BUITENLAND. Benoemd tot directeur van een der rijks telegraaf kantoren de telegrafist 3e klasse L. F. Schmeltzer. A. de Letter, koewachter bij den landbouwer D. de Voste Sas van Gent, in den namiddag van 27 Augustus, na bet gebruik van bet middagmaal wil lende zwemmen, bad bet ongeluk in de diepte van een gedeelte van bet kanaal te verdwijnen, de spoe dig aangebragte hulp kwam echter te laat, en hoeveel krachtsinspanning de gebroeders Warrets ook toonden, mogt bet een hunner wel gelukken den 17 jarige drenkeling van den bodem van bet kanaal te balen, maar de levensgeesten weder te roepen dit was hem onmogelijk, en al mogt bij hier de zelfvoldoening niet smaken hem levend aan de zijnen terug te geven, de overtuiging zoo ruimschoots zijn pligfc gedaan te hebben zal hem voldoende wezen. Om wandgedierte te dooden, neemt men kom kommers, raspt die fijn en perst ze door een doek; met het nat worden de plaatsen en reten besmeerd met een kwastje; men kan het ook met een spuitje inbrengen waar men niet niet bij kan Men ver zekert dat dit een probaat middel is. I I Te Waltham, een dorpje ongeveer twee of drie uren van Canterbury, zijn veertien personen ver giftigd, waarvan twee gestorven, door water te drin ken uit een tobbe, welke vroeger gebruikt werd voor een mengsel, dienende tot het inwrijven of wasschen van schapen, bekend onder den naam biggsheep dipping composition. De pachter vermaande den man aan wien hij de tobbe gaf, deze goed uit te wasschen. De man deed dit met eene oplossing van soda en gebruikte de ton of tobbe toen als een emmer om water te scheppen. De tobbe had gedurende den nacht volgestaan, en toen 's morgens het water gebezigd werd om thee te zetten, open baarden zich de gevolgen in buikloop, zware pijn, braking en hevigen dorst. De huisgenooten dien den, tot lessching van dorst, weder hetzelfde wa ter toe aan het gezin, dat uit ouders en vier kin deren bestond UITTREKSEL uit liet Verslag van den toe stand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uitgehragt aan de Provinciale Staten, in de zomervergadering van 1869. HOOFDSTUK I. bevolking dek provincie. De bevolking die op 31 December 1867 bestond uit 88684 m. en 90317 v., vermeerderde gedurende 1868, door geboorte en vestiging met 9219 m. en 8564 v., en verminderde door sterfte en vertrek met 9129 m. en 8357 v., zoodat zij op 31 Dec. 1868 bestond uit 88774 m. en 90524 vrouwen. Onder de geboorten waren 92 tweelingen en een drieling. Er werden 1295 huwelijken gesloten, terwijl 1 scheiding van tafel en bed en 3 echtscheidingen wer den uitgesproken. De meeste geboorten hadden plaats in de maand Maart (671); de minste in de maand Junij (440). De meeste sterfgevallen kwamen voor in Augustus (752), de minste in Februarij (292). De meeste huwelijken wer den gesloten in Mei (259), de minste in September (68). Van de bevolking op 31 December waren: Ned. Herv. 124278 Fransch of Waalsch id. 258 Engelsch of Presbyt. id93 Anglic, of Episc2 Evang. Luth1252 Herst. Luth11 Doopsgezind319 Remonstr34 Chr. Afgeseh6613 Roomsch Kath45466 Ned. Israëlieten603 Portug. id. 2 Tot geen der genoemden behoorende 304 Totaal 179298 Er zijn 5 74 personen als landverhuizers naar Ame rika of elders vertrokken. HOOFDSTUK II. bestuur en regeling van het provinciaal huishouden. I. Personeel van het Prov. bestuur. Het getal kiezers voor leden der Prov; Staten bedroeg 4841. De aftredende leden der Prov. Staten werden allen herkozen uitgezonderd de heeren J. van der Have in het district ZierikzeeA. Kakebeeke in het district Goesen mr. Egberts Risseeuw in het district Sluis. In hunne plaats werden gekozen de heeren H. A. van IJsselsteijnJ. M. Kakebeeke, en J. Risseeuw. Voorts werden ter vervanging der overleden heeren M. M. de Langedr. L. Hoelands Jansen en I. C. O. Ben- teijn, gekozen de