BUITENLAND. GEMENGDE BÉRlGTEN. 270<te staats-loterij. per telegraaf. Amsterdamsche Beurs. graanberigten. voegdheid werd toegekend tot het binnentreden dei- woningen, ondanks de bewoners, ten allen tijde, tot liet keuren van vleesch en spek, zijnde het voldoende geacht dat deze bevoegdheid zich bepaalde tot het binnentreden der woningen tusschen zons- op- en ondergang. Eindelijk werd door den gemeenteraad van Sas van Gent gevolg gegeven aan onze uitnoodiging tot intrekking eener door denzelve vastgestelde verorde ning, waarbij aan eigenaars, welke met anderen eenen gemeenschappelijken waterloop hebben, de verpligting werd opgelegd die gezamenlijk te onderhouden, als zijnde daarin reeds voorzien bij artt. 704 en 708 van het burgerlijk wetboek. Begraafplaatsen. Op de begraafplaats te Brouwershaven werd den 23sten Januarij 1868 het eerste lijk begraven. Het terrein dier begraafplaats is in vakken verdeeld. De beplanting derzelve met boomen, heesters en bloemen werd geregeld voortgezet; eene som van 100 werd hiervoor en van ƒ60 voor aankoop van hardsteenen paaltjes uitgegeven. De aanleg eener begraafplaats buiten de kom der gemeente Haamstede wordt wensehelijk geacht. Door het bestuur der hervormde gemeente te Ove- zande is een begin gemaakt met den aanleg eener nieuwe begraafplaats op voldoenden afstand van de kom der gemeente, daar de oude begraafplaats, rond de kerk dier gemeente, geene behoorlijke ruimte meer aanbood. De omrastering van de begraafplaats te Renesse, aan de hervormde gemeente aldaar behoorende, wordt wensehelijk geacht. De begraafplaats te Serooskerke (Schouwen), zal, schijnt 't, eerlang vergrooting behoeven. Gemeente-archieven. Van de zijde der provincie heeft geenerlei bemooi- jing ten opzigte der gemeente-archieven plaats gehad. Te Arnemuide wordt het in orde brengen van het archief voortgezet; men vleit zich dat zulks spoe dig zal zijn afgeloopen. De catalogus van het gemeente-archief te Goes is nog steeds in bearbeiding, en de alphabetische rang schikking van de zeer groote menigte van stukken kan slechts langzaam vorderen. De archivaris te dier plaatse betreurt 't, dat hij, overeenkomstig een besluit van deh raad, uit de ver zameling van gesehiedenis en oudheidkunde heeft moeten afgeven, een koperen houwitzer, welken door den Engelschen Commodoro Owen, op den 10-Mei 1814, aan den landstorm van Zuid-Beveland was ver eerd. Gemeld voorwerp is versmolten, om bij de reparatie van het gebrekkige klokkenspel te dienen. De beschrijving van het oude archief van Middel- burg dooi' den gemccntc-arolnvawo i© voltooid. Door hem is thans een begin gemaakt met het zamenstellen van een chronologisch register van al de charters en bescheiden, welke deel maken van de verzameling, beginnende met het oudste stuk (1217) en loópende tot het jaar 1581. Het eerste gedeel te van dat register, 't welk het Hollandsche, Hene- gouwsche, Beijersche en Bourgondische huis omvat, is reeds zoover gevorderd, dat welligt in de loop van dit jaar, op het voetspoor van 't geen in andere ge meenten is geschied, tot de uitgave daarvan zal kun nen worden overgegaan. Van de zich ter oudheidskamer van Middelburg bevindende voorwerpen is door den Secretaris dier gemeente een nieuwe inventaris vervaardigd, die wel dra gedrukten algemeen verkrijgbaargesteldzal worden. Het oude archief te Zierikzee werd met enkele, door ingezetenen ten geschenke gegevene stukken ver meerderd, waaronder vooral vermelding verdient eene op perkament geteekende kaart van den de Jonge Polder, uit de 18l|c eeuw. Voor gemeente-rekening werd eene afteekening ge maakt van een platten grond van Zierikzee, berus tende in het archief van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, vermoedelijk uit de eerste helft der, 16<le eeuw. Dit stuk wordtvoor de kennis van den vroegeren toestand der gemeente, van groot be lang geacht. Voorts ontving