziekten zijn waargenomen, afgescheiden van een geval van longziekte. Dit een en ander en de redelijk goede prijzen, die van de meeste vruchten zijn kunnen gemaakt worden, geven den landbouwer redenen om tevreden te wezen. Maatschappijen tot bevordering van den landbouw. Tentoonstellingen. Eene maatschappij tot bevordering van den land bouw en de veeteelt bestaat in dit gewest sedert 1843. In de verschillende deelen der provincie zijn afdee- lingen dier maatschappij met een aantal leden. De maatschappij hield de algemeene vergadering en eene tentoonstelling op den 1 5,16 en 17 Junij te Tholen. Voor de tentoonstelling waren prijzen uitgeloofd voor paarden voor den landbouw voor runderen schapen en varkens en voor werktuigen en gereed schappen voor den landbouw. De tentoonstelling was goed bezet en werd door vele belangstellenden be zocht. Invoer van nieuwe gewassenwerktuigen en veerassen. Van den invoer van nieuwe gewassen vinden wij niet anders vermeld, dan dat vele landbouwers, ter verandering van zaaigraan, Engelsche en Australische tarwe bezigen en daarvan goede uitkomsten hebben gehad. Onder de verbeteringen welke zijn waargenomen behoort het aanschaffen van zaai- en snijmachines, graanmaaijers en meekrapdelvers, ook van scharige ploegen en van eene spadeploeg; voorts van dorsch- machines, waaronder een door stoom gedreven, waar van het gebruik niet wordt geroemd, daar van het graan veel verloren ging en het stroo onbruikbaar was voor dekstroo. Toepassing van nieuwe uitvindingen. In bijna al de deelen der provincie worden gron den droog gelegd; in 1868 tot eene bekende opper vlakte van 66 hectaren, als: onder de gemeenten Graauw 8, Stoppeldijk 45, Kloetinge 6, Nieuw- en St. Joostland 7tewijl uit andere gemeenten mede van drooglegging wordt melding gemaakt zonder op gave van de oppervlakte. De aanleg van kunstweiden met stalvoedering neemt toe, waardoor eene rijke mestvaalt verkregen wordt. Ten gevolge van de droogte gedurende den zomer, is er veel gedolven, waardoor waterleidingen zijn ver beterd, mestspecie is gewonnen en te lage landerijen zijn verhoogd. Verder is ons van de toepassing van nieuwe uit vindingen niets gebleken. Misgewas en verlies van oogsten door onweder enz. Uit enkele gemeenten wordt gewaag gemaakt van het mislukken der boekweit, ofschoon toch nog mins tens 10 hectoliter per hectare aldaar is geoogst en in 't geheel in de provincie 1718, tegenover 2122 gemiddeld in de laatste 10 jaren. Totaal misgewas en verlies van oogsten, door een of ander ongeval, hebben niet plaats gehad. Schadelijke dieren. In zeer enkele gemeenten klaagt men over de luis in de paardeboonenoverigens vernamen wij van schadelijke dieren niets. Ziekte der gewassen en van het vee. De gewone aardappelen-ziekte heeft zich alweder, doch in mindere mate dan vroeger, vertoond. De warme zomer heeft evenwel een ander kwaad teweeg- gebragt, namelijk het doorgroeijen, waardoor de oor spronkelijke knol voor de consumtie ongeschikt werd, terwijl de niewe vrucht zich niet genoeg ontwikkelde om daarvoor dienstbaar te wezen. Onder het vee heeft geene buitengewone ziekte geheerscht, behalve een geval van longziekte. Tuinbouw en bloemisterij. Tuinbouw, waarbij kan gedacht worden aan den verkoop van de opbrengst, heeft alleen plaats in den omtrek der grootere gemeenten; overal elders ge schiedt zulks alleenlijk voor eigen gebruik, en een zeer groot deel der tuinen wordt dan nog voor de aardappelenteelt aangewend. De langdurige droogte en hitte is voor den tuin bouw zeer nadeelig geweestin een kort tijdsbestek waren alle voortbrengselen voor de comsumtie ge schikt, en was er betrekkelijk overvloed, om weldra door schaarste te worden vervangen. Bloemisterijen, van zoodanigen omvang dat daarbij aan handel kan gedacht worden, zijn in de provincie niet aanwezig. Boomkweekerijen en houtteelt. Boomkweekerijen hebben alleen op kleine schaal plaats en zeer enkel, om daarvan een bedrijf te ma ken. De kweek is niet ongunstig geweest. Insecten hebben het