heeren mr. T. WagtlioE. II. F. W: Mathon, en W. C. de Smidt. Het collegie van Gedeputeerde Staten is zamenge- steld als volgt De heer commissaris des konings, voorzitter. De heeren mr. J. C. R. van der BiltJ. P. I. Buteux, G. J. Sprenger, aftetreden in 1871; Jkhr. P. Damas van Cittersmr. T. A. Lambrechtsen, mr. A. M. Be- dus aftetreden in 1874; en de heer S. van der Swalme, Griffier. Het collegie van gedeputeerde staten isnaar art. 17 van zijn reglement van ordeverdeeld in drie afdeelingen. De eerste afdeeling bestaat uit de heeren mr. J. C. R. van der Bilt en mr. A. M. Bedus. Zij is belast met 't geen aangaat de belastingen, de be grootingen de rekeningen en in het algemeende geldmiddelen der provincie en die der gemeenten, benevens die van het rijkzoo ver zij tot de ken nisneming van gedeputeerde staten behooren. De tweede afdeeling bestaande uit den lieer J. P. I. Buteux en jonkhr. P. D. van Citters, is belast met 'tgeen aangaat den waterstaat, de wegen en de verveeningende middelen van vervoer te water en te lande; het aanleggen en onderhouden van werkenalsmede de grensscheiding der provincie en der gemeenten. Tot de derde afdeeling behooren de heeren G. J. Sprenger en mr. T. A. Lambrechtsen. Zij is belast met 'tgeen aangaat het toezigt op de plaatselijke verordeningen die niet tot de kennisneming dei- eerste afdeeling behoorenhet onderwijsde kunsten en wetenschappenden handelden landbouw en het fabrijkwezenden ijk der maten en gewigten de nationale militie en de schutterijde strandvon derij het armwezen en in het algemeende hand having der openbare orde. In den loop van 1868 is geene verandering ge komen in het personeel der ambtenaren en bedien den ter provinciale griffie en evenmin in hunne jaarwedden. Er is een ontvanger aangesteld voor de regten wegens het gebruik van den met 22 Junij 1868 toegankelijk gestelde provincialen steiger te Kortgene, te weten: Krijn Schippers Jz., door welke in die betrekking, bij notariële acte de dato 18 Junij 1868, een personele borgtogt is gesteld ten bedrage van ƒ300. In de openstaande betrekkingen van opzigter der wegenten gevolge van het verleend eervol ontslag aan den opzigter in het voormalig vierde district W. C. de Smidten vroeger aan den opzigter in het voormalig vijfde district A. W. Olivier, is, na op roeping in de dagbladen van candidaten en het hou den van een vergelijkend examen door den hoofd ingenieur en twee aspirant-ingenieurs van den wa terstaat in Zeelandvoorzien door de benoeming van I. Wondergem en M. Eijke, in te gaan met 1 No vember 1868 terwijl aan den met laatstgenoemde betrekking tijdelijk belasten opzigter J. C. Dormaar met dat tijdstip een eervol ontslag is verleend geworden. Buitendien is de reeds bij ons besluit van den 29 September 1865, no. 77, benoemde provinciale vee arts derde klasse E. L. van Mervennée op 15 Julij 1868, ter standplaats Goes, in functie getreden; en is tot provinciale veearts derde klasse door ons be noemd F. van Aerde, in te gaan met 1 December 1868, standplaats Neuzen. Zoolang de wetgevende tribunes weder niet ge opend worden, zal dezelfde schaarschte aan nieuws op politiek gebied blijven bestaan, als nu sedert eenigen tijd heerschte. Het zijn voornamelijk drie zaken, waarmede de buitenlandsche bladen zich bezig houden, en alle drie betreffen zij Pruissen. De regeering van dit land schijnt zich ten doel gesteld te hebben, de Noord- en Oostzee met el kander te verbinden, en de pogingen daartoe wor den natuurlijk door Rusland met leede oogen aan gezien. Rusland begint dan ook Pruissen te wan trouwen in zijn voortdringen in Sleeswijk en Holstein en dit zou te avond of morgen wel eens aanleiding kunnen geven tot minder aangename verwikkeling tusschen de twee rijken. Daarbij komt nog, dat Pruissen, (en dit is de tweede zaak) weigert, om