geene bedenkingen van ondergeschikt belang ons terug houden, om daartegen te waken. En blijkt het nu, dat een verbond, om met alle betamelijke middelen het schoolverzuim tegen te gaan het beste uitzigt geeft om bij allen den ijver optewèkken, dan zou het zeker te betreuren zijn, als men zich aan eene goede poging onttrekt, omdat men al te ge streng aan een eenmaal aangenomen beginsel wil vasthouden. B1N1MENLANPSCHE BERIGTEN. GOES, den 1G September 1869. (Per telegraaf.) Heden morgen is de zitting der staten- Generaal (18681869) door dén minister van binnenlandsehe zaken, den lieer Fock, namens Z. M. den koning gesloten. Die zitting was, boven die van andere jaren, belangrijk, blijkens de herinnering aan hetgeen met medewerking der kamers tot stand gebragt is. Men denke aan de Rijnvaart- acte, de tractaten omtrent de grensscheiding, den ijk, de wet op de begrafenissen, de successie, de stoomloestellen, de afschaffing van het dagblad-zegel en de octrooijen. Een en ander zal gewis op de volks-ontwikkeling en de uit breiding der nijverheid eenen heilzamen invloed hebben. De uitvoering van groote werken op ruime schaal is mo gelijk gemaakt en de voortzetting der spoorwegen hier en op Java is verzekerd, gelijk ook de verbinding der twee groote koopsteden, met het spoorweg-net. Het onderwijs op de militaire-akademie te Breda is, in overeenstemming met de eischen des tijds voldoende geregeld. Namens den koning werd dan ook aan de kamers dank gezegd voor hare medewerking en voor de ijverige zorgen, in dit jaar aan de publieke zaak gewijd. Wij hebben ontvangen de staten der voornaam ste in-, uit- en doorgevoerde handelsartikelen gedu rende de maand Julij 1869. Belangstellenden kun nen daarvan inzage erlangen aan het bureau dezer courant. Herbenoemd tot wethouders, zijn de heeren Nijsse te 's Heer Arendskerke rar. A. E. van lAshoeckte Heinkenszand en W. de Jonge te Yerseke. Op 1 Jannarij jl. bestond het Rijks-telegraafnet hier te lande uit 2540.4 kilometer draad, zijnde 212,1 kilometer telegraaflijn en 1651 2 kilometer draad meer dan een jaar te voren. Deze vermeer dering is verkregen door den aanleg van 209,8 kilometer telegraaflijn en het spannen van 1706.9 kilometer draad op reeds bestaande lijnen. Van de 2540.4 kilometer telegraaflijn liepen op lo Janu- rij jl. 1391 kilometer langs spoorwegen en 1149.4 kilometer langs groote wegen, kanalen enz. In den loop van 1868 zijn 7 kantoren geopend; het aantal telegraafkantoren in Nederland bedroeg op 1 Ja nuary 1869, 198, waaronder 90 rijkskantoren en 108 kantoren van bijzondere ondernemingen. Van de 90 rijkskantoren hadden 3 dag- en nachtdienst, 41 doorloopenden en 46 beperkten dagdienst. 's HeerArendskerke 13 Sept. De wind die Zon dag voormiddag van uur tot uur was aangewakkerd en op den middag tot een volslagen storm was overgegaandeed ons vreezen dat bier en daar wel ongelukken moesten te betreuren zijn. Schoon hier in de nabijheid de schade zich bepaalde tot het af en omwaaijen van verscheidene boomen en het beschadigen van vele rieten daken. Gelukkig ver minderde de wind tegen den avond zoo veel, dat wij zonder ongerustheid de nacht konden verwach ten Heden, maandag morgen, ofschoon de lucht er even onstuimig uitzag kon men echter naauwlijks verwachten dat dezelfde westewind, maar nu nog met heviger kracht zich eer het avond was zou doen hooren en gevoelen en nogthans het was zoo. Alsnu zijn de boomen geheel van hunnen frisschen tooi beroofd en, de gebroken kroonen en afgewaaide takken en stammen, zijn de getuigen van de felle kracht van dat element. Geen boomvruchten zijn schier gespaard; alles is afgewaaid eu weggeslin gerd. De schade