BUITENLAND» GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAN53 woord dat dit niet zou geschieden indien zijn wensch niet onredelijk was of onmogelijk te ver vullen. Hierdoor bemoedigd, gaf hij zijn verzoek te kennen, dat in niets minder en niets meer be stond dan dat het Zijne Majesteit mogt behagen hem tot luitenant bij een te Parijs in bezetting liggend regiment lansiers te benoemen. De keizer lachte om dit koddige verzoek en stond het toe, terwijl hij zeide: »Wat zullen mijne soldaten wel zeggen, als zij twee Napoleons met één hoofd zien?! Deze La Touchedie zich later de la Touche liet noemenbevond zich bij het oude Fransche leger tot 1814, toen het ontbonden werd. Volgens gerucht zou hij somtijds onder behoorlijk opzigt de rol van Napoleon vervuld hebben. De gelijke nis was in der daad hoogst treffend, te meer daar hij gewoonlijk evqn als de keizer gekleed was, doch voor 't overige geleek hij deze, zooals reeds opge merkt is, volstrekt niet. Trotschheid op zijn kei zerlijk voorkomen en domheid ware de hoofdeigen schappen van Mr. de la Touche. Diensten heeft hij nooit bewezen, wijl hij er onbekwaam toe was; niet zelden dreven de soldaten in zijne tegenwoor digheid den spot met hem. Dikwijls riepen zij schertsend: »Vive l'Emporeur!" wanneer hij in zijne keizerlijke uniform geheel verschillend van die des regiments, verscheen. Hij nam dit steeds zeer goed op. Toen Napoleon op Elba waswerd onze held dikwijls vrees aangejaagd door spotvogels, die hem waarschuwden, dat men voornemens was hem ge vangen te nemendaar men zich vast overtuigd hied dat hij de ware Napoleon en de gevangene op Elba Mr. de la Touche was. Vaak deed de angst hem maanden lang in zijne kamer blijven, daar hij zeker geloofde, dat zijne verschijning in 't open baar aanleiding zou geven tot oproer. Benoemingen. Benoemd, tot dijkgraaf van den polder Westerland, J. Tol- koekvan den polder Westkerke, J. van Strien. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Blok Az. als gezworen van den Reigersbergschen polder. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Groenlo de heer J. de Graag, thans in dezelfde betrekking te Rhenen. Zooals bekend is, strijden de Vlaamsche provin ciën in Belgie nog steeds voor hunne regten om de taal, die zij de hunne noemen, in regt- en raadzaal, in de stukken die van het belasting- of eenig ander rjjkskantoor uitgaan, gebezigd te zien. De gouver neur der provincie Oost-Vlaanderen wees er dezer dagen ophoe de boeren in 1830 gepetitioneerd hadden vóór de Fransche taalen dat men ze nu met denzelfden ijver hunne namen zou zien zetten op de adressen ten voordeele der Vlaamsche spraak. Hoe het oordeel der natie over die woorden is, laat zich begrijpen uit het volgende: Volgaarne bekennen wij zegt een blad van Gent, dat M. de gouverneur van Oost-Vlaanderen, in meer dan een opzigt een zeer knap amb tenaar is. Als hij zich op het terrein van land bouw en veeteelt bevindt, is hij volkomen in zijn elementhij weet zeer goed mee te praten over landbouwzaken. Maar als hij een oordeel zou wil len vellen in zake van Vlaamschdan ontzeg gen wij hem alle beyoegdheid. Als hij beweert dat de Flaminganten, die door hunne bemoei- jingen het staatsbestuur hebben doen inzien dat het noodig was een gelijke spelling te hebben voor de taal der twee deelen van Nederland, eene andere taal gemaakt hebbendan de vlaamsche, dan de nederlandsche taal, dan moeten wij rond uit zeggendat de achtbare heer gouverneur niet in staat is in deze zaak een oordeel te vel len, omdat hij de taal niet kent; te nauwernood kan hij ze spreken. Hij handelt net als een blinde die over kleuren oordeelt. Wij weten bij ondervindingdat onze hooge ambtenaars met geen vlaamschgezindkeid besmet zijnzelfs roemen zij er op de taal der groote meerderheid van Belgie niet te kennen. Niemand moet meer Flamingant zijn dau hij begeert, maar dat men dan toch in Godsnaam niet kome mee spreken, over dingen, waar men niet meer van weet dan een kasseistamper van diamantzetten." Dat oordeel behoeft geene nadere opheldering. Overigens maakt de inhechtenisneming van een mis- dadiger die uit de gevangenis te Atrecht ontvlugt was, nog al furore in België. Het Handelsblad van Antwerpen zegt daaromtrent: Duf os was een der gevaarlijkste schurken die er bestond. Alle