BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. zuivert, dien perst men de belasting af met de zweep. Helpt dit eenvoudige middel nietdan slaat men een anderen weg in; men bindt den nalati- gen schuldenaar der schatkist de armen of beenen zamen en hangt hem daaraan optotdat hij het achterstallige heeft voldaan. Sommige hoofden van dorpen gaan daarbij nog veel verder; zekere Daniseh Bey, in de provincie Behereh, is gewoon om de belastingschuldigendie niet tijdig hunne offers ten behoeve van de schatkist stortenmet de ooren aan een boom te spijkeren; en opdat de onderko ning geen bankroet zal lijdenworden de vastge- nagelden niet losgelaten, dan nadat zij zich van het achterstallige hebben gekweten. Hoe voordeelig het voor den landbouwer, en ho venier is, wanneer zij hun land niet te karig, maar ruimschoots bemesten, daarvan kan het volgende tot bewijs dienen. Een hovenier bad in het jaar 1867 en in vorige jaren gewoonlijk per jaar op een morgen land 70 karren mest gebruikt, en daarvan de laatste jaren aan vrachten getrokken, gemid deld voor 250,per jaar; het volgende jaar gebruikte hij 100 karren mest op 't zelfde lan dus met de karvracht van die meerderen mest er bij gerekend voor 34,50 meerder; maar tot be- looriing verbouwde hij op dat zelfde land dat jaar j 400,dus voor 150,meerder; wanneer men nu hiervan dén meerderen mest aftrekt, komt nog ƒ115 ,50 in 't zakje. In beide jaren waren de vruch ten over het algemeen even hoog in prijs, en even goed geluktdus alleen de ruimere bemesting was oorzaak van dat belangrijk voordeel. Benoeming-en enz. De heer mr. F. J. Tyndall de Veer, substituu1- griffier bij de arrondissements-regtbank alhieris, volgens ontvangen telegraphisch berigt, op zijn ver zoek door Z. M. den koning een eervol ontslag uit die betrekking verleend wegens verandering van woonplaats. Knnstnieuws. Blijkens achterstaande advertentie is in den boek winkel van A. A. W. Bolland alhier de inteeke- ning open gesteld op vier photographiën, voor salon of zitkamer. Het zijn gezigten op en in Goes, voorstellende 1°. algemeen gezigt op de stad, genomen van het Ravelijn (van J. J. Koens); 2». de groote kaai met de stoomboot Zuid- Beveland 3". het stadhuismet korte kerkstraat en de groote kerk; 4". de gevangenis met de hoogere burgerschool en de ijzeren draaibrug op den voorgrond; Wij waren in de gelegenheid de photographiën allen te bezigtigen, en terwijl wij den hr.C. W. Bauer, aan wien men ze te danken heeft, geluk wenschen met den uitslag van dit vernieuwd blijk zijner bekwaamheid in het vak der photographie, durven wij de inteekening gerust aanraden. In lang zagen wij geene voortbrengselen op dit gebied, die zoo zuiver in de nuances, zoo goed gekozen in de positie waren als deze. Allen dragen de blijken van de zorg die er aan besteed is, en leggen een goed getuigenis voor den vervaardiger af. De prijs (ƒ5, - is zeer gering te noemen, in vergelijking van de kunstwaarde der vier stuks; en wij durven dan ook van den kunstzin onzer stadgenooten verwach ten, dat een ruime deelneming zal getuigendat men den vervaardiger wil aanmoedigen en eene kleine voldoening schenken voor hetgeen hij heeft voortgebragt. Zie advertentie.) In Belgie wordt eene inzameling gehouden voor de bestrijding der kosten van het aanstaande con cilie te Rome. Er is reeds ingeteekend voor 60000 francs. Een particuliere correspondentie uit Gent aan de Nieuwe Rotterdamscke Courant, zegt naar aanleiding daarvan: voorwaar geene kleinigheid, als men nadenkt, hoe herhaaldelijk de godvruch tige beurzen, ten behoeve van Rome, aangesproken worden. Bijdragen voor het pauselijk leger, bij dragen voor het concilie, zonder te rekenen, wat er nog niet al geleverd wordt voor genootschap pen, werken en uitgaven van allen aard. Wij heb ben achting, zoo vervolgt de schrijver, voor men- schen, dië uit hunnen zak betalen voor hunne over tuiging, welke deze ook zij, maar tevens schijnt het ons een droevig teeken, van den ziekelijken toestand, waarin zich de pauselijke stoel bevindt, dat er zoo de wereld door, moet getrommeld worden om geld, geld