STOOMBOOT ZUID-BEVELAND, GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND MIDDELEN VAN VERVOER. Augustus 1869. SPOORWEG GOES-ROOSENDAAL vice versa. VERTREK van AANKOMST te per telegraaf; graanberigten. missie van regtsgeleerden zijn opgedragen een ont werp te maken voor de gescliikste wijze, waarop die invoering kan plaats hebben. Melden wij on langs, dat Komi&saroff, die voor drie jaren het leven des keizers redde, door zelfmoord een einde aan zijn leven had gemaakt, thans verneemt men ook het overlijden van Berezoicski, die toen den aanslag deed. Tot deportatie naar Kieuw-Caledonië ver oordeeld, is hij bezweken aan eene borstkwaal, die hij aldaar had opgedaan. De rijksraad van Oostenrijk zet de beraadsla gingen over het badget van oorlog voort. De minister heeft aangetoond dat het leger niet meer kost, dan in 1847, en zoo zuinig ingerigt is, dat werkelijk geen zuiniger administratie kan worden uitgedacht. Niettegenstaande die verzekering heeft de rijksraad toch eenige vermindering aangenomen. Uit Turkije meent L' Tndépendance Beige, op goede gronden te kunnen mededeelen, dat de gezanten der mogendheden werkzaam zijn, om bet geschil tusschen de porte en den onderkoning van Egypte tot vereffening te brengen. Zij spreken in een voor den onderkoning gunstigen geest en het blad ver zekert, dat dë Porte gezind is, het geschil niet verder te drijven en zich met eene geringe vol doening tevreden te stellen. Volgens een later berigt, zou een .schrij ven, van den onderkoning ont vangen zijn, dat genoegzame opheldering heeft, en waarmede de sultan zou verklaard hebben, voldaan te zijn en van verdere vorderingen aftezieu. Nergens vindt men ijveriger voorstanders van de doodstraf dan in Italië en nergens komen de moor den zoo veelvuldig voor dan in dat land. Volgens eene statistieke opgave over 1867 bedraagt het ge tal moorden in dat jaar niet minder dan 2626 dat is 11 op iedere 100000 inwoners. Die moorden hebben voor een groot deel met de meeste onver schilligheid en koelbloedigheid plaats. Een woord, de strijd om een appeleen meloenvaak slechts een spottende trek om den mond zijn voldoende om den dolk voor den dag te doen komen. .Uit Rome meldt men dat de paus de rangen der geestelijkheid in de zitting van het concilie geregeld heeft. De kardinalen hebben natuurlijk de eerste plaats dan volgen de patriarchende primatende aartsbisschoppende bisschoppen en de bisschoppen in partibus. Tevens zal er eene katholieke tentoonstelling gehouden worden die den 1 Februarij 1870 begint en den 1 Junij eindigt. Spanje is en blijft nog altijd het toonvel van carlistische woelingen. Omtrent de plannen van »Z. M. Earel VII" zoo als don Carlos zich reeds noemt beweert V Echo du parlement bijzondere inlichtingen te hebben ontvangen. Zijne gemalin zou zich met hare tweë kindereneen zoon en eene dochter, te Fontainebleau bevinden, terwijl hij zijne strijdkrachten bijeenverzamelt. De prinses houdt hof, en heeft een eerste minister, die de zaken re gelt. Don Carlos is het punt van vereeniging der krachten van de Roomsch-Katholieken. Hij is zeer werkzaam, schrander en gelijkt zeer veel op zijn grootvader. Men zegt, dat de hertog de Mont- pensier zich terug heeft getrokken en dat konin gin Isabella alle hoop op den Spaanschen troon heeft laten varen. De keizer van Frankrijk is eenigzins hersteld van zijne rhumatische aandoeningen, en heeft reeds weder een ministerraad gepresideerd. De geneesheer moet hem echter het uitgaan nog ontraden hebben. Hij zal zich dan ook eerst later naar het kamp van Chalons begeven en daar de terugkomst zijner gemalin van Ajeccio, werwaarts zij morgen vertrekt, af wachten. De algemeene amnestie van 15 Augus tus is overal zeer goed ontvangen. Ilenri Roche- fort zal echter van haar geen gebruik maken, vóór de kiezers hem als hun vertegenwoordiger roepen en wel om de eenvoudige reden, dat hij nog een vonnis, wegens beleediging van een dagbladuitgever ten zijnen laste heeft en de amnestie zich louter tot staatkundige of drukpersdelicten bepaalde. Op de