Goes. Uitgebragt 275 st. 1 blanco. Dhr. dr. van Renterghem verkreeg 176 dhr. mr. de Witt Ha mer 99 st. Driewegen. Ingeleverd 22 biljetten. Gekozen M. Korstanje met 13 st M. van der Meulen ver kreeg 9 st. Krabbendijke. Uitgebragt 34 st. vau de 43 kie zers. B. den Exter van den Brink verkreeg 20, J. de Kok 18 C. Verschure 14 en P. A ieuwenhuijse 3 stemmenzoo dat beide eerstgenoemden herkozen zijn. Nisse. Ingeleverd 27 biljetten. Gekozen P. Lu- tijn met 14 st. De aftredende leden O. A. L. Danckaerts en J. Kloosterman verkregen 9 en 4 stemmen. Waarde. Uitgebragt 26 st. M. Pieper herkozen met 26 st. J. C. Hieftje had 12 st. Baarland. Herstemming voor 2 leden. (Ingele verd 30 briefjes). Gekozen J. Elcnbaas, nieuw lid met 20 en 1). Remeijnaftredend lid met 16 st. J. Priem verkreeg 13 en J. Koole Cz. 11 st. Wemeldinge. Gekozen Johannes Zuidweg Corne- liszoon met 42 van de 58 uitgebragte stemmen. A. de Broekert verkreeg 16 st. Tholen, Uitgebragte stemmen 119. Gekozen M. G. van Stapele met 74. A. Geluk had 45 st. onbescheiden zijn, in den door den heer v. R. be doelden zin. Met opzet hei haalden wij het geschreveneopdat ieder zich overtuigen kunne, dat indien hier van indiscretie kan gesproken worden, deze alleen te zoeken is, in het openbaren van het gebeurde in eene geheime raadszitting, waartoe het geïncrimi neerde couranten artikel geene de minste aanlei ding gaf. UITSLAG DER HERSTEMMINGEN VOOR LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD TE: Overzigt der bevolking van Goes, gedurende de maand Julij 1869. Geboren6 M. 11 V. 17. Ingekomen11 20 j 31. Alzoo vermeerderd met .17 31 s> 48. Overleden 4 m. 1 v. - 5. Vertrokken 13 18 -31. Alzoo verminderd met .17 19 36. De bevolking is dus ver meerderd met 0 M. 12 V. 12. Gisteren werd alhier van wege het comité voor volksvermaken eene harddraverij gehouden. Het on gewone daarvan, dewijl op Zuid-Beveland nog nim mer eene dergelijke feestelijkheid plaats vond, had vele vreemdelingen naar Goes gelokt. Behalve met eigen gelegenheid en de gewone vervoermiddelen waren ook met de extra-trein van de staatsspoor eene menigte bezoekers van elders hier heen gekomen, en de stad had daardoor, maar tevens door de vlaggen die uit vele woningen wapperden een aangenaam aanzien. De harddraverij zou in twee gedeelten plaats heb ben of liever, er waren twee harddraveryen uitge schreven: des morgens voor paarden die nimmer een stads- of landbouwprijs gewonnen hidden en waar voor een prijs van f 100,en eene premie van f 40,was uitgeloofd des middags voor paarden van zessen klaar, en waarvoor een prijs van ƒ200, en eene premie van 50,bestemd was. Des morgens ten 10 ure vertrokken de mededin gers (voor de eerste harddraverij 19, voor de tweede 6) voorafgegaan door het harmonie-gezel schap de Volhardingvan het Slot Ostendewaar allen zich vereenigd hadden naar den weg op Wil- helminadorpdie tot terrein voor den wedstrijd inge rigt en daartoe door het gemeentebestuur welwillend afgestaan was. Hier werd de vlugheid der paarden gemeten en na een goed volgehouden kamp werd het paard Marianne zijnde een zwarte zevenjarige merrie toebehoorende aan den heer G. Barendregt te Ba- rendrecht en bereden door J. de Boer van Wate- „Ik ben drie en twintig jaar mijnheer de ridder! en ik weet wat ik zeg." «Dat schijnt niet veel te beteekenen, mijnheer de graaf!" «Wilt, gij mij beleedigen? «Ik beleedig alleen bij klaarlichten dag, als ik mijn tegenpartij in de oogen zien, en dadelijk vol doening op de beleediging geven kan." Braginsky lachtte overluid. «En gij wilt, dat ik u na zulke woorden, voor eene vrouw houd?" vroeg hij. d'Eon beet zich op de lippen. «Mag ik u verzoeken", zeide hij kortaf, «mij uwen last te melden; het is koud en mijn tijd stel ik niet ten dienste van den eerste den beste «De eerste, de beste! dat woord is hard. Doch dit zij zoo. Gij hebt gelijk: wij verliezen te veel tijd met onnutte woorden. Ik verzoek u, mij te antwoorden, en in naam van vorst Worqnzow, bid ik er u om. Gij hebt eene zuster «Dat ik niet weet, mijnheer de graaf!" «Of eene bloedverwantein een woordwat is er geworden van vrouwe de Beaumont, die in 1743 naar Rusland kwam, en door den franschen gezant, ringen., overwinnaar tegen het paard Mazeppazijnde een blaauwe zesjarige schimmel-hengst, toebehoo rende aan den heer H. N. Bax te Dordrecht en bereden door L. G. Lampe. Des middags werd de overwinning behaald door het paard de Wisse, zijnde