hierdoor aan eigenaars en huurders van boomgaarden berokkend, is zeker zeer aanzienlijk. In het midden van den loeijenden storm, kwam van tijd tot tijd een onweorslucht opzettendie zich nu eens in schier nooit geëvenaarde slagre gens, dan weder in dreunende donderslagen ont laste en eindelijk in den vooravond tot aller schrik, het bliksemvuur in eene der stroovimxuen bij de hofstede, genaamd het Westhof, gemeente 's Heer dokoro te verlaten en zich in te schepen naar Char- tum, welke plaats zij 20 November bereikten Dit was de eerste groote reis, welke alléén reeds aan de dames Tinne het regt gaf naast een Ma Pfeiffer genoemd te worden. Alles was gelukkig afgeloopen, en inzonderheid de freule Alexine haakte naar nieuwe avonturen. Te Chartum maakte zij toebereidselen om eene tweede groote expeditie te ondernemen, die in elk opzigt nog veel belangrijker dan de eerste zou worden, en waaraan nog aan zienlijk grootere geldsommen ten koste werden ge legd; ofschoon reeds de eerste reis aan de dames op ruim f 60,000 was te staan gekomen. De Ga zellen-rivier, die door onmetelijke moeraslanden stroomt en van het Westen komende zich in den Nijl stort, benevens het land der Niam-Niams, i als menschen-eters berucht en die, naar men zegt, van staarten voorzien zijn, zouden bezocht worden, en opdat de wetenschap haar voordeel bij deze expeditie zou hebben, gevoelden 7/j. vort Heuglin en Abtskerke, onder Baarsdorp, bewoond en in eigendom behoorende aan den landbouwer W. van Stee brand veroorzaakte. In schier ongelooflijk korten tijd, was dit gerucht op ons naburig 's Heer Arends kerke aangebragt en in bijna nog korter tijd, was de ijverige brandweer met hunne spuit, bij het ge vaar aanwezig, zoodat door hun en door de later bijgekomen spuiten van Heinkenszand, weldra alle gevaar was afgewend en het vuur geheel uitgebluscht. Nog altijd duurde de onweersvlaag voort en felle bliksemstralen doorkliefden nog voortdurend de lucht, toen eensklaps het berigt kwam dat er op het dorp 's Heer Arendskerke brand was ontstaan, in allerijl stroomden de toegesnelde helpers en nieuws gierigen naar het dorp. Met de meeste bereidwilligheid volgde de spuit van Heinkenszand de onze, doch gelukkig er was geen brand, een vurige horizont, veroorzaakt door het ondergaan der zon, was zeker door den een of ander voor den brandgloed aangezien en zoo kon thans ieder, met de bewustheid zijn pligt gedaan te hebben, doch door den overhaast erg vermoeid, zijn huis gaan opzoeken. Het weder, dat langzamerhand ook veel bedaarde, droeg zeker bij om de nachtrust beter te kunnen gaan genieten. Nog worden van vele zijden over stormschade berigten ingediend, waaruit blijkt dat ook menschen- levens daarmede zijn gemoeid. Gelukkig leveren onze kusten geen nadere droevige tijdingen. Volgens berigt uit Hansweert, is de Fransche brik Colombekapitein Le Gloirce uit zee naar Antwerpen bestemd, op de Schelde bij Hansweert gezonken. De opvarenden zijn gered. Te Vlissingen is als lid van den gemeenteraad op nieuw gekozen de heer II. Engelman Kleijnhens die voor zijne benoeming .bij de vorige verkiezing had bedankt. Van de 149 ingeleverde biljetten verkreeg dhr. Kleijnhens 86de daaropvolgende J. T. Dommisse 20. De heer Kovistralid van dea gemeenteraad der stad Franeker heeft bij de benoeming van een amb tenaar van den burgelij keu stand te kennen gege ven niet te weten, wat men met zulk een persoon doet of waarvoor hij noodig is, met verzoek hem dat eens op te helderen. Om hem nu goed met diens bezigheden bekend te maken, heeft de re dactie der Frauek r co raat, die bij den heer Koks- ma wordt uitgegevener een hoofda- tikel over geschreven. Wij hopen