BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. vader bij zijne in non herschapen dochter toe. Toen deze daarop met een tranenvloed verklaarde den kerker te willen verlaten, maar dat de abdis zulks niet toestond, riep hij zijne begeleiders tot zich en in een oogwenk werd het meisje, onder het jubelen der menigte, in de hoogte geheven en in vrijheid gesteld. Dit geschiedde tusschen 7 en 8 ure des avonds. De ontvoerde werd aanstonds weder in hare woning te Wieliczka teruggebragt. De zaak is zonder kwade gevolgen af'geloopen, maar toch is dit meer geluk dan wijsheid, daar ernstige ongeregeldheden zouden zijn te voorzien geweest, indien deze summiere handelwijze tegen over eene even willekeurige daad, niet met succes bekroond ware geworden. Nog altijd toonen de klooster-organisation niets te hebben geleerd uit de jongste gebeurtenissen. Een met geweld ontvoerd meisje wordt met graagte door het klooster ontvangen. Wanneer zullen zij toch eindelijk wijzer worden, en begrijpen dat ge weld niet godzalig is of kan zijn? De oogst op het gebied van het nieuws is schraal, en vooral de politiek levert weinig op. Het is de tijd der vacantie voor de staatsmannen en de komkommertijd voor de couranten. In afwachting van de dingen die komen zullen moet men rond zien en zoeken, om het blad te vullen. Doch de oogst is toch niet zóó schaarsch, of men kan nog ge noeg in de voorraadschuur brengen, indien men maar niet met de kwaal behebt is, van hoorende doof en ziende blind te zijn. Moge het veld der politiek weinig vruchten geven, moge op dat veld het zaad rijpen, toch is nog veel voor des maaijers sikkel te vinden. In Belgie zijn thans voornamelijk drie zaken de onderwerpen van den dag, en wel: de tentoonstel ling van schilderijen, de aanstaande Septemberfees ten en de scherpschutterswedstrijd te Luik. De eerste lokt vele bezoekers en de koning zelf heeft haar reeds meermalen met zijne tegenwoordigheid vereerd. Bovendien worden er vele aankoopen, vooral uit den vreemde gedaan en de expositie be looft niet onvruchtbaar voor de exposantea te zijn. Wat de aanstaande Septemberfeesten aangaat, zoo meldt men uit Brussel, dat er eene meeting wordt voorbereid, om de inwoners der stad en der voor steden het besluit te doen nemen, om alle inkwar tiering van militairen te weigeren, wanneer de rege ring er toe mogt overgaan, bij gelegenheid van die feesten een groot aantal troepen in Brussel te vereenigen. En de scherpscliutterswedstijd in Luik, hij belooft luisterrijk te zullen zijn. Reeds onder scheidene vereenigingen hebben beloofd te zullen komen, en de stad zelf doet al het mogelijke om het den vreemdelingen zoo aangenaam mogelijk te maken. Het laat zich aanzien, dat die wedstrijd een waar en groot feest zal zijn. In Engeland heeft zich eene vereeniging gevormd, onder den naam van Labour Representation League, met het doel om werklieden of personen uit den arbeidenden stand als volksvertegenwoordigers te doen zitting nemen in het parlement. Eene com missie van beheer, 32 leden tellende, is gekozen uit bijna alle klasse van ambachtslieden. Deze commissie zal het bestuur ter zijde staan. De hoofd zetel der vereeniging is te Londen gevestigd, doch in alle deelen van Engeland worden af'deelingen opgerigt. Een maatregel der regering, die onze sympathie in de hoogste mate wegdraagt, is het besluit der admiraliteit, om eenige van de grootste oorlogs bodems, die tot de reserve te Medway bekooren, als schoolschepen voor verwaarloosde kinderen aan de verschillende marine-stations beschikbaar te stellen. Het eerste dier schepen is een ongepantserde twee dekker, dat na verwijdering der machine en na voltooijing der noodzakelijke veranderingen als schoolsehip te Clyde zal worden gestationeerd. Denemarken, zoowel als Zweden hebben in de jongstverloopen dagen feest gevierd. Het betrof de huwelijks-vereeniging van den kroonprins van het eerste, met de dochter des koniugs van het tweede rijk. En men zag in dit huwelijk, zoo al niet de voorbode eener toekomstige vereeniging der Scandinavische landen onder een scepter, dan toch eene verbroedering der volkeren van den zelfden stam. De feesten, die aan de vorstelijke personen bereid, of door deze gegeven werden druk ten de vreugde der landzaten op treffende wijze uit. De regering van Rusland wil de zeev. art rele veren en de zeedienst verheffen. Zij heeft bevel gegeven, om in verscheidene kuststeden van Koer land