STOOMBOOT ZUID-BEVELAND. BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES Getrouwd Geene. Geboren: den 4, Cornelia Teuntjed. v. Willem Frederik Busing en Cornelia Teuntje Kruijt. den 5, Gerardus, z. v. Pieter Plas en Johanna Hagenaar. Elisabeth Catharina Pieternella, d. v. Kornelis Elisa Massee en Maria Adriana Arentz. den 6, Willem Iman, z. v. Eliza van den Bosch en Louise Jeannette Marie van Dam. den 7, Annette Cornelia Helena Maria Elisabethd. v. Cornells Pierre Thibault Bigot te Rot terdam en Anna Maria Elizabeth Berkman, den 8, Andries, z. v. Willem Franciscus Sandijck en Marga- retha de Jonge, den 11, Maria Anna Catharina, d. v. Martin Stieger en Johanna Kegel. Overleden: den 8, Magdalena, oud 2 j., d. v. Kor nelis Maartense en Anna de Fouw. Adriana Fran- cisca, oud 3 j., d. v. Leonardus Verbeeme en Johanna Catharina Jacobs. Septemb. 1869. GRAANBERIGTEN. Goes, 11 September 1869. Rilland, den 8 September 1869. oorzaak fgezocht moet worden, dat de opcenten op 'srijks directe belastingen 9249,54s en de hóófde- lijken omslag' 13629,-30-meer hebben bedragen; dat 'het aandeel der gemeente in de opbrengst der Rijks personele belasting 39,223,15 meer heeft bedragen, omdat de uitkeering van die opbrengst in 1866 slechts over acht maanden heeft plaats gehaddat de reden van de meerdere opbrengst van verkochte eigendom men, ad 46,786,89"', hoofdzakelijk gelegen is, 1". in de vergoeding die de gemeente Middelburg, ten bedrage van ƒ14,374, van het rijk heeft ontvangen, voor gevestigde erfpachten en andere regten op gron den die voor den spoorweg en de kanaalwerken op hetf'eiland' |Waleheren zijn moeten worden ingeno men 2°. in den verkoop door dezelfde gemeente van gemeente-gebouwen, die vopr de genoemde werken zijn opgeruimd7moeten worden.en 3o. in den verkoop door de gemeente Neuzen van 14,000 2 Va pereents en 5,900 3 percents inschrijving op het grootboek der nationale schuld, tot vinding van de noodige gelden voor de herstelling en verniewiug van het schoollo kaal en de onderwijzerswoning in die gemeenteen wat de uitgaven betreft, dat de meerdere uitgaaf van 11410,98s voor het bestuur der gemeenten, hoofd zakelijk het gevolg is van de nadere regeling der jaarwedden van de burgemeesters en secretarissen waarvan- het vorige jaar-melding is gemaakt; dat- onder het- cijfer van 11078,35, welke som Voor het armwezen meer is uitgegeven, begrepen is 4977 voor de subsidiën aan dé instellingen van weldadig heid 4389' voor restitution van onderstand en 2388 voor verpleging van behoeftigen regtstreeks uit de gemeentekassenen dat de meerderè uitgaaf van 14433,28 voor geldbélegging het gevolg is van den aankoop van 16500, 3 pereent inschrijving op het grootboek der nationale schuld door de ge meente Zierikzeeuit het provenu van verkochte zelkasch en gebouwen en door den aankoop van Ambachtsheerlijke regten door de gemeente Zaamslag voor 4301. Van de 112 gemeente-rekeningen over 1867, zijn er niet minder dan 63 geweest waaromtrent nadere inlichtingen of verbetering van stukken vereischt is gewordenniettegenstaande zulks de afdoening dier rekeningen zeer heeft vertraagd, zijn er nogtans 110 vóór het einde van 1868 door ons kunnen worden gesloten en vastgesteld. De sluiting en vaststelling van de rekeningen der gemeenten Hontenisse en Vlissingen, heeft eerst in de eerste helft van de maand Januarij dezes jaars kunnen plaats hebben. Opmerkingen van belangrijken aard heeft het on derzoek dier rekeningen niet opgeleverd. Ten aanzien van de rekening van de gemeente Zaamslag ontvingen wij van een lid van den raad dier gemeente een adres, strekkende dat in die reke ning niet* zou worden toegelaten een daarin gebragte uitgaafpefet'Wan f '368F;*'voö'r aangekochte Ambachts heerlijke regten en cijnsen, en zulks op grond, dat die uitgaaf zou hebben plaats gehad in strijd met de wet en het belang der gemeente. Daar wij echter de