1869. M 59, Vrijdag 30 Juli} jaargang. ïste De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal 1,75fr. p. p. 1.90 Afzonderlijke nommers 5 c.met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden il 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels h f 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wensclit opgenomen, moeten uiterlijk deu vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-RAAD te GOES, ten raadhuize aldaar OP ZJTURDAG DEN 31 JE LIJ 1869, des namiddags ten 8 ure. Punten van Behandeling 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Aanbieding der gemeente rekening over 1868. 3. Verslag omtrent de rekening der commissie voor de (Economische spijsuitdeeling. 4. Af- en overschijving op de begrooting voor 1869. 5. Wijziging van het raadsbesluit tot verkoop van in schrijving op het grootboek der N. W. S. 6. Rapport van burg. en weth. omtrent de punten die bij de behandeling der begrooting voor 1869 tot opmerkingen geleid hebben. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad, die vóór veertien dagen plaats had, hebben wij, van ons standpunt rond en open gesproken en die kan didaten aanbevolen, die wij meenden dat vóór anderen in aanmerking moesten komenzonder daarom te kort te doen aan de verdiensten, die andere kandidaten moglen bezitten. Nu nogvoor ééne vakature, eene herstemming moet plaats hebben, ook over een door ons aan bevolen kandidaat, achten wij het minder noodig, andermaal eene aanbeveling te schrijven, dan wel de onjuiste voorstellingen te bestrijden, die men van ons oordeel gegeven heeft. In de N. Goessche Courant heeft zekere X Y. Z- vele woorden geschreven tegen het artikel in on ze courant, maar weinig bijgebragt, om het door ons aangevoerde te weerleggen. -#r- Niet een der door ons aangehaalde feiten, wordt met redenen weersproken; wij lezen alleen de aanhaling van andere gezegdenandere denk beelden van den heer van Renterghemdie moe ten dienen, om zijne handelingen in den gemeen teraad, in ander licht te plaatsen. Als wij bijv. zeggen: dhr. v. R. kondigt met grooten ophef voorstellen tot wetsherziening aan en de voorstellen blijven uit; dan antwoord zijn verdediger in de N. G. C.: hij is de eenige niet, die op zich laat wachten. Zoo zou men even goed de meest oneerlijke of onzedelijke handelwijze kunnen verdedigenmet te zeggen: anderen doen hetzelfde. Doch ieder onpartijdige zal wel erkennen, dat X. Y. Z.. op de wijze der N. G. Cour., steeds op wat anders wijst, om van hetgeen, hij niet loo chenen kan, de aandacht afteleiden; terwijl hij zoo slecht ingelicht is, dat hij bijv. ten aanzien van den heer Leopoldnog eenige onjuistheden (om het niet anders te noemen) aan den .man zoekt te brengen, onbeschaamder nog dan ze tot hiertoe wer den uitgedacht. Eene verdediging met zulke middelen, werpt een blaam op den verdediger zeiven. Wie toch zulke onwaarheden schrijft, is of ter kwade trouw, of laat zich, zonder nader onderzoek, alles wijs maken. Wij behoeven dan ook niets terug te nernen, van het vorige geschrevene, dat uit dezelfde raads- verslagen blijkt, waaruit X. Y. Z. wat anders meen de te kunnen putten. Doch het is ons niet te doen om zelfverdedi ging. Wij achten ons alleen geroepenom onze vroegere aanbeveling te handhaven en voor de herstemming, op Maandag, nogmaals te wijzen, op een en ander dat ook nu niet huiten aanmer king mag blijven. Toen dhr. v. Renterghem, als lid van den raad optradw ees hij op zijne vrijgevige gevoelens en zeide hij geen reactiemaar voortdurende ontwikke ling, toepassing en uitvoering van milde liberale be ginselen, regt, vrijheid en gelijkheid