1869. jw Vrijdag 10 September. 56"e jaargang, van het Gremeente-bestuur. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75fr. p. p. 1.90 Afzonderlijke nommers 5 c.met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. Beltondmaltliig; BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 7 September jl. ter vervulling der plaatsen, die door de periodieke aftreding van de te genwoordige titularissen met dien dag waren opengevallen, neeft herbenoemd: tot Wethouder, de heer J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE; tot Ambtenaar van den Burgerlijken Standde heer mr. M. P. BLAAUBEEN; en tot lid der finantieele commissie de heer mr. W. G DE KNOKKE VAN DER MEULEN. Geschiedende hiervan openbare bekendmaking, zoo ter voldoening aan de voorschriften; als opdat de benoemden in hunne betrekkingen door de ingezetenen zouden worden erkend. Goes den 9 September 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES den 9 September 1869. De heer commissaris des konings in deze pro vincie wordt op zjjne tournee tot bezoek van de gemeenten van zijn gewestweldra ook in eenige gemeenten van dit eiland gewacht. Tot wethouder te Krabbendijke is benoemdH. Geelhoedin plaats van K. Verschuure, die niet als raadslid herkozen is. Te 's Gravenpolder is ter vervanging van Joh. Zandee, wiens beurt het was om af te treden, tot wethouder benoemd Jacob Felius en tevens als amb tenaar van den burgerlijken stand, ter vervanging van Joh. Moldie voor zijne herbenoeming als zoo danig heeft bedankt. Te Nisse is tot wethouder benoemd, P. Luteijn, in plaats van C.A. L. Danckaerts, afgetreden raadslid. Te Ellewoutsdijk, Driewegen en Ovezand, zijn de aftredende wethouders herbenoemd. Benoemd tot wethouders te Tholen A. van der Burgkt en dr. J. J. Bybau. Men schrijft ons uit Nisse, dat onder die ge meente weder een treurig ongeval heeft plaats ge had. Eene familie van Ellewoutsdijk van de ker mis huiswaards keerende, had pas een laatste halt verlaten, toen de paarden op hol gingen. De vrouw van J. L. is, of van den wagen gevallen, dan wel ge sprongen, althans zij werd, waarschijnlijk tenge volge van hersenbeleedigingen, als lijk in eene na burige woning gebragt. Geneeskundige hulp ver- mogt niets meer, dan eene lijkschouwing te be werkstelligen. Volgens latere berigten was een van het span paar den niet te zeer vertrouwd en zat niet de gewone voerman maar L. zelf aan de lijst, wiens vrouw met zoo ongelukkig gevolg uit de wagen is gesprongen. Bij het gemeentebestuur van Utrecht is van een der secretarissen van het taal- en letterkundig con gres te Leuven een telegram ontvangen, houdende verzoek om inlichtingenof het congres in het volgende jaar, aldaar kan gehouden worden. Er is toestemmend op geantwoord. Heden avond retourneerden de handwerkslieden, van hun uitstapje naar de internationale tentoon stelling. De harmonie de Volhardingwas hun een eindwegs tegemoet gegaan en geleidde hen met muziek naar de vergaderplaats het Slot Ostende, waar het besiuur uit Volksbelangen hen ontving en een kort verslag van een hunner vernam, om later daarop terug te komen. De hoogleeraar M. de Vries is teruggekomen van zijn denkbeeld om het rijden met een velo cipede wielen te noemen, daar het werkwoord wie len reeds in een anderen zin gebruikt wordt. Hij wil het frequentativum wieleren aannemenhet voertuin zelf trvbf en den bpvudov w^elcnaar noemen, gelijk het Hande1 blad aangaf. Dit onder werp is ook besproken op het congres te Leuven, en daar werd op het voorstel om de naam aan het volk overtelaten, gevraagd of men zich dan kon vereenigen met de benaming in Limburg aan de vélocipède gegeven, te weten: Venloospaardje? Dr. A. de Jager