De Tweede kamer der Staten-Generaal zal reeds dezen namiddag ten kalf 4 urehare eerste zitting houden tot het zamenstellen van cominissien, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden der kamer. Naar men verneemt is er bi] den Raad van state aanhangig een wets-ontwerp omtrent de bewaar scholen. Men verneemt dat de bij de troepen te paard in gelijfde miliciens der ligting 1869die na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn ge zonden, zich op Vrijdag 1 October aanstaande, des morgens ten 10 ure, moeten bevinden ten raadhuize hunner gemeente, ten einde verder op hunne korp sen te worden gedirigeerd. Men verneemt, dat de miliciens-verlofgangers van de ligting 1865, die zich jl. Donderdag naar hunne garnizoensplaatsen hebben moeter begeven, voor zoo verre zij gehuwd zijn en kind of kinderen hebben, weder naar hunne haardsteden zijn teruggezonden. Uit Groningen schrijft men, dat onze regeering te kennen heeft gegeven, dat zij het onnoodig acht, bijzondere maatregelen te nemen tegen den invoer van Pruissisch gundvee, omdat onze veestapel vol doende is b-veiligd door de krachtige maatregelen, welke de. Pruissisehe regeering heeft genomen tot beteugeling der veeziekte, welke dan ook in Noord- Duitscbland als bedwongen kan worden beschouwd. Daarentegen, is thans de invoer van rundvee uit Friesland in Groningen verboden omdat in eerst genoemde provincie de tongblaar heerscht. Die ziekte is echter thans ook te Middclstum in Groningen uitgebroken. De schoolcommissie te Groningen laat jaarlijks alle schoolpligtige kinderen opschrijven, huis aan huis. Ze laat onderzoeken, welke kinderen niet ter school gaan; deze worden door eene daartoe geschikt en gesalarieerd persoon bezocht en. de ouders aange spoord, om de kinderen naar school te zenden. Maandelijks ontvangt dezezelfde persoon van de vijf onderwijzers der armenscholen op daartoe in- gerigte lijsten eene opgave van al de absenties. De bode zit er achter om die te voorkomen. Zijn er wegblijvers, de bode gaat er heen om het euvel weg te nemen. Elk lid der commissie heeft ééne der vijf scholen voor zijne rekening. Hij ontvangt verslag van genoemde absenties, van 't geen de bode doet onder zijn ressort en laat niet na zelf de huisgezinnen tq bezoeken, waar slordig school gaan een gewoonte is geworden. Yalt de jongen in de termen, dat hij al wat moet verdienen, dan doet de kommissie moeite om zoo een naar de herhaling- of zondagschool te krijgen. Zijn er geen kleerea, de commissie zoekt ze te verschaffen door armbesturen of doet het zelve. In vroegere jaren deed de commissie eèn beroep op de liefdadigheid, liet concerten geven door de eene of andere zang- vereeniging, die in haar belang gewonnen was en kreeg een aardig fonds; nu bekostigt het departe ment'de uitgaven. De onderwijzers en armbestu ren werken krachtig mede. De volks-oploopen voor het paleis op den Dam te Amsterdam hebben geheel opgehouden, zoodat deze zaak gelukkig zonder ernstige gevolgen is geëindigd. Jl. Zatardag-avond, ongeveer 10 uur, ontstond ten huize van. den heer W. in de1 Heerenstraat te Groningen, eene belangrijke gasontp offmg. Reeds eenige dagen hadden.de huisgenoten eene gaslucht waargenomen en zij ontboden dientengevolge een deskundige die echter de onvoorz-gtigheid had met eene brandende lamp onderzoek naar het lek te doen. Eene massa gas had zich tusschén het plafond en de zoldering - opgehoop t en de uitbar sting was zóó hevig,-dat geen enkel voorwerp in de kamer onbeschadigd bleef, maar alles in hon- derde stukken barstte. De huisgenootenin het vertrek aanwezig, zijn er als door een wonder on gedeerd afgekomen. Zelfs in de