Een echo van Krakau. kennis te geven aan den voorzitter van den genees kundigen raad der provincie waarin zij hare woon plaats hebben voor Zeeland dr. A. Fokkerte Middelburg. Er is gelegenheid tot plaatsing van 17 leerlingen. Naar wij vernemen heeft Vrijdag morgen, ten ongeveer vijf ure, aan den ingang van de Zand- kreek, nabij de Zuid-Bevelandsehe waleen droe vig ongeval plaats gevonden. Schipper Jacobus de Mui, te Neuzen te huis behoorende met zijn schip aldaar onder zeil zijnde, had het ongeluk, waarschijnlijk door de overgaande giek, een slag te ontvangen, waarbij 'hij over boord sloeg en zijn graf in de golven vond. De opperlading vlas en slechts met een jongen varende, ware 1 beletselen dat er geene pogingen tot redding konden worden aangewend. De Mul was een oppassend ongehuwd persoon, die nog slechts weinige maanden een boeijerschuit in eigendom bezat, welke door hem was aangekocht van gelden gedurende een dozijn jaren met gedane reizen op Oost en West overgespaard. Het bestuur der Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft eene circulaire verspreid, waarin het er op aandringt, dat de landbouwers in Gel derland op dezelfde wijze zich van den tiendenbast zullen trachten te ontdoen, als dit te Oirschot is geschied. In die gemeente heeft namelijk reeds in 1856 zich eene commissie gevormd, die aldaar alle tienden heeft aangekocht, waartoe eene som van 180,000 tegen lagen intrest van de landbouwers vrijwillig was opgenomen. Eenmaal in het bezit van al de tienden, heeft de commissie zelve die ingehaald, in schuren geborgen, het graan in den winter gedorscht, hetgeen door de medewerking der armbesturen tegen geringe daghuur geschieden kon, en daarna graan, stroo en kaf verkocht. De opbrengst strekte, na aftrek der kosten, om de rente van de opgenomen gelden te voldoen en het kapi taal zelf aftelossen, hetgeen telkens voor een aan zienlijk bedrag kon geschieden. Het einde van de zaak was, dat, na twaalf jaren, in 1868 het laatste overschot van het opgenomen kapitaal was afge lost, en daarmede was de tiendpligtigheid in die gemeente voor goed verdwenen. Van eene zeer geachte, welingelichte zijde wordt aan het Algemeen Dagblad van Nederland het vol gende geschreven: »Ik kan u met zekerheid melden, dat het voor nemen bestaat, om eene medaille te doen slaan ter herinnering aan de afschaffing van het dagblad-zegel. Deze medaille zal vervaardigd worden door den uit stekenden graveur Charles Wiener. De Voorzijde zal eene allegorische voorstelling vertoonen, terwijl de keerzijde eene inscriptie zal voeren, houdende her innering: dat deze weldadige maatregel van voor uitgang en verlichting is genomen onder de rege ring van Z. M. koning Willem 1IT; dat de wet is voorgedragen en verdedigd door nir. P. P. van Bosse, minister van finantien, en aangenomen door de volks vertegenwoordiging; met vermelding van het aantal stemmen, in de beide kamers vóór en tegen de wet uitgebragt. Wijders zal op die medaille hulde wor den gebragt aan het krachtig optreden van het Anti- daghladzegelverbonden de talentvolle bemoeijingen in deze van onzen landgenoot, den heer Maurits van Leete Brussel. Het is te hopen en te vertrouwendat de Neder- landsche dagbladpers deze onderneming krachtig zal ondersteunen. Wij vernemen dat door den heer Lamb eene procedure is ingesteld tegen den Engelschen vice- consul te Ylissingen, den heer Ellinckhuijzen. Deze laatste is gedagvaard om zich bij vonnis der arron- dissements-regtbank te Middelburg, uitvoerbaar zelfs bij lijfsdwang, te hooren veroordeelen tot vergoeding van alle kosten, schade en interessen door den eischer geleden of nog te lijden tengevolge der onregtmatige daden van hem gedaagde, zijnde o. a.: dat hij heeft goedgevonden om den lieer Lamb op 8 Julij, terwijl deze zich op het politie-bureau te Ylissingen bevond om zijn paspoort te toonen, in hechtenis te