1869. W63. Vrijdag 13 Augustus. 56ste jaargang, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal f 1,75fr. p. p. f 1.90 Afzonderlijke nommers 5 c.met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels k j 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als .ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 12 Augustus 1869. Zooals bekend ishad de afgevaardigde van het departement Goes ter algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Algemeende op- dragt ontvangen op die vergadering een voorstel van urgentie in te dienen, om bij de hooge re- geerjng aan te dringen op eene wijziging der wet geving op het stuk der vennootschappen en naam- looze maatschappijen, en wel zulk eene, dat ook coöperatieve vereenigingenwinkelneringen enz. als regtspersoon konden erkend worden. Op advies der commissie van onderzoek van dit voorstelis het echter niet urgent verklaard en dus niet behandeld. In die algemeene vergadering is voorts: goedgekeurd de handeling van het hoofdbestuur in zake het lager onderwijs; aangenomen de conclusie van het rapport om de ker misvermakelijkheden door redenering tegen te gaan; het hoofdbestuur uitgenoodigdom zooveel mo gelijk bevorderlijk te zijn, dat aan de scholen voor lager onderwijs eene be.waarklasse worde toegevoegd; goedgevonden al het mogelijke te doen tot ves tiging van schoolbibliotheken verworpen het voorstel tot uitgave van een volks boek over scheikunde; besloten eene som van 1000 te bestemmen tot beproeving van een gewenschten maatregel om werklieden te verplaatsen het hoofdbestuur opgedragen bij de regering aan te dringen op eene wettelijke regeling der werkuren van kinderen in de fabrieken; hier en daar wijziging in de wet gebragt. Onderscheidene voorstellen zijn óf niet in be handeling gekomen, óf ingetrokken óf verworpen. Bij het zware onweder dat dingsdag boven deze streken nagenoeg den geheele dag voortduurde, sloeg de bliksem omstreeks den middag in de weide van den landbouwer D. Rouwin de nabijheid onzer stad, waardoor eene koe onmiddelijk op de plaats dood bleef en een kalf mede getroffen werd. Te Zierikzee sloeg de bliksem in de schuur van de weduwe-Kaoijman, staande aan den achterweg van den Visschersdijk, waarin zich 90 voer hooi bevond. Zij is geheel afgebrand. Ook is daar de bliksem geslagen in een gebouw op de Oude haven. Hij heeft zich echter in een daarneven staand gebouw een uitweg gemaakt, zoodat hier geen brand en slechts weinig schade is veroorzaakt. Nog schrijft men van daar, dd. 11 dezer': Heden morgen werd in eene sloot aan den Ouden Weg, onder deze stad het lijk gevonden van Cornells Beije, oud 51 jaar, wonende onder Kerkwerve. Deze persoon was gisteren in die sloot werkzaam geweest en is waarschijnlijk door den bliksem ge troffen. Aan de kleederen of aan het ligchaam van den ongelukkige is niets beschadigd. Hij laat eene weduwe met kinderen in armoedige omstan digheden achter. Door burgemeester en wethouders van Zierikzee is in hunne vergadering van 10 dezer tot commies griffier benoemd de heer J. G. Bet7te, thans eerste commies ter secretarie, en tot commies ter secre tarie de heer F. W. Loewer, thans klerk ter secretarie. Uit 'sHage schrijft men aan het Algemeen Dag blad van Nederland: Nog altijd houden hier de geruchten aan dat eene verandering van ministerie op til is. In strijd met hetgeen de Arnli. Ct. dezer dagen vermeldde, verzekert men stokstijf, dat de heer van Midken zal aftreden. Hetzelfde wordt beweerdwat de heer Fock betreft. Naar men wil, zou hier wel is waar geen verschil van gevoelen bestaan met ambtgenoo- ten, maar andere, gewigtige, particuliere redenen. Hoe het zijalgemeen houdt men zich overtuigd, dat er iets broeit; de opening der nieuwe zitting belooft vrij belangrijk te zijn Van het Vaderland is heden alleen de laatste helft of de 3e en 4e