BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. op last van den gedaagde is geschied, of dat deze daarvoor regtens aansprakelijk zou zijn te achten dat toch door de verklaringen van eenige getuigen in verband met een afschift van een bevel van voorloopige aanhoudingis bewezen dat dit bevel is gegeven door den Commissaris van politie te Schiedamterwijl ook is bewezen dat de overbren ging naar de kantonnale gevangenis krachtens dit bevel heeft plaats gehad. De Regtbank achtte het nu wel bewezen, dat de gedaagde aan de ontbieding van den echtgenoot der eischeres ten raadhuize een werkzaam aandeel heeft genomen en tegenwoordig is geweest bij diens ondervraging door den Com missaris van politieen toen door dezen bevel tot voorloopige aanhouding gegeven werd; doch dat de gedaagde daarom niet geacht kan worden daarbij, zooals gepleit is, te hebben gefungeerd als hulp officier van Justitiedie boven den Commissaris van politie stond en diens handelingen dekte, daar toch de gedaagde als Burgemeester van Schiedam, alwaar een Commissaris van politie is, volgens de wet niet is hulp-officier van Justitiebelast met de opsporing van misdrijven, en dat dan ook het meer- of minder werkzame aandeel, hetwelk de gedaagde, aan het voorgevallene blijkt genomen te ebben, geen handelingen betreft, die door hem als ambtenaar verrigt zijn, en dan ook in geen geval regtens de aansprakelijkheid en verantwoordelijk-' heid van den Commissaris van politie op hem hebben kunnen overbrengen. Op grond van art. 1902 Burgerlijk Wetboek art. 11, no. 4 en 17 Wetboek van strafvordering, art. 56 Wetboek van Burg. Regtsv. is der eische res hare vordering ontzegd. Te Amsterdam is door de regtbank beslist, dat koop van een huis op de publieke veiling vernie tigd kan wordenals de verkooper een onware huurprijs heeft bekend gemaakt. De Arnhemsche Courant meldt, dat de heer Rau van Gameren, gedreven door ergernis over het dé menti, hem dezer dagen door het collegie van curatoren der Utrechtsche hoogeschool gegeven zijn ontslag zal vragen als curator der hoogeschool. Eene vergadering van studenten te Leipzig heeft dezer dagen een navolgenswaardig beslnit genomen. Door de oprigting van een Elv engericht wil zij de toenemende duëlziekte tegengaanof ten minste regelen. Dat zulk eene regtbank werd noodig be vonden is wel een bewijs hoezeer het tweegevecht als mode-artikel in de Duitsche studenten-wereld is doorgedrongen. De heeren Prof. R. Dozy en Dr. W. H. Engel man zijn door het keizerlijk fransch instituut ver eerd met den prijs Volney voor hun werk: Glos- saire des mots espagnols et portugais dérivés de l'arabe, als het bestedat op het gebied der ver gelijkende taalkunde verschenen is, In een Fransch blad V Opinionleest men dat een Fransch graaf, die eerstdaags meerderjarig wordt en over een inkomen van 2 millioen francs zal kunnen beschikkenzich bekwaam maakt voor protestantsch predikant. EEN TVERKMANSLIED. Bij de Opening van de Internationale Tenti onstelllng in het Paleis voor Volksvlijtop lS Julij 1*>CW. Koor. Geen vuurbrakend monster van ijzer of brons Geen klikklakkend staal, en van 'tlood geen gegons, Kan bet bloed ons in de adren versnellen; Maar het snorren van 'twiel en 'tgefluit van den stoom, Bij het bobblend gesis van den siedenden stroom Doet het hart in den boezem ons zwellen. Solo-Kwartet met Koor. Geen lauwer, op 'tbloedige slagveld behaald, Geen zegenmet duizenden levens betaald Geen strijdkransmet tranen bepereld. Maar de olijf, die 't hoofd van de Nijverheid kroont En waarmeê zij de Vlijt in liaar strijdperk beloojnt Is het schoonste versiersel ter wereld. Koor. Ruisch en bruis dan de kolk van den ziedenden stroom, Knap en knetter het vuur, bij 'tgeraas van den stoom. Dat is de muziek van den Vrede; Voor andren zij 'tijzer, het staal en het lood Een middel en sein van vernieling en dood, Wij doen aan dien gruwel niet mede. Solo-Kwartet. Naar boven de harten, het Lied luid omhoog, Tot God, die deze aarde aan het duister onttoog, Koor. En voot d'Arbeid den mensch heeft