Baarland. Aftredende leden P. BruggemanD. Re- mijn en J. Zeevaart, de laatste had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Getal kiezers 43. Ingeko men 32 geldige stembriefjes. Volstrekte meerderheid Cats. Van de 30 kiezers hebben 21 aan de stem ming deelgenomen. Geen briefjes van onwaarde dus 21 geldige stemm. Herkozen zijn Cornells Eversdijk met 19, Abraham Markusse met 19 en Dirk Meu- lenberg met 16 stemm. Colijnsplaat. Van de 100 kiezers hebben 59 aan de stemming deelgenomen. Er waren geen briefjes van onwaarde, dus 59 geldige stemm. Herkozen zijn Jacob Swemer met 5 5Jan Haringman met 51 en Jan Rijks met 42 stemm. Cortgene. Getal kiezers 48. Gestemd 34. Herko zen de aftredende leden E. J. van de Linde met 33, J. van Damme met 31 en C. Boot met 30 st. Driewegen. Ingeleverd 20 stembiljetten alle geldig. Herbenoemd de aftredende leden Jacob Leijs Jz. met 19 en W. van Oosten met 17 stemm. Herstemming tusschen M. Korstanje die 9 en Machiel van der Meu len die 6 st. verkreeg. Ellewoutsdijk. Van de 39 kiezers zijn 27 stem briefjes ingeleverd, waaronder 1 in blanco. Herkozen de aftredende leden J. T. Prumers Jz., C. Leijs en A. J. Vroegop alle drie met 25 stemm. 'sGravennoldsr. Getal kiezers 52. Getal aftreden de leden drie. Ingeleverd 33 briefjes. Al de aftre dende ledenzijnde Johannis Mol met 24, Johannis Zandee en Jan Woutersen ieder met 21 st. herkozen. B. Burger Bz. verkreeg 16 st., de overige stemmen waren uitgebragt op 10 verschillende personen. 'sHeerenhoek. Ingeleverd 30 briefjes. Aftredende leden P. C. de Jonge, F. v. d. Bulck en L. Goense, laatstgen. naar elders vertrokken. Herkozen P. C. de Jonge en F. v. d. Bulck aftredende leden gekozen H. Goense. Heillkenszaild. Herkozen B. I. Vermande en J. van Duivenbode. ïïoedekenskerke. Aftredende leden C. Goud, D. de Winter en P. de Broekert. De eerste had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Getal kiezers 5 8. Ingekomen 38 geldige briefjes. Volstrekte meerder heid 20 stemm. Herkozen P. de Broekert met 31 st. Gekozen J. van Nieuwenhuizen met 28 en C. de Putter met 26 stemmen. Kapelle. Ingeleverd 53 biljetten waarvan een van onwaarde. Herkozen mr. B. V. van der Bilt met 49 en J. van Duine met 28 st. (beide aftredende leden). Herstemming tusschen Jan la Poeter met 23 en Adriaan Nijssen met 17 stemm. Kattendijke C. a. Uitgebragt 25 geldige stemmen. Herkozen G. J. v. d. Bosch met 24, L. Wisse met 22 en C. Eversdijk Sr. met 20 stemm. Kloetinge. Aftredende leden Jan Trimpe, Anthonie van Kruiningen en Adriaan Oele. Van de 5 7 kiezers hebben 41 aan de stemming deelgenomenwaarvan 1 blanco. Zijn herkozen Jan Trimpe met 39, Antho nie van Kruiningen met 30 en Adriaan Oele met 23 st. Krabbendijke. 43 kiezers, waarvan 37 stemm. heb ben uitgebragt, meerderheid 19. Verkregen B. den Exter van den Brink en K. Versehuure, beide af tredende leden, ieder 17, P. Nieuwenhuijse 15 en Joh. de Kok 12 st.tusschen welke vier eene her stemming moet plaats hebben; C. C. .Welleman ver kreeg 11 en D. Kloosterman 2 st. Naar wij ver nemen zijn door de aanwezige kiezers bezwaren in- ■gebragt tegen de stemming op J. de Kok Hz. en P. Nieuweneuze, waardoor geene bepaalde personen zijn aangewezen. Kruiningen. Getal kiezers 102. Ingeleverde stem briefjes 49. Herkozen de aftredende leden A. W. Rembges met 42 en J. Vereeke met 46 st. Nisse. Ingeleverd 26, alle geldige biljetten. Her benoemd de aftredende leden W. Wondergem met 28 en Jacob Kloosterman met 20 st. Herstemming voor een derde lid tusschen C. A. L. Danckaerts die 10 en Jan Kloosterman die 4 st. erlangden. Oudelande. Gestemd door 17 kiezers. Herkozen Corn. Meeuwse en Geerard Hofïius, beide 16, Aar- noud Westveer met 13 