BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. in liet afgeloopen jaar nog geheven eene plaatse lijke belasting op het gemaal, voor zooveel de tarwe betreft, in de gemeente Middelburg; op het gediste- leerd, het gemaal en geslagt in de gemeente Ylissingen en op het gedisteleerd, het gemaal, de steenkolen en de boter in de gemeente Veere. Tegen de aanslagen op de kohieren van hoofde- lijken omslag zijn bij ons 22 bezwaarschriften inge komen; 5 daarvan zijn, als te laat ingediend, buiten overweging moeten worden gelaten en 11 zijn als ongegrond afgewezen. d. Geldleeningen. Beschikkingen over gemeente-eigendommen. Tot het doen van geldleeningen zijn door ons goed gekeurd 21 raadsbesluiten, van de gemeenten, tot het bedrag en de bestemming als in de volgenden staat wordt gemeld. Brouwershaven 1800, tot bestrijding der kosten van droogmaking van een moeras. Cadzand 2400, voor aankoop van grond tot het aanleggen van eene begraafplaats. Driewegen 400, tot verbetering van het schoolgebouw en aanschaffing van nieuwe school tafels. Ellewoutsdijk 6000, voor de daarstelling van een nieuw schoollocaal. Graauw 1200, tot voor ziening in het tekort tot bestrijding der uitgaven over 1867. 's Heer Arendskerke 3000, voor eene nieuwe onderwijzerswoning te 's Heer Hendrikskinderen. Kat- tendijke ƒ3000, tot vergrooting van het schoollo caal te Wilhelminadorp. Koudekerke ƒ6700, voor het bouwen van een nieuw schoollocaal. Krabben- dijke J 500, tot voldoening van den laatsten termijn der aannemingsom van de vernieuwing der straat. Philippine 1300, tot verbetering der haven. St. Kruis 1350, tot gedeeltelijke voldoening der koop som van een huis voor een onderwijzerswoning. St. Laurens ƒ400, tot herstelling van het gemeen tehuis. Tholen ƒ1000, tot dekking der uitgaven van 1867. Idem 11000, tot het overdekken der goten, binnen de bebouwde kom der gemeente en het daarmede in verband brengen der riolen en het in orde brengen der straten. Wemeldinge 1000 voor de bestrating van deKuzee- en Bonzijweg. Idem 680, tot aanschaffing van brandbluschmiddelen. Wolphaartsdijk 1000, tot aankoop van een huis voor eene onderwijzerswoning. Zaamslag ƒ900, tot voorziening in een tijdelijk te kort voor de gemeen te-uitgaven. Idem 1000, als voren. Zonnemaire 300, renteloos, tot voorziening in een tijdelijk te kort op de gewone inkomsten. Zuidzande 600 voor herstelling van den toren der gemeente. Voorts zijn door ons nog goedgekeurd de volgende raadsbesluiten, als-. 21 tot verkoop of overdragt van vaste eigendom men; 33 tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht of regt van opstal2 tot het in erfpacht nemen van grond3 tot het aannemen van aangeboden afkoop van cijnsen15 tot onderhandsche verhuring van ge meente-eigendommen6 tot onderhandsche aanbeste ding van werken3 tot belegging van gelden1 tot het instellen van een regtsgeding8 tot aankoop van onroerend goed; 1 tot het aangaan van eene dading1 tot vervreemding van inschrijving op het grootboek der Nationale schuld; 1 tot ruiling van onroerende goederen; 2 tot aanvaarding van eene gift en 1 tot het aangaan van eene overeenkomst met den staat der Nederlanden tot onderhoud van kunstwegen. e. Subsidiën aan behoeftige gemeenten. Deze zijn niet verstrekt. Wordt vervolgt.) Wat men in Frankrijk eerst als eene los op gekomen gedachte beschouwde, wat men daar na elkander toefluisterde, wat vervolgens in verschillende kringendoch altijd als een on-dit besproken werd, is nu het onderwerp van meer dere dagbladartikelen geworden, t.w. het regentschap. Napoleon III schijnt nu eenmaal, in de meening des volksniet meer in staatden scepter met vaste hand te voeren. Hij is niet meer de vorst, die te paard kan rijden, zich aan het hoofd