naspo ring was nutteloos. Eindelijk kwam men op zijn spoor. Dujlos werkte, onder den naam van Dubois als bakkersgast te Londen. Policieagenten trok ken derwaarts en in gezelschap van de engelsche policie ving de jagt aan. Men kon Dujlos slechts aanhouden als hij 's nachts aan zijn werk was. Een luchtgat dat op de straat uitkwam, gaf ge- zigt in den bakkerskelder; doch het licht viel slechts op drie werklieden en geen van deze was de man, die men zocht. Een der fransche agen ten, van Atrecht zelve, was echter in den winkel gedrongen en toen hij daar den vierden knecht ont moette, was-de twijfel niet meer mogelijk. Hij vroeg hem in het atrechtsch dialektnaar den weg van een hotel. Dat dialekt onthutste Dujlosmaar toch ging hij meê naar buiten om den weg te wijzen. Daar viel hij in de handen der policie, die tal rijk was en hem onmiddelijk naar de Bow-street overbragt. Omtrent den stand van zaken in Frankrijk meldt eene particuliere correspondentie uit Parijs aan Vin dependance Beigedat deze nog altijd dezelfde blijft. Men wacht, tot dat het nieuwe ministerie aan het werk zal zijn, doch men gelooft, dat niet alleen het wetgevend ligchaam, maar zelfs de senaat overtuigd is van de noodzakelijkheid der politieke hervormin gen. De keizer echter zou het tegendeel wenschen; doch de persoonlijke regering is gelukkig voor het land geëindigd, zegt de schrijver. Uit Spanje zijn belangrijke berigten. die echter verre van aangenaam voor den regent en zijne mi nisters moeten zijn. Don Carlos heeft namelijk Fiankrijk verlaten en zich begeven naar het land welks kroon hij reeds op het hoofd voelde. Er heb ben in onderscheidene streken van Spanje carlistisehe bewegingen plaats, zoo zelfs dat de regent het noo dig heeft gekeurd de wet van 1821 betreffende de uiteenjaging van gewapende benden in onmiddelijke wérking te moeten brengen. Latere tijdingen uit de provinciën melden, dat de gisting eenigzins ver mindert ofschoon zij nog niet geheel geweken is. In verschillende steden van Italië hebben onlangs bij de invoering der belasting op het gemaal, onlus ten plaats gehad, die tot de arrestatie van onder scheidene personen geleid hebben. Het proces dier lieden is thans geëindigd met vrijspraak. Daaren tegen is een politie-agent te Ferrara veroordeeld omdat hij bij de ongeregeldheden in de vorige maand eenige personen naar het gevoelen der regtbank op arbitraire wijze, had in hechtenis genomen. In Sicilië heerscht de veetyphus en rigt vreesse- lijke verwoestingen aan onder den veestapel, waar door de prijs van het vleesch tot eene buitengewone hoogte gestegen en gebrek aan mest voor den land bouw zeer groot is. Te Palermoeene stad van 200,000 zielen, worden naauwelijks 20 ossen daags geslagt, en hiervan is nog een gedeelte bestemd voor de troepen en de hospitalen. Alleen door ruimen invoer kan in de klimmende behoefte voorzien wor den en de handel kan dus zoowel voor vee als voor vleesch op een ruimen en voordeeligen afzet in Si cilië rekenen. De sultan van Turicye schijnt het maar niet aan den onder-koning vau Egypte te kunnen vergeven, dat deze laatste zoo kort voor de opening van het Suez-kanaal een reisje door Europa heeft gemaakt. De onderkoning had ten minste plan om op zijne terugreis Konstantinopel te bezoeken, .ten einde zich bij den sultan te verontschuldigen doch hij heeft bevel ontvangen, onmiddelijk naar Egypte te gaan en niet te Konstantinopel te komen. De onder koning heeft zich in den avond van den 23 Julij te Toulon, waar hij des morgens was aangekomen, aan boord vau het fregat Marassa begeven, om daarmede dë reis naar Egypte te ondernemen. De ontwerper van het Suez-kanaal heeft nu weder een nieuw plan gemaakt tot verbinding van de Roode zee met de vruchtbare gewesten van Cen- traal-Atrika. Hij heeft ontdekt, dat de woestijn van Sahara 27 meters lager ligt, dan de gemiddelde waterstand der Roode zee, en door het graven van een kanaal van 120 kilometers lengte, zou die woes tijn in eene zee herschapen worden wat zij naai de meening van den heer de Lesseps vroeger moet geweest zijn. In China en Japan blijft het onrustigterwijl de oogst in China geheel is mislukt, worden de ge moederen tusschen angst en schrik geslingerd, door de oproerige pogingen van de ontevredenen. In Japan kwijnt de handel ten gevolge van