gegrondheid van des adressants bezwaren niet konden erkennen, hebben wij den be doelden uitgaafpost in de rekening toegelaten. Het voormelde raadslid beeft zich daarop tot den Koning gewend, met het verzoek dat het besluit waar bij de rekening door ons is vastgesteld zou worden vernietigd. Bij eene beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken van den 25sten Maart dezes jaars, is namens den Koning, aan het raadslid te kennen gegeven, dat daar bij onderzoek niet gebleken is, dat de uitgaaf voor de bedoelde aankoop in strijd met de wet of het algemeen belang zou hebben plaats gehad voor de gevraagde vernietiging geen grond gevonden is. Op daartoe gedane aanvraag zijn door ons in het afgeloopen jaar de rekeningen van de gemeente Clinge, Wolphaarfsdijk Yerseke en Zoutelande over 1866 aan de Algemeene Rekenkamer gezonden; zij zijn zonder eenige opmerking terug ontvangen. Wordt vervolgd )De koningin van Engeland heeft een blijk ge geven van hare ingenomenheid, met de liberale be ginselen. Op voordragt van den minister president, is de heer. - WillirXin ]>?ake, <\ie gedurende verschei dene jaren aan de liberale partij en hare leiders gewigtige diensten heeft bewezen, verheven tot den rang van Knight. De Daily News zegt omtrent deze verheffingDe taak' der regering des lands door afwisselende politieke partijen, wordt natuur lijk voor een groot deel verrigt, zonder dat het publiek daarvan iets zietmaar vooral dit deel vereischt talent, groei en eerlijkheid." De heer Drake moet zich in dit deel der regeringstaak bij zonder hebben onderscheiden. Het besluit omtrent de liberale hervormingen in Frankrijk is door den senaat aangenomen, door den keizer bekrachtigd, en namens deze afgekon digd. Trots het geschreeuw der conservatieven, is gebeurd, wat met redelijkheid kon verwacht wor den, ofschoon de houding van vele leden van den senaat, met zijn president aan het hoofd, nog wel eenige vrees voor het tegendeel deed ontstaan. De populairiteit van den senaat heeft er door de beraadslagingen niet op- gewonnen; integendeel, de vermolmde toestand van dit ligchaam is meer en meer openbaar geworden. Intusschen verheugt het pik zich, dat de liberale plannen des keizers niet zijn kunnen verkeerd worden en verheugt men zich bij voorbaat in de gevolgeD, die de intevoeren her vormingen op de ontwikkeling van het politiek leven der natie hebben zal. De beurs, die in de jongste dagen, ook door de ongunstige berigten van des keizers toestand zeer gedrukt was, heeft zich dan ook hersteld en was in de laatste dagen vas ter dan sinds lang het geval was. De ziekte des keizers deed veel over Frankrijk en zijne toe komst spreken. Men geloofde zich op eene ver warde toekomst te móeten voorbereiden. Men ver wachtte bij den dood van Napoleon den val van het tweede keizerrijk en vroeg, met bezorgdheid»wat dan?" Dat er vrees bestond, blijkt o. a. daar uit, dat l'lndépendance Beige, die in zijn nommer van Donderdag jl. een treurig tafereel van Napo leons toestand bevatte, aan de grenzen van Frank rijk is in beslag genomen. Gelukkig schijnt de vrees voorshands eenigzins voorbarig|te zijn geweest, want de keizer heeft op Vrijdag, des middags ten 1 ure, met de keizerin een rijtoertje door Parijs ge daan, en dit toertje heeft hem niet zeer vermoeid, want hij heeft den volgende morgen, na heton- bijt, den ministerraad gepresideerd. Reeds lang heeft men gevraagd, naar de houding van Bélgie, ten opzigte van het aanstaand conci lie van Rome. De regering jpoet thans op eene nota vag Beijeren officeel hebben geantwoord, dat zij zich onzijdig tracht te houden en geene afge vaardigden derwaarts zou zendenevenmin als zij dit in der tijd naar het congres te Mechelen ge daan heeft. De koning van Pruissen heeft aan de provincie Pommeren een bezoek gebragt en zijne ontvangst te Stettin moet zeer luisterrijk genoemd worden. Een correspondent der