van Rotterdam verklaarde zich voor trapwagens, zooals zij ook in de verordening van Gorinchem genoemd worden. Een der medewerkers van Het Vaderland geeft in overweging om het uitheemsche woord revolver" te vervangen door een Nederlandsch, namelijk vuist- kolf-wentelroer." Jl. Zaturdag namiddag viel er bij het laden der stoomboot Germania naar Hamburg, liggende aan de Willemskade te Rotterdam, een vat zink in bladen van de stelling over boord. De sjouwer der lading, Arnoldus Hendriks genaamd, na zich met een 24 voet lange schippersboom verzekerd te hebben, waar het vat zich bevond, ontkleedde zich, liet een ket ting met ijzeren schenkelhaken, waaraan een touw was bevestigd, langs den schippersboom op het vat zakken, en begaf zich toen zonder eenige voorzorgs maatregelen langs dien boom naar beneden op 18 voet water, bevestigde de schenkelhaken aan de kimmen van het vat, gaf een teeken dat men den ketting vast moest aantrekken, kwam daarop weder om boven water, en liet zoo het vat ophijschen. iennenf^datatliet0\fiei ^loete» feon "woTden1 bevestigd Hendriks kleedde zich aan en ging als of er niets gebeurd waswederom aan zijn vermoeijenden arbeid. De vrouw van dhr. Levi Lion uit 's Bosch, had Maandagavond het ongeluk, door de vermolmde plan ken van den vloer harer woning, waaronder zich een kelder bevindt, te zakken, zóó, dat haar lig- ehaam halverwege de planken bleef hangen. Zij bevond zich alleen te huis en kon zich zelve niet helpen. Hoewel spoedig hulp werd verleend, was zij, ten gevolge van scheuringen die zij in den buik had bekomen, binnen een uur tijds overle den. De lijkschouwing toonde aan, dat zij reeds acht maanden zwanger was. Men verzoekt ons mede te deelen, dat door den heer F. P. L. Pollen onlangs weder eenige St. Jacobszalmen losgelaten zijn: deze zijn echter niet, zoo als vroeger, van een merkteeken aan den staart voorzien; zij hebben dit nu aan de smeervin. De visschers worden beleefd verzocht, zoo zij van deze zalmen mogten vangendieeven als de vroeger losgelatene, onmiddellijk na het nommer gezien te hebben, in vrijheid te stellen en den heer Pollen te Scheveningen daarvan berigt te zenden. Een dagblad van Charleroi zegt, dat het lot van 50,000 franken, in de trekking van Brussel (1862), te beurt gevallen is aan eene maatschappij van Gilly, welke grootendeels zamengesteld is uit werklieden. Elk lid der maatschappij zal 2500 franken trek ken. Er zijn drie leden, die elk drie actiën bezitten, en bijgevolg 7500 fr. zullen genieten. Vele leden-werkliedenvan hunnen arbeid ko mende, en de gelukkige tijding vernomen hebbende, waren er zoo sterk door aangedaan, dat zij schier niet spreken konden. De gevoeligheid der spin voor de werking der toonen is sedert lang en overal waargenomen. Daar van kan tevens het volgende merkwaardig voor beeld dienen: Bij gelegenheid van een concert door Romberg te Presburg gegeven, bemerkte men eene groote spin, die den spelenden virtuoos steeds meer en meer naderde, en eindelijk op een kleinen af stand onbewegelijk bleef staan, alsof zij naar die heerlijke toonen luisterde. Toen plotsoling een krach tig accoord weerklonk, liep het diertje, als ontsteld, weg. Intusschen was de violoncellist weder aan een zachte, langzame passage gekomen en de spin keerde terug, naderde op nieuw den speler, en bleef als vastgenageld in diens nabijheid staan, tot dat het stuk geëindigd was. Toen verdween zij uit de oogen die haar bespied hadden. Ook de heer Romberg had het diertje opgemerkt en ver zekerde, dat hij meermalen door zijn spel spinnen gelokt had. Men meene niet dat alleen duitsche spinnen zulk een gevoeligheid toonen; wat daar medegedeeld is, geld evenzeer van de