de gemeente van mejufv, S. C. Mogge Pous een in olieverw geschilderd portret van mr. Pieter Mogge van Renesse ten geschenke, alsmede van den heer mr. C. I. Fokker eene schilderij in olie verw, vermoedelijk uit de 16''e eeuw, zijnde eene af beelding van de oude wijze van zoutbereiding uit derrij. Wordt vervolgd.) In ons vorig overzigt hebben wij de houding der keizers van Frankrijk geroemd in de door hem aangenomen houding ter zake van de toegezegde hervormingen in het staatsbestuur en die toont de regten des volks te begrijpen en als een con stitutioneel vorst te willen werkzaam zijn tot heil der natie. Dat het den keizer ernst is met dit alles, wordt nu weder bevestigd. Immers uit geloof waardige bronnen verneemt men dat prins A apo- leon, zijne in ons vorig nommer bedoelde rede, in den Senaat heeft uitgesproken, niet alleen met voor kennis des keizersmaar zelfs van deze de punten heeft ontvangen waarover zijne rede moest loopen, en verder, dat de keizer hem heeft geluk gewenscht met de volbragte taak. De Senaat heeft zijne beraadslagingen over het ontwerp-besluit ten einde gebragt en dit met genoegzaam algemeene stemmen aangenomen. Slechts 3 van de 137 aanwezige leden verklaarden er zich tegen. De vergadering is daarna uiteengegaan met de kretenLeve de Keizer De raad van het departement du Nord heeft ge toond, rijp te zijn voor meerdere staatkundige her vormingen dan tot hiertoe door Napoleon III ge- geven of toegezegd werden. Hij heeft aan de af- deelingen een voorstel verzonden, handelende over de afschaffing van het dagbladzegel, over de be noeming der maires en over de afschaffing van art. 75 der constitutie van het jaar VIII. Dit aitikel bepaalt, dat ambtenaren, wegens overtredingen in de uitoefening hunner betrekking, niet door par ticulieren voor den gewonen regter kunnen vervolgd worden, dan met toestemming van den staatsraad. In 12 jaren tijds zijn 34 aanvragen van dien aard ingekomen, doch geen van deze werd ingewilligd. De staatsraad wilde verhinderen dat schandalen uit de ambtenaarswereld publiek werden; doch verhin derde daardoor tevens den loop van het regt. De raad van het dep. du Nord, wil hierin thans ver andering gebragt hebben. Ierland heeft nu ook zjjue onderwijs-kwestie. In de gemengde scholen gëfndien de kinderen van roomsche en onroomsche ouders verstandsontwik keling en voortreffelijk onderwijs in de zaken van wetenschap, terwijl hun ruimschoots gelegenheid werd verzekerd, om elders godsdienstig onderrigt te erlangen. Dit is voor den kardinaal, mgr. Cul ten, niet genoeg. De kinderen leeren de verborgen heden van den godsdienst niet, terwijl zij zich be zig houden met de tafel van vermenigvuldiging. De pligt van te mis te gaan, wordt hun niet ingeprent, terwijl men hun de letters van het alphabet tracht eigen te maken. Zij staan bloot aan den hartbe- dervenden invloed van de protestantsche kinderen, die op dezelfde schoolbank zitten en die een ver bazend grooten iuvloed schijnen te hebben, hoewel zij in Ierland de minderheid uitmaken. Van welken invloed goed onderwijs isbehoeft geene vermelding, maar bovendien kan het daar uit blijken, dat de Enigmadie bij den jongsten zeilwedstrijd de prijs behaalde, toebehoort aan een handwerksman, die op de lagere school zijne ont wikkeling genoten heeft. Thorntonzoo heet hij, ontwierp zelf het plan voor zijn vaartuig, bouwde het, maakte de zeilen en het touwwerk, in één woord, voltooide het scheepje van den kiel uit, tot den top van den mast. Het model van de Enigma is splinternieuw. De zaak Van; wijlen deii dichter Jan van Rijswijck in Belgie en den heer D'elaetschijnt nog niet geëindigd. De erfgenamen van den eerste heb- lJ i - i - -ywi ri - - sel gedagvaard tot voldoening van 100,000 francs schadevergoeding. De koning van Belgie heeft tijdens zijn verblijf in Zwitserland een onderhond gehad met den voor zitter van het Zwitsersche