BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. HOOFDSTUK X. Rijksmiddelen. De opbrengst der rijksbelastingen over 1867 was als volgt: De grondbelasting met rijksopeenten 696,960,01. Personelebelasting n n - 403,459,38». Patent u u - 132,512,37. Rijksaccijnsen - 659,929,45. Regten, gelden enz- 70,027,09. Zegel, registratie, hypotheek en successie- 575,400,80*. Waarborg op goud en zilver - 1,269,75. Domeinen 490,742,77*. Wij maken nu melding van de adressen met be zwaren over den aanslag of verzoek om ontheffing of teruggaaf van betaalde directe belastingen, die ge durende het jaar 1868 zijn ingekomen. Ten aanzien van de grondbelasting, beliep het getal 89, waarvan 69 gegrond en 14 ongegrond zijn bevonden en 6 nog in onderzoek aanhangig zijn. In den loop van 1868 zijn door ons geeue aan giften om vrijdom van lasten en regten ter zake van drooggemaakte of ingedijkte gronden, naar aanleiding van de wetten van 6 Junij 1840 (St.bl. no. 17) en van 5 Mei 1859 (St.bl. no. 26), behandeld, maar alleen drie aangiften volgens art. 12 der eerstgenoemde wet, om tijdelijken vrijdom van grondbelasting, we gens stichting van gebouwen op ingedijkte gronden. Er is echter geen 15jarige vrijdom, zoo als bedoeld werd, of toegekend kunnen worden, omdat geble ken is, dat er van eigenlijke stichting geen sprake kon zijn, maar alleen van bijbouw van gebouwen, waarvoor reeds vroeger over de jaren 18601874 tijdelijke vrijdom wegens stichting is toegekend, waarin de latere bijbouw dus van zelf deelt. Van de 139 bezwaarschriften wegens de personele belasting ingekomen, zijn 16 van de hand gewezen, en werd op 77 gunstig beschikt; 45 zijn nog in on derzoek aanhangig, terwijl 1 reclamant van zijn in geleverd bezwaarschrift heeft, afgezien door 't in te trekken. Van die bezwaarschriften betroffen 72 de afschaf fing of het buiten gebruikstellen van paarden, vóór 1° November van het dienstjaar; 7 ledig gestaan heb bende huizen; 60 te hoog aangeslagen, waarvan 15 door verkeerden aanslag ten kohiere en 45 ten ge volge van eigen aangifte of gevraagde schatting, welke laatsten, volgens de bestaande verordeningen, dooi den commissaris des konings zijn beslist. Ten aanzien van het patentregt beliep het getal ingekomen bezwaarschriften 71op 34 daarvan is gunstig beschikt; 23 zijn ongegrond bevonden en dus afgewezen, terwijl 14 nog in onderzoek aanhangig zijn. Onder de aangegeven beslissingen zijn er, volgens de bestaande verordeningen, 4 door den commissaris des konings genomen, op verzoeken om afschrijving van patentregt, ten name van overledenen wier za ken door hunne erfgenamen niet waren voortgezet. Wordt vervolgd). De Septemberfeesten in de hoofdstad van Belgie zijn geëindigdde vreemdelingen hebben reeds voor een groot gedeelte Brussel verlaten en langzamerhand komt de Sennestad tot zijn normalen toestand terug. Maar thans komt de groote zaak, die zich gewoonlijk in den nasleep van ieder feest bevindt het deficit. Er is een te kort van 450,000 francs en om dit, althans gedeeltelijk te dekken, heeft de feestcommissie in het station van den Zuider spoorweg een eoncert-promonade gegeven. Of het zal helpen Eigenlijk moet men vragenwaartoe dienen nog de Septemberfeesten? En: zijn zij in onze dagen, nu men algemeen spreekt van verbroedering der volken, van banden, die de natiën aan elkander hechten, geen parodie! Bovenal, in Belgie, waar weder woorden opgaan van: één met Nederland, neen, Nederland zelf te zijn. En hoedanig zijn zij ontaard, die Septemberfeesten! Oorspron kelijk eene mis, een lijkdienst, ter gedachtenis van de in den vrijheidskamp van 1830 gevallenen, werd zij, toen deze de glans der nieuwheid en dus der aantrekkingskracht verloren had tot een joel- partij, waartegen de luidruchtigheid der Brussel- sche kermis niet meer opkan, ja, wier schittering door haar getaand is. Mogten ook in België de oude veten vergeten zijn, en het Septemberfeest van 1869 het laatste wezen, wat van dien aard gevierd is! De hoop op de zegepraal der liberale beginselen in