pagina verschenen. De twee eerste pagina's zijn onder het afdrukken onbruikbaar ge worden en zullen morgen verschijnen. Het besluit der Nederlandsche regeering, om de voorschriften betreffende de Siegenheekiaansche spelling in te trekken, wordt ook door de Vlaamscbe pers toegejuicht. De spelling is geen regeerings- zaakmaar eene zaak der wetenschap. Het is echter te wenschen, dat de wetenschappelijke vereenigingen en taalkundige congressen thans zullen streven naar het verkrijgen van eenheid in de taal en schrijfwijze, en het eens zullen worden omtrent de beteekenis, het gebruik en de vertaling van uitheemsche woorden. Under het rundvee van eenige landbouwers te Groede, heerscht het epirootisch mond- en klauwzeer. De kamer van koophandel en Fabrieken te Al melo heeft dezer dagen aan den minister van finan cien een request gerigt van den volgenden inhoud: Dat overbekend zijn de van alle zijden herhaal delijk opgegane klagten, vooral in de laatste jaren, tegen de verouderde belastingonder den naam van patentregt geheven wordende. Met belangstelling nam zij dan ook kennis van de ouderscheiden adressen, aan Uwe Excellentie ge rigt, strekkende tot afschaffing of wijziging der patentwet. Ook onze kamer is ten volle overtuigd van de waarheid, dat de onderwerpelijke wet is onregtvaar- dig, onbillijk en niet meer voldoende aan de eischen van den tegenwoordigen tijd, daar, in aanmerking nemende den toestand, waarin handel en nijver heid tegenwoordig verkeeren, voor de heffing geen goede grondslagen meer aanwezig zijn. De kamer wil zich onthouden de talrijke ge breken, leemten en onbillijkheden, die de patent- wet aankleven en die reeds in verschillende ge schriften zoo duidelijk zijn in 't licht gesteld te vermeerde] en, ze meent te kunnen volstaan met daarnaar te verwijzen. Intusschen acht ze het haren duren pligt, zich eveneens tot Uwe Excellentie te wenden met het eerbiedig doch dringend verzoek, dat de noodige voorstellen aan de wetgevende magt moge worden gedaan tot afschaffing, of zoo daartegen overwegen de bezwaren mogten bestaan, tot een algeheele her ziening en wijziging der bestaande patentwet, opdat niet langer handel en nijverheid zoo ongelijkma tig worden getroffen, maar bovendien zwaar gedrukt, boven verschillende takken van ons volksbestaan, met name landbouw en veeteelt, ten gevolge waar van de patentbelasting is, het werd ook reeds elders gezegd, een belasting op het inkomen van slechts een deel der natie, een belasting op slechts een deel van handel en nijverheid. Men meldt uit Zutphen in d<\ 6 Augustus Gisteren nacht ging de 51jarige klepperman en nachtwacht G. Schutterte Brammen, gezond en wel zijn gewone ronde doen. Omstreeks 2 ure dronk hij nog een kopje koffij in het logement waar de postkar aankomt. Toen begaf hij zich naar het postkantoor, om den directeur te waar schuwen, dat de post op het komen was. Eenige oogen- blikken later vond de postiljon hem op straat lig gen en riep onmiddelijk een geneesheer in de na bijheid. Deze had niets anders te doen dan den dood van Schutter te constateren. Diens hond, welke zijnen meester getrouw 's nachts vergezelde, lag bij het lijk van den klepper, dien hij niet wilde loslatenen men kon het dier niet dan met groote moeite tot bedaren krijgen. In de zitting van den gemeenteraad te Dordrecht van 29 Julij is behandeld het voorstel van burg. en weth. ten aanzien van de gasverlichtingin verband met een schrijven der tegenwoordige con cessionarissen dieop daarbij aangegeven voor waarden verzocht hebbenle. dat het contract der gasverlichtingtusschen hen en de gemeente loo- pende zou verlengd worden voor den tijd van 20 jarenen 2°. als hierin niet getreden werd de ge meente gebruik zou maken van haar regt om na het verstrijken der nog loopende concessie, de fa briek over te nemen tegen de waarde, die daarvoor