hollandsehe Arachne 's. Men zegt: "nijdig als een spin". Maar wanneer wij denken aan de vatbaarheid van dat diertje, ook voor de invloeden van de weergesteld heid, dan zou men veilig kunnen zeggen: >zoo gevoelig als een spin". Het gebruik om aan tafel elkanders gezondheid te drinken en ook op welzijn van anderen het glas te ledigen (toast) is van zeer oude afkomst. Zelfs de oude Romeinen kenden het reeds en ook onzen Germaanschen voorouders was het niet vreemd. De eerste Christenen voerden dergelijke dronken in als eene soort van vereering, toegewijd aan de nagedachtenis hunner martelaars en afgestorven ge- loofsgenooten. De benaming toast schijnt oor spronkelijk van een gebruik brj de Engelschen af komstig te zijn, die oudtijds bij het instellen van een gezondheidsdronk gewoon waren een stuk ge roosterd brood in den beker met wijn te doopen en dit op te eten. De eerste beteeken is van toast" is dan ook eigenlijk geroost brood. De naam van Paardenhouders, vergeet dit niet. Er is een groote vlieg, die zich bij voorkeur op het paard zet en dit °6f ondeugend of ziek maakt. Zij zoekt vooral den buik van het paard op, omdat het vel daar minder dik is, zoodat haar angel er beter door glijd. Men heeft een eenvoudig middel om die vlieg te verdrijven of te vernietigen: men neemt een hand vol groene noteboombladeren, hakt die goed fijn, stampt ze en laat ze vervolgens gedurende eenige dagen weeken in een kan koud water. Men be strijkt den buik van het paard met dit aftreksel en iedere vlieg, die er zich aan vasthecht, is ter stond dood. Hoe sterker het aftreksel is des te ge weldiger is zijne uitwerking. Benoemingen enz. De benoeming van den lieer F. C. Thorbecke, tot ont vanger der dir. bel., in- en uitg. regten en ace. te Batli c. a. is op zijn verzoek ingetrokken en in deszelfs plaats be noemd, de lieer J. Sijtsma Gz., thans ontvanger aerz. mid delen te Milligen. De Jamaica Guardian van 7 Augustus 11. bevat de vol gende zeker interessante mededeeling eener heldhaftige daad jvan den lieer Ramsden, vice-consul van Engeland te San- iago de Cuba. Voor eenigen tijd had men een Amerikaanschen zeeman gearresteerd en in de stadsgevangenis gekerkerd. De man verbeidde daar zijn vonnis, als beschuldigd van deelgenoot te zijn geweest eener bende vrijbuiters. Hij was de zoon van Engelschc ouders. De beschuldiging rustte op geener lei deugdelijken grondintegendeel hare waarheid was al leronwaarschijnlijkst. Evenwel de man werd veroordeeld om gefusilleerd te worden, ondanks de protesten der Engel- sche en Amerikaansclie consuls, en de dag, voor de uitvoe ring van het vonnis bepaald, verscheen. De gevangene werd gebragt naar de gewone strafplaats, met al het ceremonieel der noodlottige plegtigheid. Hij werd op den voet gevolgd door den vice-consul van Engeland en dien van Amerika. Op de plaats der teregtstelling gekomen, las de heer Ramsden met luider stemme een protest, gesteld in naam van Engeland en Amerika, waarbij werd verklaard, dat de beklaagde onschuldig was aan het hem ten laste gelegde feit, en dat, zoo men hem fusïleerde, de Spaansche over heden schuldig zouden zijn aan moord en zich wegens liun gedrag te verantwoorden zouden hebben bij de bovenge noemde gouvernementen. Gedurende die lezing, op vasten en onwrikbaren toon gedaan, was de veroordeelde van aan doening bezwijmd, en de Spaansche soldaten, alles willende tarten om den ongelukkige het leven te mogen benemen» ontveinsden geenszins hun ongeduld. De Spaansche overheden traden in overleg; maar weldra berigtte men den heer Ramsden en de Amerikaansche con sul dat hunne protesten te laat kwamen, dat de gevangene

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1