bij gewoon laag water- en op de merkenRitthem even bezuiden een boschEene boerenschuur in het Nieuwland tegen den Westkant van een wagenhuis. Het wetsontwerp tot wijziging der wet van 28 Juni 18G4 Staatsblad No. 100) regelende bet arm bestuur, strekt hoofdzakelijk tot afschaffing van het thans vigerend stelsel dat voor de burgerlijk bedeelden de geboorteplaats tot domicilie van on derstand geldt, terwijl alsnu het beginsel wordt aangenomen, dat de arme zal worden ondersteund door en ten laste van het bestuur der gemeente waarin hij zijn werkelijk verblijf houdt, alzoo de plaats waar hij zich bevindt op het oogenblik dat behoefte aan ondersteuning ontstaat. Men schrijft uit s Gravenhage aan het Han delsblad dd. 2 October. Hier ter stede toonen de onderwijzers groote belangstelling ten aanzien van het schoolverbond, welke grondslagen weldra te Utrecht onder leiding van de heeren Harting zul len besproken worden. Heden avond werd in eene buitengewone vergadering der eerste afdeeling van het onderwijzersgezelschap besproken en aan genomen het voorstel om een afgevaardigde naar Utrecht te zenden, terwijl voor acht dagen een gelijk besluit genomen werd in de afd. 's Graven hage van het Ned. onderwijzers-genootschap. De aïgemeene wensch is voorzeker, dat het schoolver zuim, die kanker van ons volks-onderwijs, door aïgemeene medewerking en gepaste maatregelen moge verminderen. (Per [Telegraaf) Volgens een gisteren bij de kamer inge diend" ontwerp, houdende bepalingen omtrent de uitgifte van seliatkist-billettenkunnen zij worden uitgegeven1!>. ter voorziening in tijdelijke behoeften van 's rijks kas, tot een be drag van vier millioen gulden, 2°. tot voorloopige aanvulling of dekking van tekorten op de middelen bestemd tot het goed maken der uitgaven van de Staatsbegrooting. De uitgifte geschiedt^ pari. Wij vernemen uit eene goede bron dat de ko ninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij het voornemen heeft opgevat om eene geregelde di recte stoomvaartgemeenschap tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerka tot stand te brengen, en dat de tegen 11 October opgeroepen buitengewone aïgemeene vergadering hoofdzakelijk ten doel heeft, dit plan aan de goed keuring van de aandeelhouders te onderwerpen. (P. Ct.) Bij de directien der Marine, is, tegen 35 ct. per exemplaar, verkrijgbaar gesteld de Hydrographiscke kaart van de Wester-Schelde bij Bath, (volgens de opneming van September 1868.) Door eenlge werklieden te Enschede worden po gingen aangewend om een onderling pensioenfonds opterigten. De gemeenteraad van Wij he heeft'besloten, met 1 Januarij 1870 de verpligte handdiensten bij de brandspuiten aldaar af te schaffen, en te vervangen door een vast personeel spuitgasten, dat van wege de gemeente voor zijne werkzaamheden zal worden betaald. Uit eene mededeeling van den Belgischen consul- generaal in Peru blijkt, dat de guano voorraad op de Chincas eilanden over drie of vier maanden geheel zal zijn uitgeput, maar dat op verschil lende andere punten van het Peruaansche gebied nog eene zoo groote hoeveelheid van die meststof voorhanden is, dat nog minstens 6 jaren in de consumtie daarvan, op 500,000 ton 'sjaars geschat, voorzien zal kunnen worden Onder den bedoel den voorraad is niet begrepen eene hoeveelheid van 100,000 tonnenop de Loboseilanden voor handen, die van eene mindere hoedanigheid is. bij het afzenden der berigten lagen in de havens der Chincas-eilanden 54, en in die der Cuanape- eilanden 97 schepen in lading. Omtrent den opligter Kamanski meldt men uit Haarlem in dd. 3 October: Voor eenige dagen vervoegde zich hier bij den directeur der hoogere burgerschool een welgekleed en beschaafd Duitscher, die met een brief van een Deenschen graaf voorzien was, waarin twee van 's gravenzoontjes ter plaatsing op de Haarlemsche school werden aangeboden en tevens de uitnoo- diging gedaan, brenger, zoo hij om eenig reisgeld verlegen was, dat te verschaffen. De onderhande ling had een gunstig gevolg en de Duitscher trok met een rijksdaalder af, die hij noodig scheen te hebben om naar den Moerdijk te komen. Vóór hij daar echter nog heenging, vervoegde hij zich evenzoo bij den directeur van 's rijks kweekschool voor onderwijzers, met een dergelijke uitheemsche commissie, en liep er 5 reisgeld op. Daardoor aangemoedigd, begaf hij zich ook naar een paar dames onderwijzeressen, ditmaal denkelijk met het doel, uitheemsche gravinnetjes, in plaats van jon kertjes, bij haar op school te doenmaar, de dames toonden zich minder ligtgeloovig dan de heeren, en gaven als hare meening te kennen, dat hij met zijn reisgeld waarschijnlijk wel uit zou komen. Van Haarlem kwam dezelfde heer ver volgens naar Amsterdam, meldde zich bij den directeur der handelsschool en welligt ook nog elders aan, en wist ook daar eenige reispennin gen 10 naar men zegt magtig te worden. Van Amsterdam vertrok hij naar Utrecht, in de hoop, ook daar zijn niet onvoordeelig handwerk voort te zetten; zijn toeleg mislukte echter, den kelijk omdat men van elders reeds van hem ver nomen had, en hij raakte, in plaats van naar den Moerdijk, in de zekere handen van 't geregt, die nu alle reisgeld voor hem overbodig maken, en hem waarschijnlijk weldra, op minder aangename wijze, met zijn Haarlemsche en Amsterdamsche slagtoffers in aanraking zal brengen. De vrouw van een arbeidsman te Nieuwe Diep, schonk zondag 3 October aan haar echtgenoot twee zoons en eene dochter allen welgeschapen. Moe der en kroost zijn naar omstandigheden welva rende. Belangrijk voor leder t In alle opzigten, voornamelijk in hare betrekking tot de algemeen gezochte Staats-premien-loting, wordt het vertrouwen geregtvaardigd in de soli diteit der firma Adolpli Haas in Hamburg. Het enorm groot debiet en de bekende roijaliteit in haren Staats-Effectenhandel bevelen ten zeerste dit kantoor aan. (Zie Advertentie.) UITTREKSEL uit het Verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Staten, in de zomervergadering van 1869. Vervolg. Ziekenhuizen. Van de hier bedoelde gast- of ziekenhuizen waren, even als in 1866, geen kerkelijke (b) of bijzondere (c) aanwezig, alleen de zoodanige geregeld en bestuurd door of van wege de burgerlijke overheid (a en d.) Van deze waren er, even als in dat jaar, 3 aan wezig, als te Aardenburg, Middelburg en Sluis. Behalve in deze 3 uitsluitend tot opneming en ver pleging van zieken en verwonden bestemde gestichten, werden ook zieken en verwonden verpleegd in de burgerlijke godshuizen te Goes, Veere en Vlissingen, zoo als hiervoren bij de behandeling dier gestichten is opgemerkt. Instellingen ter iverkverschajfing aan behoeftigen, in daartoe ingerigte werkplaatsen. Even als in 1866 waren er 6 van deze instellin gen aanwezig, waarvan 1 burgerlijke (a en d)1 kerkelijke (b) en 4 bijzondere (c). Ze waren aanwezig: de burgerlijke te Aardenburg, de kerkelijke te'Sluis, de bijzondere te Aardenburg, Middelburg, Sluis en Vlissingen. In de burgerlijke instelling te Aardenburg en in de bijzondere te Aardenburg en te Vlissingen is, even als in 1866, niet gewerkt. De aard der werkzaamheden in de overige instel lingen, was in de kerkelijke te Sluis en in de bijzon