nemen, hem voorts onder bewaking van beambten der Vlissingsche politie over te bren gen naar het hotel Duke of Wellington te Vlissin- I gen, al zijne bagage te onderzoeken of door de politie-agenten te doen onderzoeken, en van hem en zijne echtgenoote eene som gelds af te nemen dat de gedaagde hem dien geheelen dag en den vol- genden nacht in genoemd hotel gevangen heeft ge houden onder bewaking van een beambte der Vlis- singsche politie en hem zoowel als zijn huisgezin, in den morgen van 9 Julij, met behulp dor politie, naar de Rotterdamsche stoomboot heeft doen over brengen en ook op die stoomboot door twee Vlis- singsche politie-agenten heeft doen bewaken, om hem te Rotterdam, onder bewaking steeds van die politie-beambten, naar de woning van den Engel schen consul te doen overbrengen, alwaar hij door dezen echter onmiddelijk in vrijheid werd gesteld. Volgens le Gaulois is door een groot aantal kie zers te Parijs een .verzoek gerigt aan de leden der linkerzijde in het wetgevend ligchaam om de af schaffing van art. 75 der constitutie van het jaar VIII te willen bewerken. Men weet hoe deze bepaling gelijk zij onder het keizerrijk wordt toegepast, allle regeeringsbeambten eene onschendbaarheid waar borgt, welke aller belagchlijkst is. Reeds dikwijls hebben wij voorbeelden daarvan vermeld. Een amb tenaar van politie bijv. gaat zijne bevoegdheid te buiten en maakt zich schuldig aan willekeurige aanhouding. Verzet men zich tegen dergelijke wil lekeurige aanhouding dan is men strafbaar. On derwerpt men zich en stelt men later een civiele vordering tot schadeloosstelling in, dan wordt men niet ontvankelijk verklaard, tenzij dat men eene. magtiging van den staatsraad om den politie-be- ambte te vervolgen kan produceeren. Die magti ging nu wordt nooit verleend. Ziedaar de bestaande toestand in Frankrijk op dit gebied, welke wel bijzonder aangenaam is voor alle regeeringsamb- tenaren, maar minder aangenaam voor be burgerij en volstrekt niet in overeenstemming met het be ginsel der gelijkheid van alle burgers voor de wet. Men schrijft aan het Algemeen Dagblad uit Rot terdam dd. 15 Augustus: Nadat het de geheele week bijna aanhoudend gere gend had, was het gisteren tamelijk goed weder en haastten zich de kermisgasten de verloren schade in te halenzoodat zich een buitengewone drukte op straat vertoonde. Hoewel men het bekende politie- lied: Alias moet kcrffij zetten!" zong, bleef alles zeer rustig en vrolijk. De policie gedroeg z ch zeer ge past de militairen hadden zich geheel teruggetrok ken, zoodat Zaturdag avond, waarvoor men eenige vrees koesterde zonder eenige opschudding voor bij ging. Zr. Ms. sChroefstoomschip Vice-Admiraal Koop manonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee B. D. van Trojen, is in den namiddag van den 14 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar de kust van Guinea. St.-Cr. Uit Friesland meldt men: De aardappelziekte, die 't vorig jaar hier weinig of niet werd waargenomen, heeft alles nu weder een treurig aanzien gegeven. Sedert eenige dagen is het loof van frisch en bloeijend groen voor een groot gedeelte in stengels met slaphangende zwarte en gele bladeren veranderd. Het schijnt dat de regen de voortplanting der ziekte bevordert. De rogge-oogst kan voordeelig worden genoemd. De boekweit die zich voor een groote week gun stig liet aanzien, is door den aanhoudenden regen achteruit gegaan. Droog weder is het eenige mid del. waardoor 't beschot aan de verwachting zal kunnen beantwoorden. Jl. Zaturdag ontving de brandmeester te Gor- redijk berigt, van den heer K. Veldete Lippen huizen, dat hij de brandspuit noodig achtte bij zijne boerderijwegens het broeijen van het zich daarin bevindende hooi. Dadelijk werd aan zijn verzoek voldaan. Toen men ter bestemde plaatse met de spuit arriveerde, bleek al ras, dat deze wel noodig was; want, toen het hooi werd