eedgenootschap, hetwelk groote sensatie maakt in de politieke kringen. Het feit zelf verdient dan ook opmerking, en is geene alledaagsche taak, dat een gekroond monarch zich naar Bern begeeft om een bezoek afteleggen bij het hoofd eener kleine republiek. Bovendien be weert men, dat hier niet louter aan eene beleefd heidsvisite moet gedacht wordenmaar dat het bezoek van den Souverein niet vreemd is aan de politiek. Tusschen Zwitserland en Belgie bestaan zeer vele punten van overeenstemmingbeide landen zijn Frankrijks naburen en de overeenstemming is nog onlangs bij het conflict o ver de Belgische spoor wegen ten duidelijkste gebleken. Leopold II heeft zich dan ook, naar luid der berigten, niet zonder bedoeling gewend tot den president der republiek en er moet tusschen beide hooge personen sprake zijn geweest van gemeenschappelijke verdedigings maatregelen, indien de onafhankelijkheid der staten mogt bedreigd worden.. De koning moet in deze gehandeld hebben in overleg met zijn eersten minis ter Frêre Orbandie op zijne terugreis van de Pyreneën zich insgelijks naar Bern begeven zal. Men berekent dat wanneer een mensch dezelfde elastici teit had als een vloo, en dan tweehonderdmaal hooger kon springen dan zijne lengte, liij 350 el ver zou springen dus tweemaal de hoogte van den hoógsten kerktoren. Te Hontenissè is te zien geweest een zeldzaam zeevisclije, zijnde een dolpliijn van liet geslacht der tuimelaars, in het Hellegat onder de gemeente Ossenisse. De viscli heeft, kop en staart me- degemeten, eene lengte van 7 voet, is ongeschubt, blank van huid. De heer Broson, de held van de Amerikaansche schippers, is te Liverpool aangekomen in een vaartuig van met jodenlijm bestreken papier, dat slechts 22 kilogr. weegt en waarméê de Amerikaan op de Theems een wedstrijd wil aangaan met elk ander vaartuig. De stad Ajaccio is niet rijk; volgens eene verklaring van den maire, dezer dagen afgelegd, waren hare fondsen zelfs niet toereikende om drie nieuwe bedden in het hospitaal aan te schaffen. En diezelfde stad heeft voor de ontvangst van de keizerin en den kei zerlijken prins eene som van 100000 francs besteed! De heer Morey, te San Francisco, heeft een zeer origineel mid del verzonnen om het publiek naar zijn concerten te lok ken. Een prijs van 25 gulden heeft hij uitgeloofd voor de dame, die met het grootst aantal hovelingen, aanbidders of eenvoudig vrienden, zijn soirees musicales zou bezoeken. Reeds den eersten avond, waarop dit zeer aantrekkelijk stelsel in praktijk gebragt werd, kwamen er verscheidene dames met 10 5 i2 heeren, maar ten 8 uur verscheen de heldin van den avond, Miss Liedsey, een zeer aantrekkelijke locomotief, met 76 wagens, ik uil zeggen met 76 gentlemen op sleeptouw. Bij acclamatie werd haar de prijs toegekend. Het feest van Husz is den 4den September te Praag gevierd, de anti- duitsche partij, die deze feesten heeft uitgedacht, is daardoor eenigzins in contlict geraakt met de clericalen. Deze toch willen wel helpen stoken tegen de regering te Weenen, maar niet om een feest te vieren, ter eere van den verket terden Husz. De viering onderscheidde zich dan ook niet door een protestantschemaar door eene ezeehisclie kleur, zij is echter zeer rustig afgeloopen. Garibaldi zond een tele gram van gelukwensching. Den 3den September is de laatste telg van het geslacht Hohenzollern-Heckingen overle den, vorst Frtderik Wilhelm, geboren in 1801. Sedert 1849, toen hij de regering van zijn vorstendom aan den koning van Pruissen afstond. Het hof heeft gedurende 14 dagen den rouw aangenomen. In Engeland zit een man van in de 80 jaren, 60 jaren in gijzeling, en nog blijft zulk eene barbaarsclie wet bestaan in het verlichte Engeland. Woens dag trouwde te Harderwijk een zonderling paar, dat, even voorde trouwplegtigheid, op het raadhuis moest verschijnen, wegens hunne fameuse vechtpartijen in hunne