der troepen kan stellen, kortom, hij is de burger- keizer geworden, en van daar, dat men den blik in de toekomst werpt, en vraagt: wie zal tijdens de minderjarigheid van den prins, met het regent- gaadje te laten verder brengen. Den 22 Junij kwam men aan de nederzetting van den Italiaan Biselli die daar, niet ver van de rivier Kosanga, de sla- venjagt op groote schaal uitoefende. Met een schrik- kelijken hongersnood had het reisgezelschap nu te kampen, alle togtgenooten werden door de koort sen gemarteld, mevr. Tinne stierf, hare twee Euro- pesche kameniers volgden haar in het graf en later overleed ook den tolk Contarini. De duitsche tui nier Schubert, door Heuglin naar het Kosanga ge bergte gezonden, waar men hutten wilde bouwen, bezweek aan buikloop Kortom, de dood woedde zoo verschrikkelijk, dat eindelijk nog maar Th. v. Heuglin, baron d'Ablaing en freule Alexine Tinne alleen overbleven. De jeugdige reizigster verloor evenwel den moed volstrekt niet; zij hielp, troostte en werkte zoo veel als hare krachten toelieten, toen alle andere zich reeds aan vertwijfeling overgaven. Toen in October de regentijd afliep, maakte men aanstalten tot den terugtogt. Lang wachtte men schap worden belast? Natuurlijk komt de keizerin daarvoor het eerst in aanmerking en werkelijk schijnt Iï. M. ook de aangewezen persone te zijn, maar keizerin Eugenie staat zeer onder den invloed der geestelijkheid en dit bevalt niet aan zekere partij in den lande. Wel doet men op merken, dat de prins reeds 13 jaren is en het re gentschap dan slechts vijf jaren zou duren, maar in vijf jaren kan heel wat gebeuren en heel wat kwaad geboren en voorbereid worden. Neen, zegt men, dan ware prins Napoleon beter, om het roer van den staat in handen te hebben. Vele zijner daden en woorden, vooral zijne jongste re devoering in den senaat, hebben hem doen kennen, als een waarlijk liberaal man. Van hem mag men niet verwachten, dat hij zal luisteren naar de in blazingen der geestelijken, of dat hij Frankrijk zal terugvoeren op de baan, die het door het keizer lijk besluit, pas verlaten, heeft. Ja, dat is waar, zoo doet zich de tegenpartij hooren, maar welke waarborgen hebt ge voor de standvastigheid des prinses? Heeft zijn leven niet bh wezen1, datjhij wei nig gehecht is aan beginselen, de gevoelens, die hij gisteren predikte toegedaam te ..zijn, heden we der over boord werpt. En w&fe nog meer afdoet, heeft men niet een zeker streven, naar de heer schappij bij hem opgemerkt? En zou het niet kunnen gebeuren, dat hij, eenmaal het stuurrad van het schip van staat in hatïdbn hebbende, dit niet meer aan den regtmatigen stuurman zou overgeven. Zoo wordt over en weder een''"oordeel geveld, terwijl alle partijen verklaren, dat; het hun om het heil des lands te doen is. Intusschen verneemt men, dat keizer Napoleon in beterschap toeneemt en dagelijks zijn rijtoertjes maakt. De keizer is de man niet, om stil te zitten, èn als dus zjjne gezondheid het maar eenigzins toelaat, zal er van eene abdicatie en een regentschap, niets komen. Ondanks die beterschap, verneemt men nog niets van bijeenroeping van het wetgevend ligchaara; integendeel gaat het gerucht, dat de afgevaardigden eerst tegen het 'laatst van' November ter vergade ring ziillen worden opgeroepen. In Belgie heerscht eene besmettelijke ziekte on der het rundvee en de varkens," die zich al ver der en verder uitbreidt. In'een paar dagen tijds zijn in het kanton Deynze (provi Oost Vlaanderen) 22 stuks vee aangetast. Naar men zegt, is de besmetting door uit Nederland aangevoerd vee overgebragt. De koning van Pruissen lieeft weder een bezoek gebragt aan Koningsbergen, de stad waar hij ge kroond werd; doch dit bezoek heeft zich geken merkt door een