jonge hout geen nadeel toegebragt. De houtteelt vermindert jaarlijks, Het minder ge bruik van hout als brandstof, en daardoor de min dere vraag en achteruitgang van de waarde, zijn, met de meerdere waarde welke aan bouwland wordt toegekend, oorzaken, dat de houtteelt afneemt. HOOFDSTUK XIV. JAGT EN VISSCHERIJ. De drooge zomer van het jaar 1868 was gunstig voor de teling van het klein wild, zoodat daar, waar genoegzaam wild van het vorige jaar was overge bleven, eene voldoende hoeveelheid werd aangetroffen. De staat van het jagtveld was over het algemeen gunstiger dan in 1867. Omtrent de jagt op de hazen en patrijzen zijn de bij ons ingekomen berigten uiteenloopendmeer- endeels gaf die jagt gunstiger resultaten dan in het voorgaande jaar. Houtsnippen werden in geringer getal dan de beide voorgaande jaren aangetroffen. Waterwild werd over het algemeen weinig gevon den, doch in Schouwen werd die wildsoort in over vloed gezien. Wat het toezigt op de jagt aangaat, deelen wij mede, dat het, volgens bij ons ingekomen mededee- lingen, als te gering is te beschouwen, zoodat de overtredingen der jagtwet en meer bepaaldelijk het stroopen en strikken toenemen. Het getal bekeuringen wegens overtreding der wet en verordeningen op de jagt bedroeg: in het le arrondissement 42; in het 2e 41 en in het 3e 47. Even als in het voorgaande jaar waren in deze provincie slechts 13 bezoldigde rijks-veldwachters, en dat wel vijf in het eerste, even zooveel in het tweede en drie in het derde regterlijke arrondissementei- waren 20 onbezoldigde rijksveldwachters, opzieners der jagt en visscherij, in het eerste, 28 in het tweede en 4 in het derde arrondissement aanwezig. Wegens overtreding der wet en verordeningen op de visscherij hebben 185 bekeuringen plaatsgehad, als in het lste arrondissement 71, in liet 2de 39, in het 3de 75. HOOFDSTUK XV. NIJVERHEID, HANDEL EN SCHEEPVAART. De visscherij binnengaats, zijnde die, welke op de Schelde en Zeeuwsche stroomen wordt uitgeoefend, bepaalde zich weder hoofdzakelijk tot het rapen of vangen van oesters, mosselen, garnalen en sardijn. Burgemeester en Wethouders van Bruinisse schat ten de garnalenvangst op 119000 kilogrammen, de prijs op 2,50 a f 3 per mand. Voor de visschers van Tholen was de oestervangst, wat de hoeveelheid betreft, beneden het middelma tige, doch de oesters waren van eene goede hoedanig heid. Op de onder Yerseke liggende bank waren als 't ware geen oesters die de maat hadden, doch er was onnoemelijk veel zaad. Het gemeentebestuur van Bruinisse schat de op brengst op nagenoeg 200000 stuks, bij eene prijs van 25 per duizend. De mosselvangst leverde voor de Thoolsche vis schers, die eene bank in concessie hadden, gunstige uitkomsten opdoch die vischsoort liet, wat de hoe danigheid betreft, in het najaar veel te wenschen de prijs der mosselen bedroeg te Bruinisse 75 cents per ton, de vermoedelijke opbrengst 40000 ton; te Clinge werd dezelfde prijs bedongen bij een opbrengst van 20000 ton; de opbrengst werd te Graauw op ruim 10000 ton geschat. Van Philippine is mede te deelen dat de mosselhandel van Junij af tot Novem ber bijzonder druk en de kwaliteit uitstekend was, terwijl de prijs der mosselen in het najaar tot na genoeg de helft daalde, zoodat die gemiddeld afwis selde van 1,41 tot 0,94 per tonde vangst wordt begroot op 45000 ton. Een vijftigtal personen van Clinge vonden hun be staan weder in het opvangen van kreukelende op brengst wordt gezegd beter te zijn dan in het voor gaande jaar en bedroeg 325 ton; grootend eels werd die viseh voor 5 per ton te Antwerpen verkocht. De ansjovis-visscherij werd door 6 visschers van Clinge uitgeoefendde vangst was zeer gering en bedroeg slechts 8 ton, terwijl als prijs 150 per ton is opgegeven. De Thoolsche visschers hebben als 't ware geen ansjovis gevangen, waardoor de prijs aanzienlijk was. De volgende raadsbesluiten, betrekelijk het houden van markten, werden o. a. door ons goedgekeurd; als:

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2