losgemaakc, sloeg het onmiddellijk in den brand, 't welk dade lijk door de brandweer werd gebluscht. Had de eigenaar 't vragen van de spuit een dag langer uitgesteld, dan was ongetwijfeld de geheele boer derij een prooi der vlammen geworden. Een goede les voor ieder, om, als hij vreest voor brand wegens I hooibroeijen, alsdan niet te lang te wachten met I het ontbieden van een brandspuit, zoo er zich een in de nabijheid bevindt. Uber land und Meer bevat eene mededeeling van een driejarig kind, Augusta Lelimans, dat te Zurich een concert op de piano gegeven heeft. Zij speelde de sonatine van Diabelli en eene reeks van andere stukken, waaronder ook die ze zelve had gecom poneerd. Toen het publiek luide haar toejuichte, klapte zij zelve mede in de handen, en haar ge- i heele houding en spel is nog dat van een kind, niet van een met geweld kunstmatig ontwikkeld talent. Benoemingen enz. Bij IC. besluit van 15 dezer zijn verplaatst de volgende con troleurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen: van Goes naar Heerenveen, E. L. Bogaert; van Axel naar Hansweert, C. J. C. van der Ven; van Hansweert naar Axel, E. A. Tissot van Patot; van Amsterdam (5e Afd.) naar Middelburg, II. J. Moll Z. M. heeft, met ingang van 1 Julij 11.de adjunct-admi nistrateur N. de Ronde Bresser, benoemd tot officier van ad ministratie 3de kl. bij de zeemagt. Andermaal is Krakau het tooneel geweest eener Klostergeschichte. Ditmaal heeft men een joodsch meisje met geweld in een klooster willen sluiten. Een katholiek jongeling was eenige jaren geleden verliefd op haar geworden, doch de orthodoxe ouders wilden van een huwelijk tusschen hunne dochter en een Christen niets weten, en hadden zich ge haast haar met een joodschen jongeling te ver loven. Onlangs nu zou het huwelijksfeest gehouden worden. Het meisje bevond zich intusschen op een dorpje tusschen Krakau en Wieliczka, toen hare eenzame woning op zekeren nacht door een bende van 20 of 30 personen omsingeld werd. Niette genstaande haar tegenspartelen en de bede harer moeder, werd zij met geweld in een nabijzijnd rijtuig getild, dat haar en eenige harer ontvoerders naar Krakau bragt. Hier werd zij, volgens de mededeeling der koetsiers, in het Visitandinnen- klooster gevoerd en daar opgesloten. De ontstelde ouders ijlden de volgende dagen van de eene bur gerlijke autoriteit naar de andere, doch nergens kon of wilde iemand hun hulp verschaffen. Alweer vertoonde zich de ingekankerde vrees der over heden, om te raken aan alles, wat maar eenigszins gelijkt op kloostermuren. Geen van hen vermande zich tot het nemen van het initiatief. Allen ver wezen naar den bisschop, als de eenige persoon, in staat hier bijstand te verleenen. Op 11 Augustus ontving de vader van het ont voerde meisje, zekere Peribergeen brief van zijne dochter, waarin deze hem mededeelde, hoe zij met geweld gevangen gehouden werd en smeekte om spoedige verlossing uit haren kerker. De vader ver zamelde eenige zijner geloofsgenooten, die, gelijk men weet, steeds op de straten te vinden zijn, om zich heen, en begaf zich naar het klooster. Onder weg groeide het hoopje tot eene ontzagwekkende schare aan, waarbij zich vele Christenen, voorna melijk studenten, aansloten. De abdis zag de massa en herinnerde zich het lot der Karmeliterinnen. Zij meende toegevend te moeten zijn, en liet den Op voorstel van den Voorzitter wordt de brief voor kennis geving aangenomen. 5". Eenige staatsbladen die bij de verzameling zullen ge voegd worden. lil. Thans is aan de orde eene wijziging in de vastgestelde verordening op de openbare vermakelijkhedennaar aanleiding eener opmerking van ged. staten, dat het slot van art. 4, niet is overeen te brengen met art. 188 der gemeentewet. In gemeld art. 4wordt namelijk aan den commissaris van politie de bevoegdheid gegeven, vergunning te verleenen aan muzij- kanten, enz., om hun bedrijf op de openbare straten uitle- oefenenterwijl dit volgens de gemeentewet, aan den burge meester moet verblijven. De Voorzitter deelt mede, dat zoowel burg. en weth., als de commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen, de opmer king gegrond vinden en stelt voor, het art. in den aangegeven zin te wijzigen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de verordening aldus gewijzigd, op nieuw vastgesteld. 