Aagsb. Allg. Zeit. noemt haar »een weerklank van het gejuich bij het bezoek na de overwinning van 1866, wat trouwens niet te verwonderen was, daar Z. M. zijn getrouwe Pom- menaars voor het eerst wederzag, sedert die gedenk waardige dagen en in de gelegenheid stelde om hem hulde te bieden." Één persoon ontbrak aan 's konings gevolg, de graaf von Bismarckdie nog altijd ziek is. Hij kan niet slapen, en zijne ze nuwen doen hem veel lijden. De ontvangst, die de koning genoot op zijne reis, maar meer nog de omstandigheid, dat de aanstaande begrooting geen deficit aantoont, zelfs daarop het vroegere tekort van 10 millioen niet meer gevonden wordt, doen de ministers hopen, dat die begrooting door den Landdag aangenomen en de inkomsten-belasting ingevoerd zal worden. In Hongarije wordt sedert eenigen tijd veel ge sproken over een regentschap, voor het geval, dat een minderjarige op den Oostenrijksch-Hongaar- schen troon mogt komen. Zelfs moet dit onder werp reeds in den .ministerraad zijn. besproken, en in een hoofdartikel van de Lloyd leest men daar omtrent: Hetgeen met onze staatsregtelijke be trekkingen het meest zou overeenkomen, is een regentschapsraad, waarin het voorzitterschap, naar eene bepaalde volgorde, aan een der leden van het koninklijke huis (natuurlijk eerst aan de moeder des konings) zou worden opgedragen, en welks medeleden in gelijke getale en met gelijke regten uit Oostenrijkers en Hongaren zouden moeten ge kozen worden. Het getal der leden, hun mandaat en hunne verantwoordelijkheid, zijn onderwerpen van latere beraadslaging." Bij de wetgevende kamers in Italië is een wets ontwerp ingediend, volgens hetwelk de nationale garde alleen in tijd van oorlog tot de dienst zal worden opgeroépen. Overigens houdt men zich bezig, om te trachten voor den koning eene kor tere gelegenheid voor zijne reizen van Florence naar Napels te verkrijgen. Tot hiertoe moest daarvoor den grooten omweg over Ancona gemaakt worden. Nadat de graaf Gualtevir dit te vergeefsch beproefd heeft, is de graaf Bes ie thans met eene zending naar Rome belast om vergunning te erlangen tot gebruik van de wegen door den Kerkelijken Staat. Ofschoon graaf Resie bij de pauselijke re gering zeer gezien is, en door vroegere handelin gen, o. a. de vriendschap van kardinaal Berardi de alter ego van kardinaal Antonellie heeft verwor ven, twijfelt men er toch aan, of hij zijn doel wel zal bereiken, aangezien niemand den moed heeft, de zaak aan den paus voortedragen. De suserein en zijne vasallen, of Turkije tegen over Egypte, Servië en Roumanie, zou wel een in teressant onderwerp voor een geschiedkundige roman of voor een drama zijn. De onderkoning van Egypte bezoekt de vorsten van Europa, noo- digt deze tot bijwoning van de opening van het Suezkanaal, sluit geldleeningen, enz. en tot verant woording geroepen, betuigt hij, op de'blijkbaar op- regtste wijze, zijne verknochtheid en onderworpen heid, doch gaat voort zijn leger en zijne ves tingwerken te versterken in afwachting van de dingen die komen zullen. De vorst van Servie doet den eed van getrouwheid aan de porte en doet in het buitenland aankoopen van wapenen brengt zijne militaire magt op een grooten voet en gedraagt zich als of er geen suzerein boven hem stond. Karei 1 van Rumanië verkrijgt vergunning tot het slaan eener munt, mits daarop een teeken aanwezig zij, dat de onderworpenheid aan de porte uitdrukt en het teeken blijft weg, de vorst gaat op reis en legt bezoeken af bij de keizers van Rusland en Oostenrijk, door welke hij ontvangen wordt, niet als vasalmaar als eigenmagtig mo narch. Waarlijk, de toestand van Turkije is niet benijdenswaard. De regent van Spanje schijnt meer en meer in de volksgunst te winnen. Men spreekt van het regentschap met drie jaar te verlengen, en voor eerst het zoeken naar een koning op te geven. Daarbij komt dan het plan eener verloving van den zoon van generaal Primmet