stemm. Ovezand. Ingeleverd 20 stembiljetten, alle geldig. Herkozen de aftredende leden Janus Priem met 18 en Jan Vermue met 12 st. Sehore. Getal kiezers 80. Ingeleverde stembriefjes 15. Herkozen de aftredende leden H. van Koeveringe met 15 en J. Stevense met 14 stemm. Waarde. Door de 26 opgekomen kiezers zijn de vol gende stemmen uitgebragt; herkozen L. Zwartepoorte met 22 en M. Trimpe met 15 stemm., terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen M. Pieper die 13 en J. C. Ilieftje die 11 stemm. verkregen. Wemeldinge. Ingeleverd 52 brietjes, van onwaar de 3. Herkozen met 27 st. Jacobus de Schipper Jansz. Herstemming tusschen Johannes Zuijdweg Cornsz. en Anthonij de Broekert Wolfaartsdijk. Herkozen mr. C. P. Lenshoek J. Tolhoek en H. van Strien. Yerseke. Ingeleverd 36 biljetten. Gekozen Jozias de Koeijer met 22 st. Herstemming tusschen Jan Kriekaard die 18 en Corn. Mieras die 10 st. bekwamen. Er is dus wei reden om zich te verblijden, aller meest om het volk gelukkig te achten, dat zich de eere verwerft, om een kwaad te bestrijden, dat voor zijn stoffelijk en zedelijk welzijn even verderfelijk is. Men lette op de inconsequentie der gemoedelijke behouders, die tegelijk beweeren, dat afschaffings genootschappen het heil van den staat bëoogen en dat het jammer is voor de schatkistdat de raen- schen niet meer sterken drank gebruiken. De uitslag der verkiezingen voor onzen gemeente raad heeft ons, in den hier bestaanden toestand, niet verbaasd. Dat wij dien anders gewenscht hadden, behoeven wij niet te zeggen maar er zijn ook nu lichtpunten op te merken, die wij niet voorbij willen zien. Wij rekenen daartoe vooreerst de herkiezing der twee aftredende leden Blaaubem en van der Meulen, waaraan wij te meer gewigt hechten, omdat de stemming zelve bewezen heeftdat eene zekere partij, die ook thans weder half in het licht en half in het duister werkte, alle krachten aangewend had, om ook zelfs deze kandidaten te doen vallen. De gemoedelijke lichtschuwers hebben hun doel niet bereikt. Een ander lichtpunt is, de herstemming die geen plaats zou gevonden hebbenwanneer niet, zooals nu blijkt, het gezond verstand en de ware belangstelling in onze algemeene belangen bij zoo- velen het overwigt hadden gehad. En eindelijk meenen wij ook, in de dikste duisternis van den uit slag, nog iets goeds te kunnen vinden. Immers de benoeming van mr. J. JPompe van Meerdervoort met juist ééne stem meerderheidheeft na de laatste aanbeveling van zijne kandidatuur in de N. Goessche Cour., een eenigzins ander aanzien gekregen. Daargelaten wat men verhaalt, omtrent de inspi- ratien, die genoemd blad van dezen heer Pompe ont vangen zou hebben wij in de laatste en stellige aanbeveling van zijnen persoon gelezen dat hij gekozen moest worden, onder de vlag van voorstan der te zijn van de middelbare school. Wel is waar werd in die aanbeveling ook gesproken van de nood zakelijkheid der verhooging van de schoolgelden maar wij mogen van een man, als dhr. Pompe, ver wachten dat hij te veel verstand heeft, om in te stemmen met hen, die de school veroordeelen, omdat ze alleen voor de rijken zou zijn en die toch het schoolgeld zouden willen verhoog;n, om haar geheel ontoegankelijk te maken voor de minder gegoeden. Nu wij weten, dat dh>' Pon pe zelf niet tegen het mid delbaar onderwijs en zijne inrigting is, nu hij althans in de courant, die zeer met hem sympathiseert, als zoodanig voorgesteld wordt, nu meenen wij in zijne verkiezing, al hadden wij ook aan zijnen broeder de voorkeur gegeven, het bewijs te mogen zien, dat men hem niet in den raad wilde brengen, om onder de banier der schoolverdelgers en lichtbestrijders plaats te nemen. Yan den man van