dat het raadsl'd eens over- wege of het maar niet goed is den raad, hem daarin gegeven,on zijn mandaat neder te leggen en de kiezers in de gelegenheid te stellen een an der dat kleinood aan te bieden, op te volgen. Te Katwijk aan-Zee zjjn in deze week zes schuiten behouden aangekomen met eene tamelijke vangst steur- en pekelharing. Te Scheveningen zijn niet minder dan 24 schuiten met ruime vangst schoone haring aangekomen. Eene vreemde zaak had den 11 dezer in de na bijheid van Franeker plaats. Toen de leeuwaraer trein ten half tien het stationsgebouw naderde, stond de goederenwagen van van Gend en Loos, vlak achter de locomotief in volle vlam. Een jongmensch, als hulpconducteur dienst doende, ver klaarde, dat twee pakken met papier geëmbaleerd, plotseling in brand stonden, waarna de vlam zich, geholpen door den vrij sterken wind en den gang van den trein, in een ommezien mededeelden aan alle in den wagen voorhanden voorwerpen; binnen vijf minuten was de gansche wagen met den in houd verteerd door het vuur. Een zakje met rijks daalders en drie bankbiljetten van ƒ25 werden op den weg gevonden. Onder het verbrandde behoort de bagage van een heer en dame in den trein, welke bagage belangrijke waarde moet bevat hebbenook is een fraaije hond aan een ketting liggende ver brand. Aan de conducteurs wordt den grootsten lof toegezwaaid, wegens dehandige wijze waarop de bran dende wagen uit den trein werd verwijderd, ter wijl ook de reizigers met het oog op mogelijke ver dere gevolgen uit de wagens werden gelaten. Dat de conducteurs niet oogenblikkelijk op het eerste brandgeroep waren toegeschoten, wordt toegeschre ven aan de omstandigheid, dat de goederenwagen eigenlijk een digte beestenwagen was, dus zonder dr. Steudnerdie toen juist van hunnen togt door Abessynië te Chartum waren aangekomen, zich opgewekt de dames Tinne te vergezellen. De uit rusting was van zoo grooten omvang, dat zij later de oorzaak werd van het mislukken der onder neming, waarbij overigens volstrekt geen heil was. Het aantal schepen was niet minder dan vijfeen stoomboot, twee dabahien en twee andere zeilvaar- tuigen, die gezamenlijk aan boord hadden 200 per sonen, waaronder een lijfwacht van 65 soldaten, 30 ezels, 4 kameelen, 1 paard, ammunitie en pro viand voor tien maanden. Den 2 Februarij 1863 vertrok het reisgezelschap. Men was voornemens den regentijd onder de »menscheneters" door te brengen, ten opzigte waarvan men intusschen ver nam, dat zij tamelijk vredelievende menscben waren, waarmede men goed kon omgaan. Zonder bijzon dere toevallen geraakte men op de Gazellen-rivier en van daar op de Maschra-el-Req, zoo wordt na melijk eene ankerplaats ten Zuiden van de Gazel treeplank; het was dus niet mogelijk in het bran dende rijtuig te klimmen, vóór de trein tot stil staan was gebragt. Zondag middag had men te Rotterdam een tref fend ongeluk te betreuren: in de goot van een huis aan het West-Nieuwland was het lood door den feilen wind opgerold, en daar men bevreesd was dat daardoor ongelukken zouden ontstaan, verzocht men een schoorsteenveger, een jongeling van 24 jaren, daarin te voorzienhij werd echter wei nige oogenblikken nadat hij zich op het dak be vond, door een rukwind opgenomen en op de straat nedergeworpen en overleed spoedig daarna. Te Ernst bij Epe werd op het erve Zuidberg bij het rooijen van een boom het geraamte van een groot dier gevonden. De lengte van het ske let bedraagt ongeveer 4 "2 meter, de kop in dwars doorsnede is 1 meter en de tanden daarin ongeveer ka meter lang. Benoemingen enz. Bij besluit van Z. M. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der staten generaal, gedurende de zitting van 1869/70 be noemd, den lieer mr. J. A. Philipse, lid dier kamer. UITTREKSEL uit het Verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uitgebragt aan de Provinciale Statenin de zomervergadering van 1869. Vervolg. HOOFDSTUK III. b. Begrootingen. De begrooting voor 1869 zijn van 87 gemeenten voor den aanvang van dat dienstjaar goedgekeurd de goedkeuring van die der overige gemeenten, heeft ten gevolge van bedenkingen welke daarop waren gevallen of om andere redenen, eerst later kunnen plaats hebben. Het getal begrootingen die ter verbetering of tot nadere toelichtingen zijn moeten worden terug gezon den, bedroeg niet minder dan 56. Aan onze goedkeuring werden onderworpen 180 besluiten tot wijziging der begrootingen, zoo door af- en overschrijving als op andere wijze en 104 besluiten tot beschikking over den post voor on- verziene uitgaven; aan slechts twee daarvan hebben wij onze goedkeuring moeten onthouden. c. Invoering, afschaffing en wijziging van plaat selijke belastingen. Reclames tegen aanslagen in hoofdelijke omslagen. Beslissingen daarom trent. Invoeringen van plaatselijke belastingen heeft plaats gehad, van opcenten op de personele belasting in de gemeenten Breskens, Kattendijke, Waterlandkerkje en Zoutelande; van hoofdelijken omslag in de gemeenten Kerk- werve, Koudekerke, Noordgouwe en Zoutelande; van eene belasting op de honden in de gemeenten Biervliet, Heinkenszand en Hoofdplaaten van een los- en laadgeld in de gemeente Zonne- maire. In de gemeente Hulst is het marktgeld en in de gemeente Veere de belasting op den turf en het geslagt afgeschaft. Verhooging van plaatselijke belastingen heeft plaats gevonden, in de volgende gemeenten, als: in die van Breskens en Waterlandkerkje van op centen op de grondbelasting (gebouwde eigendommen) in die van 's Gravenpolder, Hontenisse, Veere, Westka- pelle en Wissenkerke van opcenten op de personele belasting; in die van Arnemuiden, Burgh, Goes, Graauw, Groede, Haamstede, Kapelle, Neuzen, Schoondijke, St. Philipsland, Veere, Westdorpe, Westkapelle, Wis senkerke en Zaamslag van hoofdelijken omslag. De wijziging van de bestaande plaatselijke belas tingen of daarmede gelijk staande regten, heeft zich bepaald tot die van den hoofdelijken omslag in de gemeente Vlissingenvan de belasting op de honden in de gemeente Domburgvan schoolgeld in de ge meenten Heinkenszand Hontenisse en Vlissingen van het haven-, los- en laadgeld in de gemeente 'sHeer Arendskerke en van het haven- en kaaigeld in de gemeenten Hontenisse, Hooiplaat en Zierikzee. Met goedkeuring des Konings zijn, krachtens de wet ten van 10 April 1866 (Staatsblad no. 64, 65 en 66), len-rivier genoemd, waar de Chartumsche kooplieden en slavenjagers gewoonlijk aan land komen, om van daar hunne rooftogten aantevangen. Van alle kanten treft men daar grenzelooze moerassen aan, de koortsen zijn van daar oorspronkelijk, de poli tieke en sociale toestand des lands is, tengevolge van de onafgebroken rooftogten der slavenjagers, de verschrikkelijkste d e men zich verbeelden kan. De moeijelijkheden en bezwaren begonnen zich te doen gevoelen/ te naauwernood was het mogelijk dragers voor de ontzaggelijke menigte bagaadje te vinden. Heuglin en Steudner gingen op verkenning vooruit; doch laatstgenoemde keerde niet terug. Den 10 April strief hij aan de koorts en Heuglin begroef zijn lijk in het dorp Wau van den Dschurstam. Hij was de eerste van de vele deelnemers die het leven er bij verloren. Inmiddels was de regentijd begoni en, en niet dan tegen betaling van bijna ongeloofelijke groote sommen, kon men dragers bekomen, om de ba-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2