de dochter van Serrano. Zoo zou de toekomst van Spanje verze kerd, maar tevens de hoop van vele candidaten voorden troon vervlogen zijn. De zoon van Prim is thans 11, de dochter van Serrano 7 jaren oud. De Gron. Ct. bevat een verhaal van een hond, die aan boord van een schip plotseling razend was geworden; om zich van het beest te ontdoen, wierp men hem over boord. Door zucht tot levensbehoud gedreven, zwom het beest naar een dukdalf, werkte zich daar boven op en was genezen. Volgens een verhaal van den Moniteur had er op de reis der keizerin van Frankrijk het volgende incident plaats: Terwijl de trein in pijlsnelle vaart zestig mijlen per uur aflegde, stond hij plotseling stil en kwamen de spoorweg beambten zeer ontsteld naar den vorstelijken wagen, om te zien wat er gaande was. Er was echter niets gaande, maar de keizerlijke prins had in zijne onbezonnenheid voor de grap gedrukt op de knop waarmede het alarmsein wordt ge- ?even. Dat was een gevaarlijk spelletje geweest. In New- ork en omstreken Ieveh 75000 vrouwen en meisjes van den arbeid barer handen. Het loon verschilt van fo tot JZO per week. Dienstmeisjes ontvangen gemiddeld 6 per week met kost en inwoning. Het loon van naaisters bedraagt ƒ12. Met het vervaardigen van kragen en andere kleeding- stukken van papier wordt ook ƒ12 's weeks verdiend, vrou welijke klerken verdienen ƒ15, teekenaarsters ƒ30 per week. De verdiensten van vrouwen op drukkerijen werkzaam met zetten en boekbinden is 25 per week. Bloemerimaaksters, boekhoudsters, bontwerksters, hoedenmaaksters en speel goedmaaksters verdienen ƒ20, schoenmaaksters 22. Dokte ressen vindt men in de meeste steden; bij verschillende dag bladen zijn vrouwen aan de redactie verbonden, en ae tegenwoordige president heeft reeds vrouwen tot postmees teressen benoemd, nadat zij reeds lang bij de telegraphie waren werkzaam geweest. Onder den titel the Hub" {het Mikpunt) verschijnt te Boston een nieuw nieuwsblad, dat zich zelf aanbeveelt als een blad voor den Kruiwa gen en de stalletjes. van 4 tot en met 11 Sept. 1869. Ondertrouwd: den 9, Pliilippus Jacobus Joseplius van Hove, 26 j., jongm. en Francina van Agten, 22 j., jonged. Jacob de Ridder23 j., jongm. en Dina Adriana Karelse, 26 j., jonged. Datums en Dagen. Van Rotterdam naar Dordrecht, Ziebikzee en Goes. Van Dordrecht naar Ziebikzee en Goes. Van Ziebikzex naar G 0 x 8. 15 Woensdag 17 Vrijdag 20 Maandag 22 Woensdag u. m. 'smorg. 11, 4,30 5,30 6,30 omstreeks u. m. 's namidd.12,30 's morg 6, H 7» 8,- omstreeks u. m. 's namidd. 5,30 'smorg. 11, 'smidd. 12, 1,— Datums en Daokij. Van Goes naar Ziebikzee, Dordrecht en Rotterdam. Van Ziebikzee naar Dobdbecht en Rotterdam. Van Dordrecht naar Rotterdam. 14 Dingsdag 16 Donderdag 18 Zaturdag 21 Dingsdag u. m. 's morg. 5,30 7,30 9,30 11- omstreeks u. m 's morg. 7,30 9,30 11,30 's namidd: 1, omstreeks u. m. 's midd. 12, 2, 5,30 Vanaf 1 Julij is het station te Wilhelminadorp opgeheven. ROTTERDAM, 13 September 1869. TARWE en KOOLZAAD 20 c., Blaauwe ERWTEN 25 e., BOEKWEIT 10,per last hooger. Overige artikelen onveranderd. ADYERTENTIËN. Door Gods goedheid bevallen van een wel geschapen DOCHTER, J. STIEGER—Kegel. Bevallen van eene DOCHTERM. J. UIJTTENHOOVENgeb. Kakebeeke. 'sGravenhage, 13 September 1869. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwd-kinderenin den ouder dom van bijna 74 jaren mijn geliefde echtgenoot de Heer JAN DE JAGER, in leven Oud-Burgemeester der gemeente RillandDijkgraaf van den Reigers- bergschen polder en lid van den gemeente-raad. Wat wij in hem verliezen kunnen alleen zij be seffen die den waardigen man van nabjj gekend hebben. De Hemelsche Vader geve ons troost en sterkte om dien voor ons zoo treffenden slag met berusting en gelatenheid te dragen. D. VETTE, Wede J. de Jager. Eenige en algemeene, kennisgeving aan vrienden en bekenden.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3