Virchow, welke tot het karakter van onzen tyd be- hoorende grootste aandacht verdienen. te doen opdat bij expiratie der loopende concessie in de verlichting op andere wijze behoorlijk worde voorzien. In eene onlangs verschenen brochure, getiteld: *Een politiek vredebeginsel"heeft de heer P. van Bemmelen een transactie voorgesteld, die zal moeten leiden tot oplossing der onderwijsquaestie. Zij luidt: »De staat zorgt voor de vrije weten schap, voor een vrij wetenschappelijk of hooger onderwijs en voor een godsdienstlooslagermid delbaar en vakonderwijs." Wij laten nu eens voor een oogenblik de moge lijkheid van zulk een volslagen godsdienstloos on derwijs toe, ofschoon er veel daartegen kan ingebragt wordendan nog blijft de vraag overof de trans actie tot het gewenschte doel zal lijden, namelijk of de verschillende partijen vrede daarmede zullen hebben. Wij meenen dit ten sterkste te moeten ontkennen. De verdeeldheid zou toenemenen de bestaande agitatie niet weinig versterkt worden. Laat het waar zijn, dat godsdienstloos onderwijs een schrik beeld isin de oogen der groote menigte zou het eene verfoeilijke werkelijkheid zijn, Svaarbij slechts zeer enkelen zich zouden nederleggen. De geachte schrijver meent, dat de aanneming van zijn voorstel tot een vergelijk leiden zou. Wij houden ons innig overtuigd dat werd ook de agitatie door die aanneming voor het oogenblik gesust, zij steeds weer met vernieuwde woede zich verheffen en juist van de godsdienstloosheid een wapen smeden zou tegen elk onderwijs van staatswege. Het is den vijanden van ons staatsonderwijs om de alleenheerschappij over de scholen te doen en om niets minder dan dat. Daarom is elke transactie nutteloos. Wat zij begeeren kan hun onmogelijk gegeven worden. Blijkens de rekening over 1868 der gemeente Groningen, was op uit. Dec. jl. de gemeente voor eene som van ƒ23,206,25 in voorschot, wegens aan elders armlastigen verstrekte gelden en me dicinale hulp. Alleen de gemeente Hoogeveen komt daarop voor met een cijfer van bijna 3000 Hbl Jl. Zondag avond tusschen 11 en 12 uur werd de aandacht van een persoon, die langs den Ouden dijk te Kralingen ging, getrokken door het blaf fen en het onrustig heen en weer springen van een hond. De voorbijganger bleef staan, zag eerst, hoe de hond tweemaal achtereen te water ging, en bespeurde daarna dat er iets in het water lag. Bij nader onderzoek vondt men het lijk van een man, zekeren v. d. Pos, te Kralingen woonachtig, die waarschijnlijk in beschonken toestand in het water was geraakt. Aan een der ooren van den verdronkene waren de sporen merkbaar van de po gingen, die de trouwe hond had aangewend om zijn meester uit het water te halen. Eene fraaije donkergeele kleur is ontdekt door den architect J. Gartner te Berlijn. Bij gebrek aan Oost-Indische inkt had hij zich op reis bediend van verdunde alizarine-inkt. Daar de teekening na het opdroogen hem te donker voorkwam wilde hij de kleur eenigzins temperen en beproefde dit indachtig dat men inktvlekken uit linnengoed met citroensap kan doen verdwijnen door middel van een met citroensap bevochtigd penseeltje. In plaats daarvan bespeurde hij onmiddellijk eene prachtige doorschijnende roodachtig donkergeele kleur. Opzettelijk herhaalde proeven leverden het zelfde resultaat: ook het gekristalliseerde citroen zuur had deze uitwerking. Bij de roode alizarine- inkt was de kleurverandering echter schooner dan bij de blaauwe. (Ned. Jnd.) Té Maassluis werd Vrijdag jl. een niet alle- daagpch feest in het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis gevierd. Eene der vrouwelijke ver pleegden met name Adriaantje de Raaf mogt het voorregt genieten haar 100 