het tractaat te hernieuwen, vroeger met Rusland gesloten tot wederkeerige uitlevering van misda digers. Bij gemis aan zoodanig tractaat onttrek ken zich vele Poolscke onderdanen van Ruslrnd aan de Russische krijgsdienst. Eindelijk (de derde zaak) de Pluissische propagande in de Oostzee pro vinciën, 't is Rusland eveneens met naijver be zielt. Men noemt het dan ook niet ondenkbaar dat er tusschen Rusland en Pruissen een vrede breuk zou kunnen ontstaan. In Engeland heeft zich eene maatschappij ge noemd, tot hervorming der wetsbepalingen en regelen omtrent het grondbezit. Zij noemt zich de Land- Tenare Rejorm-Association en heeft tot voorzitter den heer Stuart Mill, die zich door zijne geschriften over staatsregt en staathuishoudkunde een welver dienden naam heeft verworven. Zou het niet verwonderlijk zijn, indien Enge land, het land der meetings, geene meeting kon vermelden over de kloosters? Dezer dagen werd er eene gehouden te Wolverhampton, die door 2000 personen werd bijgewoond, en waarin werd beslo ten bij de beide huizen van het parlement aan- tedringen, eene wet in het leven te roepen, betref fende het inspecteren der nonnenkloosters. De grootste strengheid werd wenschelijk gekeurd, op dat gevallen als te Krakau in Engeland niet ge beuren mogen. De hoofdstad van Belgie is thans bezocht door zulk een aantal vreemdelingen, als men tot hiertoe niet gekend heeft. De groote wapenschouwing van 30,000 mau die gedurende de Septemberfeesten (27 Sept.) gehouden zal worden zal te Brussel plaats hebben. De troepen zullen eerst den 28sten Brussel verlaten, maar ten einde de burgers van den last der inkwartiering te ontheffen, op het exercitieveld kamperen, voor zooveel zij niet in de kazernen kunnen gehuisvest worden. De nieuwsbladen van Frankrijk houden zich voornamelijk bezig met de reis der. keizerin naar Corsica en de ziekte des keizers. De keizerin, met den keizerlijken prins, Ajaccio bezoekende, is daar met de grootste geestdrift ontvangen. In het huis der Bonaparte's heeft H. M. een borstbeeld van haren zoon geplaatst en de prins was zigtbaar ge troffen door de aanschouwing der plek, die hem de jeugd van den grondvester zijner dynastie her innerde. De ziekte des keizers maakt velen be zorgd. Zelfs meent men, dat Napoleon er ernstig over zou denken, afstand van de regering ie doen. Uit Spanje schrijft men, dat de tweedragt onder de aanhangers van don Carlos juist bevorderlijk is voor den vrede des rijks. De woordvoerder der Car- listen, de volksvertegenwoordiger Crus Ochoa, die door zijne welsprekend'n-id zoo menigmaal aller aandacht in de Cortes boeide, en die in openbare zit ting onverschrokken van zijn koning Karei Vil", sprak, heeft de hand van den jongen don Carlos afgetrokken, en de ligtzinnige wijze afgekeurd, waar mede Carlisten zijn te werk gegaan. De zaak der Carlisten wordt dan ook met eiken dag hope- loozer. Op dit oogenblik kan men zeggen, dat nog slechts twee benden in de provincie Castellon op de been zijn, aangevoerd door twee groote mis dadigers, Rullo, wegens verscheidene moorden ter dood, pn Barrero, een valscfie munter, tot dertig jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Uit Duitschland zijn niet onbelangrijke berigten omtrent de veepest. In sommige streken woedt zij nog steeds voort, en worden vooral Oost-Pruissen en Brandenburg zeer door haar geteisterd. Op één dag van de afgeloopen week werden er te Kustrin niet minder dan 69 stuks afgemaakt. Tengevolge van die ziekte onder het vee is ook de waarde der vaste goederen in sommige arrondissementen zeer verminderd In Koningsberg bedraagt dit ruim de helft, ja, twee derde. In de vorige week werd een uitgestrekt bouwterrein in een der meest be zochte straten der stad in veiling gebragt doch er waren geen koopers, er werd geen bod gedaan. De