studie mag men hopen, dat hij de zegeningen der wetenschap ook voor anderen, ook voor het volk bereikbaar zal hel pen stellenvan den verlichten staatsburgerdie op het gebied der staathuishoudkunde geen vreem deling is, mag men verwachten, dat hij de gezonde theorie zal toepassen die de vervulling der volks belangen, niet zonder opoffering te verkrijgen, het eerst en alleen van volksontwikkeling verwacht. In waarheid, sedert dat artikel in het laatste n der N. G. C. (waarom werd dat niet vroeger uitgespro ken?) meenen wij den heer Pompe in ander licht te moeten beschouwenop hem als bondgenoot in den strijd voor het onderwijs te mogen rekenen zonder ons daarom, voor het oogenblik, dankbaar en voldaan te verklaren. Uitslag- d.er Verkiezingen van Gemeenteraad's leclera OP 21 JULIJ 1869. GrOeS. Tér verkiezing van 4 leden zijn van de 393 kiezers 292 alle geldige stemmen uitgebragt, waar van op de heeren Mr. M. P Blaauheen 202 en Mr. W. G. de KnokJce van der Meiden (beide aftredende leden) 164 stemm., op Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort 148 st. op Dr. C. A. van Renterghem (aftredend lid) 115 en op Mr. J. G. de Witt Hamer 111 st., tusschen welke beide laatste eene herstemming moet plaats hebben. Voorts verkregen Jhr. J. L. H. Pompe van Meerdervoort 106, B. van Asperen Ver- venne 89, G. T. Callenfels 69, J. J. B. Wiecking 65, P. F. de Jonge Jz. 12, F. Ferdinandusse 10, Josias van de Velde 4, P. den Boer Bz en A. Rijser ieder 3 st., J. van Zoom, C. F. M. A. Schnebbelic, Dr. Fokker, A. Kakebeeke, Mr. P. J. A. van Dam en T. van Heel ieder 2 stemm., J. J. Loobeek, G. Vlaspulder, J. Huis- son, J. Kooman Az., C. Dekker Mz., A. de Graaff, F. A. Knitel, P. H. Timans, B. F. de Jonge, B. M. den Boer, G. van Kalmthout JBz., J. Putte, C. van den Bos, Bes- seling, G. de Jonge Hz., Kerkwijk, C. E. Massee, M. J. de Witt Hamer, J. Wabeke, G. van der Hoek, M. J. Harinck, J. Meijler, Houwer, Joh. Dekker Lz., J. A. Re Cointre en P. M. Verboom ieder 1 stem. Zijn dus gekozen mr. M. P. Blaaubeen, mr. W. G. de Knokke van der Meulen en mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, terwijl de herstemming voor een 4e lid is bepaald op Maandag 2 Augustus e. k. 17 stemm. Herkozen P. Bruggeman met 31 stemm. Herstemming tusschen D. Remijii met 15, J. Koole Cz. en J. Priem ieder met 10 en J. Elenbaas met 8 st. Nieuw gekozen in plaats van A. Sanderse uit de ge meente vertrokken (rood stembriefje) Willem Priester met 13 stemm. 'S Heer Arendskerke. Herkozen de aftredende leden Jan Slabbekoorn en Jacob Mieras. De heer Commissaris des konings in Zeeland heeft bekend gemaaktdat de opening der jagt op waterwilddoor Gedeputeerde Staten is bepaald op woensdag den 28 Julij aanstaande. Omtrent de concessie voor den spoorweg van Tilburg tot aan het Drongelensche Veer, de eerste van de buurtspoorwegen hier te lande, meldt men dat hij loopen zal door zes groote dorpen en nog zes gehuchten met bijna 33,000 inwoners en 22 zeer druk bezochte jaarmarkten, behalve nog de wekelijksche markten en de jaarlijksche kermissen. Verder vindt men binnen een uur gaans bezijden de lijn nog 50 dorpen, die zich allen kenmerken door groote bedrijvigheid, en daarom min of meer belang bij de exploitatie hebbenterwijl beide eindpunten het centrum vormen van welvarende landstreken. ï>Den 4den dezer ontving het gemeentebestuur van Sint Kruis een schrijven van zijne ambtge- nooten der naburige Belgische gemeente Sint Lau rens houdende kennisgeving, dat men het voor nemen had, Maandag den 12en dezer, bij gelegen heid der kermis, de gemeente te bezoeken, begeleid door de muziek-societeit, om aldaar eene medaille uit te reiken voor de brandweer en eene geldelijke