GEMENGDE BERIGTEN. bevel van den chef van een bataillon der genie, zich vertoond had in de provincie Cordova. En te Madrid worden ook alle voorzorgen genomen. De correspondent der IJ Independance had tusschen middernacht en een uur verscheidene sterke patrouil les cavallerie langs zijn balcon in verschillende rig- tingen zich zien bewegen. De voornaamste inhoud der laatste berigten uit Parijs bestaat nog in beschouwingen over de her vormingen die Frankrijk verlangt en noodig heeft. Vijf ministers blijven aan het bestuur, terwijl de vijf anderen aftreden. Rouher zal zich binnen kort naar Zwitserland begeven, om eenigen tijd in den kriDg zijner familie door te brengen en vervolgens te Carlsbad de baden gaan gebruiken. Men be schouwt de verdaging (1-r zittingen van het wet gevend ligchaam als de voorbode der ontbinding. Jules Favre heeft zulk eene heftige rede gehouden, dat de president hem tweemalen tot de orde ge roepen en daarna het spreken belet heeft. De onderhandelingen tot zamenstelling van een nieuw ministerie duren nog voort en het vermoeden dat de heer Rouher de hem aangeboden betrek king van president van den senaat zou aanvaarden, vindt meer en meer geloof. La Gazette de France wijst op den zonderlingen indruk, die de toegezegde hervormingen op de natie moeten maken. Terwijl de keizer de verkiezing der onafhankelijke candi- daten door zijne prefecten ten zeerste liet bestrijden, als niet in het belang des rijks, zal hij nu aan het verlangen dier onafhankelijke candidaten vol doen. Een aardige trek van vrijmoedigheid in een dezer onafhankelijke candidaten wordt ons door de Fransche bladen medegedeeld: De keizer had een <*root aantal afgevaardigden te St. Cloud vereenigd. Onder hen bevond zich ook de jeugdige en vurige vertegenwoordiger van de Haute-Loire. »Wel, mijnheer Guijot-Montpaijroux, zeide de keizer, ijvert gij nog altijd zoo tegen eenige mijner vrienden Altijd sire, want dat is mijn pligt." De keizer glimlachte en vervolgde: Raakt ge al wat in uwe nieuwe nieuwe betrekking te huis?" »Ja sire! van mijn tiende jaar af had ik mij zelf beloofd, afge vaardigde te zullen zijn, zoodra ik de jaren bereikt had; bijgevolg ben ik reeds twintig jaren met dat denkbeeld vertrouwd." Pinard daarop het woord nemendevroeg aan den heer Montpaijroux Hebt ge ook al vastgesteld op welken leeftijd gij minister wilt zijn?" »0! dadelijk als de keizer het mij maken wil," was het antwoord. Napoleon moet zich vrij lang met hem onderhouden hebben over de belangen van het departementdat hij vertegen woordigt. De laatste berigten uit Parijs melden dat een ministerie ad interim zou optreden, waarin echter geen der léden van de Tierspartij zou zitting nemen, en dat het wetgevend ligchaam zeer spoedig weder bij elkander zou geroepen worden. Op onderscheidene plaatsen in Engeland worden bijeenkomsten gehouden tegen de veranderingen bij amendement door het Hoogerhuis iu de Ier- sche kerkwet gebragt. Er wordt op de algeheele verwerping aangedrongen. Te Lurgan in Ierland had een formele opstand plaatswaarbij zestien huizen der katholieken totaal vernield werden. Het openbaar gemaakte verslag van den landbouw in Noord-Amerika luidt zeer gunstig. De uitge strektheid lands, sedert het vorige jaar onder den ploeg gebragtbedraagt 6 percent meer dan de vermeerdering der bevolking en men heeft eene goede verwachting van den oogst. Het nationale vredefeest werd den 19 Junij te Boston gesloten door het uitvoeren van eenige zang stukjes door 7,000 tot 9,000 schoolkinderen. Er was een groot en aandachtig