Frankrijk is zeer verminderd. De toekomst liet zich zoo schoon aanzien, en eensklaps vertoont zich een donkere wolk aan den politieken horizont. De keizer is weder de oude, besluitelooze sphynx geworden, ja, wat nog meer is, in strijd met het voorschriftdergrond- wet, dat dé bij,eenroeping van het wetgevend ligcliaam in October wil, is de opening der wetgevende ver gadering eene maand verdaagd. Nu wordt wel in de officieuse regeringsbladen dat uitstel toege schreven aan den wensch des keizers, om die ope ning te doen vergezeld gaan van de mededeeling, dat er eene algemeene ontwapening op handen is, tot welks tot stand brenging nu nog de pogingen niet gelukt zijndoch men kent het stelsel van Napoleon. En met die wetenschap kan men niet anders, dan instemmen met de liberale bladen, dat de regering het spoor verlaat van den weg, die zij kort geleden betreden had. Men zegt dan ook, dat, ware de keizer niet zoo ernstig ziek gewor den, en had de vrees voor zijn sterven er hem, met het oog op zijne dynastie niet toe gedrongen, de consessien tot invoering van hervormingen, de algemeene amnestie en wat er meer geschied is, nog onder de vrome wenschen zouden behooren. Ja, men verhaalt zelfs, naarmate de keizer in be terschap toeneemt, het plan bij hem sterker wordt, om. de concessien weder in te trekken, of, juister uitgedrukt, de wet op de concessien niet uittevoe ren. Arme mandie slechts in het aangezigt des doods de liberaliteit huldigt en den liberalen zin van zijn volk te gemoet komt, maar dien weer wil onderdrukken, zoodra het roer van het schip van staat weder wat vaster door hem kan beheerscht worden. Toch zal hij moeten bukken voor den geest des vooruitgangs; het ontwaakte politiek le ven eischt van Napoleon de invoering van het con stitutioneel regeringsstelsel in den verheven zin van het woord. Geeft hij die eens gehoor, dan is zijn dynastie waarschijnlijk gewaarborgd voor de toe komst; doet hij het niet dan zal de stroom, tegen wie hij wil inwerken, hem voeren naar den afgrond. Wie zal koning van Spanje worden? Nog altijd is dat de onbesliste vraag van den dag. Mag men de laatste berigten geloovèn, dan zouden de minis terraad en de regent thans definitief besloten heb ben, den hertog van Genua als candidaat aan de cortes voortestellen. 'Zelfs hééft men reeds een naam voor hem gevonden,„Want Thomaszoo als hij heet, klinkt niet voor een Spaanschen vorst. Hij zal dus, volgens die berigten, den troon beklimmen onder den naam van Albert I. Wij deelen echter dit alles onder reserve mede, want uit het land der Pyreneen wordt morgen tegengesproken, wat heden ten plegtigste als onloochenbare waarheid verbreid wordt. Daarbij moet men niet vergeten, dat de onlusten binnenslands en de zaken op Cuba de zor gen der regering in hooge mate inroepen. De vorst van Roomanie heeft op zijne reis door Europa ook Brussel bezocht en is daar met konink lijke eer ontvangen. Zijn togt doet wel eenig- zins denken aan den togt, die onlangs den on derkoning van Egypte deed, en die het geschil met Turkije voor deze ten gevelge had. Roumanië is ook de opperheerschappij der Porte moede en zijn vorstKarei J, zou zich gaarne van de banden die hem aan den grooten, maar zieken, heer binden, verbreken, omdat zij de ontwikkeling van zijn land in den weg zijn. De vorst is van Brussel naar Parijs vertrokkenwaar hem eene even luisterrijke ont vangst wachtte. Uit Oostenrijk wordt een nieuw kloosterschan daal gemeld. Trouwens, deze schandalen schijnen nu eenmaal mode geworden. Volgens de Neue Freie Preste is te Linz, bij de reparatie der zoo genaamde collegie-kaserne (vroeger een jezuiten klooster) in een kist, het lijk gevonden van een jezuitdienaar de omstandigheden te oordeelen, den folterdood moet gestorven zijn. De beenen waren gebroken en de handen kruisselings ge ketend. De ""burgemeester 'eii dé gemeente secre taris waren spoedig op de plaats der ontdekking tegenwoordig en het noodige onderzoek werd da delijk ingesteld. Wat de politieke toestand van dit land be