bij taxatie zal worden aangewezen. De raad heeft besloten: a. de tegenwoordige concessionarissen te kennen te geven, dat het belang der gemeente vor dert om de overeenkomst niet te verlengen, en geen gebruik te maken van het regt tot overname der fabriek b. burg. en weth. uit te noodigenzoo spoedig mogelijk nadere voorstellen aan den raad FEUILLETON. EEN HISTORISCH VRAAGTEEKEN. VII. Het was niet louter verdichting, wat wij tot hier toe hebben medegedeeld. Integendeel, de novelle is geput uit de gedenkschriften, die zich bevinden in handen van den graaf de Beaumont-Vasy. Wij willen nu ten slotte nog in korte trekken het leven mededeelen, van den ridder d'Eon, en wel volgens zuivere historische bronnen. Men weet, dat d'Eon als jongeling naar St. Te- tersburg gezonden werd, vrouwenkleederen aantrok en aan de zinnelijke keizerin Elizabeth, de dochter van Peter, den Groote, als gezelschapsdame toege voegd werd. In deze vertrouwelijke betrekking werd het hem mogelijk, aan den franschen invloed in Rusland, groote diensten te bewijzen. Hij was het die den gunsteling Bestuschew deed vallen, en den Frankrijk toegedanen graaf Woronzow diens plaats deed innemen. Toen evenwel in het jaar 1747 Elizabeth van een zoon beviel, wiens vader d'Eon zou zijn, vreesde de russische partij den invloed des vreemdeliiigs op de zwakke keizerin, en trad dermate dreigend op, dat zijne persoonlijke zekerheid, zelfs zijn leven niet meer zonder gevaar was. De gezant, en ook het hof van Versailles, deden al het mogelijke, om hem te bevrijden, want, ofschoon de omgeving der kei zerin hem wilde verwijderen, was Elizabeth toch niet te bewegen, zich van haren geliefde te scheiden. Ein delijk het was in het laatst van 1747 ge lukte het den ridder, begunstigd door de duisternis van den nacht en een digten nevel, St. Petersburg te verlaten, en de fransche regering beloonde hem met een jaargeld van 4000 livres en het brevet van kapitein bij de dragonders. Wij hebben van hem zelf vernomen, dat hij zich bij Minden deze onder scheiding waardig betoonde. Van zijn oponthoud in Duitschland, weet men niets met zekerheid. Slechts eene daadzaak is bekend hij begeleidde prinses Sophia Charlotte van Mecklen burg Strelitz naar Engeland, toen deze in 1761, met den bizarren koning George III, in het huwelijk trad, en werd hier, bij het fransche gezantschap 'ais secretaris van legatie geattacheerd. Van 1767 tot 1770, stond hij tijdelijk aan het hoofd van dit gezant schap en hoopte eiken dag tot gezant benoemd te worden, toen onverwachts graaf Güerchy met dezen post begiftigd werd. Alles, wat geschreven en verhaald geworden is, over vreesselijk» scenes, die in het fransche gezant- schaps-hotel zouden zijn voorgevallen, toen de graaf den ridder het bevel des konings mededeelde, om voortaan vrouwenkleederen te dragenberust op hypothesen. Geen mensch heeft de waarheid hier van ontdekt, en ook de gedenkschriften der familie zwijgen er van. De vrije wil van den ridder moet hierin echter een groote rol gespeeld hebben, want hij was in Engeland en had zich dus gemakkelijk aan het bevel des konings van Frankrijk kunnen ontrekken. Nog karakteristieker en nog raadselach tiger is het bevel van het ministerie, om oogenblik- kelijk naar Frankrijk terug te keeren en dadelijk daarop de toezending van 12000 livres door den koning, vergezeld van het verzoek, om rustig te Lon den te blijven. Later verscheen een pamflet van James Potter, waarin verhaalt wordt, dat koning George, in het jaar 1765, de koningin met den ridder d'Eon, in een vertrouwelijk zamenzijn verrast heeft en in een waanzin verviel. Sedert dien dag zou hij den troon opvolger, de prins van Wales, niet meer hebben willen zien, ofschoon zijn lijfarts hem do verzekering gaf, dat de ridder eene vrouw was.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1