auditorium tegenwoor dig. Ole Buil voerde een solo uit, Parepa Rosa en Adelaide Philips gaven een duet en er werden een aantal zangstukken uitgevoerd. Het laatste zangstuk was Old Hundred(wijze van Psalm 134) dat door de kinderen en al de aanwezigen gezon gen werd. Twee berigten uit Rusland trekken bijzonder de aandacht. Het eerste is, dat een profeet die zich voor een nieuwen messias uitgeeft het land doorloopt met twaalf apostelenwaaronder twee wier afkomst bekend is. Wat hem zei ven betreft men weet niet van waar hij komt. Hij voorspelt de aanstaande herstelling van het koningrijk Polen. Het getal zijner aanhangers neemt dagelijks toe, en de Russische politie heeft een prijs uitgeloofd voor zjjne aanhouding; doch zijne medestanders houden hem verborgen, ten koste van hunne vrij heid en- zelfs van hun leven. Het tweede berigt "betreft zekeren Komissaroff. In 1866 had er een aanslag plaats op het leven van keizer Alexander en -de drager van dien naam wendde den arm van den moordenaar af. Diezelfde man heeft nu door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Treu rig bewijs dat een plotselinge verheffing van stand ook tot ondergang kan leiden. Komissaroff was vijf eu dertig-jaar oud. Vroeger hoedenmakersgezel klom hij door een toeval tot het toppunt van aanzien en rijkdom. In den adelstand verheven, werd zijn naam veranderd in dien van Kostromski; de keizer schonk hem een majoraat met al de daaraan verbonden voorregtenhij werd tot kolonel benoemd van een regiment der garde, en een nationale inschrij ving deed twee millioen francs in zijn kas vloeijen. Toch heeft die man zich opgeliangeu. Men houdt het erVoor, dat dit treurige einde in verband staat met misbruik van sterken drank. Hoe het zij, deze zelfmoord bevat een treffende Ps voor degenen, die door allerlei buitensporige wenscheu worden geplaagd. De veroordeeling van den bisschop van Linz heeft in Oostenrijk veel sensatie verwekt, men hoopte evenwel op gratie door den keizer en werkelijk is deze dan ook verleend. Doch nu verbreidde zich het gerucht, dat de bisschop deze had geweigerd. Een telegram uit Weenen aan IJ Independance Beige zegt echter, dat dit gerucht |van allen grond ontbloot is. Een journalist heeft uitgerekend, hoeveel de keizer der Fransclien te verteren heeft per dag, per uur en minuut. Hij heeft 74500 fr. per dag, 3104 frs. per uur en 517,9 frs. per minuut. Die minuten zijn in letterlijken zin goud waard, en wie weet, hoe vele duizende werklieden van eenige dier minuten een jaar zouden kunnen leven. Gustaaf Ranch deelt in den U Lloyd" o. a. het volgende medeté Malaga woonden vóór vele jaren een arme Duitsche koopman 'in speelgoed, die eene zeer schoone dochter had. De derde zoon van den in Andalusie rijke goederen bezittenden graaf Montya, knoopte met haar een liefdehandel aan. Het meisje was echter verstandig en zeide„zonder huwelijk geen liefde." De zoon van den ouden graaf Montya was evenwel liarts- togtelijk verliefdhij moest de dochter van den armen Speel goedkoopman bezitten en huwde haar tegen den wil zijns vaders en dergelieele familie. De oude graaf was woedend en onttrok zijn zoon alle inkomen en bezitting; het ging den jongen echtelingen dan ook langen tijd slecht. Het liep de jonge gravin echter later mede. De beide oudere broeders van haren echtgenoot stierven en de laatste werd erfgenaam van den titel en de bezittingen zijns vaders. De- dochter van dit arme Duitsche meisje is de keizerin van- Frankrijk, de echtgenoot van Bodewijk Napoleon, met wien zij te Parijs, tijdens hij