Sandwich-eilanden lieeft zich het geval voorgedaan dat Tamaï, de neef van den souverein, betrapt werd in betrekking te staan tot eene gehuwde vrouw. Het bewijs van schuld volkomen geleverd zijndebeklom de koning Kamoliamoha zijn troon, die voor die gelegenheid op een der openbare plaatsen opgerigt was. De hovelingen en se natoren schaarden zich om den troon, terwijl de lijfwacht des konings het plein bezette. Tamaï werd 'door den beul voor den koning geplaatst. Op een teeken, door Z. M. ge geven, hieuw de schuldige de beide armen op en stak de vingers regtuit. De beul trok daarop oen scherp zwaard en sloeg hem met éénen houw de tien vingers van dë han den af. Tamaï werd in bewusteloozen toestand weggedragen. Toen was het de beurt aan de vrouw. De beul sneed haar met een mes de beide ooren af en wroette met de punt van het mes de wangen stuk, op zoodanige wijze dat zij voor altijd mismaakt was. De beleedigde echtgenoot kreeg zijne vrouw in dien toestand terug. Tamaï zelf werd door den koning weder in genade aangenomen. Te Angers heeft een beeld schoon meisje op eene zonderlinge wijze helleven verloren. Haar bruidegom had haar een paar gouden oorbellen ten geschenke gegeven, van groote waarde en dus ook van groote zwaarte. Hel meisje had geen gaatjes in de ooren en liet zich, als gevolg van het geschenk, den oorlap doorboren. Hetzij nu dat dit onhandig geschied is, hetzij dat de oorsieraden door hare zwaarte een verkeerde werking uitoefenden, zeker is het, dat zich weldra eene ontsteking openbaarde, die zich langs het gansche hoofd uitstrekte; de roos kwam er bij, taste de hersens aan en de dood volgde schier onmiddelijk. Een leeuwentemmer, Lucas, in het Hippodrome te Parijs is door zijn dieren bijna gedood. Een leeuwin, die met jong was,heeft hem, terwijl hij in het hok vier leeuwen deed wer ken, van achteren aangegrepen, omvergeworpen en gebeten. De andere leeuwen kwamen hun zuster of echtgenoote te hulp en takelden den ongelukkigen dierentemmer deerlijk toe. De verwarring, de angstkreten onder het publiek waren onbe schrijfelijk. De dierentemmer bleef zich zwaar gewond ver weren. Een uit het publiek, zekere^JoSeph Menandi, kon het niet langer aanzien, dat de ongelukkige Lucas in zulk ge vaar zonder hulp zou blijven. Hij grijpt een geweer, opent het hok en begeeft zich naar binnen, waar hij door het zwaaien van zijn wapen de woedende dieren van zich zelf en van hun slagtoffer afhoudt. Anderen namen de gelegenheid waar, om don dierentemmer, zwaar gewond, doch nog levend uit het hok te trekken, en de moqdige Menandi zelf mogt ongedeerd het leeuwenhok verlaten. Ingezonden. Mijn Heer de Redacteur! Met genoegen las ik u verhaal in de Courant van 11. Maandag omtrent onze Middelburgsche colega's, hoe zij zich regt gelukkig hadden gevoeld door die zoo beroemde beschouwingen bij te wonen. Ook wij koesterden de stille hoop, deel te mogen nemen aan deze zoo heerlijke inrichting, nuttig tot bevordering van ons vak en hadden ook daar gaarne eenige winst mede willen doenvoor ons niet alleen, maar ook voor onze mede stadgenoten en die boven ons gesteld zijn, maar op eenmaal vernamen wij, van Middel burg zijn ze vertrokken en Goes vergeten. Alweer ver geten! dacht ik hoe bejammerend, wat zou daar weer de oorzaak van zijn? Wij weten het net zoo min als u het kunt begrijpenzou het ook kunnen zijn dat die gene die daarmede gelast was ons zou hebben vergeten? Die man moet het dan zeker overstelpend druk hebben dat hij zijne arme stadgenooten zoo kan vergeten die ook al werd er gedacht, dat zij uit hunnen ouden stijl niet over zijn te brengen, zeer gaarne eene uitgebreidere kennis van werk zaamheden hadden beschouwd maar zich nimmer in die gelegenheid zien geplaatstja velen onzer naauwelijks ter stad zijn uitgetreden, maar het zij dan zoo, dit is weder voorbijvergeten is welligt de oorzaak van dit alles, maar men ziet toch zeer zelden dat men zich zeiven niet vergeet, en meestal ons zei ven in het oog hebbennu men kan het ook zoo druk hebben dat men nouwelijks tijd heeft om eenen