voor staatsleeningen, voor wapens, voor reis- en verblijfkosten. Wij weten, dat geld de zenuw des oorlogs is, maar of de kerk met zulke zenu wen lang voor ziekte bewaard kan blijven, bet wij felen wij zeer." Uit Frankrijk. meldt men, dat de maarschalk Niel ernstig ongesteld is en dat hem uit dien hoof de een langdurig verlof is verleend De porte feuille van oorlog is ad interim aan den minister van marine opgedragen. Terwijl de commissie uit den senaat druk beraad slaagt over het ontwerp-consult en bereids een artikel heeft aangenomenterwijl zij gisteren of heden zou overgaan tot het benoemen van een rapporteur, maken de keizer en de keizerin toe bereidselen voor hunne reis. De keizer acht het niet geraden, thans het land te verlaten en zal dus zijne gemalin alleen naar Ajaccio en het oosten laten vertrekken, terwijl hij zelf den Napoleons-dag (15 Aug.), in het kamp van Chalons zal door brengen, waarheen hij zich op heden begeeft. Als een blijk dat Frankrijk, het land der revo lutie is, wordt door Petit Journal gemeld, dat te Havre, de markiezin de V., eene omwenteling in het badcostuum heeft bewerkt. De dames verschij nen thans niet meer in een wollen kleed met roode randen, gelijk vroeger, afschuwelijker gedachtenis, en met een muts Van wasdoek op het hoofd, maar in een lang muzengewaad, terwijl het haar los over de schouders hangt. Uit Pruissen heeft men geen politiek nieuws. Trouwens, als Bismarck zich niet te Berlijn bevindt, houdt men de zaken gaande, maar dit is ook alles. Uit Beijeuen is daarentegen een berigt van meer belang. De bisschop van Regensburg heeft eene kerkelijke rede gehouden, die de regering dermate onaangenaam en vijandig in de ooren klonk, dat deze, om een bewijs te geven, dat zij met kracht de bewegingen en aanmatigingen der clericaleu wil tegen gaan, heeft besloten, tot de opheffing der Regensburger jezuitenschool, tot opleiding van jeug- dige geestelijken. Welke de gevolgen van die op heffing zullen zijn, is nog niet te voorzien. Wel- ligt dat zij aanleiding geeft tot eene botsing tusschen de hoven van Munchen' en Rome, even als nu reeds is tusschen die van Weenen en Rome. De gezant van Oostenrijk te Rome althans, heeft verzocht van zijne betrekking ontheven te worden, omdat hij het onmogelijk acht tusschen het pau selijk hof en de nieuwe rigting van Oostenrijk eene verzoening tot stand te brengen. Ook te Weenen is dat gerucht in omloop, ofschoon het nog weinig ingang vond. Dit laatste kan evenwel zeer goed zijne oorzaak daarin vindendat men het niet gaarne zou willen. Oostenrijk heeft toch reeds in de jongste dagen veel van zich doen spreken, zoo door de depecbes van graaf von Beust, als dooi de Krakaner kloostergeschiedenis. Omtrent deze laatste wordt het onderzoek nog steeds voortgezet, zoowel van de zijde der burgerlijke als van die der kerkelijke overheid. De pauselijke nuntius heeft den bisschop van Krakau ter verantwoording geroe pen over zijne uitdrukking tot de nonnen: Vrou wen zijt gij niet, gij zijt furiënen de bis schop heeft daarop betuigd, dat hem de uitdruk king in drift ontvallen is, en de nonnen verschoo ning gevraagd. Op vele plaatsen in Italië wordt geld inge zameld, voor een fonds, hetwelk dienen moet, om plaatsvervangers voor seminaristen te koopen, daar de vrijstelling van de krijgsdienst, voor de aan staande geestelijken, onlangs bij de-wet is ingetrokken. Het gouvernement van Italië zou weder het plan opgevat hebben eene overzeesche strafkolonie tlaar- testellen en in onderhandeling getreden zijn om het bezit te erlangen van een eiland in den oceaan, geschikt tot opsluiting en verbetering van veroor deelde misdadigers. De oneenigheden tusschen Turkye en Egypte schijnen nog wel te zullen schikken. De on derkoning, zegt men, heeft ingezien, dat het maar beter is in vrede met zijn suserein te leven en zal hem eenige kostbarj geschenken (o. a. eene groote som gelds, waaraan de sultan nog al behoefte heeft) toezendenmet bijvoeging eener pop wier oorbel len aan diamanten 52000 francs hebben gekost voor de zevenjarige turksche prinses Sélika. En de sul tan die