belendende wo ningen zijn verscheidene voorwerpen in stukken gesprongen en óp verren afstand werd de schok waargenomen. ------- - v Men schrijft uit de residentie: Hier ter stede loopt het gerucht, dat aanstaanden Maandag, bij gelegenheid van de opening der Staten- Generaal, een tweeduizendtal Rotterdammers zich naar hier zullen begeven, om aan den koning een adres te overhandigen, tot in vrijheidstelling van Jacob de Vletter. Bij de drukte:, die gewoonlijk op dien dag in de residentie heerscht, zal dit eene bijzondere levendigheid aan de plegtigheid bijzetten. Op den 29 Julij 11. .werd de stoomboot de Vol harding, kapitein Pieter Bisschopdoor de stoom boot de stad Gouda, kapitein Cornells Toor, tot drie malen toe opzettelijk aangevaren, waardoor eerstgemelde stoomboot werd beschadigd. Dit had plaats in de rivier de Gouwe, onder de gemeente Broek. Daarvan werd door den burgemeester dier gemeente proces-verbaal opgemaakt. Den 8 dezer maand stond de kapitein van de stoomboot de Stad Gouda te dier zake teregt voor het kantongeregt. Alstoen is ten duidelijkste geblekendat hier concurrentie in bet spel is en de aanvaringen op zettelijk hebben plaats gehad. Donderdag is het vonnis uitgesproken, waarbij voorn. Cornclis Toor is veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, alsmede tot eene geldboete van 100 of zeven dagen subsid. gevangenisstraf en in de kosten. Men vreest te Parijs eene arbeidstaking van de telegrafisten. Die verdienstelijke ambtenaren wier arbeid zoo zwaar is, worden hier zeer karig bezoldigd, zoodat de best gesalarieerde niet meer krijgt dan 2400 francs. De heer Francisque Sarcey heeft in den Gaulois de telegrafisten die bovendien onder buitengewoon strenge tucht staan, onder zijne bescherming genomen en den directeur-generaal van het departement der telegrafie zoo ter deeg de waar heid gezegd, dat deze zijn ontslag moet hebben aan gevraagd, terwijl het korps der telegrafisten den heer Sarceybij inschrijving, uit erkentelijkheid een bronzen groep heeft aangeboden. Als opvolger van den heer Vougy wordt genoemd de heer Maryfoy bekend door zijne werken over de telegrafie en voor steller van de hervorming, waardoor in 1862 de prijs van 2 fr. plotseling tot 1 fr. daalde. UITTREKSEL uit het Verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan, de Provinciale Staten, in de zomervergadering van 1869. Vervolg. HOOFDSTUK IV. Medische politie. Bij de zamenstelling van dit hoofdstuk is voorna melijk gebruik gemaakt van het aan ons door den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigtnaar art. 19 der wet van den 1 Junij 1865 (Staatsblad no 58), gegeven verslag der werkzaamheden van het geneeskundig staatstoezigt over het afgeloopen jaar. 1. De geneeskundige raad der provincie. Zijne zamenstelling en handelingen. 1°. Zamenstelling. De geneeskundige raad was voor 1868 zamenge- steld als volgt. a. Voorzitter: dc inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt, de heer dr. A. A. Fokker, te Middelburg. b. Leden: de heeren dr. W. J. Janssen, te Kruitiin- gen, dr. J. Hazenberg te Vlissingen, dr. M. II. Damme te Middelburg, dr. J. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg, dr. J. Korsten de Bruine te Zierikzee, dr. Y. Keizer te Middelburg, dr. S. Dobbelaer de Wind te Middelburg, F. P. J. Was, heel- en vroed- meester te Oosterland, D. J. J. Marinissen, apo theker te Middelburg, P. M. de Lignij apotheker te Middelburg, J. J. A. Boert apotheker te Mid delburg en mi;. J. Snijder te Veere. c. Plaatsvervangende ledende heeren dr. P. A. van Toorenburg te. Aardenburg, fir. N. J. F. Verschoor te Goes, dr. J. C. de Man te Middelburg, dr. E. 1. F. P. J. G. Vogelvanger te HulstJ. de Visser heel- en vroedmeester te Stavenisse, H. P. Winkelman apotheker te Vlissingen, S. G. Nauta van der Grijp apotheker te Zierikzee en mr. A. P. Snouck Hur- gr on je te Middelburg. d. Secretaris: de heer dr. J. P. Berdenis van Ber lekom te Middelburg. Het lid J. J. A. Baert, apotheker te Middelburg, overleden in den loop van 1868, was op het eind van dat jaar nog niet vervangen. 