1Y. De Voorzitter geeft te kennen officieus nog pogingen te hebben aangewend om den heer mr. de Laat de Kanter terug te brengen, van zijn genomen ontslag, als lid der commissie voor het finantiewezen; doch dat hem dit niet is gelukt, waarom hij voorstelt, ingevolge art 54 der gemeentewet thans overtegaan tot benoeming, eerst van een lid en daarna uit de drie leden van een voorzitter der finantieele commissie. De heer van den Boscli vraagt, of er urgentie bestaat voor deze benoeming. Voor vier jaren had de benoeming van leden dier commissie plaats den 15 September, voor drie jaren den 25 Sep tember, voor twee jaren in December en ten vorige jare in No vember. Hij zóu willen voorstellen, om thans ook de benoeming eene maand later te doen, als de vergadering voltallig is. De Voorzitter maakt opmerkzaam, dat het aangevoerde op de periodieke aftreding ziet, en niet op eene tusschentijdsche vaca ture, zooals nü het geval is. Bovendien, de heer mr. de Laat de Kanter was voorzitter, terwijl de heer van den Bosch bij afwezigheid van den heer mr. de Knokke van der Meulen thans het eenige aanwezige lid der commissie is, en dus geen com missie kan uitmaken. En de rekening en de begrooting van den schuttersraad, de rekening der gemeente en onderscheidene stukken wachten op behandeling, Hij blijft dus bij zijn voor stel om dadelijk tot de benoeming overtegaan. De heer van den Bosch vraagt, waarom in vorige jaren de benoeming zooveel later gebeurde? De Voorzitter antwoordt, dat de bedoelde benoeming gesehiedde, om eerst met het nieuwe jaar in werking te treden. De heer van den Bosch meent, dat hij toch dadelijk in functie kwam. De heer Fransen van de Putte merkt op, dat dit ook tenge volge eener tusschentijds ontstane vacature was, naar hij meent ter vervulling der plaats van den heer van Kerkwijk. De heer Verhagen vraagt of er dit jaar dan nog eene benoeming van al de leden der commissie plaats heeft? welke vraag toe stemmend wordt beantwoord en waarop tot stemming wordt over gegaan. De Voorzitter wijst tot stemopneraers aan de heeren Nortier en van den Bosch. De uitslag is, dat de heer Verhagen is benoemd lot lid met vier stemmen, terwijl er twee werden uitgebragt op den heer dr. van Renterghem en een briefje van onwaarde was; en de heer van den Bosch tot voorzitter met zes stemmen, terwijl eene stem was uitgebragt op den heer mr. de Knokke van der Meulen. Beide heeren laten zich de keuze wel gevallen. V. De Voorztiter geeft kennis, dat de heer dr. van Renterghem bij herstemming is herkozen tot lid van den raad, en dat van de vier benoemde leden de geloofs brieven zijn ingekomen. Hij stelt die ge loofsbrieven, ingevolge art. 1 van het regle ment van orde voor de vergaderingen van den raad, in handen eener commissie, be staande uit de heeren Fransen van de Putte, van den Bosch en Verhagen, verzoekt dat die commissie dadelijk haar onderzoek aan- vange en schorst voor eenigen tijd de ver gadering. De vergadering heropend zijnde, brengt de heer Fransen van de Putte als voor zitter der commissie van onderzoek rapport uit: l'1. omtrent de geloofsbrieven van den heer mr. M. P. Blaaubeen, welke de vergadering ingevolge art. 32 der gemeentewet verlaat en het presidium aan den heer wethouder Kakebeeke overgeeft. Aangezien de heer dr. v. Renterghem mede weggegaan is, heeft er op de opmer king van den heer Verhagen, dat geen ge-

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2