dere in die gemeente, het vervaardigen van kant, en in de bijzondere te Middelburg het vervaardigen van spijkers, timmer- en ander werk, en het pluizen van touw. Op andere wijze dan in daartoe ingerigte werkplaatsen. Van deze instellingen waren er geen aanwezig van burgerlijken a en d) of bijzonderen aard (c), alleen ééne van kerkelijken aard bin de gemeente Middelburg, even als in 1866. Deze werd bestuurd door eene commissie uit de israëlitische gemeente. Het doel is het aanleeren van ambachten onder de israëlitische jeugd te bevorderen. Omtrent de instellingen ter voorkoming van armoede, die in 1868 in deze provincie hebben bestaan en ge werkt, kunnen wij het volgende mededeelen. Banken van leening. Van deze instellingen waren er, even als in 1867, aanwezig 4, op openbaar gezag daargesteld, als te Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. Verpachte banken van leening zijn niet aanwezig. De bedoelde banken werkten met een kapitaal van f 109639,14, waarvan 23348,97 voor welke geene intrest is betaald, en ƒ86290,17 tegen intrest opgenomen. De bank te Goes werkte alleen met kapitaal, waarvoor geen intrest is betaald, ad ƒ12500. De overige banken werkten met gedeeltelijk rente loos, gedeeltelijk tegen intrest opgenomen kapitaal. Het bedrag van het eerstbedoelde was bij de bank te Middelburg 4000, te Vlissingen 5073,37 en te Zierikzee 1775,60. Dat van het laatstbedoelde was bij de bank te Middelburg 48640,17, opge nomen tegen 5,438Viooo en 4 pCt., te Vlissingen 19250, opgenomen tegen 5 pCt. en te Zierikzee 18400, opgenomen tegen 5,4'4 en 4 pCt. De banken werkten gezamelijk met 463 kapitaal meer dan in 1867. Dat waarvoor geen intrest is betaald was ƒ13, dat tegen intrest opgenomen 450 meer. De intrest tegen welke werd beleend bleef onver anderd als bij de bank te Goes 16 pCt. voor alle pandenbij die te Middelburg 8 pCt. voor panden van 500 on daarboven, 9 pCt. voor panden van 100 tot 500 en 14y,„ pCt. voor panden van minder dan 100; bij die te Vlissingen 12 pCt. voor panden boven de f 200, en 16 pCt. voor panden van 200 en daarbeneden; en bij de bank te .Zierikzee 12 pCt. voor alle panden. Het getal der panden dat in den loop des jaars werd beleend of de beleening er van vernieuwd, be droeg 122239, dat der geloste 121679 en dat der ver kochte panden 1760; 2911 panden minder werden beleend, 488 panden minder gelost, 228 panden meer verkocht dan in 1867. De vermeerdering van het getal der verkochte pan den doet zich voor bij de bank te Middelburg, bij welke ook meer panden werden beleend en gelost. Bij de bank te Goes werden minder panden be ieend en was het getal der geloste panden nagenoeg gelijk aan dat in 1867 gelost. Bij de banken te Vlissingen en Zierikzee was, zoo wel het getal dei- beleende als geloste panden, minder, vooral bij die te Vlissingen. Het onderhoud der gebouwen en de kosten van administratie vorderden eene meerdere uitgaaf van 223; de onkosten op den verkoop van panden be droegen 32 meer; het overschot van den opbrengst der verkochte panden, dat aan de houders van pand briefjes is uitgekeerd was 3 meer dan in 1867, terwijl 2000 meer opgenomen kapitaal werd afge lost. Daarentegen werd minder uitgegeven voor in- tressen van opgenomen kapitaal 162; voor vergoe ding van beschadigde of vernietigde panden 14 en f 16161 minder op beleende panden voorgeschoten.: De leenbank te Goes verkreeg eene winst van 123,465 tegen een verlies van 82,43 in 1867. Bij die te Middelburg werd eene winst verkregen van 215,85, zijnde die 572,14 minder dan in 1867. Die te Vlissingen had 520,50 verlies, dat 