treurig ongeluk. Door het ge drang der opeengehoopte massa menschen, is de leuning eener brug gebroken en vielen er velen in het water. Des avonds had1 men reeds 24 lijken opgevischt. Overigens begint' de rust der mi- nisteriën het Pruissische volk te vervelen, en men hoopt, dat graaf von Bism'dhk, -die in zooverre herstellende is, dat hij nu en datf 'éen kleine wandel- rid te paard doet, weldra zijne werkzaamheden zal hervatten. De verhouding tusschen Oostenrijk èn Pruissen schijnt weer wat beter te zijn. Aan de keizerlijke tafel, ter eere van vorst Karei van Raumanie was met den ltaliaanschen gezant, ook de vertegenwoor diger van Pruissen aangezeten. Behalve'dit feit, schrijft ook de Weener correspondent van de Köln. Zeit. dat in het diplomatiek verkeereen meer vriendschappelijke toon begint te heerschen. Het geschil tusschen Turkije en Egypte zal naar men verneemt, aan het oordeel eener confe rentie van afgevaardigden'dér groote mogendheden onderworpen worden. Het zijn vooral de groote Europesche staten, die eene minnelijke schikking zouden wenschen, want zij vjjenschen de oplossing van het oostersch vraagstuk nog maar wat uitte stellen. Hun belang brengt mede dat alles, voor eerst nog maar op den ouden voet blijve. Zij be schouwen het geschil wel als eene binnenlandsche aangelegenheid der Porte, maar die toch van groote gevolgen voor het buitenland; Kou kunnen worden. Ondanks hunne beschouwing, Kouden zij, om dier mogelijke gevolgen willedé Kaak op het terrein der internationale belangen, werisclien overgebragt zien, gelijk zal geschieden, indien' eene conferentie tot stand komt. De buitenlandsche schuld van Griekenland be droeg op 31 Dec 1868 de som van 173,162,000 dr. en de binnenlandsche 54,174,000 dr. Het kan dan ook geen verwondering barendat het comité voor houders van Grieksche fondsen uit de leeningen van 1824 en 1825 te Londen, zich ten sterkste verzet tegen bet sluiten eener nieuwe leening onder garantie der staatsinkomsten aangezien die inkoms ten reeds voor de gezegde leeningen van 1824 en 1825 verbonden zijn. In Zwitserland beweert men, dat het beste mid del, om bij het volk belangstelling in de staatkun de op te wekken, daarin gelegen is, dat het volk zelf deel neme aan zijne wetgeving. Daarom wor den de wetten, die door den bondsraad zijn vast gesteld, ook aan eene volksstemming onderworpen. Deze zaak klinkt in theorie zeer goed, en zou ook zeer uitvoerbaar en gewenscht zijn, als het volk op een hooger standpunt van ontwikkeling stond. Maar zoo lang hoi volk nog aan den leiband van en kelen loopt, zal de volksstemming weinig uitwer ken. Intusschen, de verouderde denkbeelden ster ven langzamerhand uit en de menschheid is als het individu in voortdurende ontwikkëling. Hoe meer men de wetten leert kennen hoe meer ook het staatkundig leven des volks zal ontwaken. En de droom van den dnitsehen wijsgeer Kant zal weldra waarheid geworden zijnIeder zal zich we reldburger, maar in de eerste plaats staatsburger beginnen te gevoelen en zijne regten als zoodanig erkennen en handhaven. Spanje leverde in de jongste dagen niet veel nieuws van aanbelang. Alleen kan opgemerkt worden dat, terwijl de carlistische beweging in het binnenland geëindigd schijnt, de opstand in Cuba op ontzet tende wijze toeneemt en telkens het afzenden van meerdere troepen vordert. Eergisteren morgen is de landbouwer van Leeuwen in Bloemendaal (gem. Broek.) met een arbeiderin een schouw uit melken gegaan en nadat hij den knecht' aan land;liad gezet, verder opgevaren om aan het einde van het stuk land zijn werk te verrigtendocli bleek dat na eeni- gen tijd, toen men niets van hem bemerkte, dat hem eenig onheil was overkomen, daar men een zijner klompen in het water drijvende