president der rejmbliek was, kennis maakte. Te LouisviUe is eene vrouw, die 200 pond weegt en gedurende de laatste twee maanden niets gegeten heeft.. Zij lijdt geen pijn noch honger. Eene zonderlinge en te vens droevige geschiedenis is vervat in de volgende te Mid land City gepubliceerde advertentie. Een vader waarschuwt het publiek tegen zijn zoon en zegt: „Mijn zoon, Henry Wm. Wilsonis eenigen tijd geleden van mij weggeloopen en heeft, na mij schandelijk behandeld te hebben, bijna al mijn vermogen medegenomen. Hij heeft drie vrouwen in leven. Zijne eerste vrouw trouwde hij te OswegoN.-Y., in Maart 1868zijne tweede vrouwEmma Seymourtrouwde hij te St. Charles en verliet haar na eene maandnu is hij weg geloopen met eene weduwe Bronson. Hij wordt vooronder steld in Canada te zijn en geruchten van mijn dood te doen circuleren, om zoodoende eenige vaste goederenwelke ik daar bezit, in handen te krijgen." Men verhaalt dat een debitant van couranten geweigerd heeft met de administratie van Het Vaderland in contract te treden. De man had ge moedsbezwaren hij wilde het Vaderland niet verkoopen. TIINTOONSTEITIJNU van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den II A N I) W E R KSMA N, t3 AMSTERDAM. Deze tentoonstelling- is jl. Donderdag door Z. K. H. prins Hendrik, namens Z. BI. den koning, geopend. Toegesproken door den voorzitter van liet hoofd bestuur, die op het belang dezer tentoonstelling voor de ontwikkeling en beschaving van den handwerks man wees, en aantoonde, dat de wapenspreuk van Oranje, uJe maintiendraiook die van het volk moest zijn, nam de prins het woord en betuigde zijne hooge ingenomenheid met de pogingen der commis sie daarbij hopende, dat zij, bij de reeds ingeoogste deelneming, ook rijke vruchten voor haren arbeid zou plukkenin den materielen en zedelijken vooruit gang der handwerkslieden. Vooral op de morele beteekenis der tentoonstelling, werd door den spre ker gewezendaar zij het bewijs kan gevendat de kwestie van kapitaal en arbeidvan werkgevers en werkverschaffers, met hun schijnbaar strijdige be langen, niet worden uit het oog verloren. De burgemeester van Amsterdam rigtte nu een woord van welkom binnen de hoofdstad tot den prins, en werd de groote zaal, waarin de voorwerpen zich be vonden, geopend. De prins, vergezeld van onder scheidene ministerscommissarissen des koniugs leden van de gedeputeerde staten, enz., deed, onder de uitvoering van het Werkmanslied, (woorden van dr. Wap, muziek van Joh. M. Coenen,) door een krachtig mannenkoor, een wandeling door de zaal. Vervolgens werd hem een collation aangeboden in een model-arbeiderswoningdie op het terrein vóór het paleis voor volksvlijt is opgeslagen, bij welk collation door den heer G. H. Kuypernamens den nederlandsehen werkmaneen toast werd ingesteld op het thema: //een prins van Oranje, gezeten in de woning van een werkman." Wij zullen een vlugtigen blik op de tentoonstel ling werpen, doch moeten al dadelijk vermeldendat de opening, ondanks de groote menigte, die haar bijwoonde, iu de beste orde afliep, en dat het ge heel zoowel de zaal der openingals de zaal der tentoonstelling een pitloresque gezigt opleverde, toen zich die massa personen daarin bewoog. Het planom jongelieden uit den handwerksstand de tentoonstelling te doen bezoekenverdient warme sympathieen met genoegen vernemen wij dan ook, dat uit onze stad, twee leerlingen der burgeravond school de gelegenheid zal gegeven wordenom het tentoongestelde uit en voor hun stand te gaan be- zigtigen. Het plein voor het paleis trekt al