den bur geroorlog. De regering van Rusland gaat voort met de on derdrukking van Polen. Behalve de confiscatie en verkoop van bezittingen van personen, die verdacht zijn van tegenstand der regering, of niet de da den van het gouvernement toe te juichen heeft de administratie van de Warschau-Weener-spoorweg bevel ontvangen, 1/3 van de poolsche beambten met 1 October e. k. te ontslaan en daarvoor oud rus- sische gedienden in de plaats te stellen. De aandacht van het publiek in de hoofdstad van Oostenrij 1 wordt bezig gehouden door een schandelijk proces. De hoofd-redacteur van een dagblad, zekere Scharff, heeft zich gedurende jaren gevreesd gemaakt door de vermetelheid waarmede hij het nieuws uit alle kringen en standen publiek maaktehetgeen te gevaarlijker was, omdat hij door gaans goed was ingelicht. Men kocht zijn stil z wij genheid en kocht haar duur want hij heeft verschillende bladen, en eischt voor elk een afzonderlijk zwijggeld." De bankier Paul Schiff nu weigerde het aanbod om ook voor hoog loon te zwijgen over eene beursmanoeuvre die hij scheen gepleegd te hebbenen het gevolg was, dat hij daags daarna op allerbrutaalste wijze, door Scharf' werd uitgekleed. Schiff stelde een klagt in en de publicist bedoelde nu een reusachtig schandaal te maken door alle de helden van de beurs als getuigen a décharge op te roepenhij heeft dit inderdaad gedaan en nu waren de verschillende speculanten in eene ne telige positie; eenerzijds wilden zij zoo min moge lijk zeggen, ten einde hun collega en hen zeiven niet te veel bloot te gevenvan den anderen kant vreesden zij den toorn van Scharff. Meermalen was de aanklager het voorwerp van scherpe verwijten want de jury, die uit eerlijke burgerlui bestaat, heeft teregt een grooten afkeer van alle die spe- cu'atien a la hausse en a la baisse. Er zijn aan den jury 63 vragen ter beantwoording voorgelegd en de behandeling der zaak die reeds acht dagen heeft geduurdis dan ook nog op lange na niet geëindigd. Het terrein der internationale tentoonstelling te Amster dam is van 15 tot 19 dezer door 21,952 personen bezocht. In de stembus te Stein bij Gouda, werd jl. Woensdag een briefje gevonden met dezen inhoud: Ik weuscli in ons bestuur geen man, l)ie knik- of jabroer is, Maar wel die spreken durft en kan, Beseheiden en gewis, 'k Herkies weer in de eerste plaats Den landman Thomas Mulder, Ik acht hem in 't Bestuur een baas, Al zegt menHij kan gulder. Dok Dirk van Vliet en Jan de Wit Zal ik maar weer herkiezen, Daar zij den eerpost van Raadslid Wellicht niet graag verliezen. Wel hebben zij verkeerd gedaan Met 't stemmen voor de Brauw, Doch 'kreken hun dit kwaad niet aan, En laat wat blauw is, blauw. Het Dagblad ontving dezer dagen op de volgende curieu wijze berigt van het overlijden van een zijner geabonncer den te Brussel. De Belgische post zond liet exemplaar van het blad terug met deze vermelding op de keerzijde van den kruisband: „Déce'dé sans adresse J. Gilot, facteur." Tot opheldering diene, dat de brieyenbestellers in België zich aan een examen moeten onderwerpen. Drie mannen n grijze kielen traden dezer dagen een der voornaamste lof- tijhuizen van Parijs b'nnen en bestelden het een en ander, dat hun door den kastelein geweigerd werdop grond dat hij in zijn huis geen personen in kielen ontving. Eene lievige woordenwisseling, die weldra in een vechtpartij ont taarde, had eene groote menigte nieuwsgierigen rondom de beide partijen verzameld, waarvan de mecsten voorde blouse mannen partij trokken. Men was reeds op het punt de glazen van het hotel in te smijten, toen de politie tus- schenbeide kwam, en aller gemoederen tot bedaren bragt. Maar welke was niet de verbazing van den kastelein, toen de blouse-mannen op de vraag der agenten naar hunne identiciteit drie kaartjes overgaven waarop men lashertog de.burggraaf de en op het derde markies de Er lieerselit zulk eene hevjge hitte in Britscli Indië, dat er honderde personen, plotseling aan de gevolge van zon nesteken bezwijkenook hebben de spoorwegmaatschappijen in elk station een zeker getal doodkisten doen plaatsen voor de personen, welke gedurende den overtogt van het eene naar het andere station ■overlijden, Het kleed, dat. prinses Louise van Zweden, hij haar huwelijk zal drag: n is door een Berlijnsch huis vervaardigd