zeevaartscliookn op te rigteu. Tegenover deze daad, die als bewijs-van zorg voor ontwikkeling der russische onderdanen zou kunnen aangemerkt wor den, staat echter eene andere daad van tyrannische onderdrukking der openbaarheid. Uit Riga is een diar gevestigde Duitscker, zonder vorm van proces, verwijderd en over de grenzen geleid, omdat de politie liera beschouwde als een correspondent van buitenlandsche bladen. Op het budget van oorlog in Oostenrijk staat voor 1870 uitgetrokken de som van 74,686,000 florijnen tegen 69,777,692 voor 1869. Als buiten gewone middelen was in* de> lente van dit jaar be reids toegestaan 4,739,681 flor terwijl voor 1870 andermaal 4,761,000 gevorderd worden. Of' het budget echter zal aangenomen' worden valt te betwijfelen. De spanning tusschen Pruissen en Oostenrijk blijft aanhouden. Eene dezer dagen door Pruissen aan den Oostenrijkschengezant gezondene nota heeft de verbittering op nieuw opgewekten alle dagbladen beijveren zich de daarin voorkomende opvatting te bestrijden. Debewoordingen waarin de nota vervat is, wordt een tot nog toe in de diplo matieke wereld onbekend verschijnsel genoemd. In de eerstvolgende zitting van den Prnissischen landdag zal de afschaffing van het dagbladzegel ter sprake worden gebragt. Men heeft van verschil lende zijden het verlangen uitgesprokendat die belasting even als in Nederland moge worden opgeheven. De residentie van koning Willulm van Pruissen is van Ems naar Wisbaden verlegdin hoever die verandering voor zijne gezondheid noodzakelijk was weten wij niet, maar wel, dat het geschiedt vol- g ns het vooraf vastgestelde programmade koning heeft overigens volstrekt niet het voorkomen van ie mand, die voor zijne gezondh id reist; hij geeft schit terende diners, inspecteert kadetteuscholen en is al tijd even goedhartig en minzaam, terwijl zijn premier steeds norscher en norscher uit de ramen van Varzin den politieken hemel beschouwt. Hij heeft een bal letje laten opwerpen omtrent eene verhooging van het budget van Oorlog, maar dit plan is door de geheele pers zoo vriendelijk ontvangen en Bismarck is zoo onaangenaam herinnerd aan de dagen zijner impopulariteitdat de regeringsorganen reeds als zeker mededeelen dat er geen sprake van is noch ge weest is. Aan het budget wordt ijverig voortgewerkt. De 100e verjaardag van Napoleon l is in Frank rijk met ongemeenen luister gevierd en keizer Na poleon 111 heeft den dag geheiligd, door eene alge- meene amnestie te verleenen voor staatkundige misdaden. Henri Rochejort zelfs is niet uitgezon derd hij kan naar Frankrijk terugkeeren. En de oproerigen van onlangs te St. Etienne zijn allen uit den kerker ontslagen. Deze verlieten dan ook de gevangenis, met den uitroep: »Leve de keizer!" Waarlijk Napoleon 111 heeft op nieuw getoond de baan der liberaliteit te willen bewandelen. Is het hem ernst met dien wil, en gaat hij voort op dien weg niemand anders dan hij zelf zal er de beste, vruchten van plukken terwijl bovendien de ontwikkeling van zijn land voor hem eene schoone belooning zal zijn. De 100ste geboortedag van Napoleon I is te Ajacico gevierd zonder Napoleonde keizerlijke prins heeft zijn vader vertegenwoordigdeene zwak ke telg van de dynastie der Bonapartes. Er is een Te Deum gezongen en eene revue gehoudenmaai de lust tot feestelijke viering van het dynastieke feest ontbraknu de keizer zelf zich niet te midden zijner soldaten bevond. Van waar die verwijdering? Volgens officiële berigten omdat de keizer zich te treurig gestemd gevoelde over den dood van Niel, volgens andere omdat zijne eigen gezondheid veel te wenschen overlaat. Een en ander kan waar zijn; zeker is hetdat het feest in duigen is gevallen en hiermede een grief te meer voor den ouden dag van Napoleon fis geboren. Er is weder een eigenaardig punt van overgang voor ons van Frankrijk naar Spanje. Niet alleen de nabijheid der twee landen, niet alleen de gast vrijheid van het eerste voor de bannelingen van het tweede, thans ook de sympathie van pretendenten naar de kroon van beide rijken. De graaf van Cham- bord, die, zooals men weet, zich noemt »de ligitieme pretendent van Frankrijk" heeft, volgens sommige bladen een brief' geschreven aan don Carlos, de in eigen gevoel reeds gekroonde pretendent van Spanje, waarin hij hem het regt toekent om de vaan des opstands aan gene. zijde der Pyreneën te verheffen, tot het heroveren zijner kroon, »want zijne zaak is heilig!" Waarlijk een