een blaauw .bles twaalf jarige ruin en toebehoorende aan den heer G. Ba rendregt te Barendrechtbereden door J. de Boer, tegen het paard Marianne, dat 'smorgens den prijs was toegekend en nu door L. G. Lamps bereden werd. Alles liep in de beste orde af, en weder verge zeld door het harmonie-corps verliet men het terrein en maakte nog eene wandeling door de stad, bege leid door ontelbare nieuwsgierigen. Des avonds ten half acht ure was er réunie in de sociëteit »van Ongenuchten Vrij", waar door het mu ziekcorps van het 3e regiment infanterie uit Bergen- op-Zooin een militair conceit werd gegeven. Dubbel jammerdat al de nommers van het programma niet konden worden afgespeeldeensdeels om het genot der heerlijke toonen, anderdeels om het gemis van velen, die inen nog zoo gaarne een geruimen tijd in de zalen had zien verwijlen. Doch de extra- trein vertrok en naai zoowel het muzijkcorpsals vele bezoekers met zich mede. Het harmonie-gezelschap de. Volharding" was echter welwillend genoegom het gemis der mili taire muziek te vergoeden door zijne burgerlijke krachten ten toon te spreiden en wel op eene wijze, die lof verdient en die het dan ook meermalen door het luisterend publiek werd geschonken. In de zalen der sociëteit had inmiddels ook de uit reiking der prijzen en premiën plaats gehad. De president van het comitéde heer Z. D. van der Bilt La Motthe had die aan de overwinnaars uitge reikt met eene toespraak waarin hij tevens dank betuigde voor de hulp en ondersteuning die het comité van allen, zoo mededingers als toeschouwers, leden der vereeniging als niet-leden, had mogen ondervinden en tevens ook aan het gemelde har monie-corps dat voor zijne belangelooze medewer king werd begiftigd met een groote trom. De heer 11. N. Bax sprak namens de bekroonden een woord van erkentelijkheid en uitte de beste wenschen voor de welvaart van Goes; terwijl de heer mr. M. J. de Witt Hamer ten slotte nog de Zeeuwsche landbou wers toespraken hen opwekte zich niet te laten ontmoedigen door den, uitslag dezer eerste harddra verij die voor hen niet gelukkig was geweest maar een spoorslag moest zijn tot veredeling hunner paarden opdat deze weldra in de harddraverijen ge roemd mogen worden zoo als zij thans zijn voor den arbeid. Men sleet nog een paar uren van gezellig bij eenzijn, hetzij in vrolijke kout of onder een lied, hetzij voor de jongeren in blijden dans, waartoe »de Volhardingmede gelegenheid gaf. Het feest der eerste harddraverij op Zuid-Beve land zal gewis lang in aangename herinnering hij velen blijven voortleven. Het comité komt allen lof toe voor zijne goede regeling der haar onge wone maar volkomen goed toevertrouwde taak. Eu de afloop van het feest deed nu reeds bij velen den wensch ontstaanOch! hadden we spoedig ic-eder eene harddraverij In verschillende bladen wordt geschrevendat naar men verneemt dhr. mr. J. J. van Deinsewe gens vergevorderden leeftijd zijn ontslag heeft ge vraagd als voorzitter der arrondis semen ts regtbank alhier. Benoemd tot secretaris-penningmeester van het algemeen armbestuur der gemeente Waarde de heer II. J. de Raad, zulks in plaats van dhr. 6. van Doornoverleden. Aan de Ar. Rott. Cour. wordt medegedeeld, dat de minister van finantien, in aanmerking nemende den niet te miskennen voorspoed, die hier te lande heerscht, wil beproeven om daaruit nieuwe, althans ruimer vloeijende bronnen van inkomst voor de de graaf de la Regnière, aan de keizerin als hof dame werd aanbevolen?" «Gij gaat buiten uw last, mijnheer de graaf! «Ridder! maak mij niet waanzinnig!" riep Bragins- ky; «ik kom expres van St.Petersburg, om deze Vrouwe de Beaumont te zoeken. De heiligste belangen drin gen mij er toe, en ik zal niet weder den grond van mijn vaderland betreden, vóór ik baar gevonden heb. In naam der eerin den naam van Godgeef mij antwoord! wat is er van Vrouwe ne Beaumont ge worden Gij alleen kunt liet mij zeggenverze kerde vorst Woronzow!" «Maar, jongmensch!" hernam 'd'Eon en ditmaal wer kelijk op een ongewoon ernstigen toon; «ik geef u mijn woord van eer, in den naam van God be zweer ik uik ben die Vrouwe de Beaumont, die in 1743 naar St. Petersburg kwam en vijf ja ren lang gezelschapsdame der keizerin was. Eerst na dat ik Rusland verlaten had, nam ik weder de klee deren van mijn van het andere geslacht aan. Gij zwijgt? Ik geef u nogmaals mijn woord, dat het zoo is." Braginsky streek zich met de hand over het voor hoofd. Hij