verwarden baard uit te kammen, wij moeten dat die heer niet al te kwalijk nemen, maar tevens waar schuwen als hij een man van uitgebreide kennis zijn wil, en zich van zijne stadgenoten wenscht te zien verhemeld, dat hij dan betere zorg draagt om ze niet te vergeten, want menigeen draagt nog de lidteekens van de droevige gevolgen der vergetenheid en zucht onder de drukkende last van het verledenemoge die voor ons zoo droevige teleurstelling nog eens worden vergoed, dat ware onze hartelijke weusch, maar bcgeeren dan ook niet gaarne zoo eene vergeetachtige man aan het hoofd van die zaak want dan kon het wel weder verkeerd uitkomen, gelijk het zoo menigmaal is gebeurd met groote uitvoeringen, die meestal in doode ligchamen zijn verkeerd, van waar de steenen zelf tot den voorbijganger van spreken. Neen wij begeeren zoo een man niet in eenige betrekking, tot belang van welzijn voor volk en staat, want vergeten is eene zaak die te ver gaat en de vreesselijkste gevolgen na zich seeept. Uit aller naam EEN TIMMEKMANSKNEGT. Kerkelijke zaken. Krabbenbijke, 22 Augustus 1868. Het orgel in de Ned. hervormde kerk, dat gedurende 15 jaren niet meer was bespeeld, als zijnde defect, en waarvan de herstelling ten gevolge van financiële bezwaren niet had plaats gehad, is thans geheel hersteld door- den heer Derksen van Angeren orgelmaker te Rotterdam, die voor deze her stelling allen lof toekomt, zoo wegens de goede uitvoering als de belanglooze wijze, waarop hij die heeft verricht. Eere komt in dezen met kerkvoogden en notabelen in de eerste plaats toe aan den kerkdijken ontvanger den heer C. C. van den Brink, door wiens ijverige pogingen de be zwaren aan de restauratie verbondon werden opgeheven. Het nu herstelde orgel werd in de voormiddag godsdienst- oelening van heden bespeeld door den heer L.van Doorn en door onzen predikant, den lieer E. J. van de Roemer, plechtig tot zijne dienst ingewijd met eene indrukwekkende leerrede naar aanleiding van de drie eerste verzen van psalm 33. Mogen de liefelijke orgeltoonen, die voortaan ons kerk gezang weder zullen begeleiden, strekken tot stichting en bevordering van godsdienstzin in deze gemeente. van 14 tot en met 21 Augustus 1869. Gehuwd den 19. Anthonij Visser, 29 j., jongm. met Annetta Maria Mookhoek, 28 jonged. Geboren den 15, Willemz. n. Johannes de Schut ter en Pidernella erplakke. den 19, Annad. v Jacob Danielse en Klazina Zivemer. Overleden: den 20. Marinus van de Veldeoud 66 j.luedn. van Fieternella Maria Susanna Mange. Datum& en Dagkn. Van Rotterdam naar Dordrecht, Zierikzee en Goes. Van Dordrecht naaf Zierikzee en Goes. Van ZikrikzeK naar Goes. 25 Woensdag 27 Vrijdag 30 Maandag U. II). 'smorg. 8,15 8,15 10,15 omstreeks u. m. 's morg. 9,45 9,45 11,45 omstreeks u. m. 'snamidd. 2,45 2,45 4,45 Datums en Dagkn. Van Goes naar Zierikzee, Dordrecht en Rotterdam. Va« zleuikzkk naar Dordrecht en Rotterdam. Van Dordrecht naar Rotterdam. 24 Dingsdag 26 Donderdag 28' Zatnrdag 31 Dingsdag U. lil. 'smidd. 12, 's morg. 3, 3,30 5,- omstreeks u. m. 's midd. 2, 's morg. 5,30 6,— 7,- omstreeks u. in. 'snamidd. 6,30 'smorg. 10,30 11- 11,30 Van af 1 Jul ij is kot station te "Wilkelminadorp'opgelieven* GOES, GOES, j le trein I 2e trein. 3e trein. 6 u. 5 m. I 9 u. 30 m. 1 u. 40 m. S le trein. I 2e trein. I 3e trein. 110u. 20m.l 1 u. 20 m. 6 n. 15 m. 4e trein. 5 u. 55 m. 4e trein. 10 u. 5 m. MARKTBERIGTEN. Amsterdamsche Beurs. prijscourant der ei'ïecten. MAANDAG DEN 23 AUGUSTUS 1869. Nederl. Werk. Schuld 2'/a 2 y, 3 4 '/j 4 Spanje Portugal, 1853 Kusland, 1860 Id. 1867 Id. Spoorwegen Id. Poti-Tiflis Oostenrijk, Papier Id. Zilver Id. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 N.-Amerika 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div. i Mei Januarij 54'V10 299/i8- 35v,6. 83 >U. 67'8. f 241%. 84'/8 49 57v16. 120%. 43 "/18. 88% 9. J 20,07' 24,40. 