2. Handelingen van den geneeskundigen raad. a. De vergaderingen. De raad is tweemalen vergaderd geweest en wel den 9 Junij en den 13 November. In de eerstgemelde vergadering zijn de volgende zaken behandeld 1°. de heer D. Dronkers te Middelburg, zich met een schriftelijk verzoek tot den raad gewend heb bende, strekkende om zijn aanzoek tot erlanging van concessie voor den aanleg van eene duinwaterleiding, ten behoeve van de gemeenten Middelburg en Vlis singen, bij de regering te ondersteunen, heeft de raad daaraan gevolg gegeven door Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken op het doelmatige van die zaak te wijzen 2°. door het lid P. M. de Lignij een voorstel in gediend zijnde, ten doel hebbende om eenheid te bevorderen in hot beoordeelt»! van den toestand der apotheken door de jaarlijks benoemd wordende com mission, heeft de raad eene bij het voorstel gevoegde omschrijving vastgesteld van de beteekenis aan de aangenomene qualifieatiën zeer goed, goed en,slecht toe te kennen, en, in verband daarmede, aan eene commissie opgedragen om, ook voor Zeeland, eene lijst tot aanwijzing van de kleinste hoeveelheid van elk geneesmiddel, die de apotheken en de tot het leveren van geneesmiddelen bevoegde geneeskundigen moeten voorhanden hebben, te ontwerpen op de wijze als dergelijke handleiding thans gebezigd wordt in de inspectie-ressorten Friesland en Groningen en Overijssel en Drenthe; 3°. een bij gedeputeerde Staten ingediend adres van den heer. P. J. nan JJxmi geneeskundige te Veere, om verlof tot het leveren van geneesmiddelen in die gemeenteofschoon aldaar een apotheker gevestigd is, werd ondersteund 4". op het verzoek van F. Plankeel, apotheker te Oostburg, om de hem voor twee jaren verleende vergunning tot afwijking van de inrigting zijner apo theek, voor onbepaalden tijd te zien verlengd, is geadviseerd om die vergunning nog uiterlijk voor één jaar toe te staan, in te gaan op het tijdstip dat de beschikking ter zijner kennis zal komen. In die van den 13 November: 1". door de gecommitteerden tot de winkel-visi- tatiën, die hun onderzoek in den loop van den Zo mer hadden bewerkstelligd, werden de daarvan op gemaakte verslagen ditmaal in de openbare zitting behandeld, en de inlichtingen gegeven die daarom trent verlangd werden. 2". door het lid F. P. J. Was, een voorstel in gediend zijnde, dat de raad, in het belang der volks gezondheid, zich tot de regering wende ten einde de afschaffing te bevorderen van de aceijnsen op de zeep, het zout, de bieren, azijnen en vooral op het vleesch, besloot de raad om van dit voorstel met belangstelling kennis te nemen, en zich met de hoofd denkbeelden te vereenigen, maar als ontijdig tot tijd en wijle aantehouden; 3". de nu en dan voorkomende noodzakelijkheid om bij tauxatie van rekeningen, aangevraagd door besturen, het bedrag van genees- en heelkundige diensten voor armlastigen in rekening gebragt te moeten beoordeelen naar den verouderden maatstaf, aangegeven in het vroegere provinciale tarief van 1841, en de wenschelijkheid aangegeven zijnde dat eene andere leiddraad daarvoor mogt kunnen worden geraadpleegd, besloot de raad om aan eene com missie het ontwerpen optedragen van een huishou