433,26 grooter is dan in dat jaar. De bank te Zierikzee verkreeg 101,82 winst, die f 56,90 meer bedraagt dan in 1867. Zieken- en begrafenisbussen. Van deze instellingen waren er, even als in 1867, aanwezig 14, als 1 in ieder van de gemeenten Goes, Tholen en Ouwerkerk4 in ieder der gemeenten Middelburg en Vlissingen, en 3 in de gemeente Zierikzee. Door de instellingen te Goes, Middelburg, Tholen en Ouwerkerk werden alleen begrafenisgelden uitge keerd. Van de 4 bussen te Vlissingen, werd door 2 alleen begrafenisgelden, door de beide andere daar enboven geneesmiddelen, benevens genees- en heel kundige hulp verstrekt. De bussen te Zierikzee ver strekten alle drie begrafenis-kosten, waarvan 1 tevens ziekengelden. Het getal der personen die van de vruchten dezer instellingen genoten, bedroeg 640, zijnde 101 minder dan in 186 7. Het getal deelnemers in dezelven, dat met 254 vermeerderde, bedroeg 15815. Spaarbanken. Van deze instellingen waren er, even als in 1867, aanwezig 6, te Groede, Middelburg, Sluis, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. De hoegrootheid van den intrest welke de ban ken betalen bleef onveranderdte weten door die te Groede, Sluis en Vlissingen 3 "i pCt., en door die te Middelburg 4 pCt., door die te Tholen 3 en 4 pCt., en door. die te Zierikzee 3l/a en 4 pCt. Het getal deelnemers was bij het opmaken der laatste rekening 2493, tegen 2330 in het vorig jaar. Het bedrag van het aan de deelnemers uitbetaalde, zoo voor opgevraagde inlagen als voor intrest, is 1717 minder dan 1867, dat der in het adminis tratie-jaar gedane inlagen 12410 meer. Het bedrag van het kapitaal der spaarbanken daaronder begrepen hetgeen ze te goed hadden, was, bij het opnemen der laatste rekeningen, f42888 meer, dat van hetgeen ze verschuldigd zijn J 3'2096 meer, en dat der reservefondsen ƒ9220 meer dan bij de opneming der vorige rekeningen. Spaarkassen. Van deze instelling waren er, even als in 186 7, aanwezig 3, te Brouwershaven, Kortgeen enZonnemaire. Aan de spaarkassen in de eerst- en laatstgenoemde gemeenten, werd even als in 1867, geen deel geno men. Ze zijn echter niet opgeheven, en de reserve fondsen, die jaarlijks met de renten vermeerderden, berusten in de spaarbank te Zierikzee. Die reserve fondsen bedragen van de spaarkas te Brouwershaven 159,12 en van die te Zonnemaire ƒ90,17. Aan de spaarkas te Kortgeen werd door 5 personen deel genomen, die f50,40 inbragten, welke som aan hen werd uitgekeerd met eene rente en premie van 7,65. Hulpbanken. Van deze instellingen waren er, even als in 1867, aanwezig 2, te Middelburg en Zierikzee. Het bedrag der kapitalen waarmede de banken werkten, bedroeg op 31 December van het dienst jaar 11740,98. Hiervan kwam aan de bank te Mid delburg toe, gesproten uit overwinst ot andere bronnen f 2640,98, terwijl de overige 9100, aan geldschieters of aandeelhouders was verschuldigd, waarvan 7000 door die te Middelburg, en 2100, door die te Zierikzee. Aan 413 personen werden 650 voorschotten ge daan, zijnde 77 voorschotten en 10 personen meer dan in 1867. Eene som van f 13,13 werd afgeschreven als on- invorderbaar bij de bank te Middelburg; zoodanige afschrijving had in 1867 niet plaats. De intrest tegen welke de voorschotten zijn ge daan, was, even als m 1867, bij be bank te Mid delburg 3 en 4 pCt., bij die te Zierikzee 2, 3 en 4 pCt. naar gelang van den termijn binnen welke de voorschotten werden terug betaald, terwijl bij de bank te Zierikzee de intrest wegens voorschotten op acten van pensioen 5 pCt. bedraagt.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2