nieuwe klucht bij die, welke wij in ons vorig nommer vermeld hebben. Of dit echter de zaak der Carlisten zal bevoordeelen, is niet te zeggen en de ondervinding toont aan, dat de partij van don Carloshoe ook gesteund door de geestelijken, weinig zegen op hare wapenen heeft. Een beroemd proffessor te Munclieu heeft eenige curieuse bijdragen gegeven omtrent de hoeveelheid bier, die jaarlijks in Europa gebruikt wordt. Het totale bedrag van het ge fabriceerde stelt hij op vijf duizend millioen liters, meer dan genoeg, zooals hij eènigzins' spottend opmerkt, om de geheele Pruissisclie vloot vlottend te makelt. Na eenige statistieke opgaven, van verschillende landen komt hij er, als maatstaf wat er in zijn eigen land gedronken zou kun nen worden, rond vooruit, dat hij zes liters per dag of twee duizend één honderd en negentig liters per jaar, zelf uit drinkt! Te Marseille is bet huwelijk van twee Katholie ken openbaar ingezegend door den president eener vrijmet selaarsloge. Jl. Zondag-middag had het Djarigc docliterje van v. d. Meer, op den Nieuwen Langcndijk te Delft woonachtig, het ongeluk, terwijl zij een hond wilde ontwijken te digt aan den waterkant te komen en daardoor in de gracht te storten. Het kind verkeerde reeds in zinkenden toestand toen de letterzetter J. e. d. B., mede aldaar woonachtig, liet gevaar ziende waarin het meisje verkeerde, niet aarzelde om zich geheel gekleed te water te begeven waardoor hij het.geluk had het kind van een anders wissen dood te redden. „Waarom ben je in het zwart?" vroeg on langs iemand aan een zijner bekenden dien hij op straat ontmoette: „ben je over iemand in den rouw?" „Neen; maar ik rouw over mijne ondeugden." „Dat is vreemd," was het antwoord," ik heb nooit gehoord dat gij er een verloren liebt." Een professor te Boston verklaarde voor eenige jonge dames de leerstelling dat het menschelijk ligchaam elke zeven jaren geheel vernieuwd wordt. Alzóo jonge jufvrouw B. sprak hij over zeven jaren zult gij de jonge jufvrouw B. niet meer zijn. Dat hoop ik ook wel sprak liet meisje blo zend. Een heer verwonderde zich over den snellen groei van sommige planten in zijn tuin. „Wel mijnheer," sprak <le tuinman, daar is niets vreemds aan, zij hebben immers niets anders te doen. Dc dorheid van telegrammen is bijna tot een spreekwoord gekomen. Evenwel geen regel zonder uitzondering. Do Berlijnsche bladen deelen het vol gende mede. Een slagtersknecht werd onlangs door het Stadtgericht tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld, we gens verzet tegen de openbare niagt. Te zijner tijd werd' hij aangemaand zich in arrest te komen stellen, onder de gewone bedreiging van, in gebreke blijvende, met den sterken arm te worden gehaald. Zijn verzoek oin uitstel, tot dat hij een familiezaak zou hebben in orde gebragt, werd af geslagen. Hij gaf den moed echter niet op, en maakte van den korten tijd, die hem bij liet bevelschrift gelaten was, gebruik, om den koning van Pruissen, die zich te Ems be vond, een telegram op rijm te zenden, vertaald luidende als volgt: 'kMoet in 'tcacliot vier weken boeten!.... 'k Werp daarom, Sire'! me aan Uw voeten, E;i smeek vier weken uitstel maar Dan zijn mijn zaken kant en klaar. Dc koning heelt het geverifieerd rekest goedgunstig opge nomen, en den slagtersknecht het gevraagde uitstel verleend. Ongeveer twintig jaren geleden liet een boer te Ridzow, in Silezie, door een schrijnwerker van het plaatsje van wien hij geld moest hebben, tot dokking van die schuld twee doodkisten makenvoor zich en zijn vrouw. Toevallig was de man op dit denkbeeld gekomendaar hij juist geen gebrek had aan meubelen. Het huisgezin werd langzamer hand familiaar met deze overigens weinig opvrolijkende sieraden van eene huiskamer, en de vrouw gebruikte ze reeds in de laatste jaren als bergplaats voor appelen, peren en anderen mondvoorraad van dien aard. In de vorige week stierf de man, waarop de vrouw de artikelen uit de dood kist nam en het stoffelijk overschot daar voor in de plaats liet leggen. Na afloop van de begrafenis komt men in het noegzaam aantal leden tegenwoordig is, een klein oponthoud plaats, tot dat dr. v. llenterghem wederkeert. De vergadering vereenigt zich met de conclusie van het rap port, strekkende tot toelating, waarna de heer Blaaubeen weder ter vergadering komt, en hem met de bekendmaking van het besluit en den wensch, dat hij nog lang de belangen der gemeente blijve behartigen, bet presidium weder wordt overgegeven. 