voor allen, te verlangen. De heer v. R. is dus, volgens eigen verklaring, mild liberaal en vijandig aan de reactie. Het bleek echter al spoedig, dat hij slechts plaats gaf aan eigen denkbeelden en het doemvonnis uitsprak over hen, die zich ook liberalen noemen (raadszitting van 9 Dec. 68)schoon niet instemmende met zijne inzigten. De heer v. R. sprak reeds 1 Dec. van de kwaal waaraan wij laboureren, kwam later nog meerma- ten terug op die kwaal de inrigting der hoo- gere burgerschool -maar zijne voorstellen tot genezing bleven uit, tenzij men het, als een ern stig gemeend recept tot radikale herstelling, wil aanmerken, dat dhr. v. R. eenige weinige honderde guldens beknibbelen wilde op het traktement der leeraren, waarhij echter zijne aangevoerde gronden, den toets niet konden doorstaan, zoodat dan ook niemand in den raad adhaesie aan zijne voor stellen schonk. Ofschoon dhr. v. R. herhaaldelijk zeide, dat hij de preoriteit gaf aan de stoffelijke belangen, deed hij geene poging, om door een of ander voorstel, bij de onderscheidene posten der begrooting, die FEUILLETON. EEN HISTORISCH YRAAGTEEKEN II. Toen graaf Worchester, nadat hij zijn cavaliers- pligt vervuld had, naar het portaal van den schouw burg terugkeerdeen zich door zijn dienaar zijn mantel liet geventrad een vreemdeling op hem toedie gedurende het gesprek met de bewuste dametegen een pilaar geleund, deze zeer opmerkzaam had aangezien. //Mag ik u verzoekenMylordzoo sprak hij graaf Worchester aan, //mij een onderhoud van eenige minuten toe te staan?" «Tot uw' dienst Sir //Mijn naam is graaf Braginski ik ben een Pool." «Waarmede kan ik u dienen, mijnheer de graaf?" vroeg Worchester, even buigende. //Met mij de inlichting te verschaffen, of de dame, die gij zoo even naar hare draagkoets begeleidet, niet eene voormalige jonkvrouwe de Beaumont is, die voor ongeveer vijf en twintig jaren gezelschap juffer en intieme vriendin vau Hare Majesteit, Eli sabeth van Rusland was." «Wel mogelijk, mijnheer de graaf! zelfs waar schijnlijk, want sedert eergisteren noemt die dame zich werkelijk vrouwe de Beaumont." «Sedert eergisteren?En wat doet zij te Londen? Vergeef mij deze indiscrete vraag, maar ik heb er zeer groot belang bij, de waarheid te weten." Worchester mat den Pool met een blik vol argwaan. «Wat zij hier doet?" sprak hij//haar lakei heeft het daareven toch luid genoeg uitgeroepen: Zij is de Chargé d'affaire de Sa Majasté le roi de France." (I)e gezant van Zijne Majesteit den koning van Frankrijk.) z/Mylord! gij schertsteene dame //Eerst sedert eergisteren eene damemijnheer de graaf! Wij hebben haar tien jaar lang als man gekend en zij was aan allen onder den naam van Chevalier d'Eon de Beaumont bekend." De Pool sprong bij die woorden een paar schreden achteruit, als of eene slang hem gestoken had. z/De chevalier d' Eon," mompelde hij //is het moge lijk! hij in vrouwenkleederenhij En eensklaps zich zeiven in dé rede vallende, vroeg hij overluid: //en waarom, Mylord! waarom?" //Het is niet mogelijk u dat te zeggen, mijnheer de graaf," antwoordde Worchester, //om de een voudige rede, dat ik dit zelf niet weet. Voor onge veer acht dagen verbreidde zich in alle salons het gerucht, dat de ridder d'Eon eene vrouw was, en den ongeloovigste is dit gerucht heden avond be vestigd geworden, toen de ex-chevalier in de klee ding van zijn geslacht in den schouwburg verscheen. Kan ik u met nog iets van dienst zijnmijnheer de graaf?" Maar deze antwoordde niet. Als een droomende staarde hij voor zich heenen reeds lang was graaf Worchester vertrokken, toen de Pool, nog altijd tegen een der pilaren geleund, als