belooning voor de spuitgastenvoor door dezen bewezen dienstenbij gelegenheid van den brand binnen Sint Laurens op den 29en April 1869. Op het bepaalde uur van dien dag ontving het gemeentebestuur van Sint Kruis, buiten de kom der gemeentebij monde des burgemeestersdie een gepaste welkomstgroet uitsprakheeren ge committeerden en de directie der muziek-societeit van Sint Laurensen geleidde hen naar eene met groen bloemen en Nederlandsche vlaggen versierde estrade. Hier reikte de heer Francies Huijghe, burgemeester van Sint Laurens, met eene gepaste toespraak, het eeremetaal uit aan den heer de Dieburgemeester van Sint Kruisdie het onder dankbetuiging aanvaarddeen zeer gepast de hoop uitdruktedat de goede gezindheid der wederzijdsche gemeenten strekken mogt tot be vordering harer gemeenschappelijke belangen, vooral in de verbetering van communicatiewegen, waarvan welligt eerlang de blijken zullen geleverd worden. De ojitvangene medaille is keurig bewerkt. De voorzijde vertoont het inschrift: Uit erkentenis en dankbaarheid. Brand, voorgevallen op 29 April 1869." Keerzijde: »De gemeente Sint Laurens aan het andere brandwezen der gemeente Sint Kruis (Zeeland)." Het algemeen Dagblad levert in èlkander opvol gende artikelen eene schets van de gemeente en haar bestuur. De Gemeentestem juicht deze poging, om meerdere kennis van de inrigting onzer staatshuishouding onder het volk te verspreiden ten zeerste toe, om dat daardoor het politieke leven der natie bevor derd en gesterkt wordt. Het administratief week blad hoopt dan ook, dat het algem. Dagblad op den ingeslagen weg moge voortgaan, en zijne lezers niet lang op het vervolg zal laten wachten. Als vervolg op onze schets van de Tentoonstel ling te Amsterdam (zie ons vorig nommer) kunnen wij vermelden, dat de tentoongestelde voorwerpen in zeven klassen of afdeelingen onderscheiden wor den, en dat Nederland in alle klassen, uitgezonderd de zevende, door de meest ingezonden stukken ver tegenwoordigd wordt. De eerste klasse bevat alles wat de huisvesting betreft, als: woning in alge- meenen zin en hare onderdeelen. In de tweede klasse worden huisraad meubelen en andere be- noodigdheden voor gemak en versiering gevonden. De derde klasse omsluit de kleeding en huisvesting. In de vierde is opgenomen alles wat tot voeding, verkwikking en versnapering vereischt wordt. De vijfde klasse bevat gereedschappen; de zesde de middellen tot zedelijke, verstandelijke en ligchame- lijke ontwikkeling, en de zevende statuten enz. van arbeidsvereenigingen. De regtbank te Rotterdam heeft onlangs uitspaak gedaan in een niet onbelangrijk geding tusschen de echtgenoot van W. H. Reterink en den Heer Burgemeester van Schiedam. De eisch strekte tot vergoeding van kosten, schaden en interessen, op grond, dat de gedaagde den echtgenoot der eischeres zonder eenigen zweem van regt zou hebben doen arresteeren en naar de gevangenis te Schiedam op de schandelijkste wijze doen overbrengen, ten ge volge waarvan deze krankzinnig zou zijn geworden en nog op dit oogenblik verpleegd wordt in het geneeskundig gesticht voor krankzinigen te Delft: welke positieven door den gedaagde nadrukkelijk werden ontkend. Nadat, ingevolge daartoe gegeven verlof, getuigen waren gehoord, ten bewijze van de door de eischeres gestelde feiten overwoog de Regtbank bij haar eindvonniso. a. dat het tus schen partijen in confesso is, dat de man der eischeres, korten tijd na zijn arrestatie is krankzinnig gewor den doch datzelfs al ware gebleken, dat beide deze omstandig!leden als oorzaak en gevolg moeten beschouwd worden echter het bewijs niet 'is gele verd dat de bedoelde arrestatie en overbrenging

Goessche Courant | 1869 | | pagina 2