delijk tarief voor genees-, heel- en verloskundige diensten voor de beoordeeling van daartoe ingezon den rekeningen voor armbesturen of ten koste van het rijk; 4°. de raad de wenschelijkheid inziende dat, ook in dit gewest, proefnemingen worden in het werk ge steld om, door het inbrengen in den grond van Ame- rikaansche pijpen, volgens het sijsteem van Norton te gemoet te komen aan het in Zeeland bij droogte zoo dikwijls voorkomende gebrek aan drinkwater, besloot om in deze het initiatief te nemen en om op drie plaatsen te Kerkwerve, Kruiningen en Gapinge (gemeente Vrouwenpolder), eene proef te nemen en om bij welslagen de betrokken gemeente-besturen te verzoeken op .de ingebragte pijpen eene pomp te doen plaatsen. b. Werkzaamheden van commission en van leden en plaatsvervangende leden. Van eene geneeskundige plaatsbeschrijving van Zeeland, is een gedeelte (Hoofdstuk I, Bodem, Wa teren en Lucht,) geheel gereed en aan de regeering kunnen toegezonden worden. Voor de bewerking van de uitkomsten der armen- ziekenverpleging, voor de kennis van den toestand der geneeskundigen armenverzorging, voor wat aan gaat de ziekenhulp bij huiszittende armen, en de kos ten van de geneeskundige dienst zijn bouwstoffen verzameld. Naar de slaapsteden te Middelburg en Goes is een onderzoek ingesteld, omtrent de weverijen te Middelburg en te Veere werd verslag uitgebragt. Op de vraag vaneen geneeskundigen: //ofeen per soon die bij een geneeskundige schulden heeft, door een algemeen armbestuur tijdelijk onvermogend mag verklaard worden", werd in een toestemmenden zin geadviseerd. c. Corresponderende leden. In de raads vergadering van den 9 Junij is het getal van 10 corresponderende leden vermeerderd door de benoeming als zoodanig van de heeren P. J. Dirk- sen, chef van het provinciaal bureau van statistiek 4e Middelburg en van dr. F. Seelheim, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool aldaar. II. Onderzoek der volksgezondheid. Die uitkomsten leeren, dat de algemeene sterfte iets gunstiger is geweest dan in het voorgaande jaar 1867, zoodat een onbeduidend verschil bestaat in de ver houding der overledenen tot de bevolking iu 1868 en in 1867. Voorts blijkt dat de sterfte, zoogenaamd ten plat- tenlande, aanzienlijker is geweest dan bij de bevol king in de steden, waar de sterfte beneden het ge middelde bleef en waarin Vlissingen in de eerste plaats deelde. In de gemeente Heile werd, in ver houding tot hare bevolking, de minste en te Hengst dijk de meeste geconstateerd. Wat de ziekten aangaat die op het sterfte-cijfer van invloed kunnen zijn geweest, is er slechts eene gemeente aantewijzen waar die invloed duidelijk in liet oog springthet is de gemeente Driewegen, waar van nagenoeg de helft van de overledenen aan an gina diptheretica beiweken is. Kennelijk intussehen is de grootste sterfte te weeg gebragt door diarrhoea die, gelijk overal in ons land, vele kinderen heeft doen bezwijken; zijnde het officiële cijfer van 392 daaraan overledenen ver beneden de werkelijkheid. Epidemische ziekten. De kinderziekte heeft zich in Zeeland niet ver toond. Ten deele mag aan deze omstandigheid mis schien worden toegeschreven, dat de voorbehoeding er tegen in de inenting van koepokstof gelegen, of schoon iets meer dan in 186 7, weder minder is aangewend dan dit vroeger in Zeeland pleeg te ge schieden. In 47 gemeenten hadden geene vaeeinafien plaats en in de geheele provincie heeft het cijfer er van 2220 bedragen. Voorts zijn beneden de 2 jaren 1050, van twee tot 10 jaren 1145 kinderen en 25 per sonen boven de 10 jaren oud gevaccineerd Het er-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2