een beeld daar stond en niet scheen te ontwaken uit de verstom ming, waarin de woorden van graaf Worchester hem gebragt hadden. III. Er heerschte in de dagen waarvan wij spreken in alle kringen van Engelands hoofdstad eene groote en algemeene opschudding. Sedert tien jaren, althans sedert den dag der echtvereeniging van koning Ge orge III met Sophia Charlotta van Mecklenburg Strelitz was de chevalier d'Eon bij het Fransche gezantschap geattacheer 1 geweest, In de laatste jaren had hij aan het hoofd daarvan gestaan en was aan iedereen bekend als een uitmuntend cavalier, die hij alle ligchaamsoefeningen op den voorgrond trad. Hij had in die jaren meer dan twintig maal geduelleerd en was nimmer gewond. Hij was de koenste en knapste ruiterdie men in Hydepark bewonderde. Zelfs was zijn naam meer dan eens genoemd in zekere processendie in het risi prius court, in de afdeeling voor divorce and common pleas gevoerd werden. Ja, hij was de oorzaak geweest, dat zoo menige schoone, maar schuldige vrouw hare regtzaak legen haren gestrengen echtgenoot verloren had. En deze man zou eene vrouw zijnHij die aan de hoogeschool te Parijs het diploma van doctor juris utriusque na de glansrijke verdediging van stellingen verworven had die den staat, aan het hof van keizerin Elisabeth, zulke uitstekende diensten bewezen had dat de Fransche invloed daar volkomen zege praalde. Deze man zou eene vrouw zijnHij die met zulk een dol bravour den vijand zijne eseradrons dragonders had tegengevoerd, dat hij dadelijk na het eerste treffen het ridderkruis van St. Lodewijk ontving. Men kan zich slechts flaauw verheelden, welk eene verwondering welk een homerisch gelach hij zijne vrienden en vriendinnen heerschtetoen het berigt bekend werd. Echter vernam men na weinige dagen, dat de graaf de Guerchy, de nieuw benoemde Fran sche gezant hij zijne audiëntie aan koning George ver klaard haddat //vrouwe de Beaumont" die zich tot hiertoe chevalier d'Eon" noemde, voortaan geen officieel karakter meer zou hebben. En de verwondering steeg van dag tot dag, toen men den ridder eerst in vrouwenkleederen zag uit gaan vervolgens zelf hoorde bevestigendat zij eene vrouw wasen eindelijk bij de gala-voorstel ling in de opera, die de koning en het gelieele hof bijwoonde hem die sedert acht dagen het onder werp van alle gesprekken waszag verschijnen in de kleederdragt van een geslachtdat hij gedurende zoo vele jaren door zijne beminnenswaardige manie ren en knappe gestalte als betooverd had. Dit openlijk verschijnen had echter de ongeloovi- genvooral onder de dames niet tot zwijgen gebragten de scene in den schouwburgveel ver groot, diende slechtsom het geval op aller lippen te brengen. Zelfs de nieuwsbladen hadden er hunne kolommen voor geopend en behandelden met een sans fagon de zeer geheimzinnige bijzonderheden der vraag, die zeker méér dan eene lady het beroemd geworden shocking op de lippen bragt. Ja zelfs de humoristen wilden zulk een onderwerp niet onopgemerkt laten en terwijl het eene blad mededeelde, dat eene jonge dame uit Yorkshire den chevalier d' Eon had aange klaagd wegens het niet nakomen eener trouwbelofte, meldde het andere, dat eene gehuwde dame uit De vonshire naar Londen was gekomen en haren echt genoot met vrouwe de Beaumont in illicitous convena- tions verrast had hetgeen eene vordering tot echt scheiding zou ten gevolge hebben. Onder dat alles vertoonde de vroegere zaakgelas tigde van Zijne Majesteit den koping van Frankrijk zich dagelijks en met eene zekere onbeschaamdheid in vrouweukleeding op alle openbare plaatsen, (Wordt vervolgd.}

Goessche Courant | 1869 | | pagina 1