treft, al de landdagen zijn vergaderd. De groote zaak, die aan hunne beraadslagingen wordt onder worpen, is de hervorming van het kiesstelsel. Men verwacht", dat, moge de Czechen zich er al tegen verklaren, de Duitschers zich ten gunste van de invoering der regtstreeksche verkiezingen zullen verklaren. Wat de Polen zullen doen, zal de tijd leeren. De politiek staat in Pruissfn stil. Zelfs de ministerraden worden niet gehouden. De minister van binnenl. zaken is naar Varzin vertrokken, om een onderhoud te hebben met graaf von Bismarck ten aanzien van de ophanden zijnde opening der landdagen en de gedragslijn, door hem, bij afwe zigheid van den premier, te volgen. En de minister van eeredienst is met verlof. Wij moeten ons dus met de hoop op weldra beter" vergenoegen. Als een staaltje van de kleingeestige en onwaar dige handelingen van bestuursmannen tegenover de ingezetenen der geannexeerde landen, kan het vol gende dienen. Een modemaakster te Ulsar in Han nover had op den 21 Sept. jl. den geboortedag van den exkroonprins, Ernst August in haren kleinen winkel wat meer witte en geele linten, bloemen en andere dergelijke voorwerpen ten toon gelegd. Tot haren grooten schrik verscheen reeds des mor gens te 10uur een gendarme, met een brief van den »amtshauptmaun"waarin stond, dat zij met 10 thalers was beboet, en met bedreiging dat, zoo zij het nog waagde', zulke voor de koninklijke ma jesteit beleedigende demonstratiën te doen, zij stren ger zou worden gestraft. De koning van Denemarken heeft den rijksdag geopend met eene rede, waarin ook de aangelegen heden van Sleeswijk niet vergeten werden. Koning Christiaan zeide overtuigd te zijn, »dat hetgeen Deensch is en Deensch blijven wil, op nieuw met Denemarken zal worden vereenigd." En al wilde Pruissen nu nog van geen onderhandelen weten, zijne overtuiging, »wat aangaat de eischen, die de regtvaardigheid en het welbegrepen belang van de beide staten kunnen stellen, is zoo onwrikbaar," dat hij de verwachting blijft koesteren, »dat een maal bij de Pruissische regering dezelfde inzigten de overhand zullen behalen, welke tot eene oplos sing zullen leiden, die den- grondslag moet worden van duurzame vriendschap tusschen Denemgxken en den Duitschen bond." De stilstand in de katoendistricten van Enge land heeft den strijd over [de voor- en nadeeleü van den vrijen handel weder doen herleven. Daarbij is ook het vraagstuk der arbeidersvereenigingen ter sprake gebragt, en de Times betoogt, dat de arbeider, die zijn makker beletten wil, om zijne arbeidskrachten, tegen een hem toereikend voor komenden prijs ter markt te brengen, een voor- scander is van de beschermende regten van het reinste water. Die vereenigingen toonen dus den grootsten tegenstand van het stelsel van vrijheid en van vrijen handel. De raad der gemeente Grosswar'dein lieeft alle scholen tot neutrale scholen verklaard; en alle subsidien aan klooster- en sectescholen ingetrokken. Volgens de Gazette de France heelt de keizerin een koffer vol aecoratien medegenomen voor het personeel van het eskader in de Levant, voor de hooge ambtenaren te Konstantinopel en te Kaïro, voor de ingenieurs van het kanaal, en eindelijk het grootkruis van het Legioen van Eer voor Ferdinand de Lesseps. In een logement las men op de prijskaart het volgende„wegens den lioogen prijs van alle vieeschsoortenzal het gebraad uit groenten bestaan." Op de Place Bellecour te Lyon werd onlangs een heer te middernacht, op de volgende zeer be leefde wijze aangesproken: „Mijnheer zoudt u misschien de buitengewone goedheid willen hebben mij iemand aan te wijzen die in staat zou zijn mij twee sous (een dubbeltje) te leenen?" „Zeer gaarne," antwoordde de aangesprokene, niet een ernstig gezigt. „Ik ben overtuigd dat gij het best doet u met volle vertrouwen aan een onzer credietinstellingen te wenden. Tegen behoorlijken waarborg zal zeker ieder derzelven u het verlangde crediet bereidwillig verlecnen". „Zeer verpligt," zegt de niet af te schrikken vreemdeling, „doch zijn de