verjaardag te beleven. Dit pamflet baarde groot opzien in Engeland, en slechts het voordurend verblijf van d'Eon, die van nu af aan de vrouwenkleederen niet meer aflegde, kon den argwaan eenigzins verzwakken. In hoever Lodewijk XV daariu een rol speelde, is onmogelijk te bepalen. Het is ongelooflijk, hoeveel moeite hij zich gegeven heeft, om de huiselijke rust des ko- nings van Engeland, met wien hij toch niet bevriend was, te herstellen. Doch nog meer verwondering moet het baren, als men verneemtdat Lodewijk XVI, een monarch zoo rein van zeden als er ooit een op den Fran- schen troon gezeten heeft, bij zijne troonsbestijging het verbod vernieuwde dat Vrouwe de Beaumont mannenkleederen mogt dragen. Nog verder gaat het raadselals men bedenktdat deze vorst in het jaar 1774 een geheim afgevaaardigde naar Londen zond, om tegen eene groote som gelds de briefwisseling, die zich in het bezit van den rid der bevond, in ontvang te nemen, en voorts tegen betaling van 20,000 livres door hem een papier liet onderteekenen, waarin de ridder verklaarde, dat hij werkelijk eene vrouw" was, en nimmer weder man nenkleederen zou aantrekken. Eindelijk, om de kroon aan alles optezetten, moet men weten, dat deze ge Door de zorg van heeren diakenen werd zij in de gelegenheid gesteld hare kinderen waarvan de oudste 75 jaren telt, klein-en achter-kleinkin deren en verdere familie feestelijk te ontvangen. Naar men verneemt bestaat bij de gedeputeerde staten van Gelderland het plan dit jaar de jagt op patrijzen te openen, den 6 October en die op hazen den 1 October. Er schijnt daartegen nog al eenige oppositie te bestaan, althans, indien wij wel onderrigt zijn, moet reeds een adres bij dat collegie zijn ingekomen, door een aantal Arnhem- sche jagtliefhebbers geteekend, het verzoek inhou dende, om aan dat voornemen geene uitvoering te geven. Het ware misschien wenschelijk, zegt de Arnh. Ct. dat ook uit andere oorden der provincie, dejagtliefhebbers hun gevoelen, hetzij voor, hetzij tegen het plan zoo spoedig mogelijk uitspraken. In hde Gelderlanderleest men het volgende: De »N. R. Ct." zegt van officieele zijde te zijn ingelicht dat de Keulen-Mindener spoorwegmaat schappij volstrekt niet voornemens is af te zien van den aanleg der lijn Haltern-Venlo. Wij willen hopen dat het waar is. De deputatie, welke op de vergadering te Gelder daarmede is belast geworden, is 'intusschen woensdag naar Ems gereisd, om de zaak den koning voor te leggen. Het waren de heer graaf von en zu Hoensbroech en de heer Landraad Freiherr von Eerde. Uit goede bron verneemt men, dat deze deputatie zeer goed ontvangen is en Z. M. zich in dien zin heeft uitgedrukt, dat de bouw volgens de vroeger bekomen concessie in de richting van Venlo over Straelen, Gelder, Issum naar Wezel bijgehouden moet blijven. In de Gr on. Cour. »het Noordenbeveelt het nieuwe kamerlid mr. S. van Houten eene algemeene belasting van 2 pCt. op het zuiver inkomen aan, als meest gelijkmatige en billijke opbrengst, om daartegen de patentbelasting en de accijnsen op zout en zeep te kunnen fschaffen, hetgeen voor de neringdoende en de arbeidende klassen wen schelijk is. Op 28 Augustus e. k. zal in Duitschland eene vereeniging tot afschaffing der doodstraf worden gesticht, op den sterfdag namelijk van Mittermaier, den beroemden regtsgeleerdedie zoo krachtig tegen de doodstraf geijverd heeft. Reeds nu heeft zich een groot aantal bekende mannen tot aan sluiting bereid verklaard. Dr. v. Kiessling, onlangs tegen zijn zin verdediger van den bisschop van Linz, heeft zich vrijwillig belast met de ontvangst van verklaringen tot aansluiting. De nieuwe ver eeniging zal werkzaam zijn: door het