11,90. ROTTERDAM, 23 Augustus 1869;, GERST 10 ct., HAVER 20 et., ERWTEN- 25 ct. liooger. BOEKWEIT 10,— laser. KOOLZAAD, aanvoer 75 last. Nieuwe TARWE 8 a 10 last. MEEKRAP. Aanbiedingen klein omzet onbeduidend puike soorten geregeld gevraagd. Nieuwe Rafijn nog zonder afdoeningen. AMSTERDAM, 23 Augustus 1869. KOOLZAAD. October JL 78. RAAPOLIE vlieg 403/4 op 6/w ƒ42,—. Voorjaar 42'/2. Najaar 411',. LIJNOLIE vlieg Najaar f 34' 2. LONDEN, 23 Augustus 1869. TARWE flaauw geneigd tot daling. I 34% op 6/w 36,Voorjaar 34%. kuren en badreizen. Daar, waar de strengste zuinig heid zoo gebiedend noodzakelijk is, daar doet men thans een reisje, een verstrooijings- een verdoo- vings- een verspillingstogt. In alle kronijken vin den we rekeningen der kasteleins, uit eenige weinige daalders bestaandethans is ecu rekening van een handwerksgezel even hoog. Die van guldens praat, komt uit een kleine stad; de man van fatsoen praat van muntjes en bankjes. Jongens, die van de akademie terugkeeren, ach ten zich veel geleerder en verstandiger, dan de oude, die achter de kagcliel zit, en uit een zeventigjarige ervaring wijsheid opdeed. Die onzalige vroegrijp heid van onzen tijd verderft ligchaam en ziel. De welgroeijende populier is het beeld van onze jeugd, schoon, bevallig, maar zonder vrucht of scha duw. Onze ouders plantten lindeboomen, die wel langzaam opgaan, maar van duur zijn. Sedert hunne verwaarloozing gaat liet met den bijenteelt slechter, en daarom is er natuurlijk ook minder was en ho nig. Onze populieren en acacia'sdie eenmaal mode zijn, houdt men voor veel volmaakter, maar zij ge ven weinig of niets. Onze ouden riepen «Gestichten" in het leven. Thans wringt zich de arme de handen; men heeft medelij den met hem en gaat door. O, die goede oude tijd! I En nu spraken wij nog niet van den staat en zijne regeerders. Lycurgus droeg, een heel jaar door, éénen jas. Piiocion haalde zelf water, zoo ook de prinsessen van Homerus en wieschen zich de voeten. Joao de Cas tro, gouverneur-generaal der Portugesche Indien liet na drie realen en een zweep. De zonen der koningen hoedden het vee; Aga memnon kleedde zich alleen aan; Achilles maakte het eten gereed voor de vreemde'gezantenen naast het bed van een romeinsche vrouw stond een weefgestoelte. De kleeren van Karel den Groote waren door zijne dochters vervaardigd en deze vorst, die aan een halve wereld wetten gaf, bekommerde zich ook over de eijeren op zijn landgoederen. Een hertogin uit de 14e eeuw schrijft in haar dagboek, dat ze 's morgens in de vroegte, klokke vier uur, Catharina heeft geholpen bij het melken van de koe en dat ze om zes uur, een hoen heeft geplukt. En Filips de Grootmoedige, die dertig duizend man onderhield, handelde met den Straatsburger rector Sturm over liet kostgeld zijner zonen, ad honderd daalders. Christiaan IV schrijft aan den hofmeester zijner prinsen, dat hij ze naai' de stad moet bren gen, maar er wel op moet letten, dat hun kousen gestopt zijn. En de hertog van Saksen zag zijn ver zoek om een bruilofskleed voor een prins door de landsstenden verworpen metde woorden; «Gij moet zijn oude kleed maar laten keeren!" De keurvorst van de Paltz, die met een bisschop kaart spelende op elke kaart een stuiver legde, werd daarover berispt met de woorden: zoo zoudt ge wel een gulden kun nen verliezen. In de oude eenvoudige tijden had de vorst slechts ééne koets en slechts één paar zijden-, kousen. De mannen reden op paarden; of muilezels; vrouwen en monniken op ezelinnen. Koetsen werden slechts door dames op het einde der 15e eeuw gebruikt. En de regeerders! Nog in 1550 reed deparlementspresidenten de maire op een muilezel naar de zitting en de secretarissen liepen er naast. En het voorval is overbekend, dat de leden van onze staten generaal zich aan den weg nederzetten en een haring en wat brood uit hun knapzak zaten te consumeren, omdat het hun in de herberg, te duur was. Thans retireren zich ryize ministers op hunne «buitens" en leven van hunne pensioenen. Wat ellende, als we eiken oogenblik de ministers zien aftreden - inet pensioen. Vroeger leefde de staat van zijne burgers; thans leeft een vierde der burgers van den staat! Odie goede oude tijd

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3