instellingen die u zoo vriendelijk waart mij aan te hevelen, thans gesloten, terwijl ik er het meeste be lang bij heb, nog vóór morgen ochtend in het bezit van het kapitaal te komen. UEd. zult toch niet twijfelen aan mijne verzekering dat ik, zonder twee sous, op de straat moet sla pen." Liet verlangde bedrag werd hem terstond uitbetaald. -Het volgende koddige voorval had dezer dagen te Kampen plaats. Een boer kwam hij een der apotliekeis, ten einde daar een preparaat te bestellen, doch wensclite hierop zoo lang te wachten, tot het in gereedheid was gebragt; terwijl de apotheker zich naar binnen in de kamer begaf, had de boer de aardigheid zijn vinger nat te maken en die in eenig poeder te doopen, 't welk op een papiertje op de toonbank lag dit likte hij op eene heimelijke wijze opde apotheker dit van binnen ziende, liet hem ongestoord voortgaan, met het poeder dat niets anders dan witte suiker was op te likken tot het bij na verdwenen was. De apotheker in den winkel terugkomende, vroeg aan het zoetkaauwerig boertje: de politie is hier toch niet geweest? Wel neen, antwoordde de boer, maar hoe vraagt gij dat zoo Wel ik had daar zoo even een papiertje met rot tenkruid liggen en dat mag ik niet voorhanden hebben; nu dacht ik soms dat de polite er wat afgenomen had, omdat ik zie dat de voorraad erg verminderd is. De-boer riep in angst uit: o! mijnheer, help mij help mij! ik heb het opgelikt, geef mij gaauw wat dat ik aan het braken kotn, anders moet ik sterven! De apotheker, bijna zijn lachen niet langer in kun nende houden, bezorgde hem dan ook spoedig een middeltje, voorzien van het noodige Engelscli zout en liet hem dit, tot straf voor zijn snoeplust, naar apothekers gewoonte betalen de arme stumper was dan ook niet buiten de stad, of de wer king van dit recept begon in ruime mate. Eierkelijke zaken. Ds A. 11. de Hartogh, predikant te Rotterdam, lieeft voor het beroep naar Cortgene bedankt. V erlïioopiïig"en. 4 perceelen bouwland in den Goesschen polder waarvan de 3 eerste ter grootte van 7,03,30 ellen, voor ƒ1461 per bunder en het vierde groot ,96,10 ellen, voor ƒ1480 per bunder. MAAÏ2 KTBEKIGKIVEIN PER TELEGRAAF. Amstep.damsche Beurs, prijscourant der eïfecten. DONDERDAG DEN 7 OCTOBER 1869. Nederl. Werk. Schuld 2 53» 4. Spanje2y4 26»/, 6. Portugal, 1853 3 33 Vs. Rusland, 1860 4V) 82 Id. 1867 4 66. Id. Spoorwegen 5 f 227 V4. Id. Poti-Tiflis 5 83''9. Oostenrijk, Papier 5 Mei 47a'4. Id. Zilver 5 Januarij 65'/,,. Id. Loten 1864 111 >/4.. Turkije, Algem. schuld 5 41 y». N.-amerika, 1885 6 87»/,«.- COUPONS. Metalliek Papierf 20,24. Id. Zilver24,40. Div. id. 11,90. GRAANBERIGTEN. GOES, 5 October 1869. Jarige TARWE ƒ11,40 a ƒ11,70; nieuwe DITO ƒ7,90 A ƒ8,75. Nieuwe ROGGE ƒ7,25 a ƒ7.50. Winter GERST ƒ5.75 A ƒ6,50. Zomer GERST ƒ5.50 a ƒ6,—- HAVER ƒ3,75 a 4,50. Groene ERWTEN ƒ8,50 a, ƒ9,—. PAARDÉNBOO- NEN ƒ7,75 5 ƒ8. MEEKRAP. Racine ƒ24 '/2 a 25,handel berperkt door te hooge vraagprijzen. Onberoopde nog niet verhandeld. Prijzen nominaal ƒ29,a 291'.. BOTER 1,30 A f 1,44 het ned. u*. EIJERS 3,60 de 100 stuks. AMSTERDAM, 6 October 1869. GRANEN Stil. AARDAPPELEN. Zand ƒ3,— A f 4,40. Geldersche Stoele- matters ƒ2,50 ƒ2,60; ronde Wolkammers ƒ1,80 2,10; Zeeuwsehe Jammen ƒ3,A ƒ3,30 Zeeuwsche Fransche Jam men 1,80 A f 1,90Friessche 2'a t 2,30Groningers ƒ1,75 A ƒ1,80. LONDEN, 6 October 1869. Markt, stil gestemd. Prijzen nominaal onveranderd. VEEMARKT TE LONDEN 4 October. Aangevoerd 4621 runders206 kalvers, 14.705 schapen en 119 varkens, voor puike runders en kalvers werd ruim 88 cent voor dito schapen 90 cent en voor dito varkens nage noeg j 1,per Nea, tt* schoon aan den haak betaald. ADVERTENTIEN. y Bevallen van een ZOON J, W. H. MULLER- Rogge. Goes, 6 October 1868. Heden overleed, tot diepe droefheid" van mij, mijne kinderen en behuwd-kinderen mijn geliefde echtgenoot, de Heer D. JOHANNÏSSEN, in den ouder dom van ruim 60 jaren-. Goes, Wed. D. JOHANNÏSSEN,. 6 October 1869. Geb. Brandenburg..

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3