verzamelen van statistieke bescheiden, door het zoeken naar de oorzaken van de tot dusver met den dood ge strafte misdrijven, door het verkrijgen van gratie bij reeds gevelde doodvonnissen door volkspe titiën enz. Onlangs is bij G. Reuner te Berlijn als brochure verschenen het verslagdat professor Vircliowvol gens opdragt van den minister van onderwijs, in* gediend heeftover zekere voor de gezondheid na- deelige invloeden der scholen." De beroemde geleerde spreekt eerst over de bij ziendheid. Behalve aan het licht, schrijft hij veel invloed toe aan de inrigting der banken en tafels. Yervolgens spreekt hij over de congesties naar 't hoofd, die zoo dikwijls neusbloeden en hoofdpijn veroorzaken. Van het kromgroeijen der ruggegraat- wervels geeft hij veel meer schuld aan 't huis dan aan de school. Dan komen borstkwalen onder buikskwalen vervolgens besmettelijke ziekten en spraakbelemmeringen ter tafel. Dr. Virchow dringt sterk aan op toezigt van wege de autoriteit, op lucht, licht, zitten, ligchaamsbewegingen, als spelen, gymnastiek, baden, straf, drinkwater, de grootte der drukletters, enz. 't Behoeft geen betoogdat zulke opmerkingen, waarnemingen en meeningen, als van den grooten Dezer dagen zal, volgens het Journal de Gand, een zeer curieus proces gevoerd worden tusschen de administratie van den staatsspoorweg en den heer d' Andrimont, burgemeester van Luik, en wel om de volgende reden. Onlangs is genoemde bur gemeester naar Brussel gereisd om den koning en de koninklijke familie uit te noodigen de feesten te Luik met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Verrukt over het gunstige onthaal dat zijn stap ondervondhaastte de heer d'Andrimont zich daarmede de Luiksche bevolking door een pro clamatie bekend te maken, die de telegraaf onmid- delijk over moest brengen. Op ontvangst van dit telegram, aanvangende met de saeramenteele woor den Inwoners van Luiklegde het bureau van ontvangst deze woorden in dien zin uit, dat de mededeeling der goede tijding aan iederen inwoner van Luik in het bijzonder moest gedaan worden, en verzamelde te dien einde al hare geëmploieerden voor die enorme taak, wier volbrenging niet min der dan twee dagen en een nacht vorderde. Thans>j< eischt de administratie van den heer d'Andrimont:h de som van 52,452.50 franken, zijnde de prijs van -I 194,905 door hare zorg bezorgde berigten. De. betaling dezer som wordt door den heer d'Andri^. mont op de krachtigste wijze geweigerd. - Het onderzoek in de zaak van mgr. Cattani'9'ï koetsier te Brussel, die, gelijk men weet, met ge weld door eene escorte heenreed en een onderofficier zweepslagen toediende is zeer ten nadeele van den pauselijken nuntiusdie voor zijn koetsier partij had getrokkenafgeloopen. De ex-minister van oorlog Chazal dringt thans namens het Belgische leger aan, dat er voldoening zal geëischt worden van de pause lijke regering voor de aangedane beleediging. Een zekere heer Koopmansschaap is in Amerika de held van den dag. Koopmansschaap is een Hollander, die in 1851 in de Vereenigde Staten aankwam, zich naar Francisco begaf en zijn for tuin maakte. In 1861 begon hij Chineesche ar beiders intevoeren en sedert dat oogenblik heeft hij er 30,000 uit China aangebragt, dat is onge veer de helft van het aantal dat zich in Californie bevindt. Dat aller oogen op hem gevestigd zijn, spruit voort uit het feit, dat het Zuiden koelies noodig heeft en er op rekent, dat hij die zal kun nen verschaffen. Koopmauschaap woonde de con ventie te Memphis bij en hielp de maatschappij oprigten tot het bevorderen der immigratie van Chinezen. Het kapitaal dier maatschappij is vast gesteld op 1,000,000 p. st., waarvoor hij naar