duidelijk de aandacht door zijne nette versiering en de onder scheidene gebouwen, die eene geheele herschepping van de anders barre vlakte hebben teweeggebragt. De muziektent in het midden van twee hoog spuitende fonteinen, is ferme bassim, omgeven door frissehe gazons met bloemen, levert een goed effect. Voegt daarbij de geestig geteekende biertempels van de Kon. Ned. Beijersch Bierbrouwerij op de kunst matig gevormde heuveltjes en men heeft een flaauw denkbeeld tan den aanblik, die dit gedeelte van het terrijn geeft. Aan de zijde der Utreehtsehe straat vindt men de restauratie met eet- en gezelschapszalen, kookinrigting enz. en verder de 36 winkels, in rijen van zes, waarvan de meesten reeds bezet zijn. Treedt men de zaal binnen, dan staat men iu de eerste oogenblikken verstomd over de kleurenpracht en den rijkdom van vormen, die zich aan het oog- voordoen. Bevordering van de belangen des werk- mans, ontwikkeling in morelen en materielen zin is het karakter van het middenstuk, (vertegenwoordigende de maatschappij van den werkenden stand) dat, ge kroond met de attributen van nijverheid, vlijt, in dustriële en schoone kunsten aan zijne vier zijden den waren der tentoonstelling aangeeft. Aan de noordzijde vindt men bij deatbeeldingen van voorwerpen voor den werkenden stand, het bijschriftMaatschappij van den werkenden stand. Beschermheer Z. K. H. de prins van Oranje. Aan de Zuidzijde ziet men eene teekening van den Dam met de Beurs, het mo nument enz., en de werkzaamheden aldaar, met de inscriptieWelvaart door reinheid en straatreiniging, opgerigt in 1854. De Oostzijde wijst op de volks voorlezingen in Frascati, met het opgeschriftAf- deeling Volksvoordragten. Volksontwikkeling is volks geluk. De Westzijde vertoont de ambachtsschool bij de Weteringbarrière en draagt deze aanwijzing: Af- deeling ambachtsschool voor zonen van werklieden, op gerigt in 1861. De voorwerpen zijn gerangschikt als volgt: Ne derland in het midden onder den koepelEngeland ter eene en Belgie met Denemarken, Zweden en Noorwegen ter andere zijde van den eenen vleugel Frankrijk ter eene, en Pruissen met den Noord-Duit- schenbond en Oostenrijk ter andere zijde van den anderen vleugel. Bij elke plaats is het sierlijk met kleuren getooide wapen van liet land, welk's voor werpen men daar vindt. Nog twee bijzalen verdienen vermelding. In de eene zijn die voorwerpen bijeengebragt, die werk lieden in hun eigen tijd vervaardigd hebbenen de andere zijn de teekenvoorbeeldèn van de verschillende inrigtingen van onderwijs opgehangen. Alles is met smaak gegroepeerd en het geheel verrukt ook bij een enkelen en oppervlakkigen aanblik. Ingezonden- Mijnheer de Redacteur! Tot mijne verwondering vond ik in «Ie laatste nommers uwer courant', behalve de gewone aanbevelingen der lries- vereenigmgen, niets betreffende de aanstaande gemeenteraads verkiezingen en ik neem de vrijheid UE. beleefdelijk te vra gen wat de reden van dit stilzwijgen is. Ik kan mij toch niet voorstellen-, dat gij voorondersteltdat de in aanmer king komende personen genoegzaam bekend zijn zouden om eene publieke bespreking overbodig te doen zijn. Ware ik een blind volgeling van een der beide hier ge vestigde kiesvereenigingen, dan zou ik ten minste weten wat mij te doen stond, immers de liberalen geven een voltallig lijstje terwijl de anti-revolutionairen het meer in het belang hunner partij schijnen te achten slechts twee namen in te vullen. Blaar M. do. R. ik hen geen blind volgeling van eenige kiesvereeniging hoe ook genaamd, maar gebruik gaarne mijne