en afgeleverd; het wordt geschat op eene waarde van 32,000 lcroonen (onge veer 60,000 gulden) en is geheel van witte tulle met zilver geborduurd. TeNew-Castle is een jong meisje overleden aan de gevolgen eener ziekte, ontstaan door het dragen van eene valsehe chignon, die ongetwijfeld zamcngesteld was uit haar van in liet hospitaal aan verschrikkelijke kwalen overleden personen. De oppassers v.an. dergelijkegestich- teu schamen zich niet dit hoofdhaar aan de fabriekanten van' (Jiigntfhs te vei-kóopen. In den namiddag van 22 is te Antwerpen' een jammerlijk ongeluk gebeurd. De 17,jarige jongeling, genaamd Leonard Calle, loodgieter, aan het werk zijnde in de cellulaire gevangenis, ging met eene mand op het dak, om stukken schaliën weg te rui men. Bij het verrigten van dit werk wilde Calleomniet uit te schuiven of te vallenzich met eene hand aan de schouw vasthouden. Ongelukkiglijk Was dë schouw in kwes tie slechts sedert twee dagen gebouwd en was het metsel werk daarvan nog niet goed droog. Naauwelijks had llij de- schouw vastgegrepen, of de steenen braken los en de arme knaap viel van het dakmet liet hoofd op tie straatkeijenzijne hersenpan was verbrijzeld. De dood volgde oogenblikkelijk. Eene dame te New-York heeft een eisch van e'clitscheidin ingediend, voorgevende, dat haar man krankzinnig is. Al bewijs voert zij aan, dat hij van den morgen tot den avond op c n velocipede rijdt. Waar of die vrouwen al geen aan merking op maken! - Onlangs werd ter correctionele regt bank te Rotterdam een strafzaak behandeld waarvan de diefstal van een hondje het onderwerp uitmaakte, De diefstal werd ontkend en de beklaagde beweerde eigenares van den liond in geschil te zijn. Om nu zijn eigendom te staven gal de eigenaar van den hond onder andere kenteekenen ook op dat liij zijn hond kunstjes geleerd had en men dus kon zien of het dezelfde liond was. Onder deze kunstjes was ook dit dat wanneer men den hond eenige versnapering aanbood en daarbij zeide dat het van een jood was, de hond het niet nuttigde. Wel een bewijs van bekrompen denk wijze over de godsdienst bij de lagere klassen l Ingezonden. Mijnheer de redacteur! Wees zoo goed het onderstaande in het eerstvolgend num mer van uwe courant op te nemen. De gemeente Ellewoutsdijk staat algemeen in den omtrek bekendals eene gemeente vol twist en tweedracht. Dat hiervoor echter geene reden bestaat, en dat integendeel, wat eensgezindheid betreft, deze gemeente aan al de gemeenten in 2,-BeveIand ten voorbeelde zou kunnen gesteld worden, dit blijkt o. a. zonneklaar, uit den uitslag der gehoudene verkiezing van den gemeenteraad, op dit eiland, gelijk die in liet vorig nommer dezer courant is opgegeven. Ellewoutsdijk maakt daar een schitterend figuur van een stemmigheid. Zien wij overal elders oppositiegeest werk zaam, blijkens de verdeeldheid der stemmen, in Ellewouts dijk niets daarvan. - Van de 27 uitgebragte stemmen, kre gen de aftredende leden, J. T. Prumen-s Jz., A. Vroegop en C. Legs, ieder 25 stemmen, terwijl er één briefje in blanco was ingeleverd. Wij mogen dus veilig veronderstellen, da: terwijl de kieschheid verbiedt, dat men zich zeiven stemt al de stemmers volkomen eensgezind zijn geweest. Da blanco briefje was toch waarschijnlijk van iemand, in wiens oproepingsbrief men bij ongeluk vergeten had, een brieftje van de aftredende leden te sluiten, gelijk zulks te Ellewouts dijk de gewoonte is. Nu zijn er natuurlijk wel sommigendie deze eenstem migheid aan minder edele ooi-zaken toeschrijven- maar wie zal eiken lasteraar den mond stoppen? Bovendien, het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen. van 17 tot 21 Julij 18611. Gehuwd; Den 22, Simon van der Peijl, oud 26 j., jongm. en Cornelia Dronh rs oud 29 j,jonged. Geboiun Den 21, Maria Johanna Adriana, d. v. Jacob van de Visse en Catharina van Boven, dan 22, Adrianad. v. Frederik Vel en Margie Maria Janse. Johanz. v. Adriaan Snoodijk en Neeltje Mayrieta van Lie. den 23, Maria Catharinad. v. Pieter Br nel en Willemina Vermerris. den 24, Maria Josephine d. v. Kornelis Snoep en Josina van Appeldoorn. Levenloos: Den 21, eene dochter van Dirk Klem- kerk en Maria Louisa Goosscn. Overleden; Den 21, Andriesoud bijna 3 jaar z. v. Daniel Touw en Kornelia Snoep.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3