bruidsdagen, welke ongeregeldheden veroorzaakten. Die nobele lui trouw den evenwel, zeker in de hoop, dat 't voortaan beter zal gaan. Hun huwelijksreisje zal zijn, eenige dagen te zamen genoe- gelijk in de doos door te brengen, kosteloos logies enz. In het Grossener Wochenblatt leest men de volgende adver tentie: Heden rood morgen dood. Zoo ging het mijne vrouw, die voor acht dagen nog over stoelen en tafels sprong en gisteren reeds begraven werd, ten minste haar stoffelijk deel. Gedurende ons huwelijk was zij een vrolijk wijfje, dat zich elijk ik dezer dagen, ook gisteren nog, op het kerkhof, toen ik den doodgraver betaalde, die mij belooft heeft het graf in orde te zullen houden. Zoo'n vrolijke vrouw vind ik nooit terug. Ik hoop, dat de genadige hemel ieder voor zulk een verlies beware en bedank vriendelijk voor de toezending der bloemen en den heer Cantor voor zijn graflied, dat mij door merg en been ginghet werd heel goed gezongen. Acker- mann, mr. Slotenmaker. - Aan uitgevers van dag- en week bladen biedt iemand zich aan die reeds redacteur van twee weekbladen is, om nog met de redactie van een eourant be last te worden, van de gematigd liberale rigting, liefst van een zoodanige, _wier leven in gevaar verkeert (aan de tering lijdt). Adres Nijgh's advert-bureau. Onlangs kwam iemand, die aan zwaarmoedigheid leed, in allereil naar den doctor geloopen en deelde hem mededat des nachts een muis in zijn keel was gekropen, die hem steeds vreeselijke pijnen veroorzaakte. „De beste raad die ik u kan geven„zei de dokter" is, dat gij zoo spoedig mogelijk een kat inneemt die zal u wel van dat lastige dier verlossen." Bestedingen. Op Vrijdag 24 Sept. a. s. te Middelburg van het maken van verdedigingswerken aan de oevers van de calamiteuse polders Borssele, Schouwen, (district Flaauwers), Vliete en Hoofd plaat, met de levering van al de daartoe gevorderde bouw stoffen en arbeidsloonen en zulks in 4 perceelen van aan besteding. Kerkelijke zaken. Volgens het jongste nummer van ie Stemmen voor Waar heid en Vrede bedraagt het aantal der candidaten bij de Ne- derlandsche Hervormde kerk slechts 56; Daarentegen wordt het aantal vacaturen in die kerk gerekend op ongeveer 150. De schaarste van candidaten zal dus spoedig in volslagen gebrek overgaan, waaronder vele i>fpn.ov,i«~ „...n— in ons land zicli voor het predikambt voorbereiden, met zoo groot is, dat zich in de eerste jaren eene breedere candida- tenlijst laat te gemoet zien. Prijzen van 1000 en daarboven. 3e klasse. 1° lijst. No. 78G6 25,000, n». 3584, 5000, n«. 2429 1500 n». 1326 f 1000. 3® lijst. No. 11958 1500 n°. 7991000. MARKTBERIGTEN. prijscourant der EFFECTEN. DONDERDAG DEN 9 SEPTEMBER 1869. Mederl. Werk. Schuld 2'/, Spanje Portugal, 1853 Rusland, 1860 In. 1867 Id. Spoorwegen Id. Poti-Tiflis Oostenrijk., Papier Id. Zilver Id. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 H.-Amerika 1885 2y4 3 4'/, Mei Januarij COUPONS. Metalliek Papier ld. Zilver Div. i 53v4. vie. 8lye 66'/, 6. f 238'/,. 82's/ls. 47. 54v„. 108 V4. 40 Vs. 86 20,25. 24,37". 11,90. GOES, 7 September 1869. ïariee TARWE U,— 5/11.25. Nieuwe DITO 8,75 5 f 9 50 ROGGE 7,75 5/8,25. Winter GERST 6,25 a/6,75. Zomer DITO 5,75 5 /6,25. Nieuwe HAVER ƒ3,25 5/3,75. Groene ERWTEN 10,-5 10,50. PAARDENBOONEN 7,50 5 7,90. MEEKRAP. BOTER 1,40 5 1,45 het ned. ffi. EIJERS f 3,— de 100 stuks. AMSTERDAM, 8 September 1869. GRANEN in flaauwe stemming. RAAPOLIE 6/w 43,— vlieg, 41 V, Mei 1870 44v4, na jaar 1869 42 rt. LIJNOLIE .6 w 35 '/4 vlieg 34,- voor- iaar 1870 f 34'/«, najaar 1869 34,—. Zandaardappelen 2,75 5/4,-. Geldersche Stoelematters 2 10 a 2,30. Ronde Wolkammers ƒ2,— 5 2,10. Aan gevoerd 4500 mudden. De handel was levendig. LONDEN, 8 September 1869. De handel in Tarwe en Meel ving vast aan met nomi naal onveranderde prijzen, Haver en Gerst vast.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3