stond stil en leunde tegen een boom. schatkist tb scheppen en in de volgende zitting daartoe strekkende plannen aan de kamer zal in dienen. De administratie van de rijkstelegraaf zal met 1 Januarij 1870 bij het departement van financien worden overgebragt. Deze maatregel heeft hoofd zakelijk ten doel de oprigting van rijkstelegraaf kantoren in kleinere gemeenten gemakkelijker te maken. Den 11 en 12 September e. k. zal te Amster dam d 18e algemeene vergadering gehouden wor den der Vereeniging ter bevordering van fabriek en haudwerksnijverheid in Nederland. Onder de te behandelen zaken behooreneen voorstel van de afdeeling Utrecht om bij de regeering aantedrin- gen op eene spoedige herziening van het tarief voor het internationaal telegraafverkeer en het in voeren van een uniform briefport met gedwongen frankering, de volgende vragen en voorstellen van het hoofdbestuura. door welke middelen kan de vereeniging het tot stand komen eener scheeps- gemeenschap tusschen Amerika en eene der Ne- derlandsehe havens bevorderen? b. Een onderzoek intestellen naar de middelen, om faillisementen te voorkomen, en te verminderen, c. De regeering uittenoodigen om, nu de octrooyen zijn afgeschaft belooningen toe te kennen voor uitvindingen op industriëel gebied; d. aan de afd. ter overweging te zenden de vraag, of het al of niet strijdig is met het algemeen belang, dat de gemeentebesturen als fabriekanten optreden en daardoor voornamelijk met het oog op de exploitatie van gasfabrieken, in concurrentie komen met de particuliere nij verheid. Het departement Almelo van de maatschappij tot nut van 't algemeem wil op de algemeene vergadering, die 10 Aug. te Amsterdam zal plaats hebbende vraag doen uitmaken of de leeftijd dien kinderen bereikt moeten hebbenom op fabrie ken te worden toegelaten, en het getal werkuren, dat zij er daags mogen doorbrengen, niet bij de wet dienen te worden vastgesteld. Mogt de ver gadering die vraag toestemmend beantwoorden, dan wenscht het dep. het hoofdbestuur gemagtigd te zien, om pogingen in dien geestbij de regee ring aan te wenden. Uit Bern meldt men, dat door de regeering eene enquête is ingesteld naar den arbeid der kin dereu in de fabrieken; liet rapport is dezer dagen bij den nationalen raad ingediend. Hieruit blijkt, dat ruim 9500 kinderen in de zwitsersche fabrieken werken, waarvan 488 beneden de 12 jaren zijn. De werktijd klimt in verscheidene tot 14 uren daags, in de meeste fabrieken van het kanton Zurich tot 13 uren. In zeer vele kantons werken de kinderen, die overal verpligt zijn, tot hun elfde of twaalfde jaar de school te bezoeken, nog in de fabrieken, nadat zij reeds 10 uren daags in de school heb ben doorgebragt. Bij onderscheidene veehouders in den omtrek van Gouda is sedert een geruimen tijd een zeer snel zich verbreidende ziekte onder het rundvee ont staan. Het is te wenschen met het oog op de verspreiding dezer ziektedat men spoedig omtrent haren aard een onderzoek doe instellen. Naar wij vernemen, hebben eenige ingezetenen te Brouwershaven met de Phothogenische Gasmaat schappij te Amsterdam een overeenkomst getroffen, tot oprigting eener petroleum-gasfabrieb. Het is gelukkig dat door de toepassing eener nieuwe uit vinding gemeenten van kleinen omvang goed en goedkoop gaslicht kunnen bekomen. Zyn wjj juist onderrigt, dan moet de fabriek binnen twee maanden gereed zijn. «O, wie zegt mijef ik waakdan of ik droom riep hij hartstogtelijk uit. Gij gij, de man, die met laarzen en sporen voor mij staat; die mij nog voor weinige minuten dreigde, den degen tegen mij te trekken gij Vrouwe de Beaumont maar weet gij dan niet, dat gij mij waanzinnig maakt Hoor, voor zes maanden stierf de graaf Braginsky, terwijl hij mij zijn naam en zijn vermogen naliet. Op zijn sterfbed, daar, waar de grootste misdadiger de waarheid zegt, vertrouwde hij mij toe, dat ik niet zijn zoon wasnoch die van zijne reeds in mijne eerste kindschheid overledene gemalin, maar dat kei zerin Elizabeth mij als hulpeloos kind hem toever trouwd en met gunstbewijzen overladen had, onder voorwaarde, dat hij mij voor zijn eigen wettig kind zou doen doorgaan. En toen hij Hare Majesteit naar de moeder vraagde, noemde zij hem den naam «Welken naam? Om Godswil, jongmensch! wel ken naam?" riep nu op zijne beurt de ridder harts- togtelijk uit. Die haver gezelschapsdameVrouwe Timothee d'Eon de Beaumont!"

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2