eigen oogen. Mijns inziens is dat scherp tegen elkander overstaan van twee partijen niet altijd bevorderlijk voor de goede zaak vooral waar het eene zoo weinig politieke daarentegen voor de huishouding der gemeente zoo belangrijke zaak als de aanstaande verkiezing is, geldt. Mijns inziens M. d. R. komt het er vooral op aan eerlijke raadsleden te kiezen en is liet- van zeer ondergeschikt belang, hoe zij b. v. over de kolo niale quaostie of over de prerogatieven der kroon denken, de hoofdzaak isdat ze een vast beginsel hebben en flink draamode voor den dag durven komen. hfaar liet mij nu voorkomt M. d. R. is de verkiezing van de HH. Blaauheen en de Knokke van der Meiden, boven allen twijfel en zal stellig eene overgroote meerderheid die Hee- ren ten deel vallen voor alles wat zij gedurende eene reeks van jaren in 't algemeen belang hebben verrigt. De heer Pilaar heeft echter verzocht niet meer in aanmerking te- komen, terwijl ik niet twijfel of de kiezers van alle partijen zullen zoo verstandig zijn den heer dr. van Renterghem bui ten aanmerking te latenna al hetgeen hij gedurende zijn kortstondig mandaat „buiten de orde" en zonder eenig re sultaat heeft voorgesteld. Er blijven dus eigenlijk slechts twee nieuwe raadsleden te verkiezenvoor deze vakatures worden van liberale zijde de heeren mr. J. G. de Witt Hamer en J. L. H. Pompe van Meerdervovrt, van anti-revolutionaire zijde de heeren mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en van Asperen Vervenne aanbevolen van deze vier heeren ken ik er slechts twee en hoop ik M. de R. omtrent de twee an dere nog iets naders in uwe courant te zullen vernemen. Aran de twee die mij bekend zijn, durf ik den eenen mr. J. G. de Witt IJamer gerustelijk op mijn stembillet invullen, daar hij is een eerlijk beginselvast mandie in vele zaken in de openbare gezondheids-commissie, de schoolcommissie en de commissie voor de spijskokerij getoond heeft, moeiten noch tijd te sparen, daar, ivaar het ae bevordering van het algemeen belang geldt, die als ijverig lezer op de volks voorlezingen mij en honderd anderen menigen avond nuttig deed doorbrengen en daardoor toonde, dat hij zijn tijd gaarne ten offer brengt aan de ontwikkeling van het volk en die als voorzitter der vereeniging voor volksvermaken zijne beste krachten inspant om de nijvere burgerij na volbragten arbeid eene goedkoope en aangename uitspanning te bezorgen. Zulk ecu man lijkt ons M. de R.hij heeft reeds getoond wat en op welke wijze hij de belangen der burgerij wil behartigen eu bij al wat ik van hein weet, heb ik de vaste overtuiging dat hij stelligop deningeslagen weg zal voortgaan. Wat ik van den heer mr. J. J. Pompe van Meerdervoort weet, is niet van dien aard om zijn naam op mijn stem billet in te vullen; immers verdient hij geenszints den naam van een man van vaste beginselendie nog voor weinige maanden volbloed conservatief zijn' naam zet op liet be ruchte adres van Prof. Vreede, lid wordt van wijlen de alge- meene kiesvereeniging te Utrecht, die voorgaf de openbare school te willen handhavenmet die kiesvereeniging den banvloek uitspreekt over alles wat naar verkiezings-manoe- vres en oneerlijke middelen gelijkt en thans de candidatuur aanneemt van'eene zuiver anti-revolutionaire nltra-protes- tantsclie kiesvereeniging, onder het motto; „Steunende op den hijbeiverdedigen wij de vrijheid." Buitendien heeft die heer, nóg slechts kort in de gemeente, geen enkel blijk gegeven dat hij zich het belang dier ge meente bijzonder aantrok.

Goessche Courant | 1869 | | pagina 3