geschapen; Solo-Kwartet. Hij schenk ons slechts krachten en moed bij 't gezwoeg, Wij hebben voor 'twerk aan Zijn zegen genoeg, Koor. Die goud ons voor zweet zal doen rapen. Koor. Wij zaaijen, met vreugd, voor 'tbelang van 'tgezin, Wachten, vertrouwend, den oogst dan ook in, Het loon van ons rusteloos streven Solo-Kwartet. Ons brood is met zout van den arbeid doorkneed Maar wèl hem, die nimmer bij 'twerken vergeet. Koor. De bron van Jiet Licht en het Leven. Het nieuwe ministerie in Frankrijk, is benoemd en zamengesteld als volgt: Prins Latour d' Auvergne, buitenlandsche zaken; Duverger, justitie; A. Leroux, koophandel; Bourban, onderwijs; F oreade de la Ro- quette, binnenlandsche zakenMagne finantien maarschalk Niel, oorlog; admiraal Rigault de Gre- nouilly, marine en koloniën; Gressieropenbare werkenvoorts is tot voorzitter van den raad van state benoemd de heer Chasseloup Laubat. Einde lijk is ook aan den maarschalk Vaillant op nieuw de functie opgedragen van minister van het huis des keizers. Het voornemen, om dit ministerie op te heffen is dus niet ten uitvoer gebragt. Het Vaderland geeft eenige korie mededeelingen van dit ministerie en vraagtWat zal het orgaan van den Italiaanschen minister Menabrea, de Cor respondence Italienne, wel zeggen, als zij de tijding krijgt van die benoeming? Reeds het berigt van de voornemens des keizers, om den invloed der kamer uittebreiden, vervulde haar met zekere vreeze want in Italië houdt men dey keizef wel voor steeds gunstig gestemd voor de voleinding van het door hem geworden Italië, maar het Fransche volk ver trouwt men daar niet, en zijn vertegenwoordigers gelooft men voor des pausen wereldlijke magt gunstiger gestemd dan de keizer zeiven." Overigens zijn de Fransche bladen zeer tevreden met het nieuwe ministerie. En die tevredenheid vind weer klank in enkele bladen van ons land. Het Al gemeen Dagblad althans vat den handschoen voor Napoleon 111 op tegen hen, die uit vrees voor den persoon in elke handeling van den vorst eene valschheid meenen te zien. »De verdachtmaking, zegt het blad, van de bedoelingen des keizers be hoort juist wel niet tot den moeijelijksten arbeid. Doch welke redenen men in de laatste handelingen van Napoleon ook zoelte, wanneer men die han delingen onbevooroordeeld gadeslaat, ademen ze een regt liberalen geest." Het is te hopen, dat de toe komst die mening niet beschame. De emancipatie der vrouw, waarover nog al eens het een en ander gt schreven wordt, vind in En geland nog altijd krachtige voorstanders en be schermers. Jl. Zaturdag werd te Londen eene ver gadering gehouden van de maatschappij voor het stemregt der vrouw, die ook door verscheidene hee ren werd bijgewoond, en waarin de echtgenoote van het parlementslid P. A. Taylor het presidium be kleedde. Volgens het verslag, door mej. Caroline Bigges, als secretarisse uitgebragt waren in dit jaar reeds 220 verzoekschriften, voorzien van 41000 hand- teekeningen, in den geest der vereeniging aan het parlement gezonden. De vergadering nam het vol gende besluit: »dat het in "den hoogsten graad on- regtvaardig en onpolitiek is, in het onderscheid van geslacht eene reden te stellen tot uitsluiting van de uiloefening der politieke regien." Als een ander bewijs van emancipatie der vrouw meldt men dat Mrs. Arrabella Mansfield, 24 jaar oud, te gelijk met haren man is toegelaten als ad vocaat of advocate in den staat Jowa. Uit Amerika berigt men, dat de gedenkdag der Unie op 4 Julij met geestdrift te New-York is ge vierd. Men ziet daarin een bewijs, dat de klove tusschen Noord- en Zuid, door den opstand ontstaan, zachtkens aan weder gevuld wordt. New-York toch was den opstand niet ongenegen, en alleen vrees voor een militair bestuur in den aanvang, en de zucht naar geldgewin vervolgensweerhielden de stad zich openlijk voor het Zuiden te verklaren. De verheffing van generaal Grant tot president heeft echter de gemoederen tot bedaren gebragt. Ook de voortdurende gunstige rapporten omtrent de schuld der republiek brengen niet weinig het hunne bij tot verzoening der