zag en weldra vond men dan dok het lijk van den verongelukte. Te Boston heeft men door werktuigkunde voor het verbreeden eener straat een groot hotel van steen, hoog 96 voet en 10,000 ton zwaar, in zijn geheel veertien voet verplaatst, zonder eenige schade of ver- wrikking te lijden, dit werk is in drie dagen tijds, met behulp van.rolblokken en dommekrachten voloragt; de aan nemer heeft daarvoor 25,000 dallars ontvangen. Kerkelijke zaken. Bij de Nederdüitsche Hervormde gemeente te Baarland, is tot predikant beroepen, de heer J. W. Ramaker, thans pre dikant te Zontelande. MARKllBERIGTEN. PER TELEGRAAF. Amsterdahsche Bedbs. prijscourant der effecten. DONDERDAG DEN 16 SEPTEMBER 1869. Nederl. Werk. Schuld 2% 53 13/,6. Spanje2 2 7%. Portugal, 1853 3 341/16. Rusland, 1860 4'/, 81'A Id. 1867 4 663'8. Id. Spoorwegen 5 f 234V4 Id. Poti-Tiflis 5 823/,. Oostenrijk, Papier 5 Mei 47«/i8. Id. Zilver 5 Jannarij 55%. Id. Loten 1864 111%. Turkije, Algem. schuld 5 40i»/ie. N.-Amerika, 1885 6 86 13/, 8. COUPONS. Metalliek Papier 20,35. Id. Zilver 24,375 11,90. GRAANBERIGTEN. GOES, 14 September 1869. Niettegenstaande het onstuimig weder, was de markt goed bezocht, de aanvoer van Jarige TARWE was vrij voldoende en iets meer van Nieuwe. Oude ROGGE niet meer getoond en van Nieuwe ook niet veel ter markt, evenmin van beide GERST soorten. De aangeboden Nieuwe HAVER niet mooi, daarentegen voldoen de enkele monsters Nieuwe PAAEDEN- BOONEN tamelijk goed. KOOLZAAD niet getoond. Voor Jarige TARWE was goede vraag, minder voor Nieuwe. ROG GE stil en GERST minder gevraagd. Voor kleine groene kook ERWTEN zeer veel vraag, waardoor nog iets boven notering is ingewilligd. Men noteerde Jarige TARWE ƒ11,25 a 11,75. Nieuwe DITO 8,75 a 9,60. Nieuwe ROGGE op de schepen, die, om proviand te halen, naar Chartum waren teruggegaan, en eerst ia Januarij 1864 verschenen zij weder op de Masschra-el-Req. Derwaarts begaf zich nu het overschot der expe ditie, om zich naar Chartum in te schepenDaar gekomen overleed ook baronnes v. Capelle, tante van freule Tinne. i In geenen deele ontmoedigd door zoo veel sla gen van het noodlot, vervolgde freule Alexine Tinne hare afrikaansche reizen. Zij ging naar Barbarije, van daar door de woestijn naar.iZanakin, en over de Roode zee naar Suez en Cairo; later bereikte zij Konstantinopel, Malta, Algiers, Tunis on Tri poli. Uit Tripoli ondernam «ij.ih Februaij 1869 haren togt naar Murzuk. - t V olgens den Moniteur Universel, zou de turk- sche pacha te Tripoli Ikhenouneu, een der opper hoofden van inlandsche stammen, hebben aange schreven, dat zoo hij niet schuldig was aan den moord op freule Tinne gepleegd, liij dan de moor denaars streng moet straffen en de bagage terug doen bezorgen. Het blad voegt er bij dat Ikhen- ounen, een stoutmoedig man, die Duverrier ook in zijne gevaarlijke ondernemingen steunne, dit bevel naar genoegen ten uitvoer zal leggen. Hij is de regte man om Bou-Beker en allen die hem bij den laaghartigen moord zijn behulpzaam geweest, daarvoor voorbeeldig te laten boeten, Uitvoerige bijzonderheden over het leven en reizen van freule Alexine Tinne zijn niet beschreven. De groote togt lange den Nijl en de Gazzelrievier is geschetst in de Transactions of the Historie. Societij of Lancashire and Cheshire, dl. XVI, waaruit be- doe'd verhaal afzonderlijk isi overgedrukt onder den titel van: Geographical notes of expeditions in Central Africabij three Dutch ladies. Bij john A. Tinne, Liverpool 1864. Een uittreksel daarvan, be nevens het dagboek van Th. von Heuglin, gedurende de Tinne expeditie, vindt men in het suplement n°. 15 van Petermann s Geografische Mittheilungen, Gotha 1865. {A. C.)

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3