veepest heeft stad en land verarmd. Van de schepen der vloot van Oostenrijk wap pert nu de nieuwe vlag. De dubbele adelaar het teeken van het heilige Roomsche rpk, is ver dwenen, en in plaats daarvan ziet men het nieuwe Oostenrijksche-Hongaarsche wapen. Dit wapen is zamengesteld uit de roode en witte kleuren van het aartshertogdom en het rood-wit-groen van Hon garije, in gelijke velden verdeeld. De regering van Servie geeft een voorbeeld van keurigheid in den officieelen stjjl zijner staatsstuk ken. Er is eene volks-telling bevolen, en gecon stateerd, dat in de stad Jassy 31,795 Israëliten ver blijf houden, waaronder, zooals het officieel berigt zegt 5000 Joodsche vagebonden. Het gouvernement van Turkije heeft bij den on derkoning van Egypte aaugedrongen op meerdere zuinigheid in het beheer van 's landsgelden, en dit ontlokt aan de Times de volgende verzuchtingAch wierd de goede raad van den vizier, zoowel te Kon- stantinopel als te Cairo opgevolgd, welk eene vreugde zou er heerschen onder de houders van Turksche en Egyptische effecten. I Boekaankondiging-. Katholieke Illustratie. Zondagslectuur voor het Katholieke Nederlandsehe volk. 'sHertogen- bosch bij E. Bogaerts. 1869/70, No. 1. Het is niet te ontkennen, dat deze eerste aflevering van de Kath. Illustratie er uitlokkend uitziet. Het prentwerk staat heel wat boven dat van andere soortgelijke periodieke bladen en de tekst ofschoon uit eene enkele aflevering weinig te oordeelen is geeft gepaste afwisseling en vrij onderhoudende lectuur. Indien de redactie op dien weg voortgaat, mag yij goedkeuring wachten en zal zij zeker de voldoening hebben van kunst- en schoonheidszin te hebben bevorderd. Slechts eene opmerking voegen wij hierbijhoe jammer dat men eene katholieke illustratie geeft, als wilde men ook op het gebied van letterkunde en schoone kuns ten de treurige afscheiding bevorderen, die, helaas 1 in onze maatschappij maar al te veel bestaat. Een van beiden is waarof dit werk is voor katholieken alleen geschikt en dan kan het moeyelijk aan niet-katholieken worden aanbevo len, of het is een werk voor allen maar waarom heet deze il'ustratie dan katholiek? Eigenlijk is het niet te begrijpen wat men door eene katholieke illustratie te ver staan heeft. Wil men er de belangen van het katholicisme mede dienendan achten wij het denkbeeld niet gelukkig; en is het eene boekverkoopers speculatie, om v.ele inteeke- nar<n te verkrijgen, dan wordt er wel eenigzins misbruik van een zekeren naam gemaakt. Eén eD ander "neemt echter niet weg, dat wij de kennismaking met deze eerste afleve ring kunnen aanbevelen en den uitgever toewenschen, dat hij niet alleen zijn belang, maar het wezenlijk belang van velenmet deze uitgave zal mogen dienen. Ingezonden. Aan de Redactie der Goessche Courant! Door het in uw nommer van Dingsdag opgenomen schrijven der provinciale commissie voor de internationale tentoonstel ling, blijkt, dat, door haar aan de plaatselijke commissie te Goes, verzonden is eene circulaire dd. 14 Mei, welke bij mij als secretaris (aan wien alles de plaatselijke commissie te Goes betreffende, wordt geadresseerd en bezorgd) nimmer ont vangen is. Bij eene circulaire van 6 Mei werd, onder mededeeling, wat door de provinciale commissie zou verzonden worden, opgave verzocht welke voorwerpen van hier zouden inge zonden worden, met speciale aanbeveling aan de commis- sien van Z. Zee en Goes, om te willen zorgen voor de inzending van Meekrap en Garandne. Hoewel geen het minste verband ziende, tusschen Mee krap of Garancine, met voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handu-erk.yruan", zoo werd door mij onmiddellijk met den heer directeur der Garaucine fabriek alhier daarover gesproken en Zed. door mij verzocht daar

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2