2°. omtrent de geloofsbrieven van den heer mr. W. G. de Knokke van der Meulen met dc conclusie \an welk rapport, strekkende tot toelating, de vergadering zich mede vereenigt. 3°. omtrent de geloofsbrieven van jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, vereenigde de vergadering zich ook met de con clusie van dit gedeelte van het rapport, om dien heer als lid toetelaten. 4°. omtrent de geloofsbrieven van den heer dr. van Renterghem. Deze verlaat de vergadering, en wordt bij zijne terugkomst be kend gemaakt met 's raads besluit, dat hij als lid is toegelaten. "Van deze beslissing zal aan I1H gedep. staten en aan de toegelatcnen bij extract uit de notulen worden kennis gegeven, terwijl de Voorzitter de commissie dank zegt voor hare volbragte taak. VI. De Voorzitter deelt mede, dat bij den brand in de nieestoof de Zon op 25 Dec. 1868, gebleken was, dat één der spuiten dringend voorziening vereischte en welligt niet goed meer in orde zou te brengen zijn; dat de directie der brandweer burg. eu weth. daarvan mededeeling heeft gedaan en deze toen hebben besloten eene nieuwe spuit aanteschaffen, waartoe zij de directie der brandweer hebben gemagtigddat die spuit is geleverd door W. O. Pasteur en G". te Rotterdam voor 320,terwijl eeue kar, zoowel om dc minder kostbaarheid, als om stadgenooten Ie bevoovdeelen, te Goes is gemaakt voor 75, Hij vraagt magtiging op burg. en weth. om onder goedkeuring van HH. ged. staten dit gezamelijk bedrag van f 395,uit de onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1869 te voldoen. De heer Verhagen vraagt, of de spuit reeds geleverd en de kar reeds gemaakt is, en men dus eenvoudig omtrent de voldoe ning te beslissen heeft? De Voorzitter zegt, deze vraag toestemmend te moeten beant woorden, ofschoon hij erkennen moet, dat Iret beter ware geweest, vooraf magtiging aan den raad te vragen. Er bestond echter urgentie, en daarom hebben burg. eu weth. last tot een en ander gegeven. De heer Verhagen geeft te kennen, dat hij dat ook beter ge acht zou hebben, doch wil er gaarne bijvoegen, dat hij groot vertrouwen in de directie der brandweer stelt, en daarom zijne stem aan de voldoening di.r som zal geven. Zonder hoofdelijke stemming wordt de gevraagde magtiging verleend. VII. Alsnu deelt de Voorzitter mede, dat door den verval len vrijdom van grondbelasting voor het gebouw, vroeger gediend hebbende tot fransche school, doch thans ingerigt tot ijkkantoor, op den post voor grondbelasting 12,53 te kort komt, endoor de verhoogde verzekering der gemeente-eigendommen tegen brand schade, de post van assurantiepenningen met 153,76 ir.oet aan gevuld worden en vraagt magtiging voor burg. en weth. om het bedrag van 166,29, ouder goedkeuring van HH. Ged. Staten van den post voor onviorziene uitgaven afteschrijven en op de twee genoemde posten, tot voormeld bedrag overteschrijven. Hiertoe wordt, na eene kleine inlichting aan den heer Verha gen, zonder hoofdelijke stemming besloten. VIII. De Voorzitter gelast het sluiten der deuren, ën beveelt de ontruiming der zaal door het publiek. IX. Na heropening der vergadering, stelt de Voorzitter aan de ordede behandeling der opmerkingen van Ged. Staten omtrent het tarief voor en het reglement op het bevaren van sas en haven, alsmede het rapport daarover van de finantieele commissie. Hij stelt oor het advies dier commissie te volgen, en aan HH. Ged. Staten de stuk ken terug te zenden, met beleefd berigt, dat de raad zich niet kan vereenigen met de gemaakte opmerkingen, maar de concessie regtstreeks za! vragen aan Z. M. den koning; voorts het tarief en reglement aan Z. M. te zenden, ten einde de concessie tot heffing der regten te vragen, en tevens bij eerbiedig adres te verzoeken, dat op de overtreding van tarief en reglement van toepassing worde verklaard de strafbepalingen der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad n°. 12). l)e heer Verhagen verzoekt aanteekening in de notulen, dat hij blijft bij zijn gevoe len, in de vergadering van 17 Julij 1866 geuitdat de zaak gemeenschappelijk met Kaltcndijke behoort geregeld te worden, doch dat hij zal stemmen vóór het voorstel van den Voorzitter. Gemeld voorstel wordt daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen en de redactie van het adres aan burg. en weth. opgedragen. De vergadering is daarna gesloten.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3