begrijptdat het voor zijne heerschappij ook niet zeer geraden is de vijandelijkheden te be ginnen zal voor dat bewijs van toegenegenheid van zijn vasalbovenal voor de betooning van liefde voor zijn zevenjarig dochtertje, vergiffenis schenken aan den onderkoning. Zoo baart die berg dan we der eene muis. Het krachtdadig optreden van ver schillende mogendheden, die ook liever de Ooster- sche kwestie maar laten in de periodewaarin zij sints lang verkeerten nog lang verkeeren kan moet zeer veel tot deze vredelievende oplossing bij gedragen hebben. Of echter óp den duur de sultan zich zal kunnen staande houden boven zijne vasal- len, valt te betwijfelen. Rumenie met eene bevolking yan bijna 4mil- lioen zielen, zal binnen korte jaren zeer waarschijn lijk eene gewigtige plaats in de Europesche mo gendheden innemen. Gunstig gelegen voor den han del, zich ontwikkelende wat nijverheid betreft, krach tig door zijn vorst en zijne ministers, gaat het een schoone toekomst te gemoet. En het zou wel eens kunnen gebeuren dat ook dit leengoed van den sultan hem ontvielzooals het trouwens nu al niet niet zeer onderworpen zich betoont aan de bevelen, die in Konstantinopel worden uitgevaardigd. De regering van Spanje schijnt, niet veel gewigt aan de Carlistische bewegingen te hechten. De regent, zoowel als de ministers doen en handelen gelijk zij meenen, dat de welvaart des lands en de bevestiging der grondwettelijke beginselen eischen. Gestreng straffen zij degenen, die zich tegen de bezworen regten en verpligtingen verzetten en voor het overige storen zij zich niet aan het oordeel dat binnen- of buitenlaudsch over hen geveld wordt. Nog dezer dagen had men daarvoor een bewijs in generaal Prim. Een Fransch blad verbreidde het gerucht-, dat hij zich ten koste van de schatkist verrijkt heeft. Deze bewering verwekte groote ver ontwaardiging bij de liberale partij. Doch wat doet de generaal? Yoor eigen rekening laat hij een telegraaflijn aanleggen van zijn landgoed naar Toledo, ten einde te beter op de hoogte der zaken gehouden te worden. Bovendien heeft geen der Spaansche bladen het beweren van het Fransche blad overgenomen. Dat de regering meer en meer het vertrouwen der andere mogendheden wint, wordt ook bewezen, door de uitnoodiging, die de regent dezer dagen ontving, om öf zelf, of door een ver tegenwoordiger de opening van het Suez-kanaal bij te wonen. De aanhangers van don Carlos hebben hunne zaak nog niet opgegeven. Er hebben weder arres- tatien plaats gehad, doch het volk gedraagt zich rustig. Onder de geestelijken moet de pretendent vele getrouwen hebben. Op den Erie-spoorweg in Noord-Aheuika had dezer dagen het volgende ontzettend ongeluk plaats. Op eene plaatswaar een dubbel spoor wasmoest een goederentrein het passeren afwach ten van een sneltrein. Deze was ruim een half uur na zijn tijd. De machinist van den goede rentrein viel ongelukkig in dat half uur in slaap, en werd wakker eer de andere trein voorbij was. Hij keek op zijn horologie en kwam tot het be sluit, dat de trein zeker wel voorbij gekomen was, terwijl hij sliep. Hij bragt dus de machiene in beweging. Pas was echter de trein nog maar voor de helft op het enkele spoorof de sneltrein kwam aan en reed alles aan stukken. De eene locomotief viel om de andere werd vernield de wagens schoven als stukken van een verrekijker in elkan der en het vuur der locomotieven stak in een oog wenk de onontwarbare massa in brand. Slechts drie wagens van den passagierstrein konden uit het vuur teruggerold en uit de andere wagons alleen eenige passagiers gered worden. De rook- wagen is verbrand met de acht waarschijnlijk allen zwaar gekwetste personendie er in waren. De machinist, die door zijn slapen en zijne onverant woordelijke zorgeloosheid oorzaak van alles is ge weest is gevangen genomen. Onlangs zaten een heer en dame in den tuin der Tuile riën te -Parijs. Na eenigen tijd gezeten te liebhen stonden zij op en wilden vertrekken. Dit ziende schoot de ver huurster der stoelen waarvan zij gebruik gemaakt hadden op hen toe en gischte 30 centimen. De dame doorzocht hare zakken en kwam tot het besluit dat zij hare porte- monnaie niet bij zich had. Dit was ook het geval met den heer. Dewijl men alzoo de zeer op betaling aandringende verhuurster niet te vreden kon stellen gaf de lieer een zijner handschoenen, zeggende: Geef die terug aan dengeen die u de andere zal toonen en uw geld zal komen brengen. Nau welijks had men de Tuileriën verlaten, toen een hevige regenbui zich ontlastte. Nergens een rijtuig te zien zijnde, moesten de heer en dame onder een afdakje schuilen; daar werden zij opgemerkt door den portier van het huis waar toe het behoorde en werden door deze uitgenoodigd binnen te komen, waaraan zij ook gevolg gaven. De portier, een zeer levendig en spraakzaam persoonsprak met zijne gasten ook over de politiek en meende dat, als hij eens de neef des keizers was, hij den keizer wel zou zeggen: zoo moet gij handelen. Toen eindelijk de regen minder hevig begon te vallen stondeu de gasten op en werden door den portier een parapluie aangeboden, een ware familie-parapluiewaar onder zij naar huis. keerden. Een uur daarna vertoonde zieli een lakei aan de woning van den portier met eene arapluie, een brief en een beurs waarin men de goudstuk- en kon zien blinken. De brief bevatte slechts dit enkele woord: „Merci." en was geteekend „de neef des keizers." Van den portier ging de lakei haar den tuin der Tuileriën en toonde een handschoen aan de verhuurster van stoelen. Ziehier 30 centimes, ziede hij, en geef mij nu de hand schoen, die zijne keizerlijke hoogheid prins Napoleon u tot onderpand gelaten heeft. Zoodanig avontuur, zegt de Inter national waaraan wij dit ontleenenzou Lodemjk Philips nooit overkomen zijn. Zijn parapluie vergezelde hem overal. Te Philippine vond men net navolgende stembriefje in de bus In ons gemeente, hoe klein zij is Vond men partij en kiezings twist Mosselmannen groot en klein Willen soms rijk en verstandig zijn, Zoo is 't bij laatste stemming gebleken, Ik zal het nooit vergeten Dat een man vol list noch eer Niet wist hoezeer Hij met de pen moest drukken Om zijn gunsteling te gelukken Om hem te dienen in den raad Voor een Moucliart. Nu treedt ik weer op 't stadhuis, En steek mijn briefje in de buis, En stemt voor den man die is aan den kaak, En die men noemt Karei Draeck. Een Amerikaan heeft een nieuw middel uitgedacht om fortuin te maken. Te New-York een hótel restaurant ge opend hebbende met het opschrift: Van den eenen dag op den ander, oefent hij daar de volgende practijk uit. lederen morgen bij de aanbieding van de nota aan zijne gasten, houdt hij in de eene hand een zak, die zooveel nummers bevat als kalanten zijn. Hij die het hoogste getal heeft getrokken wordt gratis gevoed, verwarmd en bediend, en ontvangt bovendien nog een dollar. Het Fransch dagblad le Gaulois levert in een zijner laatste nommers het volgende beurs- en marktberigt. Eer: oud en verdroogd, weinig of niets aanwezig, zonder navraag. Deugd: eene oude versle- tene en zeldzame waar; er wordt sterk in gecontramineerd; niet de minste aanvoer. Eerlijkheid: de echte, niet op de markt aanwezig; van de valsehe een klein overschot, maar geen afnemers. Sterke daling en geen vooruitzigt op ver andering. Vaderlandsliefde: eerste qualiteit zeldzaam en voor geen prijs te koopde tweede soort gemakkelijker te vinden; men disconteerde ze met 50 pet. Verstande geheel in handen van speculanten; vandaar dat het bij niemand te vinden is. Bescheidenheidzonder koersniemand vraagt er naar. Laster: overladene markt; het artikel is bespotte lijk goedkoop. Beleefdheid: flauw, zonder vooruitzigt op rijzing. Godsdienst: zwakke voorraad, sterk door den tija en de onverschilligheid gedeprecieerd. Huichelarijrijk ge sorteerde markt, tot alle prijzen. Liefde: zoowel voor groote als kleine spelers verkrijgbaar, contant en op levering, sterke consumtie. Talent:'een zeldzaam artikelalleen con tant te verkoopen, in weinig handen. Getrouwheid: uit de mode gekomen, wordt op de markt niet meer afgenomen. Vriendschapdit artikel isbij weinig wederzijdscn aanbod sterk aan net afnemen.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3