hij zegt, binnen een jaar 100,000 koelies leveren zal., Koopmanschaap bezocht dezer dagen New-York en werd daar op de handen gedragen. De dagbladen zijn opgevuld met zijne levensgeschiedenis, zijn handel en wandel, zijne plannen enz. De Zuide lijke planters vleijen zich, dat de koelies de voor malige slaven zullen vervangen. Er is bepaald gebrek aan werkkrachten, dat zich ieder jaar bij de vermeerdering der katoen-producten ernstiger laat gevoelen. Bovendien weigeren de negers in menig geval te werken, terwijl de planters hen niet meer kunnen dwingen. De blanke immigranten zoowel uit het Noorden als uit Europa, verlangen als zij zich in de Zuidelijke staten nederzetten, zeiven landeigenaars te worden, in plaats van voor anderen te werken. Intusschen ontbreekt het niet aan o:ganea, die zich ernstig verzetten tegen den invoer van Chi nezen, omdat zij vreezen dat hierdoor een ver momde slavenhandel zal ontstaan. De volgende bijzonderheden worden mede gedeeld aangaande de wijze waarop in Egypte de belastingen worden geïnd: Wee den plattelandbe woners die niet zorg dragen dat de belasting op den bepaalden tijd wordt voldaan, want de ont vangers zijn gestreng. Toegevendheid schijnt hun niet bekend te wezen. Wie niet goedschiks aan- heime afgevaardigde verliefde op de nu bijna 50jarige «jonkvrouw", en aatr Vertwijfeling was overgegeven, toen zijn aanzoek oré hare hand werd afgeslagen. Niet minder verwondèring zal het baren als men weet dat deze geheime afgevaardigde en gloeijende ver eerder van den voormaligen dragonder-kapitein, nie mand anders was dan de schrijver Caron de Beaumar- chais, de welbekende auteur van Je Harbier de Seville." In het jaar 1777 Ontving de ridder, die men nu la chevalière d'Eon noemde, van den toenmaligen mi nister Vergennes bevel om naar Parijs te komen, en werd hij te Versailles aan Marie Antoinette voorgesteld. Hij bleef ongeveer drie jaren te Parij3, en keerde naar Londen terug, toen George III een nieuwen aanval van waanzin kreeg. Gedurende de Fransche omwenteling werd zijn pensioen geschrapt en hij als emigrant behandeld, ofschoon hij naar Frankrijk gekomen was en zich ter beschikking van de republiek gesteld had. Het is niet waardat hij in armoeden verviel want hij ontving van eene onbekende hand eene jaarlijksche ondersteuning van 150 p. st. Tot aan het jaar 1810 leefde hij stil en vergeten te Londen. Nimmer kwam een woord omtrent zijn roemrijk overleden over zijne lippen en zeer zelden v:'fi ontvingen zijne bloedverwanten in Bourgondie eenig berigt van hem. S eva.»»» Zijn dood maakte nog eenmaal de algemeene en openbare opmerkzaamheid levend, toen de genees- kundige lijkschouw constateerde, dat de «Chevalière w d'EoN" een man geweest was. Nu kwamen ook de oude geruchten in herinne ring. Maar de aauklagt tegen Sophie Charlotte hield niet zooals vroeger het publiek bezig. Zij had den koning dertien kinderen geschonken en had zich door hare goedheid en weldadigheid een grooten aanhang verworven. Merkwaardig is het, dat de laatste aanval van waanzin, waarvan koning George III nimmer her stelde, en die de oorzaak was, dat hij afstand moest doen van de regeering, plaats had, eenigen tijd nadat het geslacht van d'Eon was bekend geworden. De beruchte prins-regent, die hem opvolgde, en later George IV werd, had in zijn uiterlijk zeer weinig gelijkheid met zijne twaalf broeders en zusters, 7 en als men zijn leven leest, zal men zien dat zijn karakter geheel van het hunne onderscheiden was. Na de bijeenkomst op den landweg bij King Duneans Inn, vindt men in geene der gedenkschrif ten meer gewag gemaakt van graaf Braginsky.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2