verschillende partijen. Die schuld is in een jaar met 42 millioen vermin derd, en men verzekert algemeen, dat, als de mi nister van financien op den ingeslagen weg blijft voortgaan, en bij groote spaarzaamheid eene gere gelde invordering der belastingen blijft paren, dit alles zeer goede gevolgen zal hebben. In China blijven de geheime genootschappen nog steeds voortwoelen en trachten den haat tegen alle buitenlandersaantewakkeren. Eengezelschap vreemde heeren en dames dat een uitstapje deed naar Han kow, werd aldaar door een volkshoop aangevallen en teruggedreven, onder voorwendsel, dat het ge komen was om kinderen te stelen, ten einde die te koken en te eten. En te Fooehow is eene zamenzwering van vijftig duizend personen ont dekt, die ten doel had, eene beweging in het leven te roepen, gelijk voor eenige jaren de opstand der Taipings, te weten de verdrijving uit het Hemelsche rijk van alle vreemdelingen. In het Lagerhuis van Engeland is een wets ontwerp in behandeling tot bescherming der arbei dersverenigingen. De Times ziet in de aanneming van het ontwerp groote voordeelen voor het alge meen belang. Er zal een einde door gemaakt worden aan eene onbestaanbare verhouding tus schen werklieden en nijverheids-ondernemersen een vlek uit het strafwetboek zal verdwijnen die tot fraude leidt. Wat een en ander is, zal duide lijk worden, als men weet, dat het ontwerp zijn bestaan verschuldigd is a m een vonnis, waarbij de ketelmakersvereeniging niet ontvankelijk was ver klaard en haren eisch tegen een tronweloozen be stuurder op grond dat zij geene wettig erkende maatschappij wasen dat zeregelen voor werk staking in hare statuten opgenomen hebbende, eene vereeniging was, die het algemeen verkeer belem merde. De Opinion Anvers meldde dezer dagen, dat de heer Delaet zijn ontslag had genomen als lid der kamer van afgevaardigden in Belgie. De oorzaak daarvan zou gezocht moeten worden in de demon- stratien, die bij den dood en begrafenis van Jan van Rijswijck tegen dien heer zich openbaarden. Dat men Jan van Rijswijck nog niet vergeten is, bewijst de Belgische briefschrijver aan het Vaderland, die een warm pleidooi voert voor de verdiensten van den volksman als dichter, schrijver en mensch. Het gerucht der aftreding van den heer Delaet wordt echter door hem zelf weersproken. In de hoofdstad van Oostenrijk is een Duitsch spoorwegen-congres gehouden, tot bevordering en vergemakkelijking van het onderling verkeer. Overi gens meldt men van daar, dat uit het overzigt van den staat der financien bleek, dat de ontvang sten in 1869 zes a zeven millioen boven de ra ming waren uitgevallen en dat, indien de om standigheden zoo gunstig Bleven het deficit over 1870 ongeveer 26 millioen zou bedragen, waarvan echter 22 millioen zijn gedekt, zoodat nog 4 mil lioen zou moeten gevonden worden door vermeer dering der vlottende schuM. Te Linz, dezelfde plaats, wier bisschop wegens verzet tegen het openbaar gezag, tot 14 dagen ge vangenisstraf is veroordeeld, hebben den 15 Julij 560 vrijzinnige mannen, en daaronder de voor naamste burgers eene vergadering gehouden, ten doel hebbende de stichting van eene liberale-politieke vereeniging. In Pruissen verklaart men algemen, niet meer te wetenwat men voor eene regering, en even min, welk eene vertegenwoordiging men heeft. De eerste zoekt de kamer te believen om haar tot aanneming der belasting-voorstellen te stemmen en is nu eens liberaal, dan weder streng behou dend. De laatste toont onrust en tevens weinig gezindheid om aan het verlangen der regering te 11 n - voldoenen men heeft zich in zulk eene positie gebragt, dat men eigelijk met zijne figuur verlegen i3. Bij gelegenheid van het overlijden des broeders van den Paus, de hoogbejaarde graaf Gabriel Mas- taï Ferretti, verhaalt men te Rome eenige staaltjes nopens de verhouding van den paus tot de leden zijner familie, met de raededeeling van een paar waarvan ik voor heden mijn buiteniandsch overzigt besluit. Toen zijne broeders en neven van Sinigaglia hem op het Vatikaan hunne gelukwenschen en hulde kwamen aanbieden, werd hun door Pius een be trekkelijk sober maal aangeboden waarna hij afscheid van hen nam met de woordenHerin nert u steeds, dat de algemeene kerk voortaan mijne familie is!" En toen een zijner neven, door ver liezen achteruitgegaanhem om een jaargeld of eene betrekking kwam vragen, benoemde hij hem tot sous-chef de bureau aan het cDpareeraent van finantien, op een jaargeld van 1800 francs. De Figaro verhaaltdat een zijner vrienden als beambte bij het ministerie van binnenlandsche zaken ge plaatst en die de gewoonte had eiken morgen twee sous te geven aan een blinde, welke onder eene koetspoort op den boulevard Sebastopol zat, gisteren morgen denkende zijne gewone aalmoes te geven, een dubbele louis van 40 fr. in den hoed van den blinden wierp, en dat hij dit eerst een uur later ontdekte. Hij snelde naar den boulevard Sebas topol. De blinde was niet meer op zijn post. Er bevond zich een orgeldraijer in zijne plaats. Waar is de blinde? vroeg onze vriend. Benjaminhij is heen gegaan, antwoordde de orgeldraaijer. Hij is naar zijne woning teruggekeerd, om te ontbijten. Woont hij verre van hier? Vooraan in de rue du petit Carreau. Onze vriend snelde naar het aange wezen adres. De heer Benjaminvroeg hij. Op de tweede verdieping, dedeurregts, antwoordde de portier. Onze man beklom den trap en belde. Een welgekleed dienstknecht opende en zijde: Het is hier bij den heer Benjamin. De voorkamer had een schoon aanziendoor de deur der eet zaal bemerkte men eene goed opgediende tafel, lijn linnen, kristal en zilverwerk. Stellig een misverstand. Mijnheer verzoekt u binnen te komen, zeidede dienstknecht, terwijl hij de deur ecner zaal opende, welke op zijn Turksch ge- meubeleerd was. De bezoeker dacht verkeerd te zijn, doch dit was geenszins het geval. De blinde was daar glimlag- chend en zittend op eenen divan. Gij wenscht mij te spreken 1 zeide hij. Mijnheer, antwoordde onze vriend welke niet meer wist hoe te beginnenhet spijt mij u te moeten sto rendoch het schijnt, dat ik dezen morgen, over den boulevard Sebastopol gaandeik u bij vergissing twee louis in de plaats van twee sous gegeven heb. Mijnheer, zijde de blinde, op een zeer lossen toon, dit is wél mogelijk, ik heb mijne berekening niet gemaakt, en indien er 'vergis sing heeft plaats gehad, is er niets regtvaardiger dan die te herstellen. Hij belde. De dienstknecht verscheen. Vraag aan den heer Ernest of hij onder het ontvangene van dezen morgen een stuk van 40 franks gevonden heeft? Het stuk was er inderdaad. De dienstknecht bragt het terug en op het bevel van zijn meester bood hij het den bezoeker op eene Chineescli verlakte schotel aan. Toen de laatste onder het mompelen eener verschooning wilde heen gaan zeide de blinde: Ik vraag u verschooning, mijnheer, maar gij vergeet iets Gij zijt mij twee sous schuldig. Te Gent heeft een wedstrijd met velocipedes plaats gehad. Op het programma was o. a. een koers voor dames aangekondigd. Drie Brusselsche schoonen hebben daaraan deel genomen. Onder deze was er eene, zegt deNouoelliste, die om hare zwie righeid en haar talent door de omstanders bewonderd werd en reeds op vele plaatsen prijzen behaalde. De drie dames zijn met kransen en bloemen' overladen, onder het spelen der Brabanfonne en de daverende toejuichingen van het volk. Een Franschman, Jean Robert, oud 27 jaar, stond verle den week teregt -voor een der Londensche' regtbanken. Hij was gearresteerd, terwijl hij zijn hand stak in den zak van een dame en verontschuldigde zich met te zeggen, dat hij meende dat het de zak van zijn eigen overjas was, dien hij over zijn arm droeg. De echtgenoot dezer dame vond deze vergissing echter te vreemd en liet hem oppakken. In het politie bureau bleek het dat hij vier heele en drie halve souvereinen in zijn mond verborgen had. Dat was, naar zijn zeggen, een middel, hem door een vriend aan de hand Sedaan